Raid Romania

Creat de x_petrolist, Aprilie 20, 2011, 09:06:45 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Florio

Citat din: x_petrolist din Noiembrie 16, 2013, 11:05:03 PM
Citat din: Florio din Noiembrie 15, 2013, 08:10:39 AM
Cred ca v-am spus cum zbura lotca noastra cu vela ei tertarolata, dar daca nu v-am mai spus-o, v-o repet :) . Treceam pe langa ceilalti ca trenul :) .
Se observa si la minutul 9:50 cum ajungem si depasim yawl-ul, Aurelian e numai zambet, Florentinei ii venise inima la loc dupa ce tertarolasem vela (vantul era puternic iar valurile a caror marime nu se citeste in film, loveau des si destul de periculos pentru o lotca) .

Poze sau filme cu subsemnatul la manevre, nu-s. Asa e intotdeauna, cel cu aparatul lipseste cu desavarsire :) .
Florio...Florio...
L-as parafraza pe Bogdan Buciu spunind ca monitorul, ochelarii -si de soare si de vedere- au lacrimat la montajul pe care l-ai facut.
Intr-o nota foarte serioasa: superb.
Am "hacked" site-ul lui Aurelian sa-mi fac publica emotia :-)
Voi face fac o singura specificatie: inima a stat la loc pe tot parcursul traversarii; cu adevarat, singura data cind a tresarit a fost in penultima zi cind am intilnit furtuna spre Gura Portitei; si atunci Vincentiu si Mihai - multumesc Vincentiu, multumesc Mihai - au salvat ziua.
Pentru mine, cea abia initiata in astfel de aventuri, a fost o expeditie de neuitat si fara indoiala se datoreaza celor care au fost parte, in orice masura, din ea.
Iti multumesc ca ai reimprospatat-o atit de frumos in memoria mea.
Numai bine tuturor.
Florentina

Ia te uita ce bucurie imi face hackerul Florentina, despre care o sa dezvalui colegilor de forum ca a fost un marinar adevarat, a participat la tot, s-a bucurat de tot, nu s-a plans de nimic (nici cand conditiile erau cam la limita :) ) ba mai mult, a fost un liant intre membrii expeditiei, in momentele mai grele.
  Aurelian, fa te rog o regula din asta : cand vii aici, sa nu mai lasi niciodata hackerul acasa !
E prietenul nostru si-l iubim !

Florio

#376
Citat din: bogdanbuciu din Noiembrie 16, 2013, 09:43:36 PM
hadoua poza este intr-un mare fel. In coltul monitorului meu a aparut o lacrima.

Yo, ma' men ! Iti place vasla, sclavul sau catargul erect ? :)
Pusasem catargul pe insula Popina si activasem bataturile din palma, sa ies la larg.

Dar mie, din colectia Florentinei imi place ultima poza care arata ce spirit domnea in lotca :) .
Frumosu-i Doamne si mai vreau !


gvincentiu

Fusei pe la Sarbatorile Galatiului. Va aduce aminte de ceva poza asta?
Ganduri bune !

byteworks

Ma bate-un gand: ma uit pe aici si mi se pare tot mai mult ca Lobsterul meu seamana foarte bine, jumatatea prova, mai putin poate latimea, cu lotcile de la Raid Romania. Asa ca intrebare:

Ce forma si marime de parus a functionat cel mai bine? Am o parasuta de rezerva numai buna de a se umfla in vantul Razelmului, propulsand intrusul nord-american!

nicu

#379
Citat din: byteworks din Decembrie 01, 2013, 06:58:35 PM
Ma bate-un gand: ma uit pe aici si mi se pare tot mai mult ca Lobsterul meu seamana foarte bine, jumatatea prova, mai putin poate latimea, cu lotcile de la Raid Romania. Asa ca intrebare:

Ce forma si marime de parus a functionat cel mai bine? Am o parasuta de rezerva numai buna de a se umfla in vantul Razelmului, propulsand intrusul nord-american!
parusul pus  de mine pe sailcut dupa dimensiuni copiate cu ajutorul lui Aurelian sau Solpet de pe un parus vechi scos din podul casei  de un lipovean.
este construit de maestrul Lipan.
este in folosinta pe Legenda Dunarii .
Capitanul spune ce este putin supradimensionat .
Legenda Dunarii

byteworks

Foarte multumesc! Se poate folosi cat de cat si pe vant de alte aluri decat de pupa? Cum stati cu deriva, eu ma gandesc la un derivor lateral amovibil?

nicu

#381
se poate folosi si la alt vant afara de cel de pupa!Legenda Dunarii are o chila profilata din prova pana in pupa 50-60 mm placat cu o platbanda de inox de 3-4mm ,nu are probleme cu deriva.de-asemenea este dotata si cu un safran maricel ,ajuta si el la deriva!
totusi am inteles ca pe  vant mai tare lotca zbura la tid cu o vela  (improvizata parca )mai micuta .
mai multe detalii are capitanu!

Florio

Citat din: byteworks din Decembrie 02, 2013, 10:26:52 AM
Foarte multumesc! Se poate folosi cat de cat si pe vant de alte aluri decat de pupa? Cum stati cu deriva, eu ma gandesc la un derivor lateral amovibil?

Cu lotca am mers eu foarte bine cu vant de travers si chiar dinaintea traversului, la RAID .
Marimea ei mi se pare foarte buna, iar la vant puternic am tertarolat-o si am continuat fara probleme.
Barca e excelenta intre suratele ei !

byteworks

Cred ca am strans informatiile necesare, multumesc, continui pe pagina dedicata Lobster-ului.

x_petrolist

#384
Citat din: byteworks din Decembrie 01, 2013, 06:58:35 PM
Ma bate-un gand: ma uit pe aici si mi se pare tot mai mult ca Lobsterul meu seamana foarte bine, jumatatea prova, mai putin poate latimea, cu lotcile de la Raid Romania. Asa ca intrebare:

Ce forma si marime de parus a functionat cel mai bine? Am o parasuta de rezerva numai buna de a se umfla in vantul Razelmului, propulsand intrusul nord-american!
Salut si felicitari pentru constructie
In 2012 noi am folosit vela facuta de mestrul Lipan din materialul de parasuta donat de Gheon dar nu puteam stringe vintul iar cu vint de travers mai puternic aveam deriva mare. Asta se datoreaza formei deja rotunjite a parasutei.
In 2013 insa, ambele lotci au avut vele plate si s-au comportat foarte bine. Am strins vintul cit ne-a trebuit, fara probleme. Cele doua vele au fost cea noua de pe Legenda Dunarii - facuta tot de mestrul Lipan si o vela traditionala pe care am primit-o de la Nea Vasile din Sarichioi. Pentru exemplificare iti atasez 3 poze, prima din 2012 si celelalte din 2013. Se poate observa ca parusul vechi este mai mic ca dimensiuni. Urmatoarele 2 atasamente arata dimensiunile velelor de pe Legenda respectiv lotca Raid.
Vela traditionala veche este din material de la filtru industrial din cite am tinteles.  Cealalta dintr'un material rezistent si nedeformabil gasit de Razvan Capitanu. Recomand sa iei legatura cu el sau cu Lipan si sa vezi unde-l poti achizitiona.
Am citit topiclul cu Lobster Boat si cred ca si vela mai mica este supradimensionata pentru barca de 15 picioare. In ultimele doua poze poti vedea velele de pe Fraga 3 si Vidra. Aici Vincentiu si Mihai iti pot oferi detalii.
PS
Am probleme cu incarcatul pozelor. Voi incerca din nou mai tirziu.

nicu

#385
salut pentru materialul de vela

il gasesti in  incinta complexului  Europa, la intrare chiar la baza podului mai exact SamExpo http://wikimapia.org/#lang=ro&lat=44.480055&lon=26.169113&z=20&m=b

dupa lungi cautari prin Bucuresti la diferite depozite de tesaturi inclusiv la tesatoria care face material de vela pentru Bricul Mircea am descoperit si complexul SamExpo.am cumparat diferite materiale pentru vela.Lam recomandat si lui Lipan ,Nea Costel ,Capitanul si acum voua! am folosit la vela pentru catamaranul gonflabil, Nea Costel din piata Chibrit pentru  weekender, Capitanul pentru parusul Legenda Dunarii si vela AlexandreiM.
au diferite materiale chiar si blue jeans Denim au si diferite tipuri de polar numai bune de captusit sacii de dormit etc.

byteworks

Multumesc domnilor pentru informatii! Deci las parasuta in pace, pe post de umbrar de vara, si astept un drum la Bucuresti pentru o vizita la SamExpo.
Ma cam mananca mainile sa fac ceva dar asta e, astept.

byteworks

#387
Intrebare din nou: ce rol are funga ghionderului din poza cu Lotca si vela clasica, altceva decat a a proteja/detensiona latura superioara a parusului?
As putea vedea si o amortizare a oscilatiilor ghionderului in caz de vant instabil, in rafale, in care caz ghionderul ar ramane sprijinit in funga.

x_petrolist

Citat din: byteworks din Decembrie 07, 2013, 08:23:33 PM
Intrebare din nou: ce rol are funga ghionderului din poza cu Lotca si vela clasica, altceva decat a a proteja/detensiona latura superioara a parusului?
As putea vedea si o amortizare a oscilatiilor ghionderului in caz de vant instabil, in rafale, in care caz ghionderul ar ramane sprijinit in funga.
Observatiile tale sint foarte corecte.
Marian Bunea este cel care a avut aceasta idee si pe care a experimentat-o. Pe linga faptul ca micsoreaza tensiunea din vela (care desi veche isi pastreaza forma foarte bine si este rezistenta) si reduce oscilatiile ghionderului, ii da posibilitatea sa ajusteze mai bine forma acesteia pentru diverse aliuri de vint. In timp reduce si deformarea velei care altfel trebuie sa sustina toata greutatea ghionderului. L-a obligat cumva sa faca acest lucru si curbura dreucii (mastului) care ar fi fortat ghionderul intr-o pozitie si mai joasa decit ar fi normal.
Pe masura ce timpul imi permite, voi arata si citeva tipuri de tertarolare.

byteworks

Da da asteptam si tertarolarea, eu ma gandesc la una cu scripeti si fungi la dreuca si ghionder (eventual cu ghionder mobil daca se poate pentru a elimina funga macar aici), cu linie de tertarola in partea de jos ca in poza cu parusul mare.
Pare cam complicat totusi, as vrea ceva mai simplu.

Oricum ma gandesc, pentru a folosi un ghionder mai scurt, sa-l articulez ceva mai sus pe dreuca, in care caz se poate tertarola prin alunecare in jos a punctului de articulatie.
Cam ca la Peapod-ul de mai jos, si cum are Vidra.