America : Exploatarea gazelor de sist

Creat de Florio, Octombrie 19, 2013, 06:17:34 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Florio

Citat din: cristiantutuianu din Ianuarie 09, 2014, 12:25:26 PM
http://rt.com/usa/fracking-protest-new-york-348/
Daca toata treaba este OK cum zic uni ........ >:( >:( >:( de ce protesteaza americani ??????????

Protesteaza oamenii peste tot in lume, nu numai americanii. Dar autoritatile tarilor respective, inchid ochii si procedeaza ca la noi: impotriva populatiei. Luand apararea marilor companii, fiindca sunt foarte multi bani in joc. Sunt intai banii pe energie, niste surse uriase. Apoi va veni problema colaterala a apei. Se va gasi mai greu o sursa sigura de apa curata.

Ca sa intelegeti fatarnicia autoritilor, va dau cateva exemple fara sa intru in amanunte :
  Am facut sediul unei mari firme, (birouri, hale, garaje, depozitari,  statie proprie de carburanti, etc..). La cateva luni dupa ce s-a construit, vor o spalatorie auto in incinta. Nu se poate. Din punct de vedere al mediului, ceea ce era valabila pana anul trecut, acum nu se mai poate. Adica sa speli masinile colectand apa uzata in rigole de decantare a materiilor solide, apoi trecand-o prin separatoare de hidrocarburi si astfel purificata sa fie captata in bazine de retentie, nu se mai aproba cel putin la Bucuresti. Cu apele astea pana acum se udau spatiile verzi ale incintei, acum e buba, e rau din puct de vedere al mediului.
Insa un lac de cianuri si niste hectare de mocirle otravitoare, sunt ok, alea primesc aviz de mediu :) .

O curiozitate despre fatarnicia acestor incapabili, v-o puteti satisface daca mergeti la sedintele de la Ministerul Mediului din Bucuresti. Pe holuri, peste tot unde se afla un cos de gunoi, el nu e singular, ci insotit de inca doua: Hartie, plastic, sticla. E Ministerul Mediului, nu te joci ! Se colecteaza diferentiat, asa cum ne obliga sa punem si in proiectele cladirilor publice sau locuintelor colective.
  Iar afara...ce sa vezi ? E un singur container metalic, in care se arunca deavalma toate deseurile alea colectate diferentiat :) .
Adica afara e vopsit gardul, inauntru leopardul !

kir_gutzakis

Salut Florio, trebuie sa intelegem ca tratarea apei  si a aerului este un business in acscensiune, atat in faza  de tratare a apei ca resursa primara, cat si in faza finala in care se intoarce in mediul natural, adica statii de epurare... e valabil si pentru aer, vezi camere albe si alte aplicatii...incet dar sigur, poluam din ce in ce mai mult si cheltuim mai mult pentru a repara...cheltuielile se resfrang asupra tuturor, nu numai asupra poluatorului...distrugerea deseurilor este o alta mana cereasca pentru multe companii, etc...de ce sa nu castigam de doua ori in loc de o singura data?Probabil ca filme ca Elysium nu sunt chiar niste SF-uri nevinovate...
"Cea mai buna barca e cea pe care o ai sau daca inca nu ai una, cea pe care ti-o poti permite azi; nu pierde timp asteptand sa-ti poti lua barca visurilor. Ia-ti o barca si pleaca azi. O barca de 8 m azi e mai buna decat una de 20 peste 5 ani."-Romeo zis Skipper

Florio

#107
Citat din: kir_gutzakis din Ianuarie 09, 2014, 05:05:09 PM
cheltuielile se resfrang asupra tuturor, nu numai asupra poluatorului...

Corect !
Si daca poluatorul aduna castigurile si pleaca in tara lui, efectele in timp raman si se amplifica. Iar cheltuielile raman in sarcina statului si a oamenilor locului, o recuperare de la poluator fiind ancrasata in procese fara capat.

Poluare: de vazut cazul Chevron dat in judecata de Ecuador si cazul Chevron dat in judecata de municipalitatea Richmond, California.
Cine credeti ca a recuperat vreun ban pentru poluarile comise ?
Ati intuit fara sa va spun eu, ca e simplu :) .
Richmond a primit 2000000 de dolari in urma procesului. Nu stiu daca in afara acestor bani castigati de municipalitate, oamenii afectati de rafinaria Chevron au primit ceva.
Ecuador a primit ceea ce primeste o tara saraca si fara influenta. Putina indiferenta, putin trafic de influenta si gata. Batista pe tambal.
Romania o sa se incadreze in cazul Richmond sau Ecuador ?




Informatii Richmond : http://energyreport.ro/index.php/2013-petrol-si-gaze/2013-stiri-petrol-si-gaze/2013-rafinare-si-marketing/998-update-chevron-nu-contesta-acuzatiile-si-accepta-sa-plateasca-2-milioane-de-dolari-in-urma-incendiului-de-la-rafinaria-din-richmond
Informatii Ecuador : http://searchnewsglobal.wordpress.com/2013/12/12/cine-este-chevron-cine-se-afla-in-spatele-chevron/

ionpescarul

La noi in Prahova de vreo 3 luni(cam de 3 luni vad eu ) pe soseaua Ploiesti -Buzau ,in fiecare dimineata trec dinspre Ploiesti zeci (poate chiar 100 de buc) de utilitare Nissan Navara   si Toyota Hilux  , au numere de inmatriculare romanesti si  ATENTIE: un numar de identificare pe usile  laterale .am fost curios care e treaba cu masinile astea . ce am aflat : merg prin satele din zona merg la primari ,identifica proprietari terenurilor  si cumpara terenuri agricole direct de la proprietar. campurile dintre Mizil si Buzau sau Mizil si Mihailesti sunt batute de utilitarele astea  si  sunt pline de stegulete care delimiteaza terenuri.

Florio

Citat din: ionpescarul din Ianuarie 16, 2014, 08:26:24 PM
La noi in Prahova de vreo 3 luni(cam de 3 luni vad eu ) pe soseaua Ploiesti -Buzau ,in fiecare dimineata trec dinspre Ploiesti zeci (poate chiar 100 de buc) de utilitare Nissan Navara   si Toyota Hilux  , au numere de inmatriculare romanesti si  ATENTIE: un numar de identificare pe usile  laterale .am fost curios care e treaba cu masinile astea . ce am aflat : merg prin satele din zona merg la primari ,identifica proprietari terenurilor  si cumpara terenuri agricole direct de la proprietar. campurile dintre Mizil si Buzau sau Mizil si Mihailesti sunt batute de utilitarele astea  si  sunt pline de stegulete care delimiteaza terenuri.

Ion, pana la urma am observat ca tot se va intampla ceea ce vor flacaii astia sa se intample.
Oamenii saraci cu duhul vor fi fericiti doar in imparatia cerurilor, cum spune Biblia.
Aici pe pamant, cei saraci cu duhul au nativ in dotare pe langa mintea slaba, spatele puternic. Pentru ca odata veniti pe lume, vor duce greul.
Printr-un mecanism simplu sunt dusi de nas ca magarusul momit de un morcov.
Din strainatate vin bani care momesc irezistibil taranul autohton sa isi vanda pamantul. Cei ce nu sunt momiti, sunt obligati de saracie s-o faca.
Nu e saracie? Nu-i nimic, se pune in miscare si parghia asta, direct de la Bucuresti, se rezolva prin legislatie si masuri guvernamentale.
Mai tai aici, mai tai acolo, mai scumpesti una-alta.
Cum o dai, cum o cotesti, tot la Bucuresti trebuie schimbat totul.
Dar cine sa-i schimbe?
Nici bucurestenii nu sunt interesati de a-si striga nemultumirile, nici cei din restul tarii.

P.S.
Cand vorbesc de schimbare, nu ma refer doar la alegerea altor mascarici sa conduca tara.  Ma refer la o presiune sociala puternica, pentru ca odata cu schimbarea mascaricilor, sa fie si pedepsiti delapidatorii (ca dovezi sunt destule) si confiscate averile lor. Ia sa vezi ce de bani de pensii, spitale si scoli se aduna !
Fara aceasta presiune sociala, nimic nu se va intampla vreodata. Sunt marturile ultimii 24 de ani .

cristiantutuianu

Citat din: Florio din Ianuarie 17, 2014, 09:02:09 AM

P.S.
Cand vorbesc de schimbare, nu ma refer doar la alegerea altor mascarici sa conduca tara.  Ma refer la o presiune sociala puternica, pentru ca odata cu schimbarea mascaricilor, sa fie si pedepsiti delapidatorii (ca dovezi sunt destule) si confiscate averile lor. Ia sa vezi ce de bani de pensii, spitale si scoli se aduna !
Fara aceasta presiune sociala, nimic nu se va intampla vreodata. Sunt marturile ultimii 24 de ani .
Adevar graiesti Florio .Nemernici astia se acopera unu pe altul (nu ai vazut mascareala cu presedintele consiliului judetean Constanta)......cum la incoltit DNA -ul imediat a dat fuga la colegi parlamentari sa desfinteze DNA-ul e posibil asa ceva .  Nu vreau sa imi amintesc de chestia cu terenurile care se vand la straini ..............si si si ..........Tu stat ai teren ok concesioneaza doar pentru agricultura Baga un control si supraveghere la ce fac respectivi pe teren ,sa nu blocheze  accesul pentru tranzit ,poate peste cinci ani ca sa ajung la Bucuresti trebuie ocolesc prin Satu Mare......cu ce stropesc culturile  ...si si si ..............
Imi cer scuze dar .........ma irita tare chestia asta imi pocneste vena

Florio

Citat din: cristiantutuianu din Ianuarie 17, 2014, 09:35:50 AM

Imi cer scuze dar .........ma irita tare chestia asta imi pocneste vena

Nu-ti cere scuze, e o reactie normala.
Vreau sa ma irit si eu sa-mi pocneasca vena, sa va iritati si voi, sa pocneasca tamplele unui popor intreg !
E singura cale prin care acest popor o poate duce mai bine.
Calea pe care merge acum, il duce in robia din anii 1500 si in saracia de la 1907.
Pana la urma oamenii tot vor exploda pe rand, pe categorii care mai de care mai necajite.
Dar fara folos, daca se pastreaza dezbinati.

P.S.
    Ma stiti, eu sunt o fire pacifista, in ceea ce priveste relatiile intre oameni. Tocmai de aceea, in relatia cu o guvernare croita impotriva oamenilor, gasesc energia sa ridic vocea, oriunde m-as afla. Chiar si aici, intre prietenii pasionati de ape. Poate candva aceasta voce va intoarce un ecou.

ionpescarul

Citat din: ionpescarul din Ianuarie 16, 2014, 08:26:24 PM
La noi in Prahova de vreo 3 luni(cam de 3 luni vad eu ) pe soseaua Ploiesti -Buzau ,in fiecare dimineata trec dinspre Ploiesti zeci (poate chiar 100 de buc) de utilitare Nissan Navara   si Toyota Hilux  , au numere de inmatriculare romanesti si  ATENTIE: un numar de identificare pe usile  laterale .am fost curios care e treaba cu masinile astea . ce am aflat : merg prin satele din zona merg la primari ,identifica proprietari terenurilor  si cumpara terenuri agricole direct de la proprietar. campurile dintre Mizil si Buzau sau Mizil si Mihailesti sunt batute de utilitarele astea  si  sunt pline de stegulete care delimiteaza terenuri.

rectific , nu cumpara fara numar  ,intai despagubesc pentru caile de acces prin tarlale ,apoi despagubesc pentru suprafata unde se instaleaza utilajele de foraj .Daca gasesc raman ,daca nu se muta ,deocamdata se pare ca incearca sa detina pe cale legala cat mai multe locati pentru prospectari.

Cum vad eu viitorul acestei tari ?
Romania nu inseamna doar Bucuresti ,daca la Bucuresti sunt bani ,multi cred ca sunt bani peste tot ,bani sunt la Bucuresti ,pentru ca acolo e redistribuita cea mai mare suma colectata prin impozite.
1.un segment pe cale de disparitie al populatiei ,e compus din pensionari
2. alt segment e compus din bugetari (armata,sanatate interne ,invatamant )
3.ultimul segment si cel mai putin numeros  ,il reprazinta sectorul privat 
sunt bazati astia care ne iau petrolul ,apa ,gazele si aurul ,dar grosul il iau ei ,mare ajutor nu aduc economiei interne
doar spaga la partid.
ideal ar fi ca  sectorul privat ,sa poata sustine financiar ,prin taxele decartate segmentul 1 si 2 (asa e normal in capitalism )
in realitate la noi ,sectorul privat traieste de pe urma segmentului 1 si 2 ,cum sa ajuns aici ? productia a disparut aproape total ,au ramas doar comercianti autohtoni (buticari ) sau cu capital strain  (lanturile mari de magazine ),care traiesc din adausul comercial 
De unde sunt banii daca nu se produce nimic ?
de la tiparnita (peste tot vedem numai bani imaculati , proaspeti )
aia creaza aparenta ca totul e in regula ,tiparnita merge nonstop  pentru plata salarilor tuturor bugetarilor si a pensionarilor .
cu alte cuvinte ne jucam de-a economia de piata ,
treaba merge bine (cat va merge nu se stie ,deocamdata amanam dezastrul ) 
unde vom ajunge ?
in maxim 10 ani ,moare si cel mai al dracu pensionar ,(asa scapa guvernul de o durere de cap cu pensile  ,iar buticarul pierde un client important si mai face si el  un pas catre groapa )
varsta de mijloc (cine  are un joob la stat ,va fi fericit ,nu conteaza cat iei ,pentru ca alti deja vor avea oasele mancate de viermi ) restul isi ia bocceluta si pleaca in pribegie catre tarile bogate.
astia tineri ,isi iau directia din prima ,oriunde ,numai aici nu.
cine ramane ?
raman astia care au sute de hectare de teren arabil  si copii lor  cu cateva slugi pe langa ei uni care sa ii pazeasca ,alti care sa ii trateze ,un pic de scoala pentru slugi ,ca nu ii poti folosi analfabeti .

mascarada asta care o fac politicieni ,va deveni inutila ,pentru ca subiectul care trebuie prostit ,ori a decedat de mult ,ori e plecat de mult din tara.
la urma cand tragi linie , vei vedea o mana de fermieri ,politicieni si niste firme care cauta si  ultimele minereuri ,vor pleca si astia cu minereul si raman doar politicieni fermieri.
Asa vom ajunge unde a propus initial  ue.
Trebuie sa o luam doar ca un fapt si fiecare sa alegem soluti personale
nu te poti impotrivi sistemului ,dar te poti adapta  ,basescu zicea acum cativa ani , cine nu ii convine sa plece , am inteles atunci expresia  ,dar nu atat de porfund ca acum.
Demonstratile din toamna vor ramane frumoase amintiri.

   


pelicanul

#113
Apropos de "Well, you know, we all want to change the world... " (John Lennon), ce legatura exista intre Weather_Underground si http://www.wunderground.com/global/stations/15480.html ? Stie cineva?

Despre organizatia "revolutionara" Weather Underground un film foarte bun aici: THE COMPANY YOU KEEP Trailer | Festival 2012 

Ce faci cind, dupa treizeci de ani, esti bintuit de niste fapte din tinerete, comise in numele unor idealuri despre care nu mai stii sigur ce sa crezi? Da, e cu Robert Redford si regizat tot de el.  ;)

Scuze, poate trebuia sa postez la filme... :)