Raid Romania

Creat de x_petrolist, Aprilie 20, 2011, 09:06:45 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

impaiatu

"Poi dac-o luam asa mecanic de la-nceput......) :)) (asta-i citat din "Monstrul".
Pe sistemul "sa moara si chakra vecinului", nenea Aurel mi-a bagat pumnul cel oficial in gura.:))
Da nu-i nimic, am scos din buzunarul de la spate, mojo-ul meu cel nou-nout, asa ca nu ma afecteaza vorbele bacoviene ce mi le-a servit.
Totusi, ca sa si-i raspund;
Propulsie auxiliara:
una pereche vasle sau una bucata godila in cazul ca-mi ies testele cu smecheria asta si viteza obtinuta va fi de 3-4 km/h, ceea ce ar fi dezirabil.
Flotoarele vor fi fixe.

Nici nu va mai salut.
Sa traiesti nea Aurica.:)

x_petrolist

Sorine, nu mai pune si tu toate cele la suflet. Chiar si la inscrieri ai iesit pe primul loc deoarece Teleleu este prima ambarcatiune inregistrata oficial la Raid Razim-Sinoe 2012. Felicitari.

impaiatu

Citat din: x_petrolist din Februarie 20, 2012, 11:07:22 AM
Sorine, nu mai pune si tu toate cele la suflet. Chiar si la inscrieri ai iesit pe primul loc deoarece Teleleu este prima ambarcatiune inregistrata oficial la Raid Razim-Sinoe 2012. Felicitari.
Nene Aurel, stii doar ca glumesc. Am inteles ca, din punctul de vedere al organizatorului, tre sa-ti iei tonul oficial.Nu toata lumea te cunoaste si sa nu-si faca impresii gresite.Eu, in schimb, imi permit sa tratez cu umor situatia.Ca sa ne mai radem si noi.:)
Multumesc, deci sunt in pole position.

x_petrolist

Tocmai am primit un mail de la Dl Sorensen, pe care nu-l cunosc, dar care-si exprima dorinta, in masura in care timpul ii va permite, sa participe la Raidul Razim-Sinoe 2012 cu un yawl - Navigator de 14,5 picioare - 150kgs.
Am sa va tin la curent pe masura ce primesc mai multe detalii.

Vali

Nu am idee daca e aceeasi barca, insa uite aici ceva asemanator, barca unui olandez din ce am inteles, care lucreaza la Santierul Naval Galati, si care a fost asta vara la ponton la bac Galati: http://forum.capcompas.ro/index.php/topic,61.msg584.html#msg584 . Ar fi tare interesant daca ar fi aceeasi barca :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

x_petrolist

Citat din: Vali din Februarie 20, 2012, 02:41:19 PM
Nu am idee daca e aceeasi barca, insa uite aici ceva asemanator, barca unui olandez din ce am inteles, care lucreaza la Santierul Naval Galati, si care a fost asta vara la ponton la bac Galati: http://forum.capcompas.ro/index.php/topic,61.msg584.html#msg584 . Ar fi tare interesant daca ar fi aceeasi barca :).

Salut Vali. Daca barca este cea din poza atasata, nu-i Olandez ci Danez iar prin 2009 salasluia prin Talinin - Estonia.
Om trai si-om vedea.

Vali

Exact asta e barca, iar daca am spus ca e olandez e din cauza ca la noi sunt multi olandezi care lucreaza la Santierul Naval Damen. Deci cine mi-a spus despre proprietarul yawl-ului cred ca a facut confuzie vizavi de nationalitate.
Oricum, nu putem decat sa ne bucuram, si cu ocazia asta, daca oricum tineti legatura, transmite-i te rugam salutarile si admiratia velistilor galateni, pentru faptul ca e una din (prea) putinele barci cu vele din portul Galati.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

x_petrolist

Transmit. Mi-a spus ca este extrem de ocupat. In echipaj il coopteaza pe Mike, organizatorul Raidurilor din Finlanda din ultimii 10 ani.
Si appropos de Raiduri, cel Finlandez din acest an se va tine in Dalsbruk intre 14-20 Julie. Sper sa reusim sa trimitem si noi o barca si un echipaj.
Din nefericire, deoarece am fi putut avea participare internationala mai larga, planul nostru se suprapune cu Velalonga, Raidul Italian. Si de ce sa cedam noi? Asadar, raminem pe pozitii, perioada anuntata oficial nu se schimba. Live and Learn.

gvincentiu

#218
Acum 30 minute, calotca a plecat spre Bucuresti insotita de doua Legende si un mus.
Ganduri bune !

capitanu

Echipajul a sosit cu bine la Bucuresti la Santierul Naval Militari, desi conditiile de trafic au fost de neimaginat dupa lasarea serii. Asteptam sa se dezghete apele.

x_petrolist

Citat din: gvincentiu din Februarie 22, 2012, 01:27:18 PM
Acum 30 minute, calotca a plecat spre Bucuresti insotita de doua Legende si un mus.
multumim Vincentiu pentru gazduirea oferita lotcii. te asteptam la problele de pe lacul Morii sau daca timpul nu-ti permite, la o tura cu parusul pe 20 Mai la Jurilovca.

gvincentiu

Cu placere... anul asta trebuie sa imi lungesc garajul, sa mai incapa si Dacia. :D si ce oi mai avea in curte :D
Ganduri bune !

Ciby

Citat din: gvincentiu din Februarie 22, 2012, 01:27:18 PM
Acum 30 minute, calotca a plecat spre Bucuresti insotita de doua Legende si un mus.
Este un supliciu pentru ochi alaturarea dintre frumusetea barcii din primplan si zapada inghetata din decor.
Sper ca ne vom delecta privind-o ce frumos sta pe apa in vremuri mai calde. ::)

capitanu

Sigur asa va fi. Dar sa sti ca mergea bine si pe zapada.

navigator

Salut prieteni,

Propun pentru weekendul urmator o tura de de incalzire pe Razim Scopul este verificarea unei parti a traseului RAID 2012: vizual (largime /stare canale, salcii/sau nu, etc),  masuratori (coordonate GPS - trasee/puncte critice/intersectii) si adancimi.
Traseul ar fi: Jurilovca - Golful Fundea - canal Lipoveni - cnl Vanghelie - Dunavat - Cocos - Mustaca - si apoi om vedea. Cu barca mea ar fi o tura de 2 zile (motor, vela, vasle). Capacitatea barcii: 4 persoane lejer + bagaje. Daca suntem mai multi mergem cu barca lui Stefan Constantin (EOS)
Desigur daca e vreme buna - nu am verificat prognoza.
Necesar: sonar + GPS, d'ale gurii si gatului, sac de dormit (+cort - desi sper sa gasim de dormit la pct. pescaresti), echipament impermeabil + cel putin un rand de haine uscate - asta daca ne prinde vreun bulau.

Cele bune,

Paul Condrat
0722354203