Raid Romania

Creat de x_petrolist, Aprilie 20, 2011, 09:06:45 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

capitanu

#150
Multumim mult, nu se supara nimeni pentru pareri, chiar daa sunt contra. Daca puteti sa ajutati este ok, eu sunt inginer de fiare si nu am talent la desen si nici corel nu mai am in calculator de mult timp.

O rugaminte: Laurentiu poti pune in poza cu harta Romaniei, numarul2 postul 148 o poza cu lotca asa cum este in postul 144, te rog, sa vedem cum arata? Nu trebuie an, sigla o dorim pentru asociatie nu pentru raidul de anul acesta.

Multumesc. si va rog nu va aptineti de la critici si propuneri. Asta este scopul acestei portiuni din topi, sa facem ceva frumos si bun cu ajutorul celor care au abilitati de design.

Laurentiu N.

#151
 Multumesc Capitanu' pentru intelegere si amabilitate.
Ma conformez :
Atrebuit sa las unele parti din desenul initial pentru ca altfel nu se legau cele 2 simboluri.

solpet

#152
Citat din: Laurentiu N. din Ianuarie 20, 2012, 07:45:47 AM
Miza este ca sigla sa reflecte actiunea si sa transmita un mesaj corect.
Ca si actiune complementara la Proiectul Sigla, am putea lansa un afis (cam 6..4 saptamani inaintea debutului de eveniment).

Afisele sunt de regula "ancorate" referitor la un eveniment, deci nu ar exclude sigla ci ar putea veni cu elemente vizuale care in cazul siglei ar fi doar  balast...

Ideea ar fi sa-l rugam pe Gyuri Beyer, designer de meserie si participant la Tabara de la Jurilovca (Mai 2010) sa conceapa un afis pentru Raid Razelm 2012...

Omul:
- a fost la fata locului, am facut cateva trasee impreuna si i-a placut locul...
- a fost canotor de performanta in tinerete, deci are o intelegere fireasca pentru elementele apa+ barca
-  este unul dintre designerii f. bine cotati la Budapesta
-  intr-o discutie avuta recent cu el s-a aratat disponibil sa participe la Raid Razelm in acest an

Nu sunt adeptul actionismului, dar daca sunteti de acord, i-as trimite o scurta lista de definitie (cam elementele ce a listat Laurentiu N. pentru design sigla)
Gyuri nu este membru al acestui forum, dar este f. deschis la comunicare.

Evident nu se exclud nici alte optiuni.
Important este ca  "un afis cu priza la public" ne-ar usura misiunea si poate contribui net la mediatizare.

iliviu

Eu nu le am cu desenu' dar daca e cineva meserias in desen, ii dau un mic programel in care se pot face o multime de logo-uri. E simplu ca se pot juca si copii de 5 ani cu el, dar daca ai mana buna da rezultate.
Schulze Surfrider 15-115hp

iliviu

#154
.
Schulze Surfrider 15-115hp

Laurentiu N.

#155
@ILiviu   
Cred ca la nivel vizual, toate sant OK..Nu cred ca-ti trebuie mana"[asta face calculatorul] ci doar imaginatie ,iar tie nu-ti lipseste.Ramane sa le pui putin in context si sa astepti opiniile membrilor asociatiei.Singurii cu drept de decizie in aceasta problema.
Asta poate fi drumul cel mai scurt !

navigator

Bine zice Peter.
Gyuri este omul care poate face sigla si afisul.

Peter, cred ca ar trebui sa vorbesti tu cu el si daca e de acord sa ne spuna de ce ar i avea nevoie pentru a incepe treaba.
(presupun ca de cel putin o fotografie a lotcii cu parus si prezentarea lui Aurelian a conceptului RAID)

capitanu

Te rugam, Peter, sa vorbesti cu Gyuri daca vrea sa ne faca si el niste propuneri. Multumim.

capitanu

Ieri printre picaturile de ploaie am inceput lucrul la gheonder.

capitanu

#159
Avem gata doua bucati gheonder la lungimea de 5.70 metri. Acum trebuie sa pun unul la uscat si intreptat, ceea ce este dificil datorita lungimii, dar o sa ma descurc, un capitan bun se descurca in orice situatie, celalalt fiind uscat si deja muncit in gradina musului de pe Ada-Kaleh cativa ani. Acum am bagat in lucru un gheonder la 6,20 metri, asa ca sa fie, pentru ca oricum aveam material. Asta este rau pentru ca o sa ma traga sa imi construiesc o lotca pe masura si nu este cazul acum. Dar sa stiti ca in zilele urmatoare o sa avem si un gheonder la 6,20. Acum caut material pentru catarge, lemn tare stejar sau salcam, sa il trag la fi 55mm. Daca nu gasesc ce vreau o sa trag un brad pentru ca mai am un brad in atelier la 8 metri, exact cat sa imi iasa doua catarge. Atasez cateva poze ca sa pot primi criticile voastre care pentru mine sut totdeauna constuctive si motiv de bucurie, conform unei zicale:

Cine nu munceste, nu greseste si cine nu greseste merita promovat. Eu nu doresc promovarea, asa ca muncesc in continuare.

x_petrolist

Citat din: navigator din Ianuarie 17, 2012, 12:49:17 PM
..... Sa incercam sa facem RAIDuri / BARCA - WEEKENDuri. Am putea incepe din aprilie chiar> cu ambarcatiuni -lotca - 3 ce le avem deja + 1 lotca de 8 m superba - proprietaea lui Stefan Constantin EOS) - echipaje - cine poate. Ideea este (sper sa nu mi-o luati in nume de rau) ca trebuie exercitiu/ antrenament la vaslit pe Razim in conditii de furtuna, in tandem? (2 perechi de vasle) si ridicat parusul in condi'ii limita....
Salut. Ma bucur sa vad interesul pe care-l aratati fata de ideea unuia sau mai multor raiduri si intilnri de genul BarcaWeek. Aportul celor dornici sa participle la astfel de actiuni este binevenit. Ca sa nu ne lasam purtati doar de vise, cred ca trebuie sa stabilim citeva principii pentru organizarea acestor evenimente. In cazul raidului se discuta de 3-4 ambarcatiuni dar trebuie evident sa avem in vedere ca ele, in afara de lotca in constructie, nu apartin grupului sau asociatiei. Din acest motiv trebuie sa ne limitam la planificarea folosirii acestora doar cind ochiul atent al proprietarului este prezent sau cind avem acordul si conditiile lui (lor) pentru utilizarea, mentinerea si pastrarea ambarcatiunilor.
In cazul lotcii asociatiei, as dori sa aflu daca se poate aranja cheiajul in portul Jurilovca pentru facilitarea folosirii pe decursul  intregului sezon.
Va trebui sa stabilim si citeva reguli si responsabilitati referitoare la accesul la barca si folosirea acesteia. Propun ca initial cei care au participat la constructie in mod direct sa aibe prioritate. Pe masura ce noi pasionati isi vor face ucenicia si vor arata aptitudinile si dedicatia necesare, vor fi inclusi in rindul celor cu acces neconditionat.
Prioritatea numarul unu totusi, ramine organizarea adunarii din Mai. Propun perioada 19-27 in cazul in care traseul lui Paul este ales. Propunerea lui Sorin necesita inceperea pe 17 Mai.
Sigla Legendarului mi-e draga dar personal optez pentru ceva mai simplu. Nu vreau sa dezamagesc sau supar pe nimeni dar cred ca mai trebuie sa lucram la acest capitol (ca multe altele dealtfel). 

capitanu

Ultimile lucrari, avem un gheonder gata, si fratele lui in lucru, astept criticile, haideti, altfel nu pot sa imbunatatesc nimic.

gigitolan

Salut, ma cheama Gyuri (in traducere, si nu sunt designer :)) si indraznesc sa va propun o varianta de sigla pentru Asociatie. mai am una dar mai trebuie sa lucrez nitel la ea pentru ca cei carora le-am aratat-o si i-am intrebat ce vad, mi-au dat niste raspunsuri tare ghiduse :)
Daca am face o echipa de mureseni si i-am pune o pereche de vasle miniEgoist-ului am putea participa si noi la Raid?

Vant bun!

x_petrolist

Salut Gigi. Va asteptam cu placere. Imi place sigla. Petru a elimina problema cu cititul in oglinda si pentru stilizare se poate renunta la literele de pe copastie.
Mai am o propunere de Raid pe care am discutat-o cu unii dintre pasionati.
Spre sfirsitul sezonului, poate cu ocazia TID-ului dar fara sa-i calcam pe bataturi, ma gindeam ca putem organiza si un traseu stafeta pe Dunare pe tot teritoriul Romanesc (Bazias-Sf. Gheorghe) si cu optiuni de campare pe ambele maluri. Pe echipaje, ne putem duce barcile cu masina ca sa le lansam la apa (necesar om de sacrificui care sa duca masina la baza de plecare). Schimbarea echipajului se poate face tot cu masina, cel nou se urca in barca si cel cu "regrete" si amintiri placute preia masina spre casa. Echipajele se pot schimba saptaminal sau dupa organizarea fiecarei echipe/barca. 

x_petrolist

Citat din: capitanu din Ianuarie 23, 2012, 05:51:43 PM
Ultimile lucrari, avem un gheonder gata, si fratele lui in lucru, astept criticile, haideti, altfel nu pot sa imbunatatesc nimic.
Bineinteles ca trebuia sa-l pirogravezi pe cel de la Legenda Dunarii. Nu uita de o visla scurta pentru cirmit si un sistem de prindere.