Barci usoare pentru pescuit sau iesiri pe apa fara probleme de logistica

Creat de Mihaif99, Februarie 24, 2012, 05:10:16 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Fritz

  Cam asa ceva...Ma lupt cu nesimtitii care arunca gunoiul ,,la garla".  Costa 25 ron pe an sa-ti ia gunoiul de la poarta ...Scump dom'le ..scump.  Pet-uri, balegar, conserve...sticle ...tot ce are nesimtitu' in plus prin curte arunca in Dunare...chiar si animale de prisos moarte sau vii...
Malul e abrupt iar nivelul apei din mai in septembrie cred ca scade cam 4 metri.  Aici e buna barca foarte usoara ...sa o poti urca in 2 insi pe malul abrupt ,motorul sa il iei intr-o mana si sa urci ,,reduta " ...mai faci un drum pt vasle si rezervor ...si te dai cu ea de cate ori vrei.
  Pilotina e prea mare ...si nu am curaj s-o las la ancora.  Ma gandesc la o modalitate de lansare la apa...Am vazut la cineva o rampa pe sine metalice...un fel de carucior ...Dar barca usoara e prima conditie de a fi pe apa cat mai des. :)

ionitzady

sistemul de sine l-a folosit BAZA NAUTICA BRAILA care era foarte fiabil doar ca mai sarea carutul de pe sine , dar cu atentie il ipingeai imediat pe pozitie , dar cam scumpa investitia : carut cu roti  ,  sine , suport vinci , vinci sanatos , etc  cam scump   a  ??? siii ::)   sa le stapanesti sanatos

Fritz

Multumesc ...
Ma gandesc ca nu ar trebui sa fie din fier...si nici demontabile ...
Stii tu bancul ala ....
-   un metal pretios din 3 litere !
-   tziganu ...: HAUR !? 
-  nu e bine ..ca are 4 ...
-  atunci e FER !!   ;D
Uite cam ce si-a facut un vecin...Dar investitia a fost foarte mare ...
  Pana la urma tot o barcuta usoara ma scoate din depresie... :)

bbl81

pai si cu un six pack de bere in vizita la vecinu nu merge? ca dupa cateva beri se imbuneaza el sigur, si folosesti rampa lui gata facuta ...  :D
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

Fritz

 Nu prea cred... Sinele alea duc intr-un hangar destul de mare ...probabil ca e un ditamai vaporasul pe carucior ...in hangar . Nu stiu cine sta acolo...Cineva din Consanta sau Calarasi. Eu sunt nou acolo...
gasesc eu o solutie sa ma lansez la apa . Dar , in principiu barca mare inseamna probleme mari si la lansare si la transport...O barca usoara este foarte utila la iesiri scurte si dese ...Poti iesi singur sau in doi , consum mic ...Cred ca voi improviza ceva ca o scara din lemn pe care sa scot barca ...

bbl81

pai daca este proprietatea ta, construieste o macara simpla pe piedestal de beton, ca cea din service-urile auto, cea pt ridicarea motorului de pe masina. montezi pe ea un vinci pentru remorci de 500-800 kg si gata. asta pentru ca ai zis ca malul coboara brusc la adancimi mari deci nu iti trebuie brat mare la'macara'

https://www.google.ro/search?q=macara+motor&espv=2&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=vdPDU6zHHKOJ0AXq9YC4Cw&ved=0CAYQ_AUoAQ&biw=1280&bih=911#facrc=_&imgdii=_&imgrc=-X2-uA8aHntXpM%253A%3B0uNhAlMYMmrTkM%3Bhttp%253A%252F%252Fcdn.clubafaceri.ro%252Fclients%252F88%252F62809%252F37%252Fmacara-electrica-40134_big.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.clubafaceri.ro%252Fprodusehot%252Fmacara-electrica%252F%3B265%3B300


ceva de genul asta, dar artizanala.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

ionitzady

da , m-am gandit si eu la un grui dar implica oarece riscuri , balans , hamuri care sa asigure siguranta , rotirea la 360 grade , vinci super tare ... 

eu as amenaja peretele drept o estacada cu mai multe nivele  ,iar pt lansat  la apa, o ramapa comuna cu mai multi vecini

Fritz

Ambele variante sunt bune. La un brat m-am gandit si eu ...dar de la planuri la realizare e un drum destul de lung si costisitor... Betoane ...cuzineti turnati in mal ...Acolo in mai..iunie e inundat . Malul musteste de apa. Cand vine viitura apa sta si o luna ...Ar sta bratul ala in apa ...Uite poze... La mine e bine...La vecini e mai rau. 

bbl81

pai si face piedestalul de beton mai inalt, nu doar pana la nivelul pamantului.
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

Fritz

Apa vine si spala pamantul de sub el si se rupe sub propria greutate.  Daca nu intra pe la mine ...sa zicem ca bag pamant si inalt locul apa va veni din spate de la vecini ...si din pamant.
O terasare cu fascii ...pari batuti in pamant ...eventual plasa de sarma si piatra...cred ca ar merge.
Dar tot barcuta cea usoara imi va fi de folos pana la urma. Saptamana viitoare ma apuc de turnat.
  Am cumparat o prelata de 4x6m sa lucrez sub ea ...La mine asta e urgenta acum...Nici gard in spate nu am...

Moshu

Citat din: Fritz din Iulie 15, 2014, 08:16:38 AM
Apa vine si spala pamantul de sub el si se rupe sub propria greutate.  Daca nu intra pe la mine ...sa zicem ca bag pamant si inalt locul apa va veni din spate de la vecini ...si din pamant.
O terasare cu fascii ...pari batuti in pamant ...eventual plasa de sarma si piatra...cred ca ar merge.
Dar tot barcuta cea usoara imi va fi de folos pana la urma. Saptamana viitoare ma apuc de turnat.
  Am cumparat o prelata de 4x6m sa lucrez sub ea ...La mine asta e urgenta acum...Nici gard in spate nu am...

Felicitari pentru papucul la care lucrezi cat si pentru concluzia la care ai ajuns ( "Dar tot barcuta cea usoara imi va fi de folos pana la urma.") ;)
Asa este, la malul Dunarii e aproape imposibil sa construiesti un sistem de lansare trainic, cu costuri "omenesti". Intrucat o rampa metalica (cu carucior pe sine) va rezista doar pana in prima iarna cu apa mare, din cauza ghetii, iar terasarea cu pari si fascine NU ajuta la consolidarea malului decat pana la prima revarsare de amploare, singura posibilitate oarecum fezabila ramane saparea unor "trepte" si consolidarea lor cu anrocamente fixate cu plasa de sarma.
Spor la marangozit in continuare!
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

ionpescarul

Citat din: Fritz din Iulie 15, 2014, 08:16:38 AM
Apa vine si spala pamantul de sub el si se rupe sub propria greutate.  Daca nu intra pe la mine ...sa zicem ca bag pamant si inalt locul apa va veni din spate de la vecini ...si din pamant.
O terasare cu fascii ...pari batuti in pamant ...eventual plasa de sarma si piatra...cred ca ar merge.
Dar tot barcuta cea usoara imi va fi de folos pana la urma. Saptamana viitoare ma apuc de turnat.
  Am cumparat o prelata de 4x6m sa lucrez sub ea ...La mine asta e urgenta acum...Nici gard in spate nu am...

Doamne ,cum o fi sa iesi prin fundul gradini direct in Dunare?.Oi mai avea zile sa apuc si eu asa ceva,ca am niste ganduri  ascunse de nevasta ,pe tema asta.

corsarul

Citat din: ionpescarul din Iulie 15, 2014, 03:28:15 PM
Citat din: Fritz din Iulie 15, 2014, 08:16:38 AM
Apa vine si spala pamantul de sub el si se rupe sub propria greutate.  Daca nu intra pe la mine ...sa zicem ca bag pamant si inalt locul apa va veni din spate de la vecini ...si din pamant.
O terasare cu fascii ...pari batuti in pamant ...eventual plasa de sarma si piatra...cred ca ar merge.
Dar tot barcuta cea usoara imi va fi de folos pana la urma. Saptamana viitoare ma apuc de turnat.
  Am cumparat o prelata de 4x6m sa lucrez sub ea ...La mine asta e urgenta acum...Nici gard in spate nu am...

Doamne ,cum o fi sa iesi prin fundul gradini direct in Dunare?....
Ca bine zici nea Ion...
@Fritz... FERICITULE !  ;)

ionitzady

pai cum sa fie nea' ION ...
  _ Unde te duci ?
  _ La Wc  :o
  _ Da , ce ? in casa n-ai Wc ?  >:(
  _  Ba da  ;D  , da ...  pasta-l infund  ::)
  _ A ! da ! bine

dupa un timp ...
   _ Alo  ???
   _Alo , da ! brrrrrrrrrrrrrrr  ;D
   _ Da ce faci domne ' nu mai vii ?
   _ Ba da , dar mai intarzii ...  2 zile  cred ca am omis sa-ti spun !  brrrrrrrrr
   

ionpescarul

Amaraciune mare bre,colegul nostru e suparat rau ,nu are nici gard in spate la garla ,eu daca aveam gard  ? il daramam prima data,sa nu stric frumusetea de peisaj,Dunarea sa faca parte din gradina mea.