Revitalizare Johnson FD-20C

Creat de radasous, Ianuarie 19, 2017, 10:51:59 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

radasous

#75
Am curatat carbucitorul si l-am facut sexi :) E putin exagerat praful de stele sclipicios, dar nu se va mai depune strat de jeg pe exterior.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

radasous

#76
Am reasamblat carburatorul si am constatat ca lipsesc doua  oringuri de la reglajul de mers in gol. Presupun ca le gasesc usor, au diametrul interior de 6 mm si nimic altceva special. Am dezasamblat si pompa de benzina, asta e cam afectat de varsta si nu se gasesc piese, am doar o garnitura in kit (in poza a doua este pompa, fara capac). O alta garnitura se poate manufactura, problema cea mai mare este cu membrana. Johnson a renuntat la modelul asta de pompa cu mult timp in urma si recomanda o varianta mai moderna.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

radasous

Salutare capcompasisti!
Am nevoie de ceva contacte cu dezmembragii de johnson evinrude, dintre cei gasiti pe olx si probarca nu a raspuns nimeni.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

teo pes

Citat din: radasous din Martie 01, 2017, 10:35:35 AM
Salutare capcompasisti!
Am nevoie de ceva contacte cu dezmembragii de johnson evinrude, dintre cei gasiti pe olx si probarca nu a raspuns nimeni.
Ce model !? sau crezi ca are cineva fo 60-70 modele de dezmembrat  ;D ia zi sa vedem ce gasim !
Viata i grea !!  Dar trece !!

radasous

Modele intre 5-25 cp din perioada 1960-1980. Am nevoie de ceva aiureli, suruburi in inch si o pompa de benzina ca ce adin poza atasata.
Multumesc mult!
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

teo pes

Citat din: radasous din Martie 01, 2017, 12:46:07 PM
Modele intre 5-25 cp din perioada 1960-1980. Am nevoie de ceva aiureli, suruburi in inch si o pompa de benzina ca ce adin poza atasata.
Multumesc mult!
0737285182 ,da nu spune ca vrei maruntisuri ! ;)pompe de benz de scutere (chiar asa cauti ), si suruburi in inch cauti pe net !pui o placuta si asezi ce pompa vrei ca se leaga n furtune !https://www.bizoo.ro/firma/rubitek/vanzare/1087213/suruburi-stifturi-si-piulite-metrice-si-in-inch
Viata i grea !!  Dar trece !!

radasous

Citat din: teo pes din Martie 01, 2017, 12:58:11 PM
0737285182 ,da nu spune ca vrei maruntisuri ! ;)pompe de benz de scutere (chiar asa cauti ), si suruburi in inch cauti pe net !pui o placuta si asezi ce pompa vrei ca se leaga n furtune !https://www.bizoo.ro/firma/rubitek/vanzare/1087213/suruburi-stifturi-si-piulite-metrice-si-in-inch
Multumesc, am sa sun!
Astazi a venit si grundul pentru Johnsonache, am sa il folosesc la exterior si el va da cel mai probabil si culoarea motorului, adica galben. Grundul este de la Kober, GRUND REACTIV BICOMPONENT G4100PT PRIMACTIV. In fisa tehnica este specificat:
- Produsul Primactiv P seria G4100PT este un grund reactiv cu protectie temporara, denumit in mod curent "wash primer", pe baza de amestec de rasini sintetice (acrilica, polivinibutirala, epoxidica), pigmenti si solventi organici.
-grundul reactiv G4100PT se utilizeaza in marina la vopsirile pentru conditii tropicale, in industria chimica la vopsirea rezervoarelor si utilajelor, in industria petroliera la vopsirea conductelor, a rezervoarelor de petrol si a sondelor, in industria
mijloacelor de transport si a masinilor agricole, in aviatie cu rolul de agenti de tratare pentru aliajele usoare din care este format suportul si rolul de ancorare al sistemului de vopsire la suport.
-Produsul se utilizeaza pentru protectia anticoroziva a suprafetelor metalice pregatite mecanic sau prin sablare, in special in medii cu umiditate ridicata.
Peste grund am sa aplic un lac poliuretanic cuaditivi pentru protectie UVin care poate am sa mai adaug si ceva coloranti.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

radasous

#82
Am gasit niste poze vechi la topicul lui nyx cu johnsonache, din 2015, cand am inceput demontarea.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

radasous

Am redescoperit ceva manuale de reparatii pentru vechituri Johnson-Evinrude, culese prin 2015, unele pagina cu pagina de pe boatinfo..
-Service manual 1.5-40 hp 1956-1970 (de pe boatinfo)
-Evinrude service repair handbook 1.5-35 HP 1965-1978
-Johnson Service Manual 1922-1964 (de pe boatinfo)
-Johnson Parts Reference guide -1964
Cine are nevoie/curiozitateextrema ma poate contacta pe mp sau email.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

Betto


radasous

Citat din: Betto din Martie 08, 2017, 01:56:48 PM
La stringerea suruburilor, sa folosit < Pasta Blocat Suruburi > (Adeziv asigurator filete)..  ?? 
https://www.pieseauto.ro/alte-produse-intretinere/adeziv-asigurator-filete-loctite-243-5ml-532662993.html
Am folosit si eu blocant la suruboaie, doar ca este unul mult mai frumos, albastru  :)
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

teo pes

In aluminiu pasta !..... :-\ cred ca v o cam luati la anu la desfacere !, ce oxidu dr faceti voi in filete !!
Viata i grea !!  Dar trece !!

radasous

Citat din: teo pes din Martie 08, 2017, 02:29:31 PM
In aluminiu pasta !..... :-\ cred ca v o cam luati la anu la desfacere !, ce oxidu dr faceti voi in filete !!
Pai motorul asta nu se demonteaza anual ci la jumatati de secol. Cum nu o sa mai apuc operatia asta, devine neesential  :)
Am folosit MD Srcew Retention medium viscosity - low strength - easy demountable.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

radasous

#88
Astazi am continuat munca inutila cu pompa de benzina. Mai exact, am terminat de eliminat rugina de pe fiare si suruburi, am reasamblat-o si montat-o pe powerhead. O garnitura a fost manufacturata, sita refolosita, alta garnitura este noua, protectia termica este refolosita. Elementul cel mai important, membrana, este refolsita si nu cred ca va fi un succes, dar mi-am facut damblaua, deci totul este in echilibru. In poze se vede cum am conservat si evidentiat actiunea ruginii.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

radasous

#89
Au sosit setul de tubulare in inch si setul de biti pentru surubelnita de impact. De acum pot face strangerea finala, la cuplu.
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer