Intrunire de toamna in Delta

Creat de Pupezica, Septembrie 10, 2014, 03:56:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Pupezica

#30
Cum trebuia sa spun : sa depanez sau sa deapan ??? Ca eu sunt inginer si nu stie ...  :)
Apa sub chila si vant din pupa !!!

byteworks

... sper sa nu fi inteles bine mesajele doua de mai sus  :o

Spinoza

Citat din: Pupezica din Septembrie 12, 2014, 05:17:28 PM
Mai bine faceti o tabara cu  "de suete", sa va vorbeasca cate un cunoscator despre Delta si ecologie. Eu prefer sa ma plimb !!! Bafta !!!
Monser, lumea s-a micsorat intr-atat, incat toata a devenit un sat ceva mai maricel si daca nu ne-om intalni acum, o s-o facem altadata, iar daca n-o sa fie in viata asta, posibil intr-una urmatoare, macar sa-ti dovedesc ca nu sunt vreun taliban verde... ;D
Am lansat propunerea pentru ca pur si simplu sunt cel mai slab motorizat dintre toti, la egalitate cu Mosu pana in prezent si nu ma pot tine dupa voi.
Nu-i bai, eu va urez de pe acum distractie placuta si o tura de vis!
Cu sinceritate si inima larga, parol!
"Curata ograda ta, bucura-te de curatenie si lasa gunoiul vecinului acolo unde vecinul insusi l-a pus."
Nicolae Steinhardt

Moshu

Imi pare sincer rau de turnura pe care au luat-o lucrurile si, daca acest lucru se datoreaza (si) interventiei mele, imi cer scuze. La fel si pentru indrazneala de a-mi fi expus parerea cat si intentia de a participa - necunoscut si necunoscator -, in baza invitatiei adresate de Vali, la un eveniment a carui menire se pare ca n-am inteles-o ...
Ca atare voi astepta alte intalniri, sub alte auspicii, sau ma voi multumi cu cele in particular - cu oricare dintre voi - precum si cele cu membrii brigazii Constanta.

Vant din pupa si distractie placuta!
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

Cristy

Nu stiu ce aveti de impartit!
Parc-ati fii niste copii care se supara si-si iau fiecare jucariile si pleaca acasa!

Daca se poate ceva constructiv ar fi mai de folos decat ce am citit mai sus...

Pupezica! - chiar ar trebui sa te cobori asa de jos sa vorbesti cu niste novici intr-ale Deltei sau ale barcilor?
sau poate ca avand la baza mai multe inginerii... ai uitat de unde plecai  odata demult....cand aveai poate o sumedenie de intrebari fara raspuns...si abia asteptai o intalnire ca cea pusa la cale aici pentru a-ti clarifica cel putin o parte din ele.


Asta este - m-a deranjat aspectul si am scris asta cu naduf si cu respect totodata pentru toti!

Daca am deranjat cu acest mesaj rog adminul sa il stearga.

Catalin

Salut...daca se poate..ma bag si eu..de pe 2 pana pe 6...tel 0751469581...daca se schimba ceva dati si voi in biip. Avem unde lasa atelajele in siguranta...ca vin cu dihania pe peridoc. Abia astept...


Ciby

#36
Citat din: Cristy din Septembrie 12, 2014, 07:13:37 PM
Nu stiu ce aveti de impartit!
Parc-ati fii niste copii care se supara si-si iau fiecare jucariile si pleaca acasa!

Daca se poate ceva constructiv ar fi mai de folos decat ce am citit mai sus...
...

Asa Cristi, ca bine zici!

Acum, cand si la mine se profileaza un mare DA, vad ca initiativa moare din fasa (in paranteza fie spus, acum se folosesc scutece de unica folosinta si dupa cum citesc pe aici, aceasta propunere cam acolo se indreapta!).
Nici eu nu sunt mare amator de plimbari lungi, cu zeci spre sute de kilometri, dar o solutie de compromis se poate gasi.
Propunerea cu acea tabara a barcagiilor, un fel de "home sweet home" este binevenita. Alegerea locului este insa o problema critica. Aproape de o localitate de unde se poate face aprovizionarea cu cele necesare, destul de centrala sa permita pasaje mai lungi pentru doritori, pasaje scurte pentru o parte din ceilalti si loc de pescuit sau de odihna pentru restul.

In ultima instanta, pentru ca provocarea a fost lansata, ce facem? Mergem mai departe? Sau sa-mi intreb prietenii daca merg la Maliuc? O delta trebuie anul acesta, nu pot fara!

Off-topic:
Bogdane, dupa tot ce ai scris pe acest topic, credeam ca s-a instalat pacea, dar vad ca nu! Daca nu vei inceta sa te inchizi in gogoasa construita din propria matase, te vei autoizola fata de aceasta comunitate! Treaba ta, faci cum crezi!
Si sa-ti mai spun un lucru: intotdeauna povestile necunoscutilor cu care am avut de a face in imprejurari asemanatoare, au fost cel putin interesante, chiar fascinante! Chiar pot sa-ti multumesc, ca in aceste imprejurari mi-am amintit de Naita, betivul din Constanta, ajuns negru pe mosie la Maliuc! Un om cu adevarat deosebit!

PS:
Eu am demontat tot de pe barca, pentru o restaurare completa, sa curat vopseaua veche, reparatii, revopsire cu poliuretanica de aviatie, parbriz nou, etc., etc. A ramas la stadiul demontat. Dar pentru aceasta iesire montez comenzile, volanul si motorul, pun scaunele de camping si vin!

Intersect

      Salut,
Pupezica a fost cel mai entuziasmat de ieseala asta cu aceasta ocazie vroia sa deconspire o parte din locurile care chiar impresioneaza
prin salbaticie si frumusete,nu multi oameni ai deltei le stiu sau vor sa le prezinte.
Prin posturile scrise de el punea totul la dispozitie...Sper ca baltareala sa continue...
Born to fish,forced to work!!!

bogdan iulian

Seara buna.Am citit cu mult interes toate postarile legate de intrunirea programata si as fi vrut sa particip.Dar sunt doar un novice in domeniul barcilor si apelor si nou in aceasta comunitate.Colegul care a initiat intrunirea crede ca este loc (vin cu barca mea) si pentru incepatori?

Vali

Citat din: Pupezica din Septembrie 12, 2014, 05:17:28 PM
Sa stau si sa "depanez amintiri" in Delta cu barcagii pe care nu-i cunosc, abia de-i intalnesc pentru prima oara, nu ma coafeaza. Sa stau cu Vali si sa vorbesc despre "golaneala pe ape" noi fiind pe mal... nu mi se pare atractiv. Sa stau cu Ciby si sa vorbim despre Canalul Apicol... pe un mal uitat de Dumnezeu... este  foarte interesant. Pot sa-l sun. Aflu mai multe ... Mai bine faceti o tabara cu  "de suete", sa va vorbeasca cate un cunoscator despre Delta si ecologie. Eu prefer sa ma plimb !!! Bafta !!!

Stii cum suna asta? Exact ca ala care a spus acum 3 ani jumate "ba, ia vedeti ca eu sunt doctor in management si barcaholic e forumul meu!".

Eu n-am sa-ti scriu ce ti-a scris Modi pe barcaholic, dar am sa spun atat: daca vreau sa aflu mai multe despre Delta decat stiu deja, prefer s-o fac in ritmul meu, nu sa bifez obiectiv dupa obiectiv, precum un turist vestic robotizat. Important e sa fiu pe ape, sa simt respiratia diurna si nocturna a tot ce ma inconjoara. Si ca mine sunt multi, mai ales pe forumul de fata.

Nu vreau sa te supar cumva, dar daca ramai chitit pe ce ai scris mai sus, eu nu ma mai bag. Nu am de ce. Nu oblig pe nimeni sa se intalneasca, dar nici pe mine nu ma poate obliga nimeni sa ma bag intr-o chestie care nu ma coafeaza. Daca ramane asa, am sa merg cu cei cativa cu care sunt pe aceeasi lungime de unda, in locuri care ne plac, si sa facem ce ne dorim cu adevarat. Pana la urma e democratie, pot fi si mai multe intruniri (oricum sunt deja), si poate e mai bine, nu ne deranjam reciproc.

Din partea mea depinde cat de flexibil e fiecare. Eu am lansat o propunere tocmai pentru a se depasi intepaturile online din prezent. In plus, suntem intre pasionati, si ce poate fi mai bine inclusiv pentru tine decat sa conduci pasionatii adevarati prin locurile pe care le cunosti, si nu lobotomizatii de pe facebook, cu care te certi continuu. Daca lumea vine la aceasta prima intrunire, pe viitor sigur va fi si mai solida participarea. Si daca vom putea, noi pasionatii, sa ne organizam si sa iesim in felul asta, poate vom avea un minim impact asupra turistilor care nu-si strang gunoaiele, asupra hotilor locali, deconspirandu-i etc.

Propunerea a fost de a ne intalni tocmai pentru a depasi stadiul de prieteni online. Daca tu de la inceput ne spui "ba, eu n-am treaba cu voi, eu merg sa ma dau", nu inteleg de ce nu mergi direct sa te dai singur. O asemenea iesire inseamna mult mai mult decat arsul de gaz ca sa vezi nu stiu cate obiective in 2-3 zile.

Inca o data, nu vreau sa deranjez cu ce am scris aici. Stii bine cat te apreciez si cat te laud in toate directiile. Dar scuza-ma ca-ti spun, degeaba te laud eu, daca tu esti autist si traiesti in lumea ta. Nici nu vreau sa te simti vreodata obligat la ceva, dar nici pe noi nu poti sa ne obligi sa ne "mulam" dupa standardele tale.

Seara buna tuturor, si sper ca maine sa avem o discutie mai constructiva.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Intersect

  Salutare tuturor,
Reactia Pupezicii este indreptatita dintr-un anumit punct de vedere...Sper sa ne vedem cu totii intr-o formula cat mai completa si toate lucrurile o sa se aranjeze.
Born to fish,forced to work!!!

Don Basilio

iarasi legile lui Murphy!!! daca s-ar merge pe 9-12 oct.  ... ehe ehe, o avea eu norocul asta?

gsteph

cu ceva timp in urma am pus o intrebare [semi-retorica] pe acest forum si Florio mi-a dat raspunsul.

Raspunsul lui Florio

eu sunt disponibil la inceput de Octombrie si cu un loc in barca, 16-20km/h.

Pupezica

@ Vali :

Ceea ce tu nu stii sau n-ai observat este ca am  ... cam o luna  ... de cand nu am facut nici o tura. Ma arde dorul de Delta mult mai mult decat dorul de povesti. Acestea le putem face la carciuma. Tu spuneai :  "...  conteaza numai golaneala pe ape". Asta imi doresc si eu, "sa ma dau ..."

Legat de Delta, o iubesc ca si tine, poate ca... in stilul meu. Dar sa ma duc, sa campez, sa stau sa beau, sa povestesc "doct"... nu este stilul meu si stii bine asta. Si eu vreau "sa-i simt respiratia nocturna si diurna" Vali, dar de pe barcuta, din Balta.

@ Ciby :

Nu vreau sa demonstrez nimic, nimanui. Vroiam sa arat unor oameni pasionati niste ape leganate noi. Daca as vrea sa arat de ce sunt in stare, mi-as lua  Pilotul si am merge, evident singuri... Stii bine ce spun. Am invatat MULTE de la tine ...

Consider ca o iesire in Delta trebuie sa fie mai mult decat "a face cunostinta" si a sta pe un mal. Dar asta este doar parerea mea ... Pentru a face cunostinta intre barcagii avem ... forumuri, carciumi, mailuri. Iar simt nevoia sa-l citez pe Vali : " ... conteaza numai golaneala pe ape". Eu  nu sunt pescar sa campez 3 zile in acelasi loc. Am spus ca nu impun nimic, nimanui. Am propus... ce ? O tura. Am spus clar : nici datele, nici lungimea turei, nici viteza de croaziera nu sunt importante. Le rezolvam, fiecare se adapteaza.

@ colegi de forum :

Am achiesat la invitatia Braconierului din prima. Am postat o "schema" de tura. Am mai postat una ... Dar sa mergem in Delta si sa stam pe un mal, doar pentru ca unii "spala malurile" si "n-au chef sa se miste" , is not my style.

Am purtat discutii pe privat cu incepatori entuziasti care abia asteapta sa cunoasca Delta. Am zis "DA, veniti ..." Acum ce sa le spun : "luati multa palinca, ca stam pe mal... sa va explic...", sau sa va explice "x" de ce nu este bine sa te plimbi prin Delta, ca "speli malurile" ???

In concluzie, daca "se vrea" plimbare, multa, putina, rapida, scurta, OK, "ma bag". Daca se vrea "bauta" pe un mal uitat de Dumnezeu, "is not my style".

@ Ciby & Vali  ("citandu-i" pentru ca sunt cei mai importanti contributori si cei mai harsaiti intr-ale Deltei)

Ciby, nu am nici un cocon de matase... Vali, nu vreau sa impun NIMIC ... Dar ...voi ati inebunit ??? Mergem sa "ne cunoastem" in Delta pe un mal pentru ca asa este... "ecologic" ??? Nu facem tura sau ture pentru ca asa ne recomanda "x" ? @ Vali : Ai fost la Sfantu ... ce ai facut ??? Am vazut niste filmulete pe net care aratau ca n-ai stat cu c...ru pe camasa. In zone strict protejate... Ciby, nu ti-e dor de ape leganate ??? Mergem pe Sontea si... campam ??? Sau pe Razboinita ??? Chiar si atunci cand ne-am intalnit, tot am facut o mini-tuta ... pe Baclanestii Mari.

@ Byteworks... Cred ca ai inteles fff bine cele doua posturi desi AFIRM ca nu se refereau la tine ... Sa mergem in Delta, tu venind din nord 600 Km, eu venind din sud 300 km, sa ne cunoastem ... is not worth it. Mergem in Delta sa ne plimbam ...

In conclusion... nu vreau sa sparg eu gasca "ecologista" care vrea sa stea pe un mal uitat de Dumnezeu, in Delta, sa bea si sa povesteasca... Apropos de Ciby care chiar stie, sunt fff curios unde veti putea pune 10 corturi la un loc. Dar sunt absolut sigur ca "ecologistii" care au cunoscut Delta doar pe Net vor gasi solutii ... "ecologice" de campare.

Atentie, campatul in Delta este strict interzis.

P. S. Va salut pe toti si nu am intentionat sa jignesc pe nimeni. Iesind din "coconul meu de matase" va urez intalnire placuta, pe un mal al Deltei. Sper sa fie suficient de mare ...  Cine vrea sa se plimbe, vine cu mine. Cine vrea sa fie "ecologic" campeaza cu "x" sa auda cum se spala malurile...

P. P. S. Nu vreau sa scindez "gasca'. Sunt doar un contributor la ceea ce inseamna CapCompas ... Dar nu prea stiu ecologie, ca n-am invatat la facultate...
Apa sub chila si vant din pupa !!!

Vali

Hai ca gasim noi o cale. N-o sa stam la palinca (eu nu beau cand merg in balta, si oricum de felul meu nu beau). N-o sa stam sa dezbatem ecologie, ci o sa ne bucuram de Delta, fiecare in felul lui - plimbari mai lungi sau mai scurte, pescuit, stat la povesti seara etc.
Daca am deranjat pe cineva (Bogdan :)? ), il invit sa-mi faca o baie neveu cand ne gasim, mai ales ca apa o sa fie calda inca.
Incet incet o sa gasim formula optima. Mai ales ca am inteles ce a vrut sa spuna Bogdan. Sigur nu e doctor in management :D.
Asa ca hai sa mai adunam idei. Cea mai importanta idee e ca toata lumea e binevenita. Mai departe vedem ce si cum.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau