Pescuitul, boala grea :)

Creat de Vali, Februarie 08, 2012, 09:31:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Fritz

#660
 Pescuitul comercial la scrumbie a fost deschis pana pe 2 mai .  Deci de 1 mai erau in legalitate.

c) pe sectorul de Dunăre şi braţele sale, de la Vadul Oii, km 238, până la Gura Timocului, km 845,6, pe o durată de 30 de zile, în perioada 2 mai-31 mai inclusiv;

+ e) în sezonul de pescuit la scrumbie capturile accidentale de ciprinide asiatice (sânger, novac, cosaş) se pot reţine în vederea valorificării...

din
http://www.info-delta.ro/blog/ordinul-307-din-2015-ordinul-privind-prohibitia-pescuitului-in-2015/

dan roh

Cine vrea sa-si incerce norocul la scrumbie poate pescui fara probleme de la Gura Timocului in sus. Scrumbia este programata genetic sa urce numai pana acolo.

Fritz

 De la Gura Timocului pana la Portile de Fier2 sunt 16 km...intradevar .
La scrumbie a fost deschis pentru pescuit comercial...Cu plase.
Pentru pescarii amatori ...e inchis.


iulian_cioclin

Ahhh... imi vine sa-mi las toate treburile si sa o tai. Dunarea si delta mereu au ceva aparte.
Somnul de pe final cred ca a facut partida memorabila.

Alex1958

Mult a fost putin a ramas din prohibitia 2015!
Nu ajung pe Chilia decat vineri 29 Mai.
Rugaminte mare pentru cei care se duc la deschidere: sa dea niste informatii!
Nu locuri, dar cum e apa, la ce momeli si nade a mers mai bine, in ce tip de locatii, d'astea generale!
Multumesc anticipat si fire intinse!

tiganusmc

Salut Alex ,

Ne auzim la telefon .
Eu ajung in zona pe 27 .

Zi faina ,
Marius
Fishing cheaper than therapy

ziuamarinei

Citat din: tiganusmc din Mai 22, 2015, 11:14:13 AM
Salut Alex ,

Ne auzim la telefon .
Eu ajung in zona pe 27 .

Zi faina ,
Marius

Norocosilor.  Sa ne dati de veste ce si cum pe la Chilia. Pe unde va opriti Cernovca sau mai aval dupa Periprava?
Apa la noi la Galati e buna de pescuif cota stabila deci si la vale ar trebui sa aveti apa buna.

tiganusmc

Salutare,

Eu nu cred ca ajung asa departe . Am bugetul de benzina limitat , asadar , raman in zona O Tataru - Chilia
Voi " transmite " live , daca imi permite providerul .

Marius
Fishing cheaper than therapy

Gabytzu

Salutare !

Ajung si eu prin zona pe 31 , poate ne gasim pe acolo. dau un tel cand ma intorc din grecia sambata seara.

Fir intins !

tiganusmc

Salutare ,

Din pacate, noi iesim pe 31 .
Poate ajungi dimineata .


Vacanta placuta !
Fishing cheaper than therapy

ziuamarinei

Gata am biroul pregatit  :D  ;)

iulian_cioclin

Fain birou. Cicadele sunt de 60 gr? De unde ai facut rost de ele?

Intersect

    Cred ca numai noi tinem cont de prohibitie.Ce am vazut la Sfantu si pe drumul de intoarcere....

  Pescarii profesionisti laudandu-se ca pescuiesc mai bine in ~Paradis~ decat pe dunare la scrumbie...

   Parca avem si unul de-al nostru care zice ca a intrat crap de diferite kile...asa ca lasa bre ca merge asa...

   Dragos sau Bradutzu eu cred ca pe 27  fug spre scurta,cred ca stau peste noapte ca mi-a priit  experienta trecuta.

   Haide sa ne combinam sa fim gramada,stiu ca nu iti place din prisma  intamplarilor trecute dar totusi....
Born to fish,forced to work!!!

ziuamarinei

Citat din: Intersect din Mai 24, 2015, 08:07:38 PM
    Cred ca numai noi tinem cont de prohibitie.Ce am vazut la Sfantu si pe drumul de intoarcere....

  Pescarii profesionisti laudandu-se ca pescuiesc mai bine in ~Paradis~ decat pe dunare la scrumbie...

   Parca avem si unul de-al nostru care zice ca a intrat crap de diferite kile...asa ca lasa bre ca merge asa...

   Dragos sau Bradutzu eu cred ca pe 27  fug spre scurta,cred ca stau peste noapte ca mi-a priit  experienta trecuta.

   Haide sa ne combinam sa fim gramada,stiu ca nu iti place din prisma  intamplarilor trecute dar totusi....

Nici nu incape discutie, deschiderea in Insula, daca se aliniaza astrele plec de joi dar cel mai sigur vineri. Ne gasim in zona.