Raid Romania

Creat de x_petrolist, Aprilie 20, 2011, 09:06:45 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

gvincentiu

Pe 19 sau pe 20 vin si eu cu familia, cu barca dar numai o zi pentru a cunoaste colegii si o mica plimbare, deci nu cred ca voi intra oficial in vreun Raid.
Ganduri bune !

x_petrolist

Citat din: Vali din Februarie 17, 2012, 10:11:14 AM
Deci e oficial: intre 19 si 27 mai suntem asteptati cu mic cu mare la Jurilovca, la prima Tabara Raid Romania 2012 :).

Am vorbit aseara cu x_petrolist, si a ramas sa incepem sa ne organizam. Am trecut deci evenimentul pe prima pagina.
Urmeaza ca Lotca Raid sa ajunga la Bucuresti, pentru probe pe Lacul Morii. Mai multe ne vor spune colegii din Asociatia Raid Romania.

Este oficial si datele sint cele postate de Vali. Tabara va fi doar in weekendurile de inceput si sfirsit. Denumirea recomandata anterior "Raid Razim-Sinoe 2012" este mai potrivita. In acelasi timp nu va crea confuzie cu o eventuala Tabara de Creatie care se poate desfasura concomitent sau in alta perioada. In timpul saptaminii vom fi pe apa. Am vorbit cu Paul, al carui traseu a fost ales din motive de durata, ca acesta sa fie definitivat cit mai aproape de momentul startului ca sa putem beneficia de prognoza meteo si a putea mari pe cit posibil cuantumul propulsiei cu vele. Raidul va fi un concurs pentru care va trebui sa stabilim criterii de punctaj, handicapuri, etc. Astept recomandarile si opiniile voastre.

Saptamina trecuta au fost demarate demersurile pentru obtinerea statutului de persoana juridica. Presedintele asociatiei este Razvan Toscuta, Capitanu'Legendei Dunarii. Este secondat de Nicu "home-made" si Aurelian "x_petrolist". Dl. Profesor Mircea Gabriel Nistorescu ne-a facut onoarea si a acceptat sa fie purtatorul de cuvint al asociatiei. Inscurt timp, Razvan va va prezenta statutul si va va invita sa va inscrieti oficial in asociatie (conform legislatiei in vigoare).

Vali

Am modificat anuntul de pe pagina principala a forumului, cu denumirea corecta. Despre criterii de punctaj, handicap etc, cel mai bine ar fi sa vorbim cu Adrian N., el e cel mai documentat in chestiunea asta.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

navigator

Personal vad Raidul ca un festival, nu concurs.
Va fi foarte greu de stabilit criterii si eu am convingerea ca vor fi migratii intre echipaje (din motive de conditii meteo) .
Hai sa consideram aceasta prima editie - o scoala pentru toti participantii.

impaiatu

Daca am inteles eu bine, raidul va fi de fapt o regata?Inseamna ca noua metri si juma' de velatura sunt totusi cam putini, fiindca daca e pe competitie, n-am de gand sa ma tarai ca melcu prin balta.
Si ca un bun camarad de raid, va sfatuiesc de pe acum; daca ramaneti fara vant, urmati-mi siajul, pt. ca am sa sap atat de adanc in apa, incat sa puteti merge si pe jos.

Eu ma voi prezenta cu Teleleu', cu noul sau look de trimaran.Echipaj:Ciobanu Mircea si subsemnatu', Raidu Sorin. Botman: Bergenbier.

bogdanbuciu

sa dea dracii, de abia astept sa vad echipajul asta. Cred ca vin si eu daca castig la loto.
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

impaiatu

Citat din: navigator din Februarie 19, 2012, 12:02:07 PM
Personal vad Raidul ca un festival, nu concurs.
Va fi foarte greu de stabilit criterii si eu am convingerea ca vor fi migratii intre echipaje (din motive de conditii meteo) .
Hai sa consideram aceasta prima editie - o scoala pentru toti participantii.

Intradevar: aceasta prima editie a Raidului, va fi ca o scoala pt. toti.Promit sa va predau bine toate lectiile.:))

x_petrolist

Citat din: navigator din Februarie 19, 2012, 12:02:07 PM
Personal vad Raidul ca un festival, nu concurs.
Va fi foarte greu de stabilit criterii si eu am convingerea ca vor fi migratii intre echipaje (din motive de conditii meteo) .
Hai sa consideram aceasta prima editie - o scoala pentru toti participantii.

Paul, Raidul este un concurs. Faptul ca noi il inventam pe masura ce-l organizam este altceva. Criteriile le stabilim inainte de inceperea cursei. Nu vad de ce ar fi nevoie sa migreze echipajele de pe o barca pe alta.
Festivalul va fi in zilele premergatoare si cu ocazia weekendului final cind se vor decerna si premiile.

Pentru exemplificare, aici sint criteriile www.raidengland.org (pe care nu este musai sa le urmam si noi)

envisage maybe 3 classes
   sail & oar
   slow
   fast


x_petrolist

Citat din: impaiatu din Februarie 19, 2012, 12:03:30 PM
Daca am inteles eu bine, raidul va fi de fapt o regata?Inseamna ca noua metri si juma' de velatura sunt totusi cam putini, fiindca daca e pe competitie, n-am de gand sa ma tarai ca melcu prin balta.
Si ca un bun camarad de raid, va sfatuiesc de pe acum; daca ramaneti fara vant, urmati-mi siajul, pt. ca am sa sap atat de adanc in apa, incat sa puteti merge si pe jos.

Eu ma voi prezenta cu Teleleu', cu noul sau look de trimaran.Echipaj:Ciobanu Mircea si subsemnatu', Raidu Sorin. Botman: Bergenbier.

Felicitari D-le Vineri. Te rog sa trimiti datele tehnice ale ambarcatiunii Teleleu (invitatia este valabila si pentru ceilalti participanti). Din cite vad, te vei intrece cu catamaranul Legendarului. Ramine de vazut cine va merge in urma cui.
Se intrevede prima clasificare, eterna multi vs. mono.

impaiatu

Domnule MonoCoca,
in urma cererii dumneavoastra, va transmit urmatoarele informatii ;
Numele ambarcatiunii -Teleleu
Lungime; 4.2M
Latimea corpului central; 1.4 M
Latimea cu tot cu flotoare: 3.5 m
Pescaj; 0.8 M
Suprafata velica; 9.5 M patrati.
Inaltime catarg; 5.5 M (ca sa-l puteti vedea la orizont, in prova)
Greutatea corpului central;80 kg.
Greutatea totala; necunoscuta inca.
Echipaj;2
Viteza maxima; Maxima!!!

Am o doleanta si as fi recunoscator daca ,in unanimitate, ati fi de acord ca elementul Teleleului, numit catarg, sa se numeasca de aici inainte falus.

Pesonal, Domnule MonoCoca, respectuos va informez, ca ziua de debut a Raidului, respectiv Luni, o veti trece in calendarul Dumneavoastra , Vinerea Neagra, ca urmare a esecului Dumneavoastra in fata MulteiCoca mele.
Cu respect, al Dvs.
Raidu Sorin.

impaiatu

#205
Propun ca unul din premii( sa zicem....ultimul :) ) sa se numeasca "Premiul Chicken". :p

Si astea fiind zise, ma duc sa-mi lustruiesc barcazu'.
Acartar tutror.

Vali

Si uite asa s-a mai schimbat aroma forumului odata cu prezentza delicioasa a domnului multi-cocker Raidu Sorin  :D. Abia asteptam sa-ti vedem falusul la orizont odata cu marea debarcare de la Portita ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

gvincentiu

#207
Stiam eu ca Sorin o sa ajunga mare, mare de tot. Trimaran, auzi la el.... poftim si simbolul clasei Teleleu:
Ganduri bune !

impaiatu

Clasa Teleleu in momente de relaxare.
Tocma' ce-am terminat de dat cei doi metri de zapada de pe Teleleu. Victoria e ca si a mea.

x_petrolist

Citat din: impaiatu din Februarie 19, 2012, 02:03:20 PM
Domnule MonoCoca,
in urma cererii dumneavoastra, va transmit urmatoarele informatii ;
Numele ambarcatiunii -Teleleu
Lungime; 4.2M
Latimea corpului central; 1.4 M
Latimea cu tot cu flotoare: 3.5 m
Pescaj; 0.8 M
Suprafata velica; 9.5 M patrati.
Inaltime catarg; 5.5 M (ca sa-l puteti vedea la orizont, in prova)
Greutatea corpului central;80 kg.
Greutatea totala; necunoscuta inca.
Echipaj;2
Viteza maxima; Maxima!!!

Am o doleanta si as fi recunoscator daca ,in unanimitate, ati fi de acord ca elementul Teleleului, numit catarg, sa se numeasca de aici inainte falus.

Pesonal, Domnule MonoCoca, respectuos va informez, ca ziua de debut a Raidului, respectiv Luni, o veti trece in calendarul Dumneavoastra , Vinerea Neagra, ca urmare a esecului Dumneavoastra in fata MulteiCoca mele.
Cu respect, al Dvs.
Raidu Sorin.

Stimate Domnule Sorin. Va urez D-voastra, echipajului si barcii bun venit la prima editie Raid Romania. Deasemenea, va multumesc pentru informatiile referitoare la ambarcatiune.
Un pic de umor nu strica, dar as dori sa il pastram in limite rezonabile. In consecinta, in numele asociatiei, va anunt ca ne vom referi la dotarile ambarcatiunii Teleleu doar cu denumirile oficiale uzitate in domeniul nautic: arbore, mast sau catarg.
Ca organizator ma bucura fervoarea de care dati dovada si cu echidistanta impusa da acest rol va urez Dumneavostra si echipajului succes in aceasta cursa.
Daca se poate, as dori sa ne spuneti daca propulsia pe care va bazati este doar velica sau daca intentionati sa folositi si rame (visle). In caz ca raspunsul este pozitiv, va rog sa ne informati cite perechi de rame vor fi in dotarea ambarcatiunii Dumneavoastra. Preconizam ca pe anumite portiuni (canale) propulsia exclusiv eoliana ar putea fi un impediment pentru scopul pe care l-ati anuntat.
Un alt amanunt care probabil v-a scapat din vedere este ca dorim sa ne informati daca flotoarele sint demontabile sau nu. Va intreb deoarece in clasificarea mono - multi nu am inclus si barcile care pot fi ambele.
Cu stima, al D-voastra sincer,
A.