*

Autor Subiect: Achizitie velier / Initiere in sailing  (Citit de 4939 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

draken

• Full Member
  • Mesaje postate: 105
  • ai reusit, continua! n-ai reusit, continua!
    • Vezi Profilul
Re: Achizitie velier / Initiere in sailing
« Răspuns #45 : Iulie 18, 2018, 07:45:30 pm »
On topic: Innotrics, ia pune tu mana de citeste si studiaza. Si dupa ce faci asta, vino si intreaba, daca mai ai nevoie.
In optica mea, esti unul care se alinta cu o idee si atat. Iar pariul meu e ca barca ta va fi una dintr-o poza.

Vali

• Administrator
  • Hero Member
  • Mesaje postate: 3363
    • Vezi Profilul
    • www.capcompas.ro
« Răspuns #46 : Iulie 18, 2018, 09:03:53 pm »
E un brainstorming binevenit. E un moment cand eu de exemplu imi cantaresc experienta, alternativele, nazuintele. Fiecare are de invatat din aceasta discutie, daca stie la ce sa fie atent.

In ce ma priveste: 1: seaworhiness, calitati nautice maxime
                              2: cat mai putina bataie de cap
                              3: confort spartan, gen backpacker

Toata aprecierea pentru fiecare parere asternuta aici, inclusiv remarcile "acide". Important e sa nu alunecam cumva in discutii tensionate, dar am incredere maxima ca suntem copii mari si bine intentionati :).
"Cele mai importante două zile din viața ta sunt ziua în care te-ai născut și cea în care afli de ce." - Mark Twain.

Innotrics

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
    • Vezi Profilul
« Răspuns #47 : Iulie 19, 2018, 04:44:02 am »
On topic: Innotrics, ia pune tu mana de citeste si studiaza. Si dupa ce faci asta, vino si intreaba, daca mai ai nevoie.
In optica mea, esti unul care se alinta cu o idee si atat. Iar pariul meu e ca barca ta va fi una dintr-o poza.

Tovarasu, daca in optica ta sunt unu care doar se alinta... ce sa-ti zic... Scuza-ma ca ti-am stricat optica vietii. :)))
Research-ul se face in mai multe moduri, discutia asta fiind unul din ele.
Acuma... eu oarecum inteleg ca intrebarile/parerile mele de noob deranjaza ochii tai mega-experimentati, ca si eu am mai avut cadeti de s-au gandit 3 zile cate chile are vaporu, da' am trecut peste fara sa-mi fie afectata optica.
No hard feelings, trebuia sa fie si aici unu mai zbarlit; ca in orice grup.
In fine, am deviat de la subiect (asa mai fac astia alintati).

@Vali:
Ideea catamaranului este excelenta; dar daca spui ca preturile sunt astronomice cred ca nu mai are rost sa-mi fac sange rau si sa caut despre ele. Iar sa ma apuc eu de construit, e misiune imposibila.

@Sebba:
Uite un calcul care m-a oprit până acum să-mi iau o barcă mare: am două săptămâni și vreau să le petrec în Egee, în Vourvourou.
1. Am barcă mare, în Mangalia. Plec spre Vourvourou, fac o săptămână (merg cu familia, frumos, de vacanță... nu navighez zi-noapte, la suferință). Ajung, mă uit la ceas și trebuie să plec înapoi, că nu mai e timp.
2. Am barcă tractabilă, nivel de confort maxim în cei 8m. Plec spre Vourvourou, ajung în 10 ore, petrec două săptămâni în apele Egeei și în alte 10 ore sunt înapoi. Q.E.D. Costuri 2l în plus la suta de km, adică nimic. Alte avantaje: accesez orice port, orice refugiu, găsesc loc oriunde, fiindcă am pescaj infim. Seaworthiness nu m-a oprit să traversez toată Egeea de nord, între Alexandropolis, Samothraki, Kyra Panagia, Alonissos, Peristera, Skopelos, Skiathos, Kassandra, Sithonia, Ammouliani, etc... Totul a fost ok, chiar și pe mare ciufulită.
Ai descris excelent la pct 2 cam ceea ce visez, mai bine decat as fi facut-o eu insumi. :))
Si daca se pune vantul peste 12-13 noduri atunci o sa-mi tin cafeaua in termos cu capac, si nu va fi nicio problema.

In concluzie cred ca am adunat destule informatii noi, mi-am tras concluziile, si m-am hotart ce urmeaza in continuare.
Multumesc tuturor pt aportul adus.

Cu respect!

s/y Lindor

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 60
    • Vezi Profilul
    • scoala de yachting Maria Ta travel & adventure
« Răspuns #48 : Iulie 19, 2018, 09:33:38 am »
ATENTIE!
circula un  tepar, se numeste Stefan, pseudo interesat de yachting , care s-a inscris la cursurile unei scoli de yachting, a beneficiat de o zi training cu iesire pe mare, dupa care s-a razgandit si a uitat sa plateasca serviciile,  pt cei interesati va dau in privat datele si poza individului.

orice asemanare cu topicul e pur intamplatoare,
o zi buna

Innotrics

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 16
    • Vezi Profilul
« Răspuns #49 : Iulie 19, 2018, 02:28:08 pm »
@ Lindor:
Complet off-topic! Dar FELICITARI m-ai descoperit! Ai skill-uri de detectiv! :)))

Recent

Last 5 Shouts:

Vali

Mai 12, 2017, 07:44:50 am
Tutorial de incarcare poze pe servere externe: https://forum.capcompas.ro/index.php/topic,2218.msg37910.html#msg37910

Vali

Decembrie 15, 2016, 10:35:58 am
Salutare, daca nu puteti accesa forumul, e din cauza ca lucreaza Gupi la baza de date. Speram sa se rezolve repede.

Vali

Decembrie 14, 2016, 05:12:27 pm
Salut pauli, scrie-mi daca vrei pe privat, si rezolvam cu parola.

pauli

Decembrie 14, 2016, 03:42:39 pm
stie cineva cum se modifica parola pe acest site

Mihaif99

Decembrie 06, 2016, 12:33:07 pm
La multi ani cu sanatate si bucurii de Sf Nicolae. Iar prin rugaciunile Sfantului Nicolae sa aveti spor in tot ce faceti!

Show 50 latest
Membri
Stats
  • Total Mesaje Postate: 45727
  • Total Subiecte: 2341
  • Online Today: 91
  • Online Ever: 129
  • (Iunie 18, 2014, 08:03:41 am)
Utilizatori Online
Users: 2
Guests: 83
Total: 85