Pescuitul, boala grea :)

Creat de Vali, Februarie 08, 2012, 09:31:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bradutzu

Cu siguranta ne gasim in zona. In principiu cred k voi ramane si eu peste noapte dar tre sa imi cumpar cort ca cel vechi S-a facut praf. Din pacate s-a amanat proiectul barcii cu cort😞
Ne organizam la tel.
Sa auzim numai de bine!

ziuamarinei

A venit si momentul primei iesiri dupa prohibitie. Ca de obicei vantul a batut ca nebunul, am ajuns joi pe niste valuri monstroase in insula de la varsarea Prutului. Echipa a fost super: eu cu finul Adrian din dotare si proaspetii colegi @Pava si @Ocatvian. Din pacate pescuitul a lasat de dorit apa fiind in crestere si sa tulburat pana duminica, dar vremea a fost buna spritul rece, compania super placuta  si finu ca de obicei s-a intrecut pe el la ceaune. Cateva poze asa de rasucit cutitul in rana pentru cei care nu au iesit. ;)





pava

 Frumoasa iesire la insula  , lipsa capturilor a fost compensata de mancarea la ceaun si natura salbateca . :D Bravo lui Adi pentru talentul de bucatar si ziuamarinei pentru trusa completa de bucatarie si organizare .

Vali

Din partea mea nu e vorba de rasucit cutitul in rana, din contra, ma bucur pentru voi. In weekend si noi ne-am dat cu barca pe Dunare, undeva in judetul Constanta, si stiu cat de placute sunt aceste iesiri la inceput de sezon.

Saptamana trecuta m-am intalnit si eu cu Octav la Cotu Pisicii, si m-a dat si cu Motocraftu' ca un gentleman ce este :). Merge bine jucaria, si chiar ne-am gandit sa facem pe viitor un "tete a tete" cu 4,30-ul de fibra al lui Cristi, si poate si cu Laguna 430 a lui Dan. Nu de competitie, ci asa de distractie.

Cand vad pozele din insula, imi aduc aminte de vremurile de acum 21-22 de ani, cand dadeam acolo toana la scrumbie. Trageam uneori cate o zi intreaga pentru 4-5 scrumbii, de care ne mai si usura cacanaru' de sef de la graniceri, fir-ar in bafta lui.

Eram odata stors de vlaga de la atata lopata, si ca prin vis am vazut o vela galbena care cobora incet in aval. Nu vreti sa stiti cum l-am injurat in gand pe velistul ala atunci, el a fost ala care mi-a rasucit cutitul in rana :D.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

momaul

Salut.Multumiri de poze, mi-am mai alinat dorul de dunare.Din pacate nu pot sa ajung pana la sfirsitul lunii dar ma amagesc cu gandul ca oricum apa e foarte tulbure.

Fritz

#684
Uite aici captura !!! Guvizi de Dunare ...pe care i-am eliberat ...bineinteles. I-as fi mai retinut un pic ...pentru salau ...dar a trecut un prieten cu o lotca ...si un motoras Selva de 3.5 cai...L-am avut eu de auxiliar...
Ai scrumbie?
Da !!!
Da-o-ncoa' si ia tu berile astea !!! ;D 
Am aruncat si guvizii , si coropisnitele ... 5 scrumbii sanatoase !!! Deci ..scrumbia trage la bere !! Rece sa fie ! ;D

radasous

Guvizii aia sunt niste ticalosi, halesc ramele carasilor ca disperatii  :)
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

GionyGl

 Frumoase poze Dragos, sambata doar am fost fugari prin zona, poate saptamina asta , pe final o sa reusim sa inauguram cortul care tocmai a sosit astazi prin curierat! Fir intins si vremuri bune!

Fritz

 @radasous ...asa e. S-au inmultit ...mananca icrele si puietul ...si culmea !!! sunt protejati !!! :o .
Rama o mananca din prima. Eu i-am luat la buchet de viermi.

ziuamarinei

Citat din: tiganusmc din Mai 22, 2015, 03:37:47 PM
Salutare,

Eu nu cred ca ajung asa departe . Am bugetul de benzina limitat , asadar , raman in zona O Tataru - Chilia
Voi " transmite " live , daca imi permite providerul .

Marius

Citat din: Gabytzu din Mai 22, 2015, 03:45:40 PM
Salutare !

Ajung si eu prin zona pe 31 , poate ne gasim pe acolo. dau un tel cand ma intorc din grecia sambata seara.

Fir intins !

Da ce sa intamplat pe Chilia oare?

as69