Oferta actualizata de placaje de la Holver

Creat de Vali, Ianuarie 30, 2012, 01:08:37 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

purjulius


lipan

#16
Citat din: Vali din Ianuarie 31, 2012, 08:22:41 AM
Ca doar spunea cineva ca adevaratii braconieri au dosar penal, iar eu nici macar de o contraventie nu m-am lipit, atatia ani cat am carat pestele din apa pana in piata.

Deja umblă vorba că organul s-a autosesizat.
Dacă ai noroc poate a intervenit prescripţia.
Să vă țină Dumnezeu obiceiul!

Vali

Buni baieti pe aici, eu credeam ca discutam de placaje, si noi o dam in juridice :D.

Apropo, daca va uitati in oferta, sunt niste placaje care au in dreptul lor prescurtarea WBP, ceea ce inseamna "water boiling proof", adica placaje de exterior. Culmea e ca inclusiv okoumele din oferta, care are incleiere BFU 100, tot placaj de exterior este, si nu marin.
Parerea mea e ca pentru barci nepretentioase (adica barci mai mici, de ape interioare sau maritime, care nu stau permanent pe apa), se poate folosi placaj de exterior WBP fara probleme, in combinatie cu epoxy, chiar din-ala mai accesibil (Europlastic de exemplu). Insa pentru a verifica in practica treaba asta, ramane sa facem probe cu fiecare din placajele de interes. Daca mai aveti idei vizavi de acest subiect, haideti sa le discutam aici.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

gvincentiu

Ma gandesc la doua lucruri: WBP-ul ala de exterior nu are suprafetele (veneer) bune pentru aspect: noduri, design/esenta, rugozitate iar miezul s-ar putea sa nu fie asa de omogen ca la okoume.
Ganduri bune !

Vali

Eu cred ca e preferabil WBP-ul in locul placajului ordinar de la Dedeman sau din alte parti, si chiar daca estetic nu e chiar de nota 10, cel putin iti faci treaba cu el. Fiecare tip de lemn are frumusetea lui, si daca nu ne place cum arata, ii putem da imediat o vopsea. Okoumele intr-adevar arata mai bine, si eu cred ca l-as folosi acolo unde e nevoie de estetica impecabila.

Pe de alta parte, cred ca si tu si eu am intalnit okoume cu goluri serioase la interior. Asta inseamna ca nu se califica la statutul de placaj marin, ci poate fi folosit cel mult la barci mai nepretentioase, sau la zone emerse la barcile mai serioase (cabina, cockpit, punte, amenajari interne etc). Insa pentru o barca mica tractabila, cred ca se poate folosi si WBP-ul din alte esente. Dupa cum spuneam, asta se poate verifica prin folosirea placajului la un barcaz mic.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

radasous

Domnu' braconier sef, va rog frumos sa imi trimiteti si mie preturile noi pentru placaj.
Multumesc!
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

Vali

Salut, gasesti oferta atasata la postul nr. 6 de pe prima pagina :P.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

radasous

When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

gvincentiu

Citat din: Vali din Ianuarie 31, 2012, 01:19:57 PM
cred ca si tu si eu am intalnit okoume cu goluri serioase la interior.
Da, dar numai la cel de 4 mm cel putin pana acum. La 6, 10 mm inca nu. Ar mai fi o problema la nr de straturi laminate la aceeasi grosime. Cel de plop din Dedeman? Varza completa: goluri la interior iar fețele date cu fibra si epoxy se delamineaza dacă prin puțină umezeală, De asta am evitat orice construcție nautica din placaj, altul decat cel WBP sau superior, okoume.
Ganduri bune !

EuEugen

Citat din: gvincentiu din Ianuarie 31, 2012, 12:54:01 PM
Ma gandesc la doua lucruri: WBP-ul ala de exterior nu are suprafetele (veneer) bune pentru aspect: noduri, design/esenta, rugozitate iar miezul s-ar putea sa nu fie asa de omogen ca la okoume.
Salut, ca nou-venit, pe toti de pe forum. Am ajuns aici pentru ca imi voi vonstri un skiff de 13', si, pana o da caldura, tot adun informatii.

Referitor la okoume, se pare ca ar mai fi un avantaj pentru folosirea sa il locul WBP-ului: este mult mai usor, la o proportie de aproape 1 la 2 (8,05kg fata de 15,47kg). Informatia am obtinut-o de la holver.

Vali

Si totusi, densitatea okoumelui e destul de apropiata de cea a plopului sau pinului, deci n-ar trebui sa fie mari diferente. Mai ales ca placajul de okoume de la Holver are plop in straturile interioare.
Banuiesc ca diferentele de greutate comunicate sunt cauzate de grosimile diferite. Oricum, cu prima ocazie cand am sa ajung la ei, am sa verific daca e asa cum au spus, sau daca e vorba de grosimi diferite.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

adrianpacurici

#26
salutare
ma bag si in discutia asta ;D am vazut zilele trecute la dedeman placajul TEGO http://www.dedeman.ro/ro/placaj-cofraj-tego-15mm/C-28-85-797/produs.html si este la grosimi diferite...ce parere aveti de el, poate fi folosit la barci?
la asta am calculat, o placa are cam 25kg(2500/1250/8mm).. ei spun ca 500kg/m3. cele marine... ce greutate au? la barca de 5/1,2 intra 4 placi..deci 100kg doar placajul.. cam mult
si e acoperit cu film fenolic..fibra adera la asta?

Vali

Nu prea, decat cel mult la rigidizat oglinzi la barcile de fibra, sau utilizari asemanatoare (podele, banchete etc). Asta din cauza filmului fenolic, care nu permite absorbtia rasinii epoxy. La placajul obisnuit, porozitatea stratului exterior asigura o priza buna a rasinii, necesara atat la lipituri, cat si la imbracarea in fibra.
Daca vrei placaje bune, cel mai bine e sa iei de la Holver Constanta, iti e mai aproape decat Bucuresti. Au sediul intr-un parc logistic din apropierea CET-ului din Constanta.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

mario38


Vali

De obicei, derivorul se stratifica si apoi se profileaza. Asta inseamna o suprafata mare expusa a straturilor interioare, rezultata dupa operatiunea de "beveling" (profilare). In cazul asta, cel mai bun ar fi un placaj cu o structura cat mai omogena, cu incleiere rezistenta la apa, si in plus acoperire cu fibra si epoxy. Deci daca ar fi dupa mine, as folosi ori okoume, ori un placaj WBP bine testat.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau