Pescuitul, boala grea :)

Creat de Vali, Februarie 08, 2012, 09:31:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

love delta

@vali,daca voi avea posibilitatea sa vin la jurilovca cu iola pe apa ne vom intalni,si anul trecut am vrut sa vin sa cunosc si eu pasionatii de barci ,dar din cauza jobului pe care al am pur si simplu nu am putut(anul trecut am avut liber doar 3 weekenuri care le-am dedicat iolei.
in rest sa fim sanatosi si la cat mai multe aventiri nautice din spectaculoasa Delta.

blue marlin

#16
Eu am inceput pe cand eram soim al patriei cu o lanseta slefuita din fibra de sticla de tatal meu cu multa rabdare si faimoasa mulineta ruseasca "Delfinul". Si m-am cam lasat de vreo 5 ani dupa ce am lucrat 4 luni pe o nava de pescuit turistic in Adriatica; dupa ce ai avut de a face cu palamitele si macrourile italiene ce muscau in dusmanie din sardinele momeala esti dezamagit total de guvizii si somoteii ce inca mai supravietuies in Dunarea noastra. Si parca si stiucile din delta sunt tot mai rahitice de la un an la altul...  :'(
Nothing is impossible...

Thor

@Mihai99    Nu era nici o problema de "judecata". Dar ma indoiesc ca cineva care pescuieste "sportiv" la rapitori (asta numai sportiv nu este) cu pestisor viu va pleca seara acasa cu pestisorii nefolositi. Tot in balta ajung. Si aici exista legislatie de protectia mediului si a ecosistemelor si cred ca amenzile sunt substantiale. In orice caz baietii mei raman in acvariu. Am pus niste poze (daca incap) cu pestisorul de aur cand inaca era patat si cu negru. Acum este complet portocaliu.

@Laurentiu N   Toti pestii mananca icrele altor pesti ba chiar si icrele propriei specii. Inclusiv in acvariu se intampla asta, daca nu ai grija. Cand aveam pesti exotici cresteam gupi si alti vivipari pentru ca astia nasteau, in acvariu, prin boscheti iar ceilalti aveau astfel proteine - hrana vie.
Este adevarat, carasii sunt extrem de rezistenti, ei "sting lumina" cum ai spus.

Captan

Astia-s crescuti ptr a avea momeala vie la pescuit? :D

Thor

#19
Citat din: Captan din Februarie 10, 2012, 08:26:25 AM
Astia-s crescuti ptr a avea momeala vie la pescuit? :D

NU, i-am cumparat acum doi ani, ca sa-i pun in acvariu, de la un magazin care ii vindea pentru pescuit la rapitor. Eu, la rapitor, pescuiesc cu momeala artificiala nu cu pestisor viu.
Le prieste in acvariul meu. Acum, cel tarcat este complet portocaliu.  Nu stiu de ce din argintiu s-a facut portocaliu. Poate este regele pestilor. O sa pun poze cu pestisorul de aur dupa ce-l fotografiez.

Captan

Si ce dorinta iti pui, daca te intreaba? :D

Thor

Nu ma intreaba ca-i intra apa in gura. In poveste, mosul l-a scos pe mal.

ss

Pentru mine pescuitul inseamna peisajul si linistea Dunarii. In general nu mananc
peste, cu exceptia meselor traditionale din Delta, fara de care lipseste ceva din
farmecul locului.
Am incercat, cu ani in urma sa fiu competitiv in cadrul concursurilor de pescuit,
dar am descoperit repede ca asta hranea stresul zilnic in loc sa ma linisteasca.
Nu-mi plac baltile amenajate si nu ma intereseaza sa prind peste, important este
locul, uneori ajung pe malul Dunarii, imi instalez scaunul, ma asez si ma intreb de
ce-oi fi carat si 100 kg de scule inutile cu mine...

Laurentiu N.

 @SS-se adauga si votul mau la ce ai spus,cu exceptia faptului ca eu sant amator de peste prajit,in schimb am renuntat la celelalte tipuri de carne, lactate ,ori oua.
Adevarat!...febra pregatirilor pentru pescuit [pe balta],te face sa nu mai vezi peisajul.
Asa pateam acum ceva timp ,cand luand prea in serios chitara,la orice melodie ce i-mi placea,eu cautam armonii pe chitara.Melodia trecea,iar eu ramaneam cuprins de febra"acordurilor.
Abia dupa ce am renuntat,fara voia mea ,la acest instrument,m-am putut bucura cu adevarat de muzica.
Iar crescatoriile ma duc cu gandul la "elesteul"cu mistreti al lui Nastase  ;D

Vali

Mama mia, da' violent mai esti Silviule, cine a citit ce ai scris la inceputul topicului chiar te-a crezut :P.
Culmea e ca exact aceeasi atractie o am si eu. Adica linistea la mal de ape sau pe barcaz, cu toate ca e din ce in ce mai greu de gasit. Delta s-a schimbat mult in ultima vreme, atat din cauza localnicilor, cat si a turistilor. Bine, nu contest ca imi place mai mult cand sunt intr-o gashca misto decat cand sunt singur, dar cand e vorba de liniste, renunt la gashca daca e nevoie.

Pe mine in schimb ma frapeaza tare urmatoarea chestie: cum poate cineva sa stea cu orele cu privirea atintita catre undite sau lansete, si mai ales care de "drive"-ul care face un om aparent pasnic sa se transforme intr-un vanator cu simturile incordate ?
Cred ca mie asta imi lipseste pentru a fi pescar pasionat, anume instinctul vanatorii, cum sta o matza la panda cand vede miscare :). Fiindca in ziua de azi cred ca ultimul motiv de a pescui este pentru a avea ce sa mananci.

Aici revin la o alta treaba vizavi de mirarea mea despre pescari: cred ca e aceeasi treaba cu mirarea altora despre mine cand stau cu orele si slefuiesc, lustruiesc, ma umplu de praf, fibra, rasini lipicioase si puturoase, si pe deasupra mai si spun ca-mi place :D.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Mihaif99

Eu pescuiesc ca sa am ce mananc.

1-Adica pescuiesc pesti gustosi care nu se gasesc la magazin
2-Cand ma duc pe vreun lac mare sa fac camping pe vreo insula, car extrem de putina mancare, asa ca trebuie sa produc :)

Vali

Da, dar in cazul tau e vorba de placerea culinara in mijlocul naturii, nu de necesitatea fiziologica ;). Adica nu mai suntem pe vremea lu' nea Nicu, sa trebuiasca sa bagam coada in balta, ca altfel ajungeam la inanitie ...
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Mihaif99

Pai si pe vremea aceea (cu exceptia ultimilor ani) gaseai peste oceanic fie congelat, fie in conserva.

Unde gasesc eu la magazin peste proaspat la fel ca cel pe care il prinde mandea ?

Uite cateva lucruri de reflectat:
Bacteriile din sistemul digestiv al pestilor sunt extrem de agresive, in jumatate de ora de la moarte carnea pestelul ne eviscerat devine toxica. Cu toate acestea multa lume cumpa peste cu matele in el de la magazin.
Carnea pestelui este sterila, iar un fileu curatat bine (fara piele) si sarat un pic poate rezista si doua zile fara refrigerare la umbra, intr-un recipient inchis.

Carnea bass-ului Smallmouth este superba.

Cat despre pescari cred ca nu e cazul de de privitul sculelor ore in sir cu atentia incordata, etc etc. Poate cand ai actiune non stop si tot scoti si scoti :) Doar pescarii de crap pot lasa sculele in apa ore in sir, dar in general si la genul ala de pescuit si poti sa ai actiune daca faci ce trebuie.

Atentie si simturi incordate iti trebuie la pescuitul de fund cu plastice moi si/sau momeala naturala, cand vrei sa simti ce se intampla cu momeala si cand pestele o inhaleaza.

Pescuitul cu pluta este si el superb, si actiune non stop.

Pescuitul cu undite si lansete este de fapt o arta, daca e practicat asa cumtrebuie, si spre deosebire de vanatoare ai sansa sa eliberezi trofeul :)

Gandeste-te ca e la fel ca si constructia de barci: unii cred ca barca de lemn (pescuitul cu undita/lanseta) e o prostie si ca doar constructia de fibra e buna(pescuit cu plase). Altii cred ca o barca trebuie luata neaparat de la dealer (cumpara pestele de la magazin.





Vali

In primul rand multe multumiri ca ne-ai luminat :). Insa intrebarea mea e acum alta: de ce oare nu am fost pana acum pasionat de pescuitul sportiv ? Si de ce oare nici in continuare nu ma simt deloc atras  ???.

Imi place pestele la nebunie (cu peste am crescut), dar parerea mea e ca e important sa-l prinzi intr-un mod eficient. Deci nu vad nici un castig in dotarea cu tot felul de sculamente si aparate, atata vreme cat exista tehnici mult mai eficiente decat unditele, lansetele etc. Asta e cred diferenta, eu vad doar partea practica a pescuitului, si chiar daca pentru altii pescuitul sportiv e poezie, pe mine nu ma entuziasmeaza.

In schimb, cred ca as deveni interesat de pescuitul sportiv doar in urmatorul caz: daca as fi pe o barca de croaziera, caz in care de pescuit ar depinde variatia alimentatiei. Mai ales ca pestele oceanic e o bijuterie dpdv nutritiv, si intotdeauna pe mare e bine de pastrat proviziile conservate pentru cazuri neprevazute ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Thor

@Vali

Incearca un pescuit la munte, la pastrav adevarat si pe urma vorbim de pescuit sportiv.