Colind de pe Gran Wazoo

Creat de Rumpi, Decembrie 25, 2014, 10:08:37 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Rumpi

 Dragii mei merci pentru toate urarile. Sa speram ca nu devin legenda ci traiesc mult si bine sa va povestesc ce fac. E mai greu aici ca mexicanii nu mai vand stickuri usb cu net (prin telefon) asa ca umblu pe la internet cafe-uri sau parazitez starbucksurile.
Am luat generator (chinezesc, 2T) 1000W da dracu stie cat are pe bune, nu moare cu radiatoru de 1,5kW conectat (da nici ala nu mere ca la priza). Am luat si incarcator de baterii de 40A sa mearga treaba mai iute. Mai mare n-am gasit. Acuma mai trebe sa fac plinu la motorina si benzina si oi lua-o din loc spre sud. Urmatoarea oprire preconizata Bahia Tortugas, la vo 300 mile. Navigam cu Navionics pe tableta si telefon si autopilotu conectat. Sa vedem cum va fi. 

Poza cu dovada ca CapCompas a ajuns pe Pacific. Undeva inainte de Ensenada, data viitoare pozez si GPS-ul.

Vali

Imi amintesc cu ani in urma cand eram o mana de oameni care povesteam pe net ceea ce visam. Tu esti primul care ai ajuns sa-ti vezi visul cu ochii, plecand in lume cu barca proprie, lasand in urma confortul tarmului. Multumim ca ne-ai inseninat aceste zile de iarna, si sa ai vant prielnic in toate caile tale pe ape.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Florio

Citat din: Rumpi din Ianuarie 12, 2015, 12:50:06 AM
Dragii mei merci pentru toate urarile. Sa speram ca nu devin legenda ci traiesc mult si bine sa va povestesc ce fac. E mai greu aici ca mexicanii nu mai vand stickuri usb cu net (prin telefon) asa ca umblu pe la internet cafe-uri sau parazitez starbucksurile.
Am luat generator (chinezesc, 2T) 1000W da dracu stie cat are pe bune, nu moare cu radiatoru de 1,5kW conectat (da nici ala nu mere ca la priza). Am luat si incarcator de baterii de 40A sa mearga treaba mai iute. Mai mare n-am gasit. Acuma mai trebe sa fac plinu la motorina si benzina si oi lua-o din loc spre sud. Urmatoarea oprire preconizata Bahia Tortugas, la vo 300 mile. Navigam cu Navionics pe tableta si telefon si autopilotu conectat. Sa vedem cum va fi. 

Poza cu dovada ca CapCompas a ajuns pe Pacific. Undeva inainte de Ensenada, data viitoare pozez si GPS-ul.

Super! Nu stiu de ce, pavilionul tau pictat de mana imi arata estetic mai reusit decat cel de fabrica :) . Poate ai o maiestrie neexploatata inca ;)
Da-i inainte, acomodeaza-te cu barca,  bucura-ne cu cate o veste sau poza despre calatoria ta.
Esti intr-adevar unul dintre foarte putinii care reusesc sa plece in lume, pe barca proprie, iar asta ma insufleteste (si cred ca pe multi altii ca mine ) .

Florio

Citat din: Vali din Ianuarie 12, 2015, 05:12:43 AM
Imi amintesc cu ani in urma cand eram o mana de oameni care povesteam pe net ceea ce visam. Tu esti primul care ai ajuns sa-ti vezi visul cu ochii, plecand in lume cu barca proprie, lasand in urma confortul tarmului. Multumim ca ne-ai inseninat aceste zile de iarna, si sa ai vant prielnic in toate caile tale pe ape.

Il mai avem exemplu pe Svejk, ce ne trimitea din Hauraki Gulf- Noua Zeelanda, vesti despre ce mai lucreaza la barca. Tot din zona folclorica a lui Rumpi si el, or avea astia un dor de duca cuplat cu vointa mai multa si nebunie la fel :)
Oameni care  fac mai multe decat vorbesc.
Cinste lor !



P.S.
  Daca tot am mentionat romani temerari, trebuie sa imi scot palaria in fata lui Mihai Albu care e in acest moment impreuna cu fiul sau, pe velierul Phoenix, in drum catre Capul Horn! Nu mai stiu un alt roman care sa fi facut asta.

(Parcursul in timp real : https://mapsengine.google.com/map/u/0/embed?mid=zm_7xoYLvHus.keqjujLUA36o)

felicimond

Salutare Rumpi si La Multi Ani! Dar mai ales, sa o stapanesti sanatos!
Intru si eu ca omul dupa vacanta, pe forum si cand ce sa vezi, cineva ne face o surpriza imensa,
colindandu-ne si colindand lumea. Felicitari nu pentru achizitia buna pe care ai facut-o cat pentru ca ti-ai urmat visul. Asta pentru noi, astia ramasi cu sarmaua in gat, se traduce in "iata ca se poate!"
Iti doresc sa te bucuri de ea, cel putin asa cum as face eu.

"watermaker (home made cu pompa de la spalatoru nemtesc sub presiune, dupa indicatiile nemtilor de pe net"
asta e foarte tare. Vrem si noi link daca nu ti-e prea greu tinand cont de conditii.

Citind postarile celorlalti forumisti, mi-am dat seama ca sunt toti alaturi de tine. Chiar daca niciunul dintre noi nu va da curs invitatiei tale, sa stii ca suntem cu gandul la tine. Iti dau PM cu numarul meu si pune-l in memoria telefonului. Sper sa nu ai niciodata nevoie de el. Habar nu am daca te voi putea ajuta cu ceva vreodata, dar merita incercat. Aici suntem mai multi si om gasi noi o solutie daca ai vreo belea. Repet, sper sa nu fie nevoie. Dar mai bine sa il ai, ca daca nu il ai, abia atunci apare nevoia.
Ganduri bune si pune pe hartie tot ce traiesti. O sa iasa o carte pe cinste si ar fi pacat de o asa experienta. Suntem cu tine!

Rumpi

Merci de aprecieri, chiar nu e asa mare lucru ce fac aici.
Pavilionu e mai mare decat standardul 60/90cm ca mai mic nu puteam desena cu pensula de burete. N-am talent nici n-am invatat sa desenez.

Cu watermakeru e simplu. Se ia al mai mic Karcher (ala cat un rucsack mic, 2.9 parca). Smecheria e ca asta micu are pompa de presiune din plastic cu pistoane de inox. Inoxu e numa A2 asa ca trebe clatit regulat cu apa dulce  (sau facute pistoane A4 sau bronz pe strung). In mexic modelu e la oferta peste tot (Walmart, sams club, etc.) la 999 pesos, adica 72 dolari. Este si in romania, cam acelasi pret da in euro. Se mai ia un tub de presiune si o membrana standard (cam 500 dolari) o supapa de reglaj, manometru, pompa autoamorsanta (pompa de presiune nu se autoamorseaza), filtre si furtunaraia aferenta. Furtunu de presiune de la karcher se conecteaza la intrarea tubului de presiune.  Trebuie o piesa adaptoare facuta pe strung ca nu se gaseste mufa npt-metric in dimensiunea care trebe. Pompa se actioneaza cu generator de 1kW si eventual variator de turatie. Pompa de la karcher duce lejer o membrana si e la limita cu doua membrane in cascada (da merge). E un sistem simplu, fara automatizare, consumator de energie. Nu poate fi pus pe baterii decat daca ai baterii capabile sa duca 1kW timp de o ora, plus invertoru aferent. O sa caut si linkul.

Rumpi

http://www.albin25.eu/our-a25ak-dido/34-dido-stories/60-didos-watermaker

11 pagini cu realizarea practica si 2 sezoane de folosire. Cu poze.

Am uitat sa multumesc pentru linkul cu marius albu. Bravo lui. Daca mai continua asa nu o sa ma ramana romanilor nevoiasi ca mine nici o premiera in velism. Sper sa aiba vreme buna si sa nu i se intample nimic.

Florio

Citat din: Rumpi din Ianuarie 13, 2015, 11:33:31 PM
http://www.albin25.eu/our-a25ak-dido/34-dido-stories/60-didos-watermaker

11 pagini cu realizarea practica si 2 sezoane de folosire. Cu poze.

Am uitat sa multumesc pentru linkul cu marius albu. Bravo lui. Daca mai continua asa nu o sa ma ramana romanilor nevoiasi ca mine nici o premiera in velism. Sper sa aiba vreme buna si sa nu i se intample nimic.

Foarte interesant. Ma gandesc (ca orice om neincrezator in scule electrice pe mare) daca nu e fezabila o pompa manuala cu un brat al fortei foarte mare (1,5m sau mai mult) de pilda o teava  care sa se monteze la manerul pompei atunci cand e nevoie. Asta n-ar avea cum sa ramana in pana de curent.

gvincentiu

Lasa, stimate coleg, nu ai de ce sa fii suparat: numai ce ma uit pe bordajul lui Phoenix, imi dau seama ce sponsori are. Asa, tu ai plecat pe muschii tai. E o mica, mare diferenta.
Ganduri bune !

Rumpi

Din pacate varianta manuala e exclusa in regim home made. Ca sa mentii presiunea cu o pompa normala cu pistoane intr-o membrana standard ai nevoie de aprox. 800W. Corpul uman nu genereaza atata nici cu muschii de la picioare. Nu mai vorbim sa tii ritmul o ora ca sa generezi o cantitate de apa semnificativa.
Din cate stiu exista 2 modele manuale pe piata ambele de la firma katadyn, PUR 06 si PUR 35. 06 e o chestie de strans in mana destinata supravietuirii individuale. Face cam un pahar cu apa inainte sa nu mai poti. PUR 35 Survivor e mai mare, destinata plutelor de salvare. Are un maner lung. Face cam 2-3l inainte sa iti dai duhu. Ambele au pompe speciale cu recuperare, patentate. Ambele modele se gasesc tot timpul pe ebay america ca surplus militar, nefolosite, 35 e cam 300 dolari. Membranele sunt loterie, daa se gasesc noi desi sunt model special. Cautati cu varu gogu.
Daca nu va place optiunea electrica nu aveti decat sa cumparati o pompa de presiune care poate fi antrenata de un motor termic. Ori de motorul principal cu un ambreiaj decuplabil la fulie, ori de un mic motor separat, exact ca orice motopompa de la magazin. Componentele se gasesc la orice distribuitor serios. Problema sunt preturile. Pompele trebuie sa fie ori din inox A4 ori din bronz ca sa reziste la apa de mare. Majoritatea pompelor pentru apa din pacate sunt din alama. Si pompele pentru substante corozive sunt echipament industrial cu preturi pe masura. Asta e smecheria cu pompa de la cel mai ieftin model de karcher. Pentru 70 euro primiti pompa (din plastic, eventual schimbati pistoanele cu unele facute la strung da nu-i musai), motorul si furtunul de presiune. Totul la pachet made in germany. Si daca se strica dupa un an doi, ce inseamna 70 euro in comparatie cu 1000 cat e o pompa industriala pentru substante corozive. Tineti o rezerva pe barca cu care spalati puntea. In europa nici nu trebe rezerva, intrati in primul port si orice magazin tip praktiker are karcher. Restul componentelor au acelasi pret indiferent de pompa folosita.
Daca chiar vreti presupun ca cineva poate detasa motorul electric de pompa si adapta un motor termic. Nu e tocmai usor, pompa si motorul din karcher sunt concepute ca o unitate dar de putut se poate. Personal nu vad sensul. Majoritatea barcilor au electricitate si majoritatea au si generatoare chiar daca au panouri fotovoltaice. O barca mica nu poate avea destule panouri solare sa duca un watermaker pe 12V (facand abstractie de pretul unui asemenea utilaj). Deci de ce sa duci cu tine si motopompa si generatoru? Pentru cazul in care se strica motoru electric de la pompa? La 70 euro mai bine ai un karcher de rezerva sigilat intr-o punga. Daca scoti ansamblul din cutia galbena de plastic in care vine e chiar mic.
Fara curent aveti varianta clasica cu rezervoare. Eu am 90l sub cuseta prova, inca 40l in canistre pe cuseta. La un consum de 3l pe zi am 40 zile autonomie. (Sau 20 zile in 2) Da ma spal pe mine si vasele cu apa din balta ai mare si ma sterg la popo cu servetele umede de bebelusi. Asta e pretul economiei.

mariusm piesenoi111

Salutare domn' profesor.....
De-a dreptul ignorant ce ma aflu....Noroc ca s-a tinut Florio de cuvant si a facut pe raspandacul pe barcaholic ca altfel nu mai stiam nimic de tine......
Eu care ma gandeam ca had enough Brigitte Bardot  traiesti visul american pe la vreo multinationala......
Nu pot sa spun decat FOARTEEEEE  TARE si sa iti doresc ce imi doresc si mie!
BRAVOOOOOOO!

Mihaif99

Citat din: Florio din Ianuarie 14, 2015, 07:55:36 AM
Foarte interesant. Ma gandesc (ca orice om neincrezator in scule electrice pe mare) daca nu e fezabila o pompa manuala cu un brat al fortei foarte mare (1,5m sau mai mult) de pilda o teava  care sa se monteze la manerul pompei atunci cand e nevoie. Asta n-ar avea cum sa ramana in pana de curent.

Brat mare sau mic, lucrul mecanic e acelasi daca nu pui si greutatea bratului  ;)  Adica la x pompari, tot arata apa scoate.

mariusm piesenoi111

Inca ceva ....ai putea schimba titlul topicului din Colind de pe Gran Wazoo ( de inspiratie etilica, am inteles, hac!) cu Colind pe Gran Wazoo  :)

Rumpi

Merci marius, nu schimb titlul ca eu o sa va tot colind de acuma. Doar ca in proza.
Azi am reusit sa iau hartia de plecare de la capitanie asa ca sunt acoperit spre sud.
Si poze cu vecinii de doc, noaptea. Cand se pun pe facut scandal regret ca n-am vapor frigorific sa umplu calele. De tusit tusesc foarte uman, zici ca esti la sanatoriu TBC. Pozele sunt din cockpit noaptea cu telefonu asa ca scuzati calitatea.

mariusm piesenoi111

#59
Salutare din nou!
Habar nu ai cat de mult mi-as dori sa facem un share la o fasole cu ceapa ( si sa aduc eu tarhonul :) ) ( tarragon sa ceri pe unde esti tu sau mai bine estragón :) )
In alta ordine de idei, tare curios sunt ce ai spus la interviul de viza US.....ma duc sa get my own boat?
Cum ai calculat bugetul pentru un an sabatic?
Fuck man.....you're living MY dream!!!!!
Numai bine!