Lobster Boat 15'

Creat de byteworks, August 05, 2013, 11:41:20 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 7 Vizitatori vizualizează acest subiect.

ionitzady

Cu placere , eu nu ma pricep dar arata interesant pachetul si m-am gandit la tine

byteworks

Avem si rame! De tei, lungime 250 cm, facute si livrate prompt si ieftin de Ambarcatiuni Mikro (au niste pagini lipsa pe site momentan).

Avem si derivor lateral din Okoume acoperit cu fibra de sticla de 300 gr/mp si rasina epoxidica Neukadur. Impotriva celor relatate mai devreme despre rasina asta de la Best Tools acum m-am impacat bine cu ea, probabil ca secretul (scris mare pe bidoanele ambalaj :rolleyes:) este sa se omogenizeze bine fiecare componenta inainte de utilizare.




byteworks

Am vopsit-o pe Bouboulaki la interior, alb super lucios de la Policolor (solutie ieftina si rapida). Arata bine, ma bucur mai ales ca timoneria are o alura mai supla, culoarea natur ii dadea un aer cam greoi.
I-am croit si un capac amovibil la compartimentul motor din poliplan fixat cu arici adeziv de bordurile compartimentului. Mai ramane de decupat in jurul motorului cand il pun pe pozitie.



modi

Citat din: byteworks din Aprilie 23, 2014, 08:31:04 PM
alb super lucios ..... culoarea natur ii dadea un aer cam greoi.


Nimic mai adevarat . Desi lemnul natur are farmecul sau incontestabil , sunt barci si barci pe apa , cu forme si forme . Barcii tale ii vine albul "manusa" . Exact cum spui , incepand cu timona si terminand cu toate celelalte "linii" , ies frumos in evidenta . Albul le subliniaza .
Daca faci si exteriorul in albastru intens sau gri-petrol ..... , parerea mea , va accentua si mai mult silueta acesteia .
Felicitari ! Arata minunat !

byteworks

Mersi Modi! Exteriorul va fi tot alb cu doua tuse lungi bleumarin si azuriu, in stil grecesc, cam ca in poza asta:


modi

Citat din: byteworks din Aprilie 24, 2014, 10:24:44 AM
Mersi Modi! Exteriorul va fi tot alb cu doua tuse lungi bleumarin si azuriu, in stil grecesc, cam ca in poza asta:

;D ;D ;D ;D ;D
Ma uitam ca idiotu'la poza si-mi spuneam ca-i vreo copie dea Bubulaicii sau vreo barca oarecum asemanatoare de-ai luat-o ca model pentru vopsea .
Abia dupa ce-am vazut reflexia in apa am realizat ca poza-i  mermelita-n fotoshoape d-alea !

Dar da , e eleganta in alb cu tusele alea albastre . Ca sfat personal : fundul da-l in albastru inchis . Esti pescar , vorb-aia ! Nu pune alb in creierii crapilor ..... ca nu-i mai aduci in barca la fel de usor .  ;)

byteworks

Corecta si buna observatia, dealtfel barcile grecesti au toata opera imersata vopsita in albastru marin, probabil ca asa am sa fac si eu chiar daca-s pescar 1% cat barcagiu, adica ceva care tinde rapid asimptotic la zero.

byteworks

#142
Iat-o vopsita si pe exterior!




cristiantutuianu

καλωσόρισμα
Μου αρέσει το πώς βγήκε, καπέλα μακριά

adica :
Salut
Imi place cum a iesit ,jos palaria  ;)

corsarul

Frumoasa !....eleganta !
I-mi placeeeee !  ;)

byteworks

Multam dar nu va faceti iluzii, finisajele sunt in stilul meu propriu adica ... praafff! Daca e functional, solid si se vede bine de la o distanta oarecare, e bine!

Vali

Cosmin, in primul rand felicitari maxime pentru noul aspect al barcii.
Iar vizavi de finisaje, avea Richard Woods de la sailingcatamarans.com o vorba: o barca trebuie sa arate bine de la 50 de yarzi :). Atata vreme cat nu trebuie sa rupa gura lumii la vreun salon nautic, ci trebuie doar sa aduca bucurie si confort proprietarului, finisajele conteaza mai putin.
Ma gandesc uneori cu invidie la lucrarile tale, stiind cat de repede le termini, iar eu stau la finisaje timp indelungat, fiindca asa m-am invatat de pe vremea cand eram modelist.
Totusi, exista o zona a barcii unde finisajul impecabil e de dorit, indiferent de regimul de mars - deplasament sau glisare. E vorba de opera vie, care cu cat e mai bine finisata, cu atat rezistenta de frecare e mai mica.
Spor la lucru in continuare (cu toate ca treaba pare cam gata), si asteptam poate in timp si poze de pe ape :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

byteworks

Acum are si nume si tara de bastina.




deltasub

Chiar daca e cam tarziu, poate aceasta pagina ar putea si de folos:
http://www.aldovarotto.org/canoa/vela_al_terzo.htm

byteworks

E interesant realizarea; e o vela mai complicat de realizat, doua ghiuri (si nici un foarte util in Delta ghionder  :D ), cu avantajul ca se controleaza cu o singura scota in loc de doua la parus. Raman la parerea ca parusul e mai simplu si mai versatil, mai ales la o barca care se apropie de un catboat, macar ca pozitie a catargului.