*

Autor Subiect: Canoe solara  (Citit de 32102 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

bogdanminitehnicus

• Full Member
  • Mesaje postate: 237
    • Vezi Profilul
Re: Canoe solara
« Răspuns #270 : Septembrie 20, 2018, 04:27:34 pm »
Vreun strungar bun gasim prin Bucuresti?

Alex1958

• Hero Member
  • Mesaje postate: 597
    • Vezi Profilul
« Răspuns #271 : Septembrie 21, 2018, 08:43:27 am »
E o cooperativa mestesugareasca pe strapungerea Buzesti vis-a-vis de fosta piata Matache.

lipan

• Regie proprie
  • Full Member
  • Mesaje postate: 245
    • Vezi Profilul
« Răspuns #272 : Septembrie 24, 2018, 07:50:17 am »
Salut!
Am trimis acum câteva zile un mesaj privat. Nu a ajuns?
Să vă țină Dumnezeu obiceiul!

bogdanminitehnicus

• Full Member
  • Mesaje postate: 237
    • Vezi Profilul
« Răspuns #273 : Septembrie 24, 2018, 09:21:03 pm »
Salut!
Am trimis acum câteva zile un mesaj privat. Nu a ajuns?

Salutare, din pacate nu am primit niciun mesaj. Se pare ca oala motorului e crapata, iar cativa magneti sunt usor desprinsi, cu ochiul liber nu-ti dai seama, insa cand il montezi pe stator se simte un zgomot specific. Lucrarea e cam greu de indreptat, sper totusi la un ajutor Divin, caci motorul este unul mai vechi si nu se mai fac piese de schimb.

alinm

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 14
    • Vezi Profilul
« Răspuns #274 : Noiembrie 17, 2018, 07:43:03 pm »
Salutari,

Interesant conceptul tau, am cochetat si eu cu propulsia electrica dar nu am ajuns la panouri solare.

Eu in cautarile mele de motor electric pentru barcuta de pescuit am ajuns la concluzia ca nu merita un motor de trolling, ele fiind facute pentru viteza mica si cuplu mare pentru ... trolling, nu pentru deplasare. Cum torqueedo e scump, am cautat alte solutii.

O descriere mai detaliata la ce am facut, aici:
https://spinningclub.ro/threads/motoare-electrice.408/page-5#post-50576

Am reusit sa ies pe apa o singura data cu motorul, din pacate cand am intrat in barca am facut balans si cutia in care bagasem controlerul a luat o tranta, acolo era si ampermetrul si a sarit un fir, nu a functionat asa ca nu am masuratori. Dat fiind ca la teste mi se incalzea controllerul la 24V, am alimentat motorul la 19V inseriind pe alimentare un booster DC to DC de la 12 la 19V si 20A. Asta mi-a facut si probleme, daca vroiam sa accelerez crestea amperajul peste 20A si intra protectia circuitului, trebuia sa accelerez lent.

In schimb am masurat viteza. Barca a fost un Kolibri KM280DL, singur in barca, 3 baterii de 12V42AH in paralel (14kg bucata), geanta cu naluci si 2 lansete, ceva merinde. As zice ca in total, undeva la 170kg incarcatura+42kg barca. Am avut maxim 6km/h masurati pe GPS-ul sonarului, in perioada fara vant. Impresionant motorasul ala cat o ceasca de cafea.

Adaptorul ala de motocoasa mi-a facut probleme, maraie angrenajul ... Eu nu am bagat nimic in cizma, la achizitie vanzatorul m-a asigurat ca are vaselina.L-am desfacut dupa partida, avea vaselina dar capacul angrenajului avea o garnitura care era rupta in dreptul fantelor de bagat surubelnita sa scoti capacul, cred ca mi-a intrat apa pe acolo. Realizare slaba a acestui adaptor, din toate punctele de vedere. Dar pentru teste e suficient.

In orice caz, consider ca e directia de urmat, acuma incerc sa gasesc un motor vechi de 2-3CP, eventual nefunctional dar cu cizma buna,  pe care sa fac adaptarea. Poate iau si un controller pe 48V ca sa pot face testele cum trebuie.

Ar fi o solutie si un motor cu perii pentru scutere electrice de 500w la 24V, 2500rpm,  cu un controller PWM de pe aliexpress, de ala cu reverse. Motorul l-am luat de pe optera.ro si are un pret ok fata de aliexpress. Doar ca fata de cel brushless e foarte greu, cred ca are vreo 6kg.

Ar merge poate mai bine intr-o solutie de genul asta:
https://youtu.be/UJC9-DHoUSk

Recent

Last 5 Shouts:

Vali

Octombrie 24, 2018, 07:19:46 pm
 Tutorial de incarcare poze pe servere externe: https://forum.capcompas.ro/index.php/topic,2218.msg37910.html#msg37910

gupi

Octombrie 22, 2018, 03:32:41 pm
cica functioneaza

gupi

Octombrie 22, 2018, 03:31:19 pm
teste - forumul se va bloca in cateva minute, apoi ar trebui sa se restaureze automat

Vali

August 07, 2018, 09:49:52 pm
Atentie: pe Shoutbox se pun chestiuni de interes pentru toata comunitatea, anunturi importante etc. Postarile personale le pastram exclusiv pe topice. Multumesc.

bobinuta

August 07, 2018, 05:47:51 pm
Solicit recomandare scule (ieftine) de pescuit la Marea Neagra! https://forum.capcompas.ro/index.php?topic=2747.msg47390;topicseen#new

Show 50 latest
Membri
Stats
  • Total Mesaje Postate: 47795
  • Total Subiecte: 2469
  • Online Today: 92
  • Online Ever: 218
  • (Octombrie 28, 2018, 03:29:22 pm)
Utilizatori Online
Users: 1
Guests: 67
Total: 68