Cine, cum, unde, cât si de ce mai face sport

Creat de gvincentiu, Martie 19, 2013, 10:47:02 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 8 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Florio

Citat din: gvincentiu din Septembrie 03, 2013, 04:34:39 PM
Domnul Florio, o precizare: cuvântul "tatze" se referă la țâțe sau țațe? Nu de alta, dar mă simt rușinat în educația mea, iar ieri am alergat muncit de aceste gânduri ;D.

Asta e farmecul limbii romane, ii da fiecaruia dupa gandul lui  .

Eu spusesem  țațe, dar exceptand personajele din tabloul de mai sus, imi place cum gandesti :) .

modi

#61
 ;D ;D ;D ;D ;D
Citat din: Florio din Septembrie 03, 2013, 07:05:55 PMAsta e farmecul limbii romane, ii da fiecaruia dupa gandul lui  .

Brava domle !!! M-am distrat teribil ! Mersi ! ( se vede de departe omu' care culege ce e bun din viata !  ;)  )

Citat din: Gvincentiu din Septembrie 03, 2013, 07:05:55 PMcuvântul "tatze" se referă la țâțe sau țațe?

Dracului , ce mai conteaza ? Chintesenta discutiei il face ..... cleveteala !

Ca sunt țâțe , ca sunt țațe , ..... whatever ! Cleveteala sa fie !  ;)

( evident , personal prefer sa fiu "clevetit" de ..... țâțe . Le iubesc de cand eram io mic !  ;D ;D ;D )

...............................

si sa fiu .... "on topic" : nu va imaginati voi ce "sport" fac io cu ele !  :o D-aia sunt uscat  ca la 18 ani !  ;)

Cel mai des ( si eficient , categoric ! ) sunt ..... flotarile intins pe spate !


ionpescarul

De cateva zile nu mai am timp de plimbari cu bicicleta in aer liber,ma salveaza bicicleta statica ,bag la aia 15 minute in timp ce  schimb cateva canale si gata ,dar e foarte buna si aia ,important e sa nu treaca o zi , fara putina miscare.

gvincentiu

#63
Acum două zile am cules, ieri am mustuit si azi, de Sarbatoare Mare am cazut in păcat: hamsii cu mustul ce incepea să înțepe, iar pe seara, mici cu bere, că tot au deschis sezonul de toamnă, cei de la Lidl pe platou la Sala Sporturilor.
Luna viitoare imi fac analizele să vad dacă mai pot suporta regimul ăsta de toamnă cu struguri, must, mici, bere, hamsii etc.
Ganduri bune !

ionpescarul

#64
 Am fost pe la pictorul la atelier , cand ai niste subiecte comune de discutat cu cineva minutele se transforma in secunde .Poate ar trebui sa facem un revelion al pescarilor si al barcagiilor la el ,sa tina vreo   2  zile ,in care sa tot vorbim ,sau undeva oriunde ,cu revelionul pescarilor la noi e o traditie ,poate de anul asta il vom unifica cu revelionul barcagiilor.


gvincentiu

#65
Cu ocazia depasirii a 185 de km am hotarat sa-mi schimb pantofii de alergat. Aveam eu ceva Nike no name indonezieni, luati la reduceri de pe la Metro insa de la o vreme simteam ceva nelamurit in zona articulatiilor de la picioare, la glezne si genunchi. Imi reveneam in cateva zile, insa stateam cu teamă: dacă îmi bulesc ceva? Așa că am mai căutat în cămară și am găsit o pereche de Nike running BRS 1000 (de figuri îi luasem mai demult) și am făcut o tură.... Poezie frate! Parcă alergam pe covor de atletism. Așa da antrenament, nu cu uzații ăia vechi, numai buni de dus gunoiul... Nu mai zic nimic de faptul că am ajuns la 11'30" pe tură de la 15'00".
Ascund și eu multe noutăți, ca și pescarii: să nu spună ei că urarea "Fir întins !" e desuetă, mai nou zicându-se "Să ți-o tragă la fund !". Ai naibii  ;)!
Intrucât subiectul urării este subînțeles, presupun că e vorba de tragerea la fund a momelii de către pește. Ptiu, ptiu, limba asta românească a noastră  ;D!
Ganduri bune !

modi

Vedeti voi , eu de cand ma stiu am bricolat . Am bricolat , am construit , am mosmondit una-alta . Mi-a placut sa cunosc materiale , tehnici de lucru ale acestora , compatibilitati intre ele , etc .....

Cand a aparut Rigipsul in Romania eu am dat pe spate !!! Plaja de realizari posibile cu acesta am inteles-o imediat si-am fost absolut fascinat de sistemul ce venea "cu trambite" din Germania in modesta Romanie . M-am inscris imediat la cursurile organizate de LaFarge L-am invatat , mi l-am insusit deplin , si de atunci am tot incercat sa perfectionez ceea ce-mi bagasera aia in cap . Ani de zile am lucrat Rigips ( in contextul profesional in care faceam decoratiuni interioare complete ) . Intre timp insa l-am cam lasat . M-am luat cu altele .

................................................

Ei bine , nene , am luat o lucrare complexa saptamana trecuta . Entuziasmat peste poate de faptul ca este atat de mult de lucru , de conceput , de compartimentat , .... m-am avantat de unul singur in lucrarea respectiva .
Am tras "fo" 9 zile ca nebunu' , uitand ca-n anii in care n-am lucrat asa ceva am imbatranit (oarecum) si-am devenit un sedentar . Fascinatia lucrului cu Rigipsul mi-a eclipsat semnalele de alarma pe care organismul mi le tot arata . Si-am tras , si-am tras , si-am tot tras , ..... pana azi . Azi cand ma simt ca pe avarii . Ma dor toti muschii , imi paraie genunchi , talpile ma ustura , etc .

D-aia va si scriu la ora asta , pentru ca-n afara de-a sta in cur pe maldarul de placi ..... azi n-am fost in stare de nimic . Evident , asta a constatat-o si beneficiarul , si a deschis discutia :

- Omule , esti Kamikaze ! Da-i drumu' acasa si ne vedem maine .
- ..... Crezi ca-s in stare sa ajung acasa ?
- Asa hal de oboseala te-a luat ?
- Da . Ca niciodata .
- Hai , vino-ti in fire , mergi acasa , si vorbim maine pe odihna . Oricum esti in avans cu lucrarea . Ce-ai facut tu zilele astea eu numesc ..... Sport Extrem .

Asadar ..... ce sport ? Ce miscare ? Apucati-va , frate , de Rigips ! Va iese os prin os , va garantez !

In mers , daca nu aveti vreo placa-n brate ..... veti levita ca Lung-Gom-Pa , mesagerii Tibetului ! Va veti putea lega la sireturi fara sa va aplecati , iar seara la culcare veti simti atingerea diafana a patului ma abitir ca niciodata .
Dimineata insa ..... incaltati-va cu ceva care sa aibe doua numere mai mult decat purtati .
Si vena aia de sta sa bubuie pe tampla .... o sa bubuie pana la urma . Dar ca sa citez o replica celebra din Gladiatorul , ..... "Not yet . Soon , but not yet !"

dany

Nu va fie cu suparare,dar subscriu....Am compartimentat odata un casoi de vacanta lung de 25m:camera,baie,camera, baie,etc....,de fapt etajul care era din lemn,tip mansarda,deci tavane inclinate spre streasina si drepte la mijlocul casoiului,astea  cuprinzand holuri si alte debarale,dresinguri.....Trei saptamani de lucru in draci ,seara puneam 2 proiectoare si lucram pana tarziu.Aveam seara mainile lungi si capul coscovit,plin de praf,caci ridicam si sustineam placa si cu capul uneori la tavane pana infiletam cateva ''negrese''...A fost o lucrare pe care n-am s-o uit niciodata,si ca volum de munca dar fie vorba intre noi si ca plata 8)...Ce vremuri....Am muncit doi insi in trei saptamani cat pentru cinci.....au fost la vremea aia niste calcule.Stiu ca unii dintre noi au altfel de pregatire,joburi mai sedentare poate,fara sa necesite efort fizic ,si-i respect pt. asta,ca pe toti de altfel,sa nu se-nteleaga altceva...Saptamana trecuta am facut un gard din fier ,cu elemente din fier forjat .Incercati sa rotiti si sa invartiti pe ambele parti ,pt.sudura,pt. polizare,pt.grunduire si vopsire niste porti de 40 kg[cea mica ]si cele mari de vreo 80kg ,de unul singur bineinteles.Va spun eu , sport ca asta mai rar,i-ti solicita fiecare muschiulet ...Salutari.P.S.   sa mai radem si noi :ultima achizitie a mea in materie de echipament''sportiv''o pereche de bocanci de protectie cu bombeu de fier si insertie metalica in talpa....usori si comozi...la un kil jumate per bucata ;D SPOR !!!

Ciby

Pai Dany, obrazul subtire cu cheltuiala se tine!
Cum vrei sa ajungi la pensionare sanatos si vanjos. Macar prin sport.
Si nu-i mai invidia pe cei cu serviciu sedentar, au si ei alte probleme de sanatate!

dany

Vorbesc f.serios,si ma repet:tot respectul pt. toata lumea.Fiecare din noi,are o ocupatie,un job,pt. care s-a pregatit mai mult sau mai putin,are abilitati tehnice sau nu,are calitati de a conduce un grup,o echipa,o fabrica chiar,etc..Nu e vorba de nici o invidie aici.Eu sunt multumit cu ceea ce fac de nu-ti poti inchipui...Pe o straduta de la mine din cartier care se intinde pe 150 m ,cu circa 30 de case,4 au garduri facute de mine,2 au balcoane facute de mine,2 au scari interioare si astea spun multe... ;)Astea sunt o mica parte din lucrarile mele si fiecare are o bucatica din mine,daruita propietarilor!!!Poate sunt cuvinte prea mari,dar cand fac ceva ,fac ca pentru mine,si nu las in urma lucru  facut de mantuiala.Lucrurile astea raman peste ani si ani,poate vor mai fi reparate vreodata dar vor dainui mult timp de acum in colo,ceea ce ma bucura nespus .Stiti zicala aia  :cu cel ce a sadit un copac sau a ridicat o casa...la mine se potriveste de minune...sau care a construit o barca daca vreti....nu a trait degeaba!!!!Deci tot respectul pt.baietii care fac miscare, si vor sa fie in forma,cu atat mai mult pt.cei care o fac bine documentati si echipati ca atare .Nu e nici o invidie aici,HELLOW!!!

modi

Citat din: dany din Octombrie 08, 2013, 07:51:55 PM
.....Eu sunt multumit cu ceea ce fac de nu-ti poti inchipui ....
.....Astea sunt o mica parte din lucrarile mele si fiecare are o bucatica din mine ....
..... cand fac ceva ,fac ca pentru mine ....

Dany , respect !

Si-un "+" !

gvincentiu

La inceput de octombrie am terminat cei 200 km si am alergat "din suflet" si de-abia am ajuns la 180 bpm. Este o mare diferenta fata de cum am inceput anul: timpul s-a redus cu aproape 5 minute, intr-o tura alergata la maximum de-abia ating nivelul unui performer, 180 bpm. Dar gata, aici ma opresc in acest an, reluand antrenamentul la anul. Pana atunci trec la eliptica, indoor, cate doua serii a 12 minute, cam in fiecare zi. Mai trebuie sa o reglez putin astfel incat sa ajung in regimul de fitness cardio, 140-150 bpm inca de la prima serie.
Ganduri bune !

gvincentiu

Intrucat s-a deschis de o saptamana Sala Sporturilor Dunarea din Galati, particip cam la toate evenimentele de baschet: daca la deschidere, pe 5 octombrie fetele din Liga 1, CS Phoenix LPS - Galati au luat bataie de la Rapid 70 la 80, ieri au invins Oradea. Astazi, baietii de la U 16 ai CS Phoenix LPS  au invins CSS Ploiesti.
Ganduri bune !

gvincentiu

Is curios sa vad cum ajung in decembrie cu adaptarea de la alergat la eliptica. DIn prima diagrama se pare ca mai am mult de lucru pana la a ajunge la o dozare optimă a efortului. Desi am in spate 200km alergati, corpul s-a adaptat numai acestui tip de efort. Pulsul este inca neregulat, corpul nestiind inca cum sa reactioneze la acest nou tip de efort, desi timpul alocat unui exercitiu, 12 min, este acelasi cu cel de la alergare.
Ganduri bune !

gvincentiu

Greu sa demarez la alergat sau cycling anul ăsta, așa că mă motivez mergând la meciurile de baschet: Galatiul a luat azi bătaie de la U Mobitelco Cluj, 64-105 la U16 băieti, și de la CSS Sibiu cu 54-67 la U 16 fete. Buni băieșii de la Cluj...
Ganduri bune !