Raid Romania

Creat de x_petrolist, Aprilie 20, 2011, 09:06:45 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

gupi

Tu îți protejezi calculatorul cu o soluție de backup?

Vali

Scuze Gupi de interventie, vad ca acum se vede pagina 12, as vrea doar sa-i spun lui Gigi sa-mi trimita pe mail pozele cu siglele, si le pun eu pe topic. Multumim pentru ajutor :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Vali

Iar aici avem siglele desenate de Gigi:
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

draken

Foarte tare ideea. Pun aici un link cu un documentar despre primii raideri. Sau....de la drakkar la lotca :) (chiar la lotca pe roti)
http://www.youtube.com/watch?v=X4_r-IySNKM&feature=related

x_petrolist

Citat din: Vali din Ianuarie 30, 2012, 06:01:40 PM
Iar aici avem siglele desenate de Gigi:
Votul meu este pentru a 3-a sigla. Este simpla si expresiva. Mai sint si alte pareri?

gvincentiu

Tot pentru a treia sunt
Ganduri bune !

x_petrolist

#186
Citat din: draken din Februarie 12, 2012, 01:58:52 AM
Foarte tare ideea. Pun aici un link cu un documentar despre primii raideri. Sau....de la drakkar la lotca :) (chiar la lotca pe roti)
http://www.youtube.com/watch?v=X4_r-IySNKM&feature=related
Salut. Foarte interesant filmul. Am citit ca nu se prea pot reface traseele vikingilor pe riurile din Rusia datorita amenajarii acestora in vederea navigatiei. Pragurile Niprului enumerate cu numele lor in Rus (scandinava) si Slavona de Constantine VII Porphyrogenitus in lucrarea "De Administrando Imperio" nu mai exista. Este totusi unul dintre documentele cele mai credibile despre aceste raiduri si in care sint pomenite porturi de pe litoralul Romanesc cu denumirile lor aproape actuale: Selina la bratele Dunarii si Constantia iar intre ele Konopas???. In plus sint descrisi si pecenegii care ocupau atunci litoralul vestic al Marii Negre mai la nord de bratele Dunarii. Citind acest document, mi-am adus aminte de minele de calcar pomenite de Marian Bunea intr-o conversatie mai veche si inscriptiile runice care spune el, s-ar putea vedea acolo. Intentionez sa fac o recunoastere cind se mai topesc zapezile. Aici este link-ul unde poate fi gasit intregul articol:
http://faculty.washington.edu/dwaugh/rus/texts/constp.html


Thor

Citat din: x_petrolist din Februarie 12, 2012, 12:57:29 PM
Citat din: Vali din Ianuarie 30, 2012, 06:01:40 PM
Iar aici avem siglele desenate de Gigi:
Votul meu este pentru a 3-a sigla. Este simpla si expresiva. Mai sint si alte pareri?

A treia dar cu vasle negre.

ss

Tot a treia! Iar o dam in unanimitati???

gvincentiu

Pai la bordul unei ambarcatiuni, daca nu e consens, atunci trebuie sa fie!
Ganduri bune !

x_petrolist

Citat din: gvincentiu din Februarie 12, 2012, 07:16:11 PM
Pai la bordul unei ambarcatiuni, daca nu e consens, atunci trebuie sa fie!
Corect Vincentiu. Dar intr-o asociatie, multitudinea opiniilor este mult mai importanta. Si mai mult decit opiniile, mai importante sint initiativele oamenilor care au afinitati cu ideea care formeaza postamentul organizatiei.
Pina la urma si pe Bounty a existat un fel de consens insa nu a durat prea mult.

Vali

Deci e oficial: intre 19 si 27 mai suntem asteptati cu mic cu mare la Jurilovca, la prima Tabara Raid Romania 2012 :).

Am vorbit aseara cu x_petrolist, si a ramas sa incepem sa ne organizam. Am trecut deci evenimentul pe prima pagina.
Urmeaza ca Lotca Raid sa ajunga la Bucuresti, pentru probe pe Lacul Morii. Mai multe ne vor spune colegii din Asociatia Raid Romania.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

solpet

Citat din: Vali din Februarie 17, 2012, 10:11:14 AM
Deci e oficial: intre 19 si 27 mai suntem asteptati cu mic cu mare la Jurilovca, la prima Tabara Raid Romania 2012 :) .

Intre 14 Mai - 2 Iunie voi fi la Jurilovca.
"Baza tehnica"  (cam in starea de anul trecut sau cu mici "completari") va sta la dispozitie.
Descriere rute acces si detalii organizatorice pe masura ce se apropie data fixata
(cred ca ar fi bine sa definitivam lista celor care doresc sa participe - si a barcilor pana la 1. Mai).

Cu  ARBDD va trebui sa luam legatura din timp, si daca este necesar sa-i  convingem de utilitatea  traseului ("nestandard")
sau daca nu-i nevoie de munca de lamurire , sa-si dea acceptul.


bradutzu

Nu va suparati pe mine ca nu merg, dar.....................pescuitul e inchis in perioada aia........  >:( >:( >:(
Sa auzim numai de bine!

Vali

@Peter: ne-ai dat o veste foarte buna, inseamna deci ca putem campa "la tine in cuibar" :D.
@Bradutzu: chiar daca o fi el inchis pescuitul, nu inseamna ca peste nu va fi, dimpotriva ;). Abia astept sa ma puna Legendaru iar la curatat peste, si el sa faca bijuteriile culinare cu care ne-a delectat :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau