Arc din schiuri!!!

Creat de iliviu, Decembrie 04, 2011, 09:57:56 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ss

Citat din: Vali din Decembrie 05, 2011, 10:45:26 PM
Ai spus si tu cum spunea un handicopac la tara la bunica-mea, cand il imbarligau golanii: cica decat sa fur, mai bine violez :P.

Baaa, imi parii mie, s-au m-ai facut "handicopac", nu tzii rushinii obrazului?  :o

Vali

Ei, uite astea-s riscurile de interpretare la comparatie, spre deosebire de metafora :P. Eu am vrut sa spun doar despre asemanarea vorbelor, nu despre cea a personajelor  :-X. Crezi ca nu stiu ce mare esti, cum as putea sa-mi permit sa te aseman macar cu un handicopac :P.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

iliviu

Din pacate lacul de pe crosa nu s-a uscat cum trebuia si l-am curatat cu cutitul. Pentru sageti am luat de la Hornbach niste bete de fag la 1 m cu 8mm diametru, pe care urmeaza sa le impregnez cu epoxy, sa le lipesc pene si varf, si oi vedea ce-o iesi.
Schulze Surfrider 15-115hp

gvincentiu

Citat din: Thor din Decembrie 06, 2011, 12:53:02 AM
Constructorii artizanali ai barcilor si cei ai arcurilor din LEMN sunt mesteri artisti.
Multumesc, multumesc, geme modestia in mine ;D. Cine se mai inscrie la cuvânt ? :)
Ganduri bune !

Vali

Citat din: gvincentiu din Decembrie 06, 2011, 08:19:11 PM
Citat din: Thor din Decembrie 06, 2011, 12:53:02 AM
Constructorii artizanali ai barcilor si cei ai arcurilor din LEMN sunt mesteri artisti.
Multumesc, multumesc, geme modestia in mine ;D. Cine se mai inscrie la cuvânt ? :)

Mai primiti un umil discipol al scolii de traforaj viteza de la Casa pionierilor :P?
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

iliviu

Numai sa nu ne umilesti prea tare ;D
Schulze Surfrider 15-115hp

Vali

Citat din: iliviu din Decembrie 09, 2011, 10:29:43 PM
Numai sa nu ne umilesti prea tare ;D

Dupa ce tocmai am vazut bijuteria de strip plank care ti-a iesit din maini, m-am asezat frumos la rand intre invataceii tai :D, asa ca sansele sa se intample ce ai scris mai sus s-au diminuat considerabil ;D.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

iliviu

Multumesc Vali.
Cat despre arc, va suferi un "remake" total. Dupa ce am citit putin pe arcasi.ro, am hotarat sa-l modific. Fanta pt. sageata se va muta pe stanga (eu fiind dreptaci), iar varfurile bratelor se vor ingusta.
Daca vreti sa faceti un arc, nu va grabiti (ca mine), cititi inainte pe forumuri sau literatura de specialitate. Ajuta mult.

aruncati un ochi si aici:
http://arcuri-sageti.ro/news/post/introduction-to-archery-subtitrare-in-limba-romana/
Schulze Surfrider 15-115hp

gvincentiu

Lasa, fa-ti tu unul meserie si mergem pe mana ta!
Ganduri bune !

corsarul

#24
Incerc si eu sa-mi fac un arc "recurve"...sper ca "iliviu" nu se va supara ca am postat la topicul lui ;D...
Mai  intai am desenat doua sabloane a partii centrale si nu ma hotarasc care parte ar fi mai "eleganta" ::)
Poate "veniti" cu ceva sfaturi ;)

iliviu

Incearca sa faci crosa dintr-un lemn usor de prelucrat, sa te joci cu modelul, sa vezi cum iti vine mana pe el, si abia dupa ce esti sigur de forma finala sa tai lemnul pregatit pt. crosa.
Eventual poti sa te joci si cu ceva brate facute tot dintr-un lemn mai slab, asa poti sa-ti dai seama  daca-ti va iesi cum vrei.
Eu, dupa ce m-am jucat cu arcul asta din schiuri, am constatat ca, crosa nu e bine facuta, imi forteaza inchietura mainii, iar bratele sunt prea lungi. Oricum, arcul din schiuri e un arc slab, bun doar pentru trasul la tinta, undeva pe la 10-15 m.
Intre timp am vorbit cu cineva care a facut mai multe arcuri si mi-a mai explicat unele chestii, care m-au cam pus pe ganduri. La fel ca si barcile, arcurile se fac cu multa atentie, cu materiale de buna calitate si cu schite sau masuratori bine documentate.

Din ce vad eu in schitele tale, crosa o sa fie mai incomoda ca cea pe care am facut-o eu. Daca vrei ti-l trimit colet pe asta de l-am facut eu sa-ti formezi cat de cat o idee.
Schulze Surfrider 15-115hp

blue marlin

Incepe sa ma prinda si pe mine ideea.
La targurile mesterilor populari din Galati vine uneori un batran cu niste arcuri destul de solide din lemn de salcam fierte in untura de porc si curbate intr-un fel de matrita.
Ce fel de lemn credeti ca ar fi mai potrivit  pentru bratele unui arc cu dubla curbura ( lemn laminat cu fibra de sticla)?
Nothing is impossible...

corsarul

@iliviu....Mai mult ca sigur ca ai dreptate !....de ce spun asta ?...pentru ca am primit de la colegul nostru Dan Dragos un arc imprumut ...are crosa de aluminiu ,si forma ei este total diferita de ceea ce gandeam eu .
Cu alte cuvinte o sa incerc sa-l copiez pe acela ,numai ca il voi construii "cap-coada" din lemn si fibra.
O sa va tin la curent cu "nazbatia"

Mihaif99