Pescuitul, boala grea :)

Creat de Vali, Februarie 08, 2012, 09:31:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

ionpescarul

Citat din: Alex1958 din Noiembrie 24, 2015, 01:48:53 PM
Salut,
Mi-am anuntat intentia. Initial trebuia sa plecam de joi dar vazand prognoza am devansat o zi.
Daca devansam doua eram mai castigati!
Curios ca ti-a tras noaptea, dar pe Ingusta, la traficul ala, probabil ca-si adapteaza orele de masa. Anul asta pe Chilia am avut numai 2-3 trasaturi noaptea. Eu cred ca abandonez zona Crisan- M23 din cauza traficului. Arzi mai mult gaz si mai platesti si concesionarului dar esti infinit mai linistit pe Chilia.
Presiunea a scazut brusc in noaptea de joi spre vineri.
Sa vedem cu ce se prezinta Nea Ion de pe la Obrize.
Poate reusesc sa merg la rapitor de sarbatoarea nationala caci am reusit sa-mi conving consoarta sa vina cu mine. De data asta mergem cu barca deschisa sa intram pe lacuri.
Fire intinse!

Slab ,ceva nu sa potrivit ,am nadit pentru  duminica ,sambata dupa masa  la obrizu 1 si in gura la Musura ,duminica a fost vant mare de la sud,nu sa putut pescui ,am mers pe canale catre letea la stiuca ,marlite si vreo 3 buc la kil,luni am mers iar la obrizu 1 unde nadisem ,dar dimineata am nadit si in gura la Musura,am luat 2 ciortani la 2 kile si ceva la obriz si unu la 3 kg in gura la musura,in ultimele 2 ore de lumina am plecat la obrizu 3 ,unde am incercat 3 locuri intr-o ora si ceva,marti dimineata am plecat acasa ,sa ivit o problema si a trebuit sa plec ,(normal trebuia sa mai pescuiesc 2 zile si sa plec joi).ghinionul a fost de bine ,de marti ploua puternic in zona Sulina ,pe mine ma prins ploaia la intoarcere pe la mila 8 pe Sulina ,,a plouat pana la Ploiesti ,,NEA PLOUAT CA PE CAPRE,,am venit in slip in masina ,toate hainele erau ude ,in sudul deltei probabil ploua si acum,Peste mult au prins doar 2 localnici din Sulina ,unu luase vreo 50kg intr-o zi si altul vreo 25 ,pe gropi ,oameni cunosteau perfect zona .Multa ciortanica la palma ,nu am vazut ciortan mare sarind dimineata,in alti ani vedeam ,parea ca nu e peste ca in ani trecuti,poate fugise de vantul de la sud.Am luat barca de la Alin Anditoiu ,aia facuta de pictoru.la intoarcere am golit-o de 4 ori de apa ,asa de tare ploua ,ia facut Alin o structura de rezistenta de  zici ca e tanc,acasa am mai golit-o de doua ori de apa ,de la ploaia din zilele astea,abia azi am reusit sa o bag in garaj ,in iarna asta mai cioplesc la ea ,sper ca la sfarsitul lui februarie sa ies la migratia crapului.

radu andritoiu

s o stapanesti sanatos
mai trebuie vopsita
in primavara te insotesc in delta

ionpescarul

Citat din: radu andritoiu din Noiembrie 28, 2015, 03:26:11 PM
s o stapanesti sanatos
mai trebuie vopsita
in primavara te insotesc in delta

Multumesc ,doamne ajuta

Alex1958

Salut!
Am facut ultima iesire de anul asta - trei zile de spining in zona Caraorman.
Nu m-am dus week-end-ul trecut pe motiv de vreme. Legendele .... spun ca a fost show. Am impresia ca sunt unii care lanseaza zvonuri d'astea de se aduna lumea (pe)... garla.
In orice caz, la pensiunea la care am stat in prima seara in Murighiol (am venit joi seara sa avem trei zile intregi) erau niste baieti care pescuisera vreo 20-25 de stiuci pe canale in sudul deltei- poze aratate!
Noi ne-am cazat la o pensiune in Caraorman. In prima zi n-am gasit-o nici pe Puiulet si nici pe Lumina in locurile cunoscute. Am agatat doar doua marlite. A doua zi am batut Puiu, canalul Mocansca si o scurta iesire pe Erenciuc. In trei insi am retinut vreo 7-8 bucati punctabile din Puiu. Mergeam la trena si unde agatam una insistam. Multe marlite. Si duminica am luat 7 bucati, ceva mai imbracate dar nimic spectaculos, tot in Puiu.
Zvonerii spuneau ca sulineni au dat de ea pe Rosu. Noi n-am intrat, dar i-am urmarit pe niste baieti care au incercat la salau in canal si dupa o ora au abandonat. Balta destul de populata insa, in ciuda frigului.
Vremea a fost prea senina vineri si sambata dar duminica ne-a ajuta ceata si vantul moderat. In fiecare dimineata era frig cu promoroaca pe barca.
Acesta a fost pentru mine ultima iesire pe 2015, care, una peste alta, a fost un an bun!
Toate cele bune si fire intinse!

ziuamarinei

Salutari de pe cetoasa si friguroasa Dunare. Poate avem noroc anul asta sa nu dea cu inghet. Rapitorul colaboreaza, greu e sa te mobilizezi dimineata pe racoare.[emoji100] [emoji100]


Fritz

  frumos ! Sa-l mananci fericit ! Eu prind numai ososi...platica, batca, morunasi....si ultima achzitie ..o mreana [de aproape un kg ...Nici n-am curatat-o . Am bagat-o in congelator ...Sunt racit cobza...si as manca ceva de porc.,.gras si fierbinte...cu mamaliga si usturoi...

ziuamarinei

Merci. Mai mult conteaza partida si iesitul din casa, daca mai cade ceva e perfect, pestele e ca cireasa de pe tort. Am scapat si de aglomeratie, Dunarea e toata a mea si e frumoasa si iarna.

Betto

S-a decis continuarea prohibiției la pescuitul de sturion pentru o perioadă de cinci ani.

http://luciansimion.ro/?p=418

ziuamarinei

Citat din: Betto din Decembrie 20, 2015, 07:46:26 AM
S-a decis continuarea prohibiției la pescuitul de sturion pentru o perioadă de cinci ani.

http://luciansimion.ro/?p=418

Oricum era oprit numai pe hartie, ca in zona Galati dau pisicanii in Cotul Pisicii si toanele aval de Zona Libera numai cu plase de fund, saraca cega nu are scapare.
In vara ma opresc cu un prieten sa bem o bere la un beach bar dechis proaspat anul asta in Cotul Pisicii pe malul drept (@intersect stie ca era sa nu ne mai dam dusi intr-o vineri de acolo ::) ::) ::) :D, sau era joi poate, ca nu mai tin minte) si se serveau niste rasoale cu tone de mujdei si un storgeac de sturion de am salivat ca un caine.Erau la masa toate somitatile satului in frunte cu preotul si coana preoteasa. Asa ca legi avem, intentia e buna dar cam atat. Ca de obicei cei ce dau cu plasele rad tot din apa.

Dar sa revenim, avem noroc ca tine vremea cu noi ceva de speriat. Am avut un sfarsit de saptamana superb, apa linistita si numai buna de pescuit, temperaturile sunt suportabile. Jur ca daca nu eram in perioada Craciunului saptamana asta eram plecat in Delta. Postez cateva poze, preferata mea e cea cu apusul. Asa am venit ieri in lumina apusului, apa lisa....

ionitzady

ho ho ho ...  bv domne , frumos . Duminica am facut adunarea cu barcagii in baza sa mai cinstim vremea cu un vin bun o sunculita si povesti frumoase si stateam toti , ne uitam la Dunare , la vreme si muream de ciuda  ca aveam barcile pe mal la iernat .

ziuamarinei

#895
Citat din: ionitzady din Decembrie 21, 2015, 03:53:50 PM
ho ho ho ...  bv domne , frumos . Duminica am facut adunarea cu barcagii in baza sa mai cinstim vremea cu un vin bun o sunculita si povesti frumoase si stateam toti , ne uitam la Dunare , la vreme si muream de ciuda  ca aveam barcile pe mal la iernat .

Merci, merci. Intr-un singur an m-am grabit sa scot barca la prima bruma si bineinteles a fost o vreme de pescuit si o apa buna, iti dai seama ca-mi taiam venele de ciuda.
Pana nu ingheata portul nu o scot. Mentenanta o sa o fac ca de obicei in prohibitie.
Nu pot sa-ti descriu ce fete fac cei din port cand ne vad pe mine si prietenul meu dimineata pe la cinci cand plecam. Unul ma intreaba intr-o zi: "Merita , merita dom'le?"
Ce sa-i mai explic...pasiune, hobby etc, am dat din cap si am plecat.
Am un amic mai ceva ca mine, pescuieste la crap in ianuarie si februarie ceva de speriat. Uite am uitat sa-l intreb "Merita, merita dom'le?" :D :D

ziuamarinei

#896
Citat din: Betto din Decembrie 20, 2015, 07:46:26 AM
S-a decis continuarea prohibiției la pescuitul de sturion pentru o perioadă de cinci ani.

http://luciansimion.ro/?p=418

Revin la postarea lui Betto cu urmatorul link: https://www.youtube.com/watch?v=0JD8F9JcqRM

Daca aveti rabdare si-l urmariti cu atentie o sa remarcati spusele ghidului, cpt Dean:
-min 8:30 cat dureaza sa ai o populatie sustenabila
-min 16:09  referire la timpul de crestere a unui sturion de un metru...!!!! doar un metru!!!
-piesa prinsa la final nascuta in perioada interbelica  :o :o

Ei si acum comentati masura de a introduce doar o prelungire de cinci ani a prohibitiei la sturioni. Nu e cam mult... ;)

Hai sa facem un exercitiu de imaginatie.
Cum ar fi sa mai avem si noi in Dunare asa pesti, sa invatam sa-i prindem si mai ales sa ne obisnuim sa-i eliberam (recunosc ca si eu mai am de lucrat asupra mea la acest capitol, cu toate ca eliberez destule exemplare dar inca mai am in mine lacomia aia romaneasca "a mieu, a mieu eu l-am prins")
Sau cum ar fi sa fie prohibita activitatea de pescuit industrial pe o perioada de 10 ... 15 ani. Cam la ce nivel de populatie de pesti am ajunge?
Ce s-ar intampla daca plasarii braconieri nu ar impanzi Dunarea, gurile porturilor sau malul insulelor cu plase bagate bine la adanc sau sute de pripoane, sau electricienii eradicati...
Cred ca vorba unui amic al meu hatru si mai in etate: "Bai hai ca ne manaca de vii, coclaie de peste, nu baga mana in apa".
Oare daca inspectorii ANPA si-ar face meseria pe apa si nu in birouri....?
Sau cum ar fi ca cei ce traim pe malurile Dunarii sa fim ghizi de pescuit pentru cei din alte zone, pentru care un pescuit la Dunare e o adevarata provocare din punct de vedere logistic si o enigma in gasirea si abordarea locurilor si perioadelor de pescuit. Ii pui clientului la dispozitie barca, motor,lansete si sonar performant si cel mai important experienta ta acumulata in ani si ani de pescuit, bani investiti in scule si timp, mult timp pe apa.
O mai legi si cu un magazinas online de scule de pescuit, daca nu ai doua maini stangi poti sa mai customizezi ceva barci de pescuit sportiv suporti pt lansete punte bassboat biminiuri etc etc, in timp mai strangi o legatura cu ceva firme de afara sa le testezi si promovezi sculele de pescuit nazi si momeli.
Doi sau trei ghizi ar putea sa deschida o marina, asa cam ca afara cu toate necesare. Vine omul in costum si in juma de ora e la pescuit.
Ma opresc ca am inceput sa delirez, am ars si friptura.... >:(
De aici dezvoltati voi.

NessyRO

...DA, de-a dreptul impresionant! Cam așa arată Dunărea pe care mi-aș dori să o lăsăm după noi. Dar, ca să citez o replică celebră din filmul de căpătâi al tuturor îndrăgostiților de Deltă, "cât mai avem de lucrat asupra nouă înșine"?
Imagination is more important than knowledge. Knowledge is limited. Imagination encircles the world. - A. Einstein

ziuamarinei

Exact scena asta imi venea in minte ieri.
Filmul din care ai citat celebra replica reflecta realitatea in proportie de 99.9%

pava

,, Ce s-ar intampla daca plasarii braconieri nu ar impanzi Dunarea, gurile porturilor sau malul insulelor cu plase bagate bine la adanc sau sute de pripoane, sau electricienii eradicati..."

Pana la urma lucrul asta se intampala datorita saraciei lucii si totalul dezinteres al Institutiilor. Braconajul este datorat lipsei de educatie (saracia si educatie de orice fel nu fac casa buna) dar si lipsa de  sanse a localnicilor care nu au posibilitatea legala si corecta de a beneficaia de bogatiile naturale . Un alt motiv este si lipsa lucrarilor de reconstructie ecologica ( sunt cateva dar prea putine ). Pe de alta parte , ma uitam pe informatiile oferite de salvati Delta : mii de de controale , sute de dosare penale si 1 condamnare ???.