Pescuitul, boala grea :)

Creat de Vali, Februarie 08, 2012, 09:31:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

ziuamarinei

Citat din: radu andritoiu din Noiembrie 02, 2015, 09:31:49 PM
frumoase capturi
bravooo

Merci, merci. Astept vinerea cu nerabdare. Tare sunt curios pe scaderi cam pe unde se ascund.

Alex1958

Citat din: ionpescarul din Octombrie 29, 2015, 08:21:15 PM
Sanatate,eu ma bag dupa 17 noiembrie ,(daca apa pe Chilia  va fi buna ? Daca nu va fi ? ,mai asteptam 5,10 zile ,poate ne apuca   decembrie cu plecarea asta? Vom merge in sud ,de la Musura catre Obrizu 1 sau 2 ,sunt si la noi propuneri sa dormim la mal ,dar exista si varianta sa dormim la Cardon ,25 ron/noapte ,aici. 0745 888 945 .,o cazare cu cantina si lazi frigorifice,mancarea o platiti separat.
Buna ziua,
Am renuntat la week-end-ul asta. Imi pun incalzirea pe barca si daca apa stationeaza incerc de duminica 15 Nov sau 19-22 Nov.
Tinem legatura!
Toate cele bune!

ionpescarul

Citat din: Alex1958 din Noiembrie 04, 2015, 10:29:49 AM
Buna ziua,
Am renuntat la week-end-ul asta. Imi pun incalzirea pe barca si daca apa stationeaza incerc de duminica 15 Nov sau 19-22 Nov.
Tinem legatura!
Toate cele bune!

Mari sanse sa ne gasim pe apa


mariusbig

PS. De luni 9 noiembrie pana sambata sunt la Dunavat cu bataie pe sf ghe. , perivolovca , erenciuc , ivancea , - solomon,holbina,taranova,etc.  , crap,somn,stiuca,salau.
Daca este vreun coleg in zona , palinca si spritul il dau eu 5 zile !
Daca nu , va informez cand ma intorc.

ziuamarinei

#860
Sa limpezit, Dunarea e buna de pescuit la Galati. Ieri ceata si frig 4 grade C la pranz si doar trei strapi eliberati si subdimensionati.
Azi aceeasi ceata, o burnita usoara dar mai cald si aproape fara vant. Ca rezultat vreo sapte salai plus doi degorjati si alti doi subdimensionati si trimisi la mama lor sa mai creasca. :)

bradutzu

felicitari!
am iesit si eu ieri dar imediat ce am iesit pe apa am dat telefonul nada si am rupt batul de somn asa ca nu am mai vut chef de pescuit si am plecat acasa :-[
mai vedem saptamana viitoare........ ;D!
Sa auzim numai de bine!

ziuamarinei

Citat din: bradutzu din Noiembrie 07, 2015, 06:55:40 PM
felicitari!
am iesit si eu ieri dar imediat ce am iesit pe apa am dat telefonul nada si am rupt batul de somn asa ca nu am mai vut chef de pescuit si am plecat acasa :-[
mai vedem saptamana viitoare........ ;D!

Mai treci si tu pe la o baba sa-ti dea de deochi.  ;D
Bine ca tu ai ajuns acasa cu bine, telefoanele se mai dau nada, lansetele se mai rup , victime colaterale.

ziuamarinei

Cristi ai vazut ceva semnale? Siretul sa mai limpezit?

bradutzu

Siretul este mai limpede ca Dunarea dar mai rece ca Dunarea cu un grad.
Semnale earau de novaci am zis eu!
Cam atat!
Sa auzim numai de bine!

ziuamarinei

 :P  O alta zi frumoasa la birou.  ;D

ziuamarinei

Azi au aparut si vreo doua stiucaline pe langa salai, apa e ceva de vis, vremea superba.
Fire intinse.
PS
Ceva vesti din Delta?

Alex1958

Salut!
Pe Dunare mai trage crapul pe langa mal in apa nu foarte adanca: 4-6 m, langa agatatura la boabe pe ata sau mamaliga, apa este 10.5 -11 gd C.
Am fost 4 zile (18-21 Nov) pe Chilia in zona concesionata.
A mers mai bine joi apoi a scazut foarte tare presiunea atmosferica si s-a rarit. Altfel vremea a fost OK, s-a putut dormi OK in barca, spre sfarsit a inceput vantul si a pus multa frunza de salcie pe apa. Frunze de salcie erau si la fund trebuie scos cam la 1/2 -1 ora ptr curatenie.
Oricum e miscare, ceea ce pentru sezonul asta e OK. La plecare sambata am vazut multe barci pe Canalul 36 si toti aveau juvelnicul la apa.
Somnul si salaul au passat.
In minivacanta cu sarbatoarea nationala poate incerc la rapitor.
Fire intinse!

ziuamarinei

#868
Citat din: Alex1958 din Noiembrie 23, 2015, 12:29:39 PM
Salut!
Pe Dunare mai trage crapul pe langa mal in apa nu foarte adanca: 4-6 m, langa agatatura la boabe pe ata sau mamaliga, apa este 10.5 -11 gd C.
Am fost 4 zile (18-21 Nov) pe Chilia in zona concesionata.
A mers mai bine joi apoi a scazut foarte tare presiunea atmosferica si s-a rarit. Altfel vremea a fost OK, s-a putut dormi OK in barca, spre sfarsit a inceput vantul si a pus multa frunza de salcie pe apa. Frunze de salcie erau si la fund trebuie scos cam la 1/2 -1 ora ptr curatenie.
Oricum e miscare, ceea ce pentru sezonul asta e OK. La plecare sambata am vazut multe barci pe Canalul 36 si toti aveau juvelnicul la apa.
Somnul si salaul au passat.
In minivacanta cu sarbatoarea nationala poate incerc la rapitor.
Fire intinse!

Salut,
Daca stiam poate iti faceam o vizita pe Chilia.
Ieri, luni, m-am intors si eu din Delta, plecat de joi spre zona Rosu - Rosulet. Am stat in zona Rosu joi si vineri pana cand a intrat in vigoare prognoza de vant foarte puternic (la rafala ajungea pana la 70 - 80 km /h  ??? :o) fara nici un rezultat, cred ca si crapul a fost deranjat de scaderea de presiune combinata cu un vantul puternic, predominanat din S SW. Vazand ca vantul devenea din ce in ce mai puternic si lacul se monta foarte rapid, valurile crescand cu fiecare ora, am plecat spre Dunarea Veche in aval de  zona Raducu unde am stat o noapte si o sambata dimineata pana ma luat la ture un agent eco pe motiv ca in aceasta perioada este pescuitutl interzis pe motiv de reconstructie ecologica. Oricum vroiam sa ma mut din cauza rosioarei care devora tot, indiferent ce punei la carlig. Am prins exemplare aproape cat capacul de la galeata cu porumb, frumoase si distractiv dar totusi...
Am plecat spre Ingusta cu gandul sa ma adapostesc de vant si sa incerc crapul in zona. Zis si facut, ma cazez sambata pe la pranz, nadesc pregatesc lansetele cu porumb si surpriza, platica care ciugulea tot inclusiv boabele de silicon. Scot porumbul si dau pe bile de la Caperlan. Am scapat de platica si ca rezultat in doua zile, mai precis in doua nopti trei ciortani intre doua si patru kg si unul care se apropia de cinci. Rezultate slabe avand in vedere vremea, cotele si foiala de barci de pa Ingusta.
Trasaturile au fost doar noaptea undeva intre zece si trei dimineata. Oricum sambata noaptea a batut vantul de ziceam ca ma ia pe sus, au nimerit din plin prognoza, aveam momente cand simteam cu imi trage aerul din cabinuta. Frunze multe si aici pe apa ajungeau pe carlig rapid, dar daca pui un opritor mare de silicon mai sus de plumb se putea evita mascarea carligului si a momelii o perioda mai mare de timp. Luni dimineata a si plouat cateva ore, asa cat sa strang bagajeria pe umezeala. In rest relaxare si mancarica buna, dar usor usor cu beuturica, am uitat rachiul in garaj  >:( >:(, noroc ca aveam ceva provizii pe la barca. ;D. Vremea este destul de buna pt dormit la barca sau cort, inca nu s-a racit, poate mai tine Barbosul cu noi si nu vine zapada ::).