Pescuitul, boala grea :)

Creat de Vali, Februarie 08, 2012, 09:31:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.




MBG

Superbe poze.
Multumesc ,ziuamarinei!
Si uite asa gandul zboara departe,pe ape....mai ales cand esti la birou.. ;D
LIfe is to short to stay on the dock!

Alex1958

#874
Citat din: ziuamarinei din Noiembrie 24, 2015, 11:32:45 AM
;)
Salut,
Mi-am anuntat intentia. Initial trebuia sa plecam de joi dar vazand prognoza am devansat o zi.
Daca devansam doua eram mai castigati!
Curios ca ti-a tras noaptea, dar pe Ingusta, la traficul ala, probabil ca-si adapteaza orele de masa. Anul asta pe Chilia am avut numai 2-3 trasaturi noaptea. Eu cred ca abandonez zona Crisan- M23 din cauza traficului. Arzi mai mult gaz si mai platesti si concesionarului dar esti infinit mai linistit pe Chilia.
Presiunea a scazut brusc in noaptea de joi spre vineri.
Sa vedem cu ce se prezinta Nea Ion de pe la Obrize.
Poate reusesc sa merg la rapitor de sarbatoarea nationala caci am reusit sa-mi conving consoarta sa vina cu mine. De data asta mergem cu barca deschisa sa intram pe lacuri.
Fire intinse!

ziuamarinei

Citat din: MBG din Noiembrie 24, 2015, 11:59:32 AM
Superbe poze.
Multumesc ,ziuamarinei!
Si uite asa gandul zboara departe,pe ape....mai ales cand esti la birou.. ;D

Cu placere, ma bucur ca am putut oferi cateva momente de destindere pe ape.

ziuamarinei

Citat din: Alex1958 din Noiembrie 24, 2015, 01:48:53 PM
Salut,
Mi-am anuntat intentia. Initial trebuia sa plecam de joi dar vazand prognoza am devansat o zi.
Daca devansam doua eram mai castigati!
Curios ca ti-a tras noaptea, dar pe Ingusta, la traficul ala, probabil ca-si adapteaza orele de masa. Anul asta pe Chilia am avut numai 2-3 trasaturi noaptea. Eu cred ca abandonez zona Crisan- M23 din cauza traficului. Arzi mai mult gaz si mai platesti si concesionarului dar esti infinit mai linistit pe Chilia.
Presiunea a scazut brusc in noaptea de joi spre vineri.
Sa vedem cu ce se prezinta Nea Ion de pe la Obrize.
Poate reusesc sa merg la rapitor de sarbatoarea nationala caci am reusit sa-mi conving consoarta sa vina cu mine. De data asta mergem cu barca deschisa sa intram pe lacuri.
Fire intinse!

Da ai dreptate cu traficul si aglomeratia, dar dupa zece ani de pescuit pe Chilia simteam nevoia sa schimb peisajul. Nu mai fusesem de multi ani prin zona Sulinei si a Crisanului si de aceea anul acesta nu am facut decat un pescuit pe Chilia. Oricum am observat si eu, pestele s-a adaptat motoarelor, traficului si aglomeratiei. Si eu am ramas surprins de activitatea din timpul noptii. Stau acum si ma gandesc deja cum sa o planific pe urmatoarea pana nu da gerul si zapada peste noi.
Despre rapitor nu pot sa-ti spun nimic, treceau pe canal barci pline de spiningari, veseli dimineata dar unii cam abatuti dupaamiaza. Cred ca nici pe ei nu ia avantajat vantul puternic de la sfarsitul saptamanii.
Eu am renuntat sa caut rapitorul in delta, din fericire am destule locuri bune aproape de casa.
E tentanta minivacanta de 1Decembrie, dar ma uit pe WindGuru si iar vad prognoze cu vanturi puternice, din Nord de data aceasta dar si presiuni in scadere. Dar sa nu disperam, speranta moare ultima.


dany

#877
Dupa experienta ta ''ziua marinei'' intre ce valori ale presiunii atmosferice se poate desfasura un pescuit atractiv.Si daca difera valorile de la pestii rapitori la cei pasnici.Multumesc.

ziuamarinei

#878
Citat din: dany din Noiembrie 25, 2015, 05:30:31 AM
Dupa experienta ta ''ziua marinei'' intre ce valori ale presiunii atmosferice se poate desfasura un pescuit atractiv.Si daca difera valorile de la pestii rapitori la cei pasnici.Multumesc.

Salut dany, din ce am observat sunt mai multi factori ce influenteaza un pescuit reusit.
La crap in general este bine ca presiunea atm sa fie constanta 750 ... 760 mmhg sau in usoara crestere. Vantul usor spre moderat 4 pana la 8 km/h. Daca urmaresti graficul de pe Guru ai sa observi ca toate sunt legate. Caderile sau cresterile bruste de presiune inseamna mase de aer care se schimba, cald cu rece si sunt insotite si de vanturi puternice.
Acum partida mai depinde de cote, cresterile si descresterile mari si bruste iar nu sunt bune. Cresterile mari sunt insotite si de cresteri ale vitezei apei, ma refer la Dunare, sau si de tulburare a apei. In general pt Dunare la pescuitul crapului urmaresc: cota apei sa fie stabila sau usoara descrestere, limpezimea apei, viteza vintului si o pres atm stabila adica vreme buna.
In general cresterea apei si putina tulbureala pt rapitor e prielnica cel putin la Dunare.
Eu cam asa ma organizez cu partidele , dar acum sincer pescuitul eu il vad cam asa: jumatate e sonarul si cealalta jumatate inspiratie si vreme buna, si bineinteles si pestele sa se hraneasca.
Pt starea vremii urmaresc prognozele de pe Foreca, Windguru si AccuWeather. Cotele Dunarii le gasesti pe site-ul AFDJ. Pt Siret si Prut sau alte rauri din tara care alimenteaza Dunarea este un site al gospodaririi apelor romane unde anunta viiturile si cotele.
Oricum timpul disponibil al fiecaruia dicteaza perioada partidelor.
Sper ca ti-am fost de folos.

dany


Alex1958

Citat din: ziuamarinei din Noiembrie 24, 2015, 08:06:17 PM
Da ai dreptate cu traficul si aglomeratia, dar dupa zece ani de pescuit pe Chilia simteam nevoia sa schimb peisajul. Nu mai fusesem de multi ani prin zona Sulinei si a Crisanului si de aceea anul acesta nu am facut decat un pescuit pe Chilia. Oricum am observat si eu, pestele s-a adaptat motoarelor, traficului si aglomeratiei.
Poate ca pestele s-a obisnuit dar eu nu! Am patit-o vara asta cu un idiot localnic care, pe Dunarea Veche spre Mila 23 a vrut sa treaca printre barca mea si mal desi erau numai vreo 10 m. Batea tare vantul si numai in ancora si legatura laterala ma tot muta stanga dreapta asa ca am legat o saula de mal. Cand l-am vazut pe unde vine l-am atentionat dar mergea tare si pur si simplu a trecut peste saula (10 mm). Am crezut ca-i sare motorul in cap dar sa vezi chestie -mi-a taiat-o. Au urmat "urarile traditionale" de rigoare.
Aia pe Ingusta trec tot timpul zilei si in sezonul mai rece si chiar sa vrea, n-au alta varianta sa te ocoleasca. Rar mai gasesti cate unul sa treaca cu viteza mica. Singurul motiv pentru care merita sa mergi acolo sunt variantele de fuga la rapitor sau spre zone mai ferite (Rosu, Sonde) cand nu merge crapul sau se tulbura apa.
Apropo de variatia de presiune un singur mmHg echivaleaza cu variatia adancimii apei cu 1.37 cm. Crapul percepe presiunea totala pe din coloana de apa data de adancime (cota) plus presiunea atmosferica. Daca presiunea atmosferica scade brusc el percepe aces lucru ca pe scaderea brusca a apei si normal ca intra in panica si nu-i mai arde de mancat.
Cu ploile astea precis vine turbureala de pe Siret/Prut si se caciureste apa. Desi temperatura apei e inca buna pe la 11 gd C nu cred ca Dunarea se aseaza prea curand.
Oricum, fire intinse!

ziuamarinei

Citat din: Alex1958 din Noiembrie 25, 2015, 12:31:53 PM
Poate ca pestele s-a obisnuit dar eu nu! Am patit-o vara asta cu un idiot localnic care, pe Dunarea Veche spre Mila 23 a vrut sa treaca printre barca mea si mal desi erau numai vreo 10 m. Batea tare vantul si numai in ancora si legatura laterala ma tot muta stanga dreapta asa ca am legat o saula de mal. Cand l-am vazut pe unde vine l-am atentionat dar mergea tare si pur si simplu a trecut peste saula (10 mm). Am crezut ca-i sare motorul in cap dar sa vezi chestie -mi-a taiat-o. Au urmat "urarile traditionale" de rigoare.
Aia pe Ingusta trec tot timpul zilei si in sezonul mai rece si chiar sa vrea, n-au alta varianta sa te ocoleasca. Rar mai gasesti cate unul sa treaca cu viteza mica. Singurul motiv pentru care merita sa mergi acolo sunt variantele de fuga la rapitor sau spre zone mai ferite (Rosu, Sonde) cand nu merge crapul sau se tulbura apa.
Apropo de variatia de presiune un singur mmHg echivaleaza cu variatia adancimii apei cu 1.37 cm. Crapul percepe presiunea totala pe din coloana de apa data de adancime (cota) plus presiunea atmosferica. Daca presiunea atmosferica scade brusc el percepe aces lucru ca pe scaderea brusca a apei si normal ca intra in panica si nu-i mai arde de mancat.
Cu ploile astea precis vine turbureala de pe Siret/Prut si se caciureste apa. Desi temperatura apei e inca buna pe la 11 gd C nu cred ca Dunarea se aseaza prea curand.
Oricum, fire intinse!


  Sa stii ca am ramas uimit, marea majoritate a barcagiilor si aici ma refer strict la pescarii sportivi nu localnici, mergeau cu motoarele la ralanti iar localnicii treceau in glisaj sau cei cu barci mari chiar incetineau din timp, deci ambele variante cu valuri minime. Bineinteles printre oameni sunt si melteni care ori opresc politicosi brusc din glisaj chiar in dreptul tau sau merg asa apupati la viteza mica si taraie apa dupa ei, implicit valuri mari si urari de motoare si barci, in general frigidere pline cu carne sa le ajunga toata iarna.
In general totusi cine isi da seama cum se merge cu o barca reduce mai departe de zonele de pescuit, barci ancorate sau turisti in caiace, pneumatice, etc si merg incet sau viteza maxima in glisaj cu val minim. Bineinteles cazul din urma nu se aplica si barcilor mari care in orice situatie fac val mare foarte periculos pentru participantii la trafic mai ales pe canalele inguste. Nu vreau sa starnesc polemici referitor la motoare mari versus motoare mici sau restrictii de viteza sau interdictii, dar putina experienta si mult bun simt nu ar strica unora.
Asta vara refuz sa ma intorc acasa sambata seara de la o partida f buna de pescuit la salau si in ideea de a fi la prima ora in actiune, ma ancorez asa la vreo douazeci de metri de malul drept, acesta fiind taluzat cu pietre deci nu puteam trage barca in mal decat cu riscul lovirii ei pe timpul noptii, ridic cabinuta pun lumina alba de ancora si dai somn dar asa mai cu un ochi deschis. Pe la miezul noptii aud funia de la ancora ca nu mai freca in bordaj si disparuse un zgomotul specific de funie intinsa in curentul Dunarii. Parca si barca avea un leganat ciudat. Cand ies afara ce sa vezi o barca de pescuit au dat toana in ancora mea, si acum cred ca daca nu ma trezeam ancora ramanea la ei in barca iar eu in deriva. Ma dau la ei dur, bai ce plm faceti ? dati toana in ancora, ce dracu nu vedeti lumina alba?
Raspunsul din partea lor a fost dezarmant: "Daaa ci breee, noi videm pi fundul apii noaptea sa stim ca ai ancora." Iti dai seama ca am ramas fara replica.
Lipsa de instruire/scoala sau cine le da dreptul de a naviga si pescui industrial nu le deschide capul ca o barca noaptea pe Dunare cu lumina alba are si o ancora undeva in amonte. Noroc ca am somnul usor si nu eram in zona de granita cu Ucraina ca mai ajungeam arestat pe la aia, sau sub un convoi de barje pe timpul noptii. De unde si gluma ca in barca, fiecare trebuie sa aiba si un mop curat, ca nu stii cand ajungi la ucrainieni si te pun granicerii sa faci sectoare pe la WC-uri. Macar sa ai mopul tau curat. :D.
Exact pentru situatia de mai sus sa pot dormi linistit in ancora recomand o aplicatie utila pe marketul android  "Anchor Watch". Am mai citit de ea prin povestirile lui Florio, daca nu ma insel, probata e jos palaria dormi linistit.

Referitor la ce spui despre presiuni confirm. Cred ca e unul din factorii decisivi in pescuitul crapului, extremele sau variatiile mari si bruste nu sunt bune.
Altceva de care eu mai tin cont sunt fazele lunii, si este un fapt dovedit stiintific ca animalele sunt mult mai active, din toate punctele de vedere, in perioadele cu luna plina.

Siretul si Prutul sigur vor tulbura Dunarea, vin si cresteri, ploua de doua zile in zona noastra si cred ca vor continua. Exact din acest motiv am testat zone ca cele amintite de tine, sunt perfecte de pescuit cand bratele mari ale Deltei sunt tulburi sau cu apa prezinta suspensii si mizerie.
Sa stii totusi ca eu am ramas placut surprins de populatia mare de crap din zonele foarte circulate. Se adapteaza nu are incotro. Cei drept sunt zone de trecere nu de cantonare a lui si poti sa ai un pescuit foarte bun daca-l nimeresti prin zona si reusesti sa-l tii pe un pat de nada.

Dar cam atat, poate mai sunt colegi care au ceva nou de adaugat sa mai aflam si din experienta altora.

Apropo de apk-uri utile la pescuit sau pe apa, voi ce mai aveti instalate pe telefoane?
Eu am cam urmatoarele instalate:
Navionics Europe HD
Oruxmaps (cu o mica modificare sa pot face download la harti de pe googlemaps cu scopul sa fie disponibile si offline)
Earth
Anchor Watch
Accu , Foreca si Windguru pt prognoze
Moonphase
In mod normal o scurtatura pe ecran pentru cotele Dunarii si una, ghici, pt forum normal.
Era sa uit, pt perioada asta de sezon cu peste 12 ore de intuneric nu strica in barca o tableta doldora cu filmele sau serialele ratate in cursul anului.

pelicanul

Citat din: ziuamarinei din Noiembrie 25, 2015, 04:09:21 PM
.............
Apropo de apk-uri utile la pescuit sau pe apa, voi ce mai aveti instalate pe telefoane?
..........................


View Ranger, pe orice Android, gratis, foarte util pentru Delta, are toate canalele.

byteworks

Aplicatia Danube Delta are aceeasi harta ca si ViewRanger, adica OpenstreetMap, pe langa alte chestii bune de citit in asteptarea monstrului :) Harta OpenstreetMap, intr-adevar cea mai buna la ora actuala, este disponibila in o multime de alte aplicatii de gen. Se poate pune si pe dispozitive Garmin.

ziuamarinei

Citat din: byteworks din Noiembrie 25, 2015, 08:24:26 PM
Aplicatia Danube Delta are aceeasi harta ca si ViewRanger, adica OpenstreetMap, pe langa alte chestii bune de citit in asteptarea monstrului :) Harta OpenstreetMap, intr-adevar cea mai buna la ora actuala, este disponibila in o multime de alte aplicatii de gen. Se poate pune si pe dispozitive Garmin.

Pe asta nu o stiam. E interesanta, promoveaza Delta f frumos.
Cu un soft gratuit MOBAC pe un calc se poate extrage din openstreetmap sau alte harti gratuite pt navigatie sau drumetii ski, bucati de harti pe care apoi le incarcati pe diferite dispozitive. Nu stiu daca Viewranger primeste harti din alte surse dar pe Orux sigur merge. Pot fi folosite si cand esti offline sau 4G indisponibil.