Raid Romania

Creat de x_petrolist, Aprilie 20, 2011, 09:06:45 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

capitanu

Studiem aceasta propunere. multumim. Eu unul, nu am echipament de dormit pentru vreme rece, dar vad ce pot face.

navigator

Echipamentul de dormit e problema minora. Eu sper sa dormim undeva la pescari.
Un sac de dormit este necesar si acolo, iar cortul doar pentru forta majora.

HOME MADE

se pare ca nu s-a incins doar soarele,se incinge treaba...................... ;)

capitanu

Pai, de la soare se incinge.

x_petrolist

Salut Paul,
Ideea ta este foarte buna. Nu stiu cine are sonar si GPS disponibile dar o recunoastere si contactarea celor din zonele de popas este un mare pas inainte. Poti sa ne spui ceva despre demersurile necesare pentru accesarea zonelor protejate. Deasemenea informatii referitoare la localnici dispusi sa participe sau sa-si inchirieze lotcile ne-ar ajuta sa putem face liste de echipaje. Ce facem cu barcile? Le lansam la Dolosman sau in portul turistic? Le putem tine in bazinul pescaresc?
Si ar cam trebui sa se hotarasca oamenii si sa ne spuna cine vine si in ce perioada.
Eu voi fi acolo in perioada 19-27 - si optiunea mea este pentru ambarcatiunea Lotca.

PS
Razvane, gasesti la mine un sac de dormit si un cort de o persoana. Spune-mi daca ai nevoie si facem aranjamentele necesare.


navigator

Citat din: x_petrolist din Martie 20, 2012, 09:24:35 AM

Si ar cam trebui sa se hotarasca oamenii si sa ne spuna cine vine si in ce perioada.

Cu asta ar trebui sa incepem. A are cineva pana acum o lista de participanti (participare sigura). De barci fac rost cu conditia sa am aceasta lista. Termen -cel tarziu 15 aprilie
Privind obtinerea accesului sunt mai multi pasi:
1. stabilirea zonelor de campare (dupa expeditia de test)
2. cine solicita ? /organizatorul - in ce stadiu este formalizarea asociatiei? eu pot face solicitarea din partea Asociatiei Prodezvoltare Jurilovca 21 - dupa ce avem confirmate participarile.

x_petrolist

Pina acum avem urmatoarele confirmari:

Sorin & Mircea - Teleleu
Paul Condrat - Lotca lui Paul
Razvan - Legenda dunarii
Aurelian - Lotca
Peter, care nu si-a ales ambarcatiunea inca, va fi in Jurilovca pe toata perioada.
Participarea lui Stefan sper sa o poti confirma tu.
Voi confirma si participarea lui Marian Bunea care nu prea intra pe net.

Dupa recunoasterea pe care o veti face, va rog sa-mi trimiteti informatii si poze ca sa-i invit oficial si pe Flemming si Mike.

Denumirea a fost aprobata de Secretarul General al Guvernului iar actele trebuiau depuse saptamina trecuta la Tribunal. Putem face cererea prin ambele asociatii deoarece chiar si cele fara statut juridic sint permise conform Constitutiei.

navigator

#232
Citat din: navigator din Martie 18, 2012, 02:12:26 PM
Salut prieteni,

Propun pentru weekendul urmator o tura de de incalzire pe Razim Scopul este verificarea unei parti a traseului RAID 2012: vizual (largime /stare canale, salcii/sau nu, etc),  masuratori (coordonate GPS - trasee/puncte critice/intersectii) si adancimi.
Traseul ar fi: Jurilovca - Golful Fundea - canal Lipoveni - cnl Vanghelie - Dunavat - Cocos - Mustaca - si apoi om vedea. Cu barca mea ar fi o tura de 2 zile (motor, vela, vasle). Capacitatea barcii: 4 persoane lejer + bagaje. Daca suntem mai multi mergem cu barca lui Stefan Constantin (EOS)
Desigur daca e vreme buna - nu am verificat prognoza.
Necesar: sonar + GPS, d'ale gurii si gatului, sac de dormit (+cort - desi sper sa gasim de dormit la pct. pescaresti), echipament impermeabil + cel putin un rand de haine uscate - asta daca ne prinde vreun bulau.

Cele bune,

Paul Condrat
0722354203

Din lipsa de echipaj tura se amana.
Astept propuneri desi, in perioada urmatoare am programul destul de incarcat. Este musai necesar un GPS si un sonar.
In perioada 1-5 aprilie nu sunt disponibil; altfel, tura se poate face si in cursul saptamanii (nu neaparat in weekend) dar, discutam daca aveti propuneri.

legenda dunarii

cum mama-masii sa uitati voi tocmai bucataru'
asa ceva nu se poate !!!
si...are si catamaran!!!
Nu exista "Nu pot!", "Nu vreau!". Lasati Lenea si Incapatanarea si fiti Activi...

capitanu

Solicitarea a fost judecata la tribunal si trebuia sa se pronunte vinerea trecuta, insa judecatoarea a amanat pronuntarea pentru vinerea asta. Luni putem vedea ce s-a pronuntat. Ma ocup de sonar si GPS si de restul. Am sa fac si lista.

x_petrolist

Citat din: legenda dunarii din Martie 24, 2012, 02:10:32 AM
cum mama-masii sa uitati voi tocmai bucataru'
asa ceva nu se poate !!!
si...are si catamaran!!!
Salut Razvane. Imi pare bine ca te-ai hotarit sa participi la Raid sau mai bine spus ca-ti anunti oficial prezenta. Ca sa nu fim acuzati de favoritisme in cazul celebritatilor, te rog sa postezi informatii tehnice despre catamaranul pomenit in precum si lista membrilor echipajului (asta in cazul in care nu vei participa solo cum te-ai obisnuit la TID).

alex doaga

Daca este posibil, as dori sa particip la raid cu echipaj de doua persoane.

Barca este un international 420" de 4.2 m, suprafata velica foc si randa cam 13 m2 si doua padele.

Am si vele cu linie de tertarola, asa ca as mai putea reduce din suprafata.

Pentru camping avem tot echipamentul necesar.

E ok?  ::)

legenda dunarii

#237
este !cu asa ceva le iei fitilul la toti !bafta!

legendarul si home made.....semneaza!
Nu exista "Nu pot!", "Nu vreau!". Lasati Lenea si Incapatanarea si fiti Activi...

x_petrolist

In weekendul ce urmeaza, barca asociatiei care este aproape terminata (multumim maestrului Nicu home-made si tuturor celor care au ajutat), va fi lansata la apa pe Lacul Morii din Bucuresti. Cei dornici de activitati nautice sint invitati sa participe. Testele sint programate Simbata intre orele 12-20 si Duminica intre 10-18.

lipan

Testele se fac și cu parus?
Să vă țină Dumnezeu obiceiul!