Simulator pentru kaiac

Creat de bogdanbuciu, Noiembrie 13, 2013, 10:28:10 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

bogdanbuciu

Salutare,
nu vreau sa dau multe detalii, dar dupa multi ani in care am explorat inventarea unui simulator de vaslit in kaiac, am facut rost de un simulator dansprint mai vechi.

Ze problem cu asta e ca am cateva piese pe care trebuie sa le cumpar si ca sa plec la cumparaturi fara sa stiu cum se numeste si unde sa caut nu se face. Asa ca va rog sa-mi spuneti cam ce ar trebui sa caut si pe unde. Sunt doua piese:
A) este un conector intre sfoara si coarda elastica de 8mm amandoua si care lasa cele doua sfori sa se roteasca liber.
B) o rola de 50mm cu un canal in care intra coarda elastica de 8mm si care are un surub mai gros sa nu se toceasca foarte usor.
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

cristiantutuianu

Bogdanbuciu  e un simulator facut in UK?
Daca gasesti un strungar e posibil sa iti faca piesele, daca ai piesele originale sa ia ceva cote
Rola merge facuta din poliamida ,sa nu se toceasca incearca sa bagi doi rulmenti folositi la patine cu rotile

pelicanul

Pentru piesa A, daca nu ai restrictii de dimensiuni si trebuie sa unesti doua "coarde" :), poti folosi una din variantele din poze. In Constanta stiu doua magazine unde se gasesc (inox) si chiar mai multe daca te multumesti cu fier simplu, zincat. Sint sigur ca gasesti si prin capitala.

cristiantutuianu

Citat din: pelicanul din Noiembrie 14, 2013, 09:11:29 AM
Pentru piesa A, daca nu ai restrictii de dimensiuni si trebuie sa unesti doua "coarde" :), poti folosi una din variantele din poze. In Constanta stiu doua magazine unde se gasesc (inox) si chiar mai multe daca te multumesti cu fier simplu, zincat. Sint sigur ca gasesti si prin capitala.
Am vazut in Praktiker ,Bricostore aici in Cta In Bucuresti sigur gasesti in Hornbach

bogdanbuciu

multumesc domnilor, aveti dreptate. La solutiile astea nu ma gandisem.
Firma Dansprint este din Danemarca, sau cel putin asa am am impresia. Daca o fi britanica imi e acelasi lucru.
O sa dau o fuga pana la Hornbach si o sa intreb prin Obor la targul de scule.

Dar cel mai sigur e sa ii duc o sticla de whiskey la nenea care mi-a dat ergometrul, ca de aia o fi oprit piesele. (m-a sunat azi sa-mi zica ca are niste piese cu care ma poate ajuta)

azi am avut la mine niste imbusuri si am desfacut mecanismele alea importante. Din punctul meu de vedere toata treaba sta in doi rulmenti one-way (gen clutch). Daca as avea asa ceva as face un ergometru cu cadru din lemn, usor si elegant. Mai studiez.
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

Ciby

Salut Bogdane!
Ce vrei sa spui cu "doi rulmenti one-way (gen clutch)"?
Sunt rulmenti ce se invartesc intrun singur sens?

Am verificat acum pe net, aia sunt.
Iote-te colea: http://www.leco.ro/rulmenti-unisens-csk.html
Sau colea http://www.bearing-net.ro/bearingsfreeweels

Mai cauta cu google rulmenti CSK sau unisens.

bogdanbuciu

muahahaha, sa moara bibi. Am cautat de am inebunit acum doi ani fix unisens. Nu gaseai nimic pe RO, decat trimiteri la cataloage din Germania, din China. Imi daduse Capitanu(AdaKaleh) o piesa cu aceeasi functionare de la un electromotor, dar am amanat productia.
Sa traiasca forumul, ca uite.
Va multumesc domnilor din nou.
De ce oamenii îşi pierd timpul cu lucruri care nu le folosesc după moarte?

Ciby

#7
Stii unde se mai gasesc? Da mici, nu pentru unu care cand trage de vasle cara si velieru dupa el si arunca si pestii pe mal!
La mulinetele de pescuit, cele cu antiretur instant.
Si daca pentru utilajul ce-l doresti nu este pretentia estetica prea mare, se poate folosi chiar si un butuc de roata de spate de bicicleta normala.

cristiantutuianu

Citat din: bogdanbuciu din Noiembrie 14, 2013, 10:33:29 AM
multumesc domnilor, aveti dreptate. La solutiile astea nu ma gandisem.
Firma Dansprint este din Danemarca, sau cel putin asa am am impresia. Daca o fi britanica imi e acelasi lucru.
O sa dau o fuga pana la Hornbach si o sa intreb prin Obor la targul de scule.

Dar cel mai sigur e sa ii duc o sticla de whiskey la nenea care mi-a dat ergometrul, ca de aia o fi oprit piesele. (m-a sunat azi sa-mi zica ca are niste piese cu care ma poate ajuta)

azi am avut la mine niste imbusuri si am desfacut mecanismele alea importante. Din punctul meu de vedere toata treaba sta in doi rulmenti one-way (gen clutch). Daca as avea asa ceva as face un ergometru cu cadru din lemn, usor si elegant. Mai studiez.

Cu placere