Oferta actualizata de placaje de la Holver

Creat de Vali, Ianuarie 30, 2012, 01:08:37 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Vali

Parerea mea e ca okoume nu e potrivit pentru ce vrei sa faci, din urmatorul motiv: ceea ce se gaseste la noi e okoume combi, si nu okoume marin. Desi incleierea furnirelor e rezistenta la apa, straturile de furnir sunt jumatate okoume, jumatate un lemn moale, deschis la culoare si foarte sensibil la apa (putrezeste repede). Din cauza asta, eu cand folosesc okoume combi, am foarte mare grija sa protejez toate muchiile din belsug cu epoxidica.

Cel mai bun placaj pentru facut oglinda la barca ta este in opinia mea mesteacanul brut de la Welde. Asta fiindca spuneai ca vrei sa te dai cu placa, fiindca si plopul de la Welde e foarte bun. Eu folosesc plop fiindca e suficient de rigid, dar mult mai usor decat mesteacanul. Ambele placaje sunt de exterior, deci cu incleiere rezistenta la apa - BFU 100 la mesteacan si AW 100 la plop.

Daca iei o foaie de mesteacan sau plop de 12 sau 14 mm, iti ajunge sa faci din ea o oglinda in 3 straturi. Ca sa fie protejata la maxim in timp, ar fi bine de asamblat si apoi lipit oglinda pe barca, plus imbracata in fibra, folosind rasina epoxidica. Poti vorbi cu Iulian de la Tecnomir, si cred ca iti poate aduce el o foaie la Braila. Daca nu, vorbeste direct la Welde Bucuresti si iti trimit ei prin curier. Spor la treaba :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

iris

teo pes,eu stiu o sursa de placaj marin,okume,standard Lloyds BS 1088,dar e in Germania.Eu am luat de 6 si de 12mm,pentru catamaranul meu'Au si foi mari(310x151 cm).Daca esti interesat,scrie-mi aici sau PM si iti trimit link-ul nemtilor.
  Spor!

timberland0910

Citat din: iris din Aprilie 27, 2017, 02:40:54 PM
teo pes,eu stiu o sursa de placaj marin,okume,standard Lloyds BS 1088,dar e in Germania.Eu am luat de 6 si de 12mm,pentru catamaranul meu'Au si foi mari(310x151 cm).Daca esti interesat,scrie-mi aici sau PM si iti trimit link-ul nemtilor.
  Spor!
Pai poti sa pui linkul aici daca nu e secret

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk


iris


teo pes

Deci : mi a sosit okuomele de 15 la Buzau de la Constanta ! este marin ! aprox 480 lei!
Am fost saptamana trecuta la Galati sa comand o barca la fibromarin si de acolo am obtinut nr de telefon unde mi s a si raspuns si unde chiar au fost foarte amabile , mi s a trimis proforma dupa care am trimis dovada platii si a ajuns de vineri  dimineata - sambata seara !! ::)
0758818611
Acum ... stim o sursa de rasina mai ieftina de cat cea de la rompolimer !?
Viata i grea !!  Dar trece !!

timberland0910

Citat din: teo pes din Mai 02, 2017, 01:52:15 PM
Deci : mi a sosit okuomele de 15 la Buzau de la Constanta ! este marin ! aprox 480 lei!
Am fost saptamana trecuta la Galati sa comand o barca la fibromarin si de acolo am obtinut nr de telefon unde mi s a si raspuns si unde chiar au fost foarte amabile , mi s a trimis proforma dupa care am trimis dovada platii si a ajuns de vineri  dimineata - sambata seara !! ::)
0758818611
Acum ... stim o sursa de rasina mai ieftina de cat cea de la rompolimer !?
Epoxidica sau poliesterica?  La europlastic ai incercat?

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Vali

Nu e vorba de Holver, dar e vorba tot de placaj:).

Tocmai am vorbit cu Iulian de la Tecnomir Braila sa ne aduca placaj de la Welde, si voiam sa intreb daca mai e cineva din zona Galati-Braila care are nevoie. Mi-a spus ca pe joi incearca sa aduca o masina de placaj incoace, insa daca sunt useri interesati, ar trebui sa-l anunt cel tarziu in seara asta.

Asa ca astept pe privat mesaje daca sunt solicitanti. Preturile sunt cam aceleasi ca la Welde, cu un mic comision (pentru transport), dar oricum se iese mult mai bine decat daca s-ar trimite prin curier.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Vali

Gata, a venit placajul pentru cei 5 solicitanti care ne-am abonat. Ca de obicei, o placere de lucrat cu Iulian de la Tecnomir Grup Braila. Chiar daca e foarte impartit intre diverse lucrari, Iulian a fost foarte operativ, si dupa ce ieri am dat comanda finala si am platit, azi a venit coletul cu placaj.

Deci daca aveti nevoie de orice placaje, scanduri, furnire etc, de la Holver, Welde sau alti furnizori, puteti comanda prin Tecnomir Grup, pentru zona de est a tarii, fara sa mai fie nevoie sa alergati la Bucuresti, Constanta etc dupa materiale.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau