Pescuitul, boala grea :)

Creat de Vali, Februarie 08, 2012, 09:31:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

mustatza

din ciclul; la unii raurile inca mai au peste

https://www.youtube.com/watch?v=K7fzCWP8p3Y

intr-o ora a avut trasaturi de crap............... cate am am avut eu toata vara trecuta

Sclipici

Primul "peste" prins, pe 2014 !


iulian_cioclin


cristi_pescar

Frumos coltosul, Iulian!
Locul actiunii?

iulian_cioclin


sopvalentin

Felicitari Iulian ,inceput de an cu dreptul.

radasous

Citat din: sopvalentin din Februarie 14, 2014, 07:25:25 AM
Felicitari Iulian ,inceput de an cu dreptul.
Eram gata sa cred ca au invadat padurea si rontaie coaja copacilor :o
Frumos!
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

Moshu

Citat din: Thor din Februarie 11, 2012, 09:52:51 PM
@Vali

Incearca un pescuit la munte, la pastrav adevarat si pe urma vorbim de pescuit sportiv.

Subscriu la cele spuse de Thor, uite / uitati aici:
https://www.youtube.com/watch?v=A4pOOMpFW_8
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

modi

Citat din: dany din Aprilie 01, 2013, 11:48:46 AM
Salut .Daca vrei sa pescuiesti la pluta cu undita la dunare , 4,20 m este putin Se folosesc undite de 6-7m si nu trebuie sa -ti cumperi pt. inceput vergi de carbon,cel mult compozit sau chiar fibra de sticla.

Pe Dunarea mare pescuitul la pluta este aproape utopic . Alta este povestea in cazul japselor sau a meandrelor domoale .....

In primul rand o pluta nu face decat sa tinda sa tina linia in pozitie verticala opunandu-se tendintei firesti a acesteia de-a se lasa dusa de curent . Treaba asta nu va duce la altceva in afara de inevitabila "deriva" a plutei odata cu intreaga linie . Reamplasarea acesteia in locul vizat pentru pescuit se va face intr-un ritm de-a dreptul innebunitor ducand intr-un final la sictirul pescarului .
Totusi , ... pentru un pescuit de finete au aparut pe piata "plutele de curent" , cele mai cunoscute dintre acestea fiind plutele Cralusso . Chiar si asa , sunt folosite predilect la Shefield , bologneza sau match . Mai putin la varga simpla datorita dificultatii lanseului cu aceasta pe linie ( http://www.energofish.ro/product.php/Pluta-Cralusso-Szorf/1307/ ) . E nevoie de putin exercitiu pentru reusita unor lanseuri de precizie cu o Cralusso pe fir . Mai ales in prezenta celui mai mic vanticel , corpul neobisnuit al acesteia comportandu-se exact ca o vela .

Pentru un pescuit la varga , mai ales pentru un incepator sau in lipsa unor scule usoare , de top , pe Dunare - si in general pe curgatoare cu curenti rapizi - se practica stilul "la stegulet" .
Acesta presupune un marker vizibil pe varful vergii ( personal il confectionez din putin izolir color ) marker care va semnaliza orice miscare iesita din comun a liniei , un fir sinking ( rapid scufundator ) , de preferat unul destinat liniilor si monturilor de match ( http://www.pescuitlafeeder.ro/magazin/monofilament/97-fir-carp-expert-match-sinking.html ) , un forfac mai scurt sau mai lung in apropierea substratului , iar la capatul liniei un plumb maricel - 10 , 15 , chiar 20 grame - care va functiona exact ca o ancora , tinand linia , dar mai ales carligul cu momeala exact pe patul de nada sau in lipsa acesteia , asa cum spuneam , in locul vizat pentru pescuit .
Insa acest plumb , supra ponderat , nu va duce decat si la o alta provocare . Anume atentia la lansare ! Putine vergi pot fi incarcate ca sarcina cu o lansare avandu-l pe acesta la capat .
La fel , si drillul cu un exemplar mai rasarit isi are nivelul sau de dificultate cu plumbul balanganindu-se necontrolat la capat de linie , riscand oricand sa se infasoare pe orice structura din apa .

.................................................

In fine , unde trage la varga ....... e un vis ! Uit si ca mai am lansetele la mine !
Iar un crap la 6 - 8 kile-n varga , ..... mai nene , ..... sa mor io de nu-i mai bun ca sexu' !

.................................................

Un alt stil de pescuit la varga pe Dunare , si cel pe care-l iubesc cel mai mult , este cu fir de suprafata si doar cu carligul la capatul liniei . Predilect incarcat cu ..... duda , pe sub coroanele duzilor de pe mal , unde se aduna bancurile de vaduvita sa culeaga de la suprafata dudele cazute .
Lansez in amonte si las carligul cu duda in deriva . Dar este un stil energic , plin de antren si activitate continua . Dar merita din plin , pentru ca am uitat sa va spun , din tot ce salasuieste-n Dunare ..... vaduvita e marea mea iubire !
Cel mai dificil este apropierea in deplina liniste de locul respectiv ( evident , si pastrarea acesteia ) si miscarile cat mai discrete in timpul lanseurilor .

Mihaif99

Superb moncher +1

Un alt stil interesant cu pluta in deriva, este cu vergi de 4 m si centrepin reel de pe care se deruleaza firul aproape cu rezistenta 0. Absolut bestial. Asta o fi stilul Sheffield?


tiganusmc

Citat din: modi din Aprilie 18, 2014, 12:38:14 AM
Citat din: dany din Aprilie 01, 2013, 11:48:46 AM
Salut .Daca vrei sa pescuiesti la pluta cu undita la dunare , 4,20 m este putin Se folosesc undite de 6-7m si nu trebuie sa -ti cumperi pt. inceput vergi de carbon,cel mult compozit sau chiar fibra de sticla.

Pe Dunarea mare pescuitul la pluta este aproape utopic . Alta este povestea in cazul japselor sau a meandrelor domoale .....

In primul rand o pluta nu face decat sa tinda sa tina linia in pozitie verticala opunandu-se tendintei firesti a acesteia de-a se lasa dusa de curent . Treaba asta nu va duce la altceva in afara de inevitabila "deriva" a plutei odata cu intreaga linie . Reamplasarea acesteia in locul vizat pentru pescuit se va face intr-un ritm de-a dreptul innebunitor ducand intr-un final la sictirul pescarului .
Totusi , ... pentru un pescuit de finete au aparut pe piata "plutele de curent" , cele mai cunoscute dintre acestea fiind plutele Cralusso . Chiar si asa , sunt folosite predilect la Shefield , bologneza sau match . Mai putin la varga simpla datorita dificultatii lanseului cu aceasta pe linie ( http://www.energofish.ro/product.php/Pluta-Cralusso-Szorf/1307/ ) . E nevoie de putin exercitiu pentru reusita unor lanseuri de precizie cu o Cralusso pe fir . Mai ales in prezenta celui mai mic vanticel , corpul neobisnuit al acesteia comportandu-se exact ca o vela .

Pentru un pescuit la varga , mai ales pentru un incepator sau in lipsa unor scule usoare , de top , pe Dunare - si in general pe curgatoare cu curenti rapizi - se practica stilul "la stegulet" .
Acesta presupune un marker vizibil pe varful vergii ( personal il confectionez din putin izolir color ) marker care va semnaliza orice miscare iesita din comun a liniei , un fir sinking ( rapid scufundator ) , de preferat unul destinat liniilor si monturilor de match ( http://www.pescuitlafeeder.ro/magazin/monofilament/97-fir-carp-expert-match-sinking.html ) , un forfac mai scurt sau mai lung in apropierea substratului , iar la capatul liniei un plumb maricel - 10 , 15 , chiar 20 grame - care va functiona exact ca o ancora , tinand linia , dar mai ales carligul cu momeala exact pe patul de nada sau in lipsa acesteia , asa cum spuneam , in locul vizat pentru pescuit .
Insa acest plumb , supra ponderat , nu va duce decat si la o alta provocare . Anume atentia la lansare ! Putine vergi pot fi incarcate ca sarcina cu o lansare avandu-l pe acesta la capat .
La fel , si drillul cu un exemplar mai rasarit isi are nivelul sau de dificultate cu plumbul balanganindu-se necontrolat la capat de linie , riscand oricand sa se infasoare pe orice structura din apa .

.................................................

In fine , unde trage la varga ....... e un vis ! Uit si ca mai am lansetele la mine !
Iar un crap la 6 - 8 kile-n varga , ..... mai nene , ..... sa mor io de nu-i mai bun ca sexu' !

.................................................

Un alt stil de pescuit la varga pe Dunare , si cel pe care-l iubesc cel mai mult , este cu fir de suprafata si doar cu carligul la capatul liniei . Predilect incarcat cu ..... duda , pe sub coroanele duzilor de pe mal , unde se aduna bancurile de vaduvita sa culeaga de la suprafata dudele cazute .
Lansez in amonte si las carligul cu duda in deriva . Dar este un stil energic , plin de antren si activitate continua . Dar merita din plin , pentru ca am uitat sa va spun , din tot ce salasuieste-n Dunare ..... vaduvita e marea mea iubire !
Cel mai dificil este apropierea in deplina liniste de locul respectiv ( evident , si pastrarea acesteia ) si miscarile cat mai discrete in timpul lanseurilor .


@Modi   +10 , tata ;)
Fain !
Fishing cheaper than therapy

modi

Citat din: Mihaif99 din Aprilie 18, 2014, 04:36:08 AM
Superb moncher +1

Asta o fi stilul Sheffield?

Mersi baieti , dar nu-i neaparat meritul meu .... E al celor de la care-am invatat si eu candva .

Montura la Sheffield ( http://www.revistalupeste.ro/uploads/articles/image_318.jpg ) presupune alte si alte complicatii . Principala ar fi insusirea lanseurilor din lanseta cu lestul la doi-trei metri de capacitatea de strangere a liniei pe tamburul mulinetei .
Concret , ca-n poza din link , pluta evolueaza pe linie intre doua opritoare - mai putin sau mai mult apropiate unul de celalalt - si , cel mai enervant in toata istoria asta ( dupa parerea mea ) este finalul drillului , respectiv al recuperarii firului . Asta insemnanad ca ne vom apropia de captura cu minciogul dar avand nu mai putin de 1,5 - 2,0 - 2,5 m de linie incontrolabila ......
In acest sens recomand o linie avand ca baza un fir cu elongatie ridicata care sa preia socurile impuse de sarmana fiinta ce se chinuie sa scape din calvarul prin care este trecuta . In mod firesc am putea compensa asta cu frana mulinetei , dar avand in vedere finetea firului este de preferat evitarea frecarii acestuia pe galet .....

Vedeti voi , toate astea sunt stiluri "british", categoric elaborate de catre pescari cu experienta si cu stiinta pescuitului nativ implementata in ei . Dar sunt stiluri pe care ei nu le pot aplica in Dunare - de exemplu . Nu-si au aplicabilitate .

Am avut in "gazda"turisti britanici , pescari desavarsiti de altfel , pe apele Dunarii . La Giurgiu , la Cernavoda , sau chiar la Mila 23 . Au venit cu intregi arsenale de scule de-ti provocau ''erectii necontrolate'' ! Monturi cu lead core , plumbi eco , sheffielduri , snow-man , pop-up , etc .....
Tot respectul , neconditionat , pentru stiinta din capul lor . Insa fara exceptie au sfrasit prin a copia de la noi stiluri simple dar pe atat de eficiente .

Ei sunt ''scoliti'' pe carpodroame cu peste ''educat'' , noi ne facem damblalele pe salbatice pline de surprize , cu crapi total ''lipsiti de educatie'' dar plini de steroizi si absolut reticenti la orice montura ozenistica !

........................................

De sheffield , bolo , rube , fly , ..... am fugit ca dracu'de tamaie ! Constient fiind ca sunt in mare pericol ca unul dintre aceste stiluri imi va intra in sange si imi va conferi provocari majore , inclusiv de ordin material , presupunand schimbarea sau inlocuirea multor scule de le am deja .
Despre fly - de exemplu - sunt absolut fascinat si indragostit ! Mi se pare cel mai elegant stil de pescuit . Insa ..... nu-i de mine . Repet asta .

Concret , daca plecat de la batul de stuf sau de la cel de trestie , indreptate in flacara de la butelie , pot elabora stilul impus de acestea ducandu-l la nivel de inalt rafinament ..... e ok pentru sufletul meu . Si evident , pentru apele noastre !
La fel de adevarat este faptul ca am imprumutat multe chichite de la alte stiluri , cel mai important fiind repartitia lestului pe inaltimea liniei din ''margelute'' de 0,2 g , din cinci in cinci cm una de alta . Dar asta-i alta poveste .

Important ramane ca mie pluta - tot de inalta finete - sa-mi trepideze aproape insesizabil la orice vizita , sa pot reactiona ferm exact in momentul oportun .
Multi confunda pescuitul cu ..... a se prinde peste de unul singur in carlig . Dar si-au pus problema ca intre pestii prinsi au mai avut vizite la montura inca de cel putin 10 ori mai multe ?

Cand spun ''vizite'' la montura ..... ma refer la modul de hranire al pestelui , in mod special al ciprinidelor . Iata cat de pervers , reticent si timorat testeaza crapul o montura :

https://www.youtube.com/watch?v=31M1ZlBxpKY

Unul dintre mentorii mei in pescuit obisnuia sa ma acreasca cu urmatoarea fraza :

"Pictore , tu vrei sa prinzi peste ? Pai atunci invata sa gandesti ca pestele , mah ! Cunoaste-l , ca sa stii exact ce-i in capu' lui . Nu pescui dupa mintea ta , ca nu arunci carligu'pe ogor . Poate doar daca vrei sa prinzi oaresce cartite sau iepuri ..... ''


Mihaif99

Citat din: modi din Aprilie 18, 2014, 12:47:54 PM
Citat din: Mihaif99 din Aprilie 18, 2014, 04:36:08 AM
Superb moncher +1

Asta o fi stilul Sheffield?

Mersi baieti , dar nu-i neaparat meritul meu .... E al celor de la care-am invatat si eu candva .

Montura la Sheffield ( http://www.revistalupeste.ro/uploads/articles/image_318.jpg ) presupune alte si alte complicatii . Principala ar fi insusirea lanseurilor din lanseta cu lestul la doi-trei metri de capacitatea de strangere a liniei pe tamburul mulinetei .
Concret , ca-n poza din link , pluta evolueaza pe linie intre doua opritoare - mai putin sau mai mult apropiate unul de celalalt - si , cel mai enervant in toata istoria asta ( dupa parerea mea ) este finalul drillului , respectiv al recuperarii firului . Asta insemnanad ca ne vom apropia de captura cu minciogul dar avand nu mai putin de 1,5 - 2,0 - 2,5 m de linie incontrolabila ......

Cred ca asta este ceea ce englezii numesc wagler. Iar stilul Sheffield pe bune e mai mult similar cu stilul float drift, adecvat pentru ape curgatoare. https://www.youtube.com/watch?v=6NmQp65R-aw. Vezi ca eu doar presupun aici. Nu vreau sa ma dau doctor. In mod normal normal, prefer monturi similar cu ce descrii tu, inclusive montura cu carlig nelestat.

Montura aia cu pluta culisanta are si ea merite.  Opritorul trebuie sa treaca frumos prin inele.
Uite ceva interesant. https://www.youtube.com/watch?v=UMtuii3gXfA

modi

Citat din: modi din Iunie 01, 2013, 07:52:52 AM
Citat din: Thor din Februarie 09, 2012, 01:52:19 AM
Citat din: Laurentiu N. din Februarie 09, 2012, 12:37:36 AM
Carasul [la stationar],face mult rau celorlate specii,

De ce face carasul mult rau celorlalte specii?


El , saracul , e chiar nevinovat si blajin ....

Va amintiti de discutia asta ? Ei bine , iata ca este considerat UNA DINTRE CELE MAI DAUNATORE specii de pesti invazivi - non nativi ai apelor Romane . Si va mai spuneam cum si-n ce fel afecteaza reproducerea celorlalte specii de ciprinide .

Cititi aici o parere mult mai pertinenta :

Carasul argintiu

( Carassius auratus gibelio Bloch 1783 sau mai nou Carassius gibelio), face parte din familia Cyprinidae, ordinul Cypriniformes, clasa Actinopterygii, mediul de viaţă este bentopelagic, în ape dulci, salmastre, care au un pH cuprins între 7,1-7,5. Este originar din bazinul Amurului. Trăieşte însă şi în cea mai mare parte a Siberiei, Europa de Est şi în parte în Europa Centrală, bazinul Sâr-Dariei şi Amu-Dariei. În aceste ţinuturi nu este autohton ci introdus, dar nu se poate preciza în ce perioadă a avut loc introducerea (Bănărescu 1964). În ţara noastră a fost adus în 1912, din Basarabia, de către medicul veterinar Bărdescu şi introdus în lacul Fundeni (Pojoga 1959). De aici a trecut în lacul Tătaru şi apoi în Dâmboviţa, pătrunzând astfel în regiunea inundabilă a Dunării.
Puternica inundaţie din 1970 a contribuit semnificativ la expansiunea carasului argintiu în Delta Dunării (Oţel 1977). În prezent acesta trăieşte în România în toate categoriile de ape stătătoare de la şes şi până în zona de coline; nu prosperă în cele prea năpădite de vegetaţie.
Trăieşte şi în râurile de şes (în zona crapului, ocazional chiar şi în cea a cleanului şi în cea a mrenei), dar în număr destul de redus şi numai în părţile cu apă liniştită.

Prezenţa şi expansiunea carasului este principalul factor care contribuie la dispariţia din multe ape a 47 caracudei (Carassius carassius), explicaţia fiind aceea ca primul este mai euribiont şi ocupă nişa trofică a celui de-al doilea (care este o specie indigena).

Carasul poate fi considerat o specie invazivă şi totodata inamicul numarul unu al altor specii de ciprinide, precum crapul, datorită faptului că femelele de caras intra în sezonul reproductiv înaintea femelelor altor specii de ciprinide, folosind masculii acestora pentru reproducerea ginogenetică
. Astfel, femelele de crap rămân fără parteneri de împerechere în momentul maturării icrelor


Articol preluat dintr-o ampla si foarte interesanta lucrare ce trateaza subiectul speciilor invazive :
http://www.editura.bioflux.com.ro/docs/Iacob.pdf