Pescuitul, boala grea :)

Creat de Vali, Februarie 08, 2012, 09:31:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

alin66

nivelul apei a scazut foarte mult pe alocuri  ,lacurile au secat, viteza apei a crescut foarte mult, abia mai gasesti  loc unde sa lansezi barca la apa, asta am vazut intre moldova noua- bazias

mustatza

Toată Dunărea de la calarasi in sus scade cu puternic. In câteva zile la Giurgiu a scăzut cu cca 2m

dany

Am fost la o pescuiala de 24 de ore pe siret,in amonte de Bacau ,locuri salbatice,greu accesibile,cioate maluri abrupte...Fain ce mai...Am reusit sa prind un somotel de 15 cm la ditamai rama neagra ,dar vestea cea mare este ca am avut un drill scurt, din pacate ,cu cea mai mare captura a vietii,sau ma rog ar fi putut fi...Imaginati-va ca abia am reusit sa scot lanseta din suportul facut din fier beton de 14 ,cu inele sudate ,infipt bine in malul siretului.Noroc de frana un pic slabita caci aveam sanse sa-mi rupa lanseta.Am scos lanseta cu chiu cu vai in timpul cand maria sa i-si lua fir.Am incercat sa-l tin un pic sa nu se duca inspre cioate dar firul a cedat.Prea repede s-a intamplat totul si am ajuns la concluzia ca firul s-a frecat de scoica sau cioata,sau piatra ,poate.NU TREBUIA SA CEDEZE !!!....nu atunci!!!!
Cer iertare pomelnicului amintit in urma ''DEZASTRULUI''!!!!!!!!!!
sfarsit ???

ionpescarul

Citat din: dany din Iunie 14, 2015, 05:52:58 PM
Am fost la o pescuiala de 24 de ore pe siret,in amonte de Bacau ,locuri salbatice,greu accesibile,cioate maluri abrupte...Fain ce mai...Am reusit sa prind un somotel de 15 cm la ditamai rama neagra ,dar vestea cea mare este ca am avut un drill scurt, din pacate ,cu cea mai mare captura a vietii,sau ma rog ar fi putut fi...Imaginati-va ca abia am reusit sa scot lanseta din suportul facut din fier beton de 14 ,cu inele sudate ,infipt bine in malul siretului.Noroc de frana un pic slabita caci aveam sanse sa-mi rupa lanseta.Am scos lanseta cu chiu cu vai in timpul cand maria sa i-si lua fir.Am incercat sa-l tin un pic sa nu se duca inspre cioate dar firul a cedat.Prea repede s-a intamplat totul si am ajuns la concluzia ca firul s-a frecat de scoica sau cioata,sau piatra ,poate.NU TREBUIA SA CEDEZE !!!....nu atunci!!!!
Cer iertare pomelnicului amintit in urma ''DEZASTRULUI''!!!!!!!!!!
sfarsit ???

Dany ,uneori unele intamplari la pescuit ne arata cine e seful ,mai ales in mijlocul veri cand el are ce-a mai mare forta.Si cele mai putine sanse le avem cand pescuim de pe mal,situatia nu se schimba nici cand pescuim din barca ,daca nu tinem cont unde sa ne ancoram ,tinand cont'ca el are obiceiul sa plece la adanc.Cand ne ancoram si tinem cont'si de aspectul asta trecem cu bine peste prima jumatate de minut ,care e ce-a mai periculoasa.

Ciby

Monstrii iti dau tarcoale Dany. Dupa numaratoarea mea, ar fi al doilea. Pe primul l-ai ratat aici http://forum.capcompas.ro/index.php/topic,1041.msg16723.html#msg16723!!!  ;)

bica77

Eu l am cam basicat pe canalul de" apa calda "crap de 5,5kg, de trei de patru. Am ciugulit ceva pana acu

dany

Cibylica draga.Chestia aia a fost cu totul altceva...Mi-am adus aminte si cred ca nu ma-nsel,nu mai revad acum postarile ,dar am mai avut un drill baban,dar cu o patura din pacate, tot pe siret...Atunci totul s-a terminat bine caci am vazut patura in mincioc :o.Oare acum a fost o plapuma sau o pilota!!!!Asta ca sa ramanem la articole de ''dormitor'' ;D ;D ;D.
Una peste alta,revenind cu picioarele pe pamant,ceea ce-ti doresc si tie ciby draga,pot sa spun ca momentele alea nu le voi uita curand si le voi pastra ca amintiri placute in sertarul ''pescuit''.Asta e pescuitul adevarat ,in care cel mai bun castiga.Acum e 1-0 pt. el.Am sa revin la locul cu pricina cat de curand si cu o mai buna pregatire sper sa-nving.Oricum el e acolo si asteapta.E pregatit.Are multe avantaje caci e pe terenul lui,dar s-ar putea sa aiba o surpriza!!!

Ciby

Si chiar daca nu se mai prezinta la apel tot ramai cu iesirea si cu bucuria statului in natura.
Pun pariu ca daca ai fi avut in dotare "monstrul" din linkul postat mai sus, ar fi tras la alte lansete, nu la cea pregatita special pentru el! "C'asa e'n tenis!", pardon, la pescuit!  ;D

Alex1958

Salut pescari si barcagii!
Am fost din nou pe Chilia. Din pacate, de data asta n-a mai fost asa de palpitant. 4 driluri in 2 zile jumate cu doi ciortani in minciog si ceva somotei. Dunarea a scazut la Tulcea 33 de cm si cred ca s-a aplicat principiul "apa scade, peste (nu mai) cade!". O plecare spectaculoasa de somn pe lanseta solida si fir textil care n-a putut fi oprita.
La Portile de Fier a crescut apa intr-o saptamana cu aproape 4 m, dar articolul la care m-a trimis Marius explica situatia. Poate da Dumnezeu (caci in oameni slaba speranta!) si se reglementeaza situatia.
In rest, liniste si consens plus berica si spritulet rece, mai putin duminica dimineata cand au avut ukrainienii ceva exercitiu si au circulat niste salupe mari- valuri tata! - si elicoptere pe la Kilia lor.
Fire intinse!

mariusbig

Salut baieti. Am venit duminica de pe Sfantu. In 6 zile si 6 oameni nu s-a prins decat somn ( dar destul ... ) - cel mai mare de 12 kg si un singur ciortan. Apa destul de mare si tulbure. In rest sprituri si voie buna cat incape. Am pescuit numai din barci de la 54 pana la Erenciuc si Ivancea.
Informatie importanta si recenta : PG - permis de granita - OBLIGATORIU - indiferent de zona in care mergeti la pescuit , pe brate sau in delta , lacuri.
PG-ul este gratuit , se obtine dupa ce luati permisul de pescuit. Impreuna cu permisul de pescuit si copie CI mergeti la Politia de Frontiera - la intrarea in Tulcea pe dreapta - si se elibereaza pe loc.
Informatia vine de unde trebuie , va garantez.
Fire intinse !

bradutzu

Citat din: dany din Iunie 14, 2015, 05:52:58 PM
Am fost la o pescuiala de 24 de ore pe siret,in amonte de Bacau ,locuri salbatice,greu accesibile,cioate maluri abrupte...Fain ce mai...Am reusit sa prind un somotel de 15 cm la ditamai rama neagra ,dar vestea cea mare este ca am avut un drill scurt, din pacate ,cu cea mai mare captura a vietii,sau ma rog ar fi putut fi...Imaginati-va ca abia am reusit sa scot lanseta din suportul facut din fier beton de 14 ,cu inele sudate ,infipt bine in malul siretului.Noroc de frana un pic slabita caci aveam sanse sa-mi rupa lanseta.Am scos lanseta cu chiu cu vai in timpul cand maria sa i-si lua fir.Am incercat sa-l tin un pic sa nu se duca inspre cioate dar firul a cedat.Prea repede s-a intamplat totul si am ajuns la concluzia ca firul s-a frecat de scoica sau cioata,sau piatra ,poate.NU TREBUIA SA CEDEZE !!!....nu atunci!!!!
Cer iertare pomelnicului amintit in urma ''DEZASTRULUI''!!!!!!!!!!
sfarsit ???
Dany draga,
anul trecut am avut un dril de 1 ora si 15 min in care nu am recuperat nici macar un metru de fir in conditiile in care eram in barca
m-am pregatit si la urmatoarele intalniri am iesit invingator.....................in majoritatea drilurilor de anul asta caam mai avut si vreo 2 rupturi anul asta ;).
dk te tii de treaba si esti perseverent vei avea si poze frumoase, cu siguranta!
ce inaintas ai folosit?
Sa auzim numai de bine!

dany

Am facut o greseala si am intrerupt firul textil de 0,32 de pe mulineta si am pus un forfac de rahat legat cu agrafa si vartej,solide ce-i drept dar ce folos ca a cedat forfacul.De regula eu dau la somn cu firul de-antregul.Nod la carlig si atat.Trebuie sa fiu mai atent la alegerea forfacului,acum am pus ceva ''no-name''

bradutzu

La somn trebuie folosit fir special rezistent la dintii somnului. Il gasesti la role de 15-20 m. Textilul normal, folosit ptr linie este taiat de somnul mare instantaneu.
Dk urmaresti pesti de peste 1,7 m, nu prea ai ce cauta cu inaintas mai subtire de 0,7 si de fapt eu nu am gasit mai subtire.
Spor la cumparaturi :D
Sa auzim numai de bine!

ionpescarul

Stiti daca pot cumpara boabe de porumb uscate de la Chilia Veche sau de la Crisan ,vreun magazin ?

Alex1958

Salut!
In vara gaseam porumb la Sulina in piata la pret foarte bun. Sa ma oftic ca eu il carasem de la Bucuresti.
In ultima vreme am folosit porumb fermentat.
Fire intinse!