Barci usoare pentru pescuit sau iesiri pe apa fara probleme de logistica

Creat de Mihaif99, Februarie 24, 2012, 05:10:16 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 10 Vizitatori vizualizează acest subiect.

cristi_pescar

@Mihaif99:
Am ajuns sa apreciez barca abia dupa ce am vandut-o. Mi-am luat o pneumatica de 2.3 m cu placa de motor si chila gonflabila. Acum mi-am cumparat si un motor yamaha de 5 cp. Probabil ca o sa merg cu o viteza relativ decenta spre locurile de pescuit, dar necazul e ca in barca nu mai incape altcineva. Imi amintesc de vremurile cand mergeam la pescuit cu Seahawk-ul pe o balta superba cu apa limpede de vedeai la 3 metri si vegetatie bogata. Echipajul era format din nevasta si catel (eu eram capitanul). Incapeam toti in barca si nu ne deranjam unul pe celalalt. Si de obicei nevasta-mea prindea cel mai mare peste. Si numai eu dadeam la vasle. Acum familia s-a marit  - avem si un pescar mititel. Si cred ca in curand o sa ne uitam iar dupa o barca in genul asta - poate un mariner, cu care sa tulburam iar oglinda lacului...  ::)

ionitzady

Intodeauna m-au fascinat barcile pneumatice pt ca mi se pareau ceva  de joaca pt mine  inotam , saream din ele  etc ,dar sa revenim la subiect . Intreb eu:
    1 cum este sa tragi la rame dintr-o pneumatica contra curent  ( groaznic ) nu ai deloc inertie de care sa te folosesti , lipai apa acolo nu zic ca nu inaintezi , dar  .... .
    2 cand i-ti muti locul de pescuit trebuie sa ai mare grija ce faci cu lansetele , cum le strangi 
    3 atentie la obiecte in barca gen cutit  ( cunosc situatie cand la o miscare a bagat cutitul direct in balon  si barca nu mai era compartimentata )
   4  si daca te unge D-zeu cu o prada mare s-a vad atunci ....

Mihaif99

#17
Adi, ti-e frica degeaba.
Cand te duci la concursurile de pescuit si toti vin cu  pneumaticele, ce mai zici?

Am avut un Achilles de 3.60 metri pe care l-am folosit la peste la greu, somni, stiuci, betoane bolovani, ragalii, copaci scufindati, cioate, toate cele. mergea la valse incredibil. Barca japoneza stil vechi, cu chila adanca, material hypalon. luata la mina a doua, lucea dupa 20 ce ani ca noua si nu a avut un petec.
Pneumaticele sunt barci excelente. Mai ales pentru uz ocazional.

Laurentiu N.

  Mihai, sper sa nu te superi pe mine,dar eu stiu o vorba de-a soferilor : "cu masinile mici poti face orice ! :) Dar daca vrei sa faci ceva,...ai nevoie de o masina mare ." ???

In fond ,pentru siguranta,e necesar doar sa nu lasi aerul sa iasa din compartimente.Cat de greu poate sa fie ?
Eu sant cortist'de multi ani si am incasat in timp,alaturi de confratii rulotisti' o multime de bancuri.E imposibil sa nu fie si cu pneumatice ! :)

Serios vorbind,barcile pneumatice sant excelente pentru scopul propus ! Acuma,...nu santem toti deacord asupra acestu-i scop,destinatie  ;D

Mihaif99

#19
Citat din: Laurentiu N. din Februarie 29, 2012, 05:29:13 PM
  Mihai, sper sa nu te superi pe mine,dar eu stiu o vorba de-a soferilor : "cu masinile mici poti face orice ! :) Dar daca vrei sa faci ceva,...ai nevoie de o masina mare ." ???

In fond ,pentru siguranta,e necesar doar sa nu lasi aerul sa iasa din compartimente.Cat de greu poate sa fie ?
Eu sant cortist'de multi ani si am incasat in timp,alaturi de confratii rulotisti' o multime de bancuri.E imposibil sa nu fie si cu pneumatice ! :)

Serios vorbind,barcile pneumatice sant excelente pentru scopul propus ! Acuma,...nu santem toti deacord asupra acestu-i scop,destinatie  ;D

In viata toate costa. Tu aveai un disconfort minor cu cortul, dar totul se recompensa odata ajuns acasa. Cortul era in debara, rulota necesita munca frate. Munca si bani. In plus, intotdeauna am urat sa dorm in rulote. Depinde mult si de echipament, dar si de filosofia de viata.
Sa il vad eu pe rulotist cum merge cu rulota pe o insula  .

Depinde de necesitatile tale de orice natura. Daca vrei sa te pozitionezi sus in scara sociala a rulotistilor, atunci iti trebuie rulota serioasa. La fel si printre barcagii.

Daca iti analizezi insa atent nevoile iti cumperi minimimum necesar. Daca vrei sa iesi la peste pe un laculetz, iti trebuie barca usoara de pescuit. Daca vrei sa prinzi calcan, un RIB de 4 metri e mai mult decat suficient. Daca vrei sa petreci o saptamina in delta, campezi pe mal, dar daca vrei alternativa la casa de vacanta in delta, atunci iti trebuie cabinata cu trailer, ca sa nu stai iarna cu frica in san unde o stochezi.

Nici cu un autobuz nu poti face ce faci cu un autoturism,. Nici cu un minivan ce faceam eu cu Peugotul GTI  .


Laurentiu N.

Asa este precum spui Mihai  :) Am glumit,n-o lua in serios. De fapt eu cred ca pentru un scop dat ,cea mai buna barca,sau masina,e cea mai mica ce poate servi destinatiei si daca se poate home made !
Totusi Dunarea e mare,nu stiu un de ai vazut pescari cu pneumatice ,dar la Galati nu cred. Am fost eu cu o pneumatica ,ruseasca,pe Dunare mai demult. Ajungi sa-i iubesti"pe motorizatii ce trec la o distanta mai mare fiindca ramai cu pantalonii uscati daca valurile produse de salupe nu sant curioase la ce ai in barca,plus ca traversarea fluviului la vasle,e o aventura serioasa si plina da neprevazut fiindca nu stii unde iesi la mal si nici nu ai deloc viteza ca sa eviti vre-o nava.
La balta in schimb,cred ca e buna.Nu e nevoie sa ajungi in zona stufului de la mal,acolo arunci naluca,sau pluta.Cand eram copil pluteam pe balta folosind o cahula [pluta vegetala],pneumatica ar fi fost lux.

Mihaif99

#21
Cum spuneam, depinde de pneumatica. Intr-adevar barca mica nu e pt Dunare, dar cu Achilles cu 8 cp faceam deseori excursii de 50 km pe Ottawa River(curent mai mic decat Dunarea) si pe Saint Laurent (mai mare decat Dunarea si mai mult curent)...
Cu Orca de 50 CP, nu mai spun :)

Dar sa raminem in topic, barci mici, usor de transportat in spate pina la malul lacurilor, usor de folosit si de asamblat, usor de stocat, comod de pescuit din ele.

;D Cum ii "iubeai" pe motorizatii care faceau valuri? Pariu ca ii "iubeai" in gura  ;D


Laurentiu N.

 Eu am incercat ,modificand putin povestea,sa dau un alt aer' situatiei in care ma aflam pe Dunare. Dar se pare ca intuitia ta functioneaza. ;D
Din punctul meu de vedere pneumatica are utilitatea ei si ca avantaje vad depozitarea usoara si lipsa peridocului pentru transport.Lucrurile astea doua se pierd atunci cand e vorba de Rib',sau de motor,strict necesare atunci cand faci drum lung dimineata pana la locul de pescuit. :)

ionitzady

Domnilor aveti perfecta dreptate in ceea ce spuneti ca la o barca trebuie sa existe o balanta intre ce ofera ce i-ti trebuie cheltuieli etc . Dar eu am crescut cumva in modul mers la balta ancora 3 zile acolo nani papa caca .... . Nu trageam la mal decat pt gatit sau eventuale proble ( ploaie prins fara prelata , curatenie in barca, .....  .)  Vedeam barca ca pe o casa dar eu am crescut si nu mai mea ajuns spatiul si nu o mai vedeam asa :) . Va spun ca dormitul in barca era super , pe ploaie, pe un cer plin de stele cu ploaie de meteoriti, sau dimineata cand dadea tata prelata si bufnea un aer rece si curat ,iar eu ma cuibaream mai bine in paturi vre-o jumatate de ora pana simteam mirosul de ceai facut cu menta salbatica la butelie , oauuuuu ..... ce vremuri dimineata mancam cred ca 30-40 min continuu.

Mihaif99


corsarul

Chiar ca frumos zici "ady" !...pentru un moment,cred ca am simtit mirosul ceaiului de menta

adrianpacurici

Buna seara...ma bag si eu...
Pompierii si jandarmii, sunt dotati de catre MAI cu barci pneumatice, cu motoare de 30cp.
in 2010 au fost inundatiile, si acele barci au fost puse la treaba..tot ce va pot spune este ca fiecare barca care a atins vre-un gard scufundat, cioate sau altele s-a spart..si o realitate..dupa acele inundatii nu a mai ramas nici o barca din dotarea institutiilor mai sus mentionate care sa nu i se fi spart vre-un flotor.
pneumaticele sunt bune pt luciul de apa..dar dunare si delta... in balti iarna se taie stuful la nivelul ghetii, ceea ce in primavara se traduce prin tepuse ascutite la 10-15 cm sub apa. la dunare sunt multe zone cu malul pietruit cu pietre ce pot taia cu usurinta flotoarele.. iar de pescui la rapitori?!?... nu ati patit niciodata sa agatati vreo stiuca, si la 3-4m de barca sa scape trimitand lingurita cu ancorita pe langa barca?..la mine mi s-a infipt in copastia unei lagune 535..daca era pneumatica... cred ca mergeam pe jos acasa... iar la stationar...Doamne fereste sa scapi un caras in barca si sa se infiga cu tepul de la aripioara de deasupra in barca...
pt mine..pneumaticele sunt pt plimbari pe lacuri amenajate, la mare, si doar in caz in care orice alta varianta nu este posibila...
la motociclisti se spune" sunt motociclisti care au cazut si care nu au cazut....INCA.." cred ca se poate adapta si pentru spargerea pneumaticelor

Mihaif99


Vali

"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

bradutzu

Citat din: adrianpacurici din Martie 14, 2012, 10:51:08 PM
Buna seara...ma bag si eu...
Pompierii si jandarmii, sunt dotati de catre MAI cu barci pneumatice, cu motoare de 30cp.
in 2010 au fost inundatiile, si acele barci au fost puse la treaba..tot ce va pot spune este ca fiecare barca care a atins vre-un gard scufundat, cioate sau altele s-a spart..si o realitate..dupa acele inundatii nu a mai ramas nici o barca din dotarea institutiilor mai sus mentionate care sa nu i se fi spart vre-un flotor.
pneumaticele sunt bune pt luciul de apa..dar dunare si delta... in balti iarna se taie stuful la nivelul ghetii, ceea ce in primavara se traduce prin tepuse ascutite la 10-15 cm sub apa. la dunare sunt multe zone cu malul pietruit cu pietre ce pot taia cu usurinta flotoarele.. iar de pescui la rapitori?!?... nu ati patit niciodata sa agatati vreo stiuca, si la 3-4m de barca sa scape trimitand lingurita cu ancorita pe langa barca?..la mine mi s-a infipt in copastia unei lagune 535..daca era pneumatica... cred ca mergeam pe jos acasa... iar la stationar...Doamne fereste sa scapi un caras in barca si sa se infiga cu tepul de la aripioara de deasupra in barca...
pt mine..pneumaticele sunt pt plimbari pe lacuri amenajate, la mare, si doar in caz in care orice alta varianta nu este posibila...
la motociclisti se spune" sunt motociclisti care au cazut si care nu au cazut....INCA.." cred ca se poate adapta si pentru spargerea pneumaticelor
100 % de acord cu tine cu mentiunea ca totusi la rapitor sunt acceptabile cu exceptia deltei!
Sa auzim numai de bine!