Transport barca din Italia

Creat de Raul, Decembrie 20, 2016, 11:28:23 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Dbr

Aventuri cu inmatricularea:
In ziua cand am depus actele in vederea inmatricularii m-am dus la 5 dimineata sa imi iau bon de ordine. Era acolo lume ca la miting :o. Liste, nervi, balacareli,etc. Ziceai ca se da ceva gratis! In final am reusit cu chiu cu vai sa obtin numarul de ordine 280 :o. Am reusit dupa indelungi asteptari si reveniri( ca doar nu era sa stau acolo sa astept ca o statuie) sa ajung la ghiseu in jurul orei 13. Asadar ,, mission over'' pot zice deocamdata cu operatiunea inmatricularea. In exces de zel vin acasa sa dau zapada de pe langa peridoc, pentru ca urma sa lucrez putin la el sa ii lungesc putin picioarele de sustinere cu vreo 20-30 cm. Dand eu zapada asa frumos ii f..t una cu lopata in lampa de ceata din spate de am facut-o tzandari >:(. Dar ce mai conteaza asta... eram fericit  ca am peridoc inmatriculat :)

Dbr

#31
Nu stiam unde sa postez initial. Dar l-am ales pe Raul ca e mai ,,inalt'' ca pescaj.
Asadar, peridocul lui Raul s-a urcat pe remorca destinata transportului motorcruiserului lui Pauli. Am amestecat topicurile dar nu mai conteaza. Important este ca ,,ele '' sa ajunga cu bine acasa. Chiar daca una vine din Italia si cealalta din Olanda, nu are importanta, atata vreme cat ele vor pluti pe ape romanesti si nu numai.
Va rog, dragi prieteni, pentru ca poate mai mult decat niciodata am nevoie de voi sa imi purtati ganduri bune. La o inaltime de ,,numai'' 4 m si alta cu o greutate considerabila de ,,numai'' 2000 kg si o latime de ,,numai'' 2,75 am nevoie de sustinerea voastra.
Daca ajung si de data asta acasa cu ele e bine, asta inseamna ca nu suntem asa de putini pe cat credem ;)
Stima tuturor, prieteni ai apelor, ai apelor care daca nu exista, nici noi nu existam...

Haiduc

Intotdeauna cand pleci la drum trebuie sa stii ca trebuie sa te intorci eu cunosc
chestia asta
Gute fahren cum zice neamtul si sa ne vedem sanatosi

Thor

@Dbr - Doamne ajută, sa te întorci cu bine acasă!

dorely

Bafta prietene. Sa vii sănătos si repede ca sa faci si o Spanie. Recunoaște ca acolo nu ai fost😄

Florio

Drum bun și fără evenimente neplăcute!
Ați plecat deja ?

Dbr

Inca nu! Deocamdata lucram la ceva modificari si dispizitive ajutatoare la platforma :).

Dbr

Am bagat azi la fiare de am shpan si in c..r....Am modificat peridocul lui Raul si am adus niste imbunatatiri profi platformei in vederea transportului motorcruiserului lui Pauli.
P.S. Vine un vecin si ma vede mesterind la remorci:
- Gata a venit primavara? Meshterim?
- Ianuarie fe martie...
- Ce dr.aku sunt papainoagele alea inalte la remorca aia?
- Niste chestii care sa ma ajute sa car barca...
- Pai o cari cu catargul in jos?
- Da... :o Asa e mai usor!

Florio

Am recunoscut înălțătoarele mele :) ! Dacă-și dovedesc eficiența la transportul ăsta, pentru scopul meu e floare la ureche.
Mai zic și eu un lucru (de parcă n-ai ști): la drumuri lungi, se desfac șuruburi, din vibrație. Ai di grijă. Mie mi-a dispărut piesa "V" din fata peridocului, la un drum București- Tomis. 

Alex1958

Bogdane,
M-am intrebat mereu si acum te intreb si pe tine.
Fine-tunniningul la suportii aia ii faci cu barca in macara, nu-i asa?
Cum faci? Il pui pe ala sa o lase usor, o mai ridici, mai modifici si iar o lasi jos pana vine la fix? Sau le lasi putin slabite si dupa ce o lasa macaragiul un pic pe ele le strangi?
Banuiesc ca trebuie sa comunici foarte bine cu macaragii fie ei olandezi, italieni sau spanioli ca sa nu zgarii coaja. Poti sa detaliezi un pic?
Multa bafta!

Florio

Citat din: Alex1958 din Februarie 23, 2017, 08:23:32 AM
Bogdane,
M-am intrebat mereu si acum te intreb si pe tine.
Fine-tunniningul la suportii aia ii faci cu barca in macara, nu-i asa?
Cum faci? Il pui pe ala sa o lase usor, o mai ridici, mai modifici si iar o lasi jos pana vine la fix? Sau le lasi putin slabite si dupa ce o lasa macaragiul un pic pe ele le strangi?
Banuiesc ca trebuie sa comunici foarte bine cu macaragii fie ei olandezi, italieni sau spanioli ca sa nu zgarii coaja. Poti sa detaliezi un pic?
Multa bafta!

Nu cred să vină așa informații, sec, fără un cadru adecvat ( masă, ciolan+phasole, vin pelin și antibiotic țuicomicină). :)
Sâmbăta trecută a fost cu ayran cotlete de miel, șuberek și bere. Dar s-au dezvăluit multe între prieteni :)

Alex1958

OK ma bag!
Il asteptam sa vina acasa si o comitem!

bluewave

tarziu ... foarte tarziu ... pana atunci trebe sa o comitem din nou !!!
"No Whistling on Board"

Razvan Evergreen

Citat din: bluewave din Februarie 23, 2017, 11:24:58 AM
tarziu ... foarte tarziu ... pana atunci trebe sa o comitem din nou !!!

Aloo!!! Fiti de comitet. Vreau s-o comit si eu!

Dbr