Transport barca din Italia

Creat de Raul, Decembrie 20, 2016, 11:28:23 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Dbr

#45
Citat din: Alex1958 din Februarie 23, 2017, 08:23:32 AM
Bogdane,
M-am intrebat mereu si acum te intreb si pe tine.
Fine-tunniningul la suportii aia ii faci cu barca in macara, nu-i asa?
Cum faci? Il pui pe ala sa o lase usor, o mai ridici, mai modifici si iar o lasi jos pana vine la fix? Sau le lasi putin slabite si dupa ce o lasa macaragiul un pic pe ele le strangi?
Banuiesc ca trebuie sa comunici foarte bine cu macaragii fie ei olandezi, italieni sau spanioli ca sa nu zgarii coaja. Poti sa detaliezi un pic?
Multa bafta!
La asemenea reglaje conteaza ....multe. Cat de hotarat esti, cat de perspicace poti fi, si sa dai cat poti mai mult din tine ca si cunoscator in domeniu. Ma mandresc cu faptul ca am multi prieteni la care pot apela in situatia in care chiar daca  nu stiu eu, imi pot explica ei ce si cum. Dar treburile astea se fac instinctiv, asa cum simti o greutate pe care trebuie sa o cari in spate. Trebuie sa simti cum sa o apuci ca sa  iti fie usor sa o ridici. Se pot aduce ,,ele'' cu foarte multa grija. De la mazga pe care o iei in spinare dupa ce barca a fost scoasa din apa,dupa ce ai parcurs 2-3000 km, cu oboseala pe care o simti in ficat si care nu te lasa sa dormi nici intr-un hotel de 5 *, de la dilema ,, cat cantareste''? la ,,si daca e mai grea decat pot trage ce fac?" e un drum scurt, poate marcat de inconstienta sau de dorinta de a le avea pe ,,ele'' alaturi de noi cei care iubim apele.
Voi mai scrie pana plec...
P.S.
Cand imi cade o picatura de apa la- 10 grade dupa ceafa cand incarc o barca din Olanda i-mi spun in gand:
-Doar atat poti? Te duc acasa ...Te simt...esti a mea...
Poate sunt un pic deplasat dar cateodata cand ma uit la ele cat sunt de mari ma uit la mine daca sunt intreg la cap ;)

Raul


ghrt


Mihai

Frumoasa foc! si iute cred. Sa o stapanesti si s-o strunesti sanatos Raul!  Bogdan nu te lasa! Tine-o tot asa. Drumuri bune sa ajunge-ti cu bine acasa.

Florio

O barcă deosebită. Acum se observă ce inseamnă pentru transport, pescajul ei de sportivă :) .
Baftă la vreme și drum fără probleme!

Dbr

Cam vanticel pe Ungaria dar ne decurcam ;)

radu andritoiu

so, keep floating for pleasure

Raul


sebba

Live, a ajuns în Arad


Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Simulatoare Teste ANR - http://anr.end.ro

George563

Frumoas velier, si felicitari pentru achizitie. Dbr felicitari pentru transportul barcilor peste granita. Eu transport de 2x pe an velierul in Tomis de la 18km distanta, si am un stres fantastic... de la calarea pe trailer, transportul incordat (cu toate ca-l fac numai dimineata cand e traficul lejer) pana la lansarea la apa.

ss

Felicitarri Dbr, esti un profesionist perfect... adica ai si doza necesara de nebunie! Cred ca ai dezumflat rotile la peridoc pentru 1 cm!  ;D

ionitzady


Codrut


Dbr

#58
Pleaca tata si dupa frumusetea lui Raul la Arad zilele urmatoare, poate chiar maine dimineata devreme orele 03-04. Sper ca luni dimineata sa fie la Eforie de asemenea. Va multumesc prieteni pentru aprecieri. :)
La incarcare, catargul ne-a dat un pic de furca( aproape 12 m lungime), asezarea lui cat mai joasa si echilibrarea la balans in asa fel incat nici sa nu depaseasca 1 m dupa limita lampilor spate, sa nu depaseasca inaltimea de 4m( am reusit sa o aduc la 3,75 m) si nici sa se petreaca cu masina prea mult astfle incat intr-o curba mai stransa sa nu fiu ca un cavaler teuton si sa il infig in vreun partener de trafic ce vine din fata.
Multumesc pe aceasta cale si proprietarului italian care a venit cu alti doi prieteni foarte priceputi de mare ajutor la incarcare. Niste Oameni cu un caracter de invidiat ,cu care in final am sarbatorit la un restaurant plecarea din Italia a barcii lui Raul. Atmosfera de exceptie, cu Oameni adevarati( pe care sper sa ii revad in Ro cat de curand, la prima regata). Scrisesera si un mesaj pe tabla de meniuri la restaurant !!!( foto). La plecarea finala cantau in urma masinii de se uita toata comunitatea cea mica la noi ca la urs! ,, Magia Raul Romania....Ciaooooo...Magiiiiaaaa Raaaauuulll Roooomanaaaaaa!!!  :) Am trait ceva extraordinar cu acei Oameni ,niste adevarati prieteni ai apelor!
Stima tuturor.
P.S. Ma pot mandri si cu faptul ca Raul a cumparat pana la urma barca indicata de mine( acelasi tip/marca). Initial el alesese alta , dar eu am cautat alternative in zona, pentru ca stiam ca urma sa zboare in Ianuarie sa vada ce cumpara. Dar eu i-am cautat si alternativa , in cazul in care barca aleasa de el nu i-ar fi placut. Ca si profesionist trebuie intodeauna sa ai minimum o varianta de rezerva 8). Iar instinctul meu a functionat si de data aceasta, uitandu-ma ca intotdeuna si de la cine cumpar ;)

acig

Cum zic unii : ,,Nene, esti mare"!
,,Lumea este un loc periculos...   Nu atat din cauza celor care fac rau, cat mai ales a celor care privesc si-i lasa sa faca rau !" Albert Einsten