GPS si AIS functional pe un OpenCPN

Creat de bluewave, Noiembrie 11, 2016, 09:40:30 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 8 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Florio

Citat din: cristiantutuianu din Noiembrie 21, 2016, 10:28:50 AM
Am promis ca vin cu "tutorial"
Imaginile explica clar modul de constructie a antenelor

Doamne Dumnezeule, ce se mai posteaza aici! :)
Am vazut topicul de la initiere, dar din lipsa de cunostinte demne de luat in seama, am mers pe principiul din banc: participa dar nu se baga :)
Atat tu Cristi, cat si Dan Popescu si ceilalti, vad ca sunteti familiarizati cu electronica asta si le faceti sa functioneze.Bravo!

Antena mea VHF initiala era de 45cm cu o bobina de compensare la baza. Aceasta de acum este de 110 cm, am inteles de la Nicu Homemade ca ar trebui sa functioneze mai bine.
Pentru asa ceva, receptia AIS cum se comporta ?

sebba

Din cauza aia întrebam si eu cum o măsoară...
Ca am făcut și eu la viața mea câteva zeci, poate chiar peste o sută de antene, pe alte frecvente însă... Si eram curios...


Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Simulatoare Teste ANR - http://anr.end.ro

cristiantutuianu

Imaginile postate de mine sunt pentru antene homemade dedicate receptionari semnalului AIS nu pentru VHF

Citat din: Florio din Noiembrie 24, 2016, 07:44:09 AM

Antena mea VHF initiala era de 45cm cu o bobina de compensare la baza. Aceasta de acum este de 110 cm, am inteles de la Nicu Homemade ca ar trebui sa functioneze mai bine.
Pentru asa ceva, receptia AIS cum se comporta ?

Sunt convins ca se comporta bine !Prima antena (45cm )se pare ca era pentru 1/4 din banda ,Cea pe care o ai in momentul de fata e gandita pentru 1/2 din banda.
Am scris la inceput AIS prin VHF folosește partea înaltă a duplexului de la doua canale radio 87B și 88B
Canalul A 161.975Mhz (87B)
Canalul B 162.025Mhz (88B)
Nu cred ca ai avut probleme cu noua antena in VHF


Citat din: sebba din Noiembrie 24, 2016, 08:10:29 AM
Din cauza aia întrebam si eu cum o măsoară...
Ca am făcut și eu la viața mea câteva zeci, poate chiar peste o sută de antene, pe alte frecvente însă... Si eram curios...


Sent from my Mi-4c using Tapatalk


Uite sebba http://www.antenna-theory.com/basics/impedance.php

Pentru cine e curios ce cablu coaxial e mai bun in functie de lungimea lui aici; 
http://www.net-comber.com/cable-loss.html

sebba

Citat din: ghrt din Noiembrie 21, 2016, 06:54:07 PM
Am mai vorbit cu un amic electronist despre antenă, mi-a cerut să verific impedanţa, voi redeschide discuţia, mai ales că trebuie să schimb un cablu din catarg.

baieti, in mare (si in ocean) am idee despre ce se intampla intr-o antena... am si mancat, vorba tiganului! :)
nedumerirea mea a fost generata de fraza de mai sus in care se cere verificarea impedantei in conditiile in care nu ai cum sa o masori
Simulatoare Teste ANR - http://anr.end.ro

home made

folositi cablu coaxial cu impedanta de 50 ohmi,standard in transmisiuni,scrie pe el de obicei.de ex.luati RG58,de preferat cu mijlocul si tresa de cupru.bafta !

Florio

Citat din: home made din Noiembrie 24, 2016, 06:25:39 PM
folositi cablu coaxial cu impedanta de 50 ohmi,standard in transmisiuni,scrie pe el de obicei.de ex.luati RG58,de preferat cu mijlocul si tresa de cupru.bafta !

Asa am facut :) .  Bocănea în catarg! Mare problema, dar nu-ti dai seama decât când ți se întâmplă :)

home made

BURETI INSIRAT PE CABLU DE ANTENA DIN LOC IN LOC...DE OBICEI CATARGELE DE ALUMINIU,ETC.GOALE PRIN INTERIOR,AU O CAPTUSEALA  SPECIAL PENTRU AMORTIZAT LOVITURILE CABLURILOR DE ORICE FEL.

Florio

Citat din: home made din Noiembrie 24, 2016, 07:17:20 PM
BURETI INSIRAT PE CABLU DE ANTENA DIN LOC IN LOC...DE OBICEI CATARGELE DE ALUMINIU,ETC.GOALE PRIN INTERIOR,AU O CAPTUSEALA  SPECIAL PENTRU AMORTIZAT LOVITURILE CABLURILOR DE ORICE FEL.
Sfatul asta l-am dat si eu acum vreo 2 ani pe forum. Dupa ce am patit-o :) :)

Vorba unui cioban care se destainuia tatalui meu, odinioara :
- Bre dom' doctor (veterinar), pana nu esti prost, n-ai de un' sa fii destept, bre!  :)