Pescuitul, boala grea :)

Creat de Vali, Februarie 08, 2012, 09:31:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Alex1958

Salut,
Pe Chilia apa a fost spre tulburica, a crescut usor si a batut vantul cu putere vineri si sambata dimineata.
Am fost in zona concesionata, caci ne-am gandit sa ne adapostim de vantul din NE pe Cernovca. Dupa ce a stat vantul si ne-au vizitat baietii de la concesiune -care ne-au atras atentia ca nu suntem in regula (pe granita) ne-am mutat pe Chilia.
Rezultate 8 prezentari la crap 3 capturi cel mai mare 5.5 kg (trec pe scule mai grele, gata!), 3 somotei -la lipitoare si 3 carasi, de vineri pana luni dimineata.
Altfel liniste, canatat cucul, ciripit de pasarele... berici, spritane, excelent!
Fire intinse!

bbl81

Citat din: ziuamarinei din Iunie 02, 2015, 10:33:37 PM
;)

salutare,

poati sa ma ajuti cu ceva informatii si poze legate de biminitopul de pe barca? vreau si eu sa fac pentru barcuta mea de 3,3 m un biminitop-cort de barca.

multumesc,
Mircea.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

tiganusmc

Citat din: ziuamarinei din Iunie 04, 2015, 05:35:11 PM
Da ce sa intamplat pe Chilia oare?

Salut Dragos ,

Am vrut sa scriu miercuri , insa nu am putut accesa site-ul .
A fost o iesire placuta , insa nu din punct de vedere al pescuitului , Din cauza vantului a trebuit sa ne mutam de la Tatanir pana la Chilia , in cautarea unei zonei mai ferite , insa fara succes .
Sambata am reusit, intr-un final , sa iesim la clonc dar capturile au fost mici .In prima poza vedeti un mustacios cum ataca linia de jos ...
In rest , palinca , bere ... voie buna ;)
Fishing cheaper than therapy

ziuamarinei

Citat din: bbl81 din Iunie 05, 2015, 12:49:39 PM
salutare,

poati sa ma ajuti cu ceva informatii si poze legate de biminitopul de pe barca? vreau si eu sa fac pentru barcuta mea de 3,3 m un biminitop-cort de barca.

multumesc,
Mircea.

Cum sa nu ajutam un coleg. Spune mai precis ce te intereseaza in legatura cu bimini si/sau daca vrei deschide tu te rog un topic nou (daca nu e unul deja deschis) si am sa postez acolo acolo tot ce vrei sa afli in legatura cu confectionarea lui. Cateva poze de inspiratie gasesti pe topicul "cum se naste o barca".

ziuamarinei

Citat din: tiganusmc din Iunie 05, 2015, 01:21:38 PM
Salut Dragos ,
Am vrut sa scriu miercuri , insa nu am putut accesa site-ul .
A fost o iesire placuta , insa nu din punct de vedere al pescuitului , Din cauza vantului a trebuit sa ne mutam de la Tatanir pana la Chilia , in cautarea unei zonei mai ferite , insa fara succes .
Sambata am reusit, intr-un final , sa iesim la clonc dar capturile au fost mici .In prima poza vedeti un mustacios cum ataca linia de jos ...
In rest , palinca , bere ... voie buna ;)

Citat din: Alex1958 din Iunie 05, 2015, 09:24:09 AM
Pe Chilia apa a fost spre tulburica, a crescut usor si a batut vantul cu putere vineri si sambata dimineata.
Am fost in zona concesionata, caci ne-am gandit sa ne adapostim de vantul din NE pe Cernovca. Dupa ce a stat vantul si ne-au vizitat baietii de la concesiune -care ne-au atras atentia ca nu suntem in regula (pe granita) ne-am mutat pe Chilia.
Rezultate 8 prezentari la crap 3 capturi cel mai mare 5.5 kg (trec pe scule mai grele, gata!), 3 somotei -la lipitoare si 3 carasi, de vineri pana luni dimineata.
Altfel liniste, canatat cucul, ciripit de pasarele... berici, spritane, excelent!
Fire intinse!

Salut Alex si Marius ,
Ce sa mai zic pescuit pe Chilia din prima, asa dupa prohibitie, asta a fost premeditata. Chiar si cu capturi putine a fost frumos din ce povestiti, nici nu are cum altfel sa fie in Delta.
Vantul a batut si la Galati, cred ca am eu o vraja ceva un blestem ceva, ca de cate ori plec pe apa bate vantul ca turbatul. Trebuie sa caut un smoc de par pubian de virgina sa ma afum sa-mi treaca de deochi, doar asa cred ca scap de vant si furtuna cand ies cu barca. Plus ca pe langa vant am avut si cresteri de 20 cm pe zi (la apa ma refer :D).
Cat despre scule mai grele pe crap nu as recomanda, eu personal prefer si recomand cat mai multa finete. Cand nu aveam trasaturi pe Cernovca bagam o singura lanseta de match cu fir de 0.18 carlig mic pe monturi cu plumb culisant si apareau trasaturile si pesti. Asa am scos crapi de 10 si 12 kg. plus ca drilul era ceva de vis. Bineinteles ca la un moment dat a cedat lanseta, dar au fost mai multe experimente care m-au convins ca finetea castiga. Momentan ca si lansete pentru crap folosesc exclusiv niste feedere fara care nu concep sa pescuiesc la crap chiar si in cea mai mare aglomerare de butuci, copaci sau ce mai e prin apa.
Poate reusim sa ne gasim prin Delta anul acesta.
Apropo taxa cat mai e tot 50 ron /zi , cine a venit pe zona Florin sau Inox?


bbl81

Citat din: ziuamarinei din Iunie 05, 2015, 02:26:09 PM
Cum sa nu ajutam un coleg. Spune mai precis ce te intereseaza in legatura cu bimini si/sau daca vrei deschide tu te rog un topic nou (daca nu e unul deja deschis) si am sa postez acolo acolo tot ce vrei sa afli in legatura cu confectionarea lui. Cateva poze de inspiratie gasesti pe topicul "cum se naste o barca".

am comentat pe 'confectionare biminitop', creat de 'mustatza'. cred ca ii ok sa postezi acolo poze si idei.

multumesc.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

Alex1958

Salut Dragos si celorlalti pescari!
Am mers si eu pe fineturi.... Dar am avut vreo doua plecari, ca sa zic asa, foarte voluntare, pe care nu le-am putut controla. Stie chitra de crap fiecare buturuga din apa si, odata intepat, se duce ca racheta intr-acolo.
E palpitant dar si cam frustrant.... toata saptamana m-am gaindit la drilurile alea.
Voi merge pe compromis. Imi iau tamburi de rezerva cu nailon mai subtire si daca vad ca nu su nu ... schimb la loc!
Sper sa pot pleca de joi si sa stam pana duminica.
Fire intinse!

ziuamarinei

Citat din: Alex1958 din Iunie 08, 2015, 08:19:10 AM
Salut Dragos si celorlalti pescari!
Am mers si eu pe fineturi.... Dar am avut vreo doua plecari, ca sa zic asa, foarte voluntare, pe care nu le-am putut controla. Stie chitra de crap fiecare buturuga din apa si, odata intepat, se duce ca racheta intr-acolo.
E palpitant dar si cam frustrant.... toata saptamana m-am gaindit la drilurile alea.
Voi merge pe compromis. Imi iau tamburi de rezerva cu nailon mai subtire si daca vad ca nu su nu ... schimb la loc!
Sper sa pot pleca de joi si sa stam pana duminica.
Fire intinse!

Asa e stie tot ce e prin apa. Mergi in paralel cu doua echipamente si mai hard si pe finete, poti face in timp diferenta. Crapul salbatic de Dunare cred ca ofera cele mai palpitante drilluri. La Galati apa a inceput sa se limpezeasca. Sa vad weekendul asta unde si la ce o sa dau , cotele sunt cam mari pt crap.
Fire intinse.

Alex1958

Si in intervalul in care am fost eu (29 Mai- 1 Iunie) a crescut apa la Tulcea 34 de cm.
Nu s-a simtit chiar asa rau in jos pe Chilia. Apa se mai distribuie pe brate, in lacuri, pe canale si cresterile nu mai au acelas impact. La Sulina in acelas interval apa a crescut numai 10 cm. Important e sa nu fie tulbure.
Imi dau seama ca la Galati variatiile se resimt mai dur.
Cred ca toata cresterea din ultima vreme se datoreaza manevrelor de la Portile de Fier. La Orsova a scazut lacul cu 3.3 m incepand dupa 25 mai. Parca se joaca cu nervii nostrii!
Acum incepe sa scada la deal, tin pumnii stransi sa nu vina Prutul si/sau Siretul tulburi in intervalul urmator.
Necazul este ca odata ajunsi acolo (dupa ce arzi un rezervor de benzina), daca vine tulbure nu prea mai ai ce face....
Fire intinse!

bbl81

eu am vrut sa plec la Orsova da m-a sunat lumea,./.. nu am unde baga barca in apa. de la mal, sunt zeci de metri de namol uscat pana ajungi la luciul apei.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

dany

Prima zi dupa prohibitie.Ploua baban cu tunete si fulgere.Astept sa ploua si-n amonte de bacau[ma refer la bazinul siretului].O sa fie bine pt. pescuitul somnului...Acuma cand scriu,ma uit pe geam si nu cred ca ploaia v-a tine mult ,cel putin aici la bacau .Naspa. S-a racorit...

bbl81

salut Dany,

nu te mai plange, cei care se pot plange cu adevarat sunt cei cu dunarea de sus, in amonte de portile de fier. Cica a mai scazut Dunarea cu inca 3 m pe langa ce 2,5 initial.   :'(
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

tiganusmc

Fishing cheaper than therapy

alin66

este un dezastru ecologic pe clisura dunari !

tiganusmc

Cine stie mai multe despre aceasta situatie , sa ne povesteasca si noua ...
Fishing cheaper than therapy