Achizitie velier / Initiere in sailing

Creat de Innotrics, Iulie 03, 2018, 03:05:11 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Innotrics

Salutare tuturor.
Stiu ca este deja un topic cu acelasi subiect, dar am zis sa deschid unul nou vazand ca s-a pus praful pe discutia aia de acum 3 ani.

Sunt newbie, si in caut sa dezvolt un hobby nou. Ideea velierelor si-a gasit cumva loc in creierul meu si a inceput sa faca radacini.
Asteptari:
Pai final goal sa zic asa, este achizitia unei barci proprietate personala. Imi doresc o barca incapatoare, unde sa am loc sa ma bucur cu prietenii mei - cum povestea Rumpi despre burtosii lui ghiftuiti cu bere acum vreo 3 ani; dar in acelasi timp sa fie potrivita si pt iesit in cuplu, cu domnite simandicoase.
Barca se vrea dedicata pentru mare, cat mai stabila. Deci confort si stabilitate ar fi primele criterii de selectie.

Dar stiu ca pana acolo e cale lunga, asa ca o iau incetul cu incetul.
Si stiu ca imi trebuie un start point. As vrea mai intai sa ies intr-o tura, sa vad pe viu ce si cum se intampla. Era cineva acum 3 ani, care se oferea prietenos sa scoata un amator intr-o tura.
Aprp, daca exista cineva dispus sa ofere lectii de initiere voi fi recunoscator. Pot plati respectuos in mod amical cu bere / mici - romaneste. Sau pot plati cu rom / wiskey - marinareste. Sau pot plati oficial in bani daca este cazul. :)))) Oricum ar fi nu as ramane dator.
Ultima data cand am pus piciorul intr-o barca cu vele a fost in facultate, acum vreo 7 ani, obligat de nea profesorul / instructorul - un dobitoc nesuferit; pe o vreme de rahat.
Deci experienta aia nu a fost tocmai placuta.

Pana una alta, daca aveti ceva recomandari, sfaturi, pareri, voi citi cu placere.

Cu respect.


Innotrics

Deocamdata nicio parere de la cunoscatori. Nu-i nimic, am rabdare.

Intre timp, am frunzarit forumul, si cateva site-uri de vanzari barci. Si ceea ce mi-a atras atentia este MacGregorul 26M.
Prin ochii unui necunoscator, adica ai mei, barca asta este absolut superba.
Acum, tinand cont de pretul de achizitie destul de mare - aproximativ 20 de mii E, ma gandesc ca poate nu e cea mai buna optiune pt o prima barca. Pareri?
Daca printre noi exista vreun fericit posesor al acestei barci, as aprecia parerea lui personala.
Referitor la pret, exista posibilitatea de a o gasi mai ieftin in west? (Olanda, Franta, Spania etc)

Bogdan

Salut!
Cel mai bun cunoscator al Mac-ului este Florio. Si cand spun asta, cred ca sunt in asentimentul tuturor utilizatorilor acestui forum si nu numai.
Personal, nu cred sa existe o barca care sa fi nascut mai multe controverse decat Mac-ul. Ca fost posesor de Macgregor 26 M iti pot spune ca nu este o barca rea, dar mie nu mi s-a potrivit.  Cred ca cel mai mare avantaj al acestei barci este acela ca isi mentine valoarea de revanzare la cote mari.  Sau in orice caz, mai mare decat la alte barci.
Ti-as recomanda un model mai vechi, respectiv un Mac 26 X sau un D . Au calitati nautice ceva mai bune, dar cel mai bine este sa te hotarasti ce vrei sa faci cu barca si mai ales pe unde sa te dai cu ea.

Innotrics

Salut Bogdan.

Daca isi mentine sau nu valoarea, nu este foarte important pentru mine. Imi doresc o barca pe care sa o tin, nu sa o vand dupa 2 sezoane.
Barca va fi destinata pt ture pe mare. Despre Mac 26X sau D inca nu stiu nimic, dar mersi ca mi-ai zis o sa fac o cautare.
Nu pot sa zic ca sunt deja fixat pe Mac, dar ceea ce mi-as dori este ceva asemanator.
26M arata foarte frumos, in poze cel putin. Dar pot opta pt orice altceva care arata la fel.

Ceea ce caut este o barca stabila, cat de cat sa-mi stea berea pe masa in careu :D. Si suficient de incapatoare astfel incat 6 persoane sa nu se calce pe sosete. Bineinteles sa aiba toate dotarile, respectiv toaleta, bucatarie etc.

Ai spus ca ai avut si tu un Mac 26m, cat a fost pretul de vanzare ?
O barca buna, asemanatoare cu Mac-ul, am sanse sa o gasesc mai ieftin in west? Parca 20 000 E e destul de mult, mai ales pt mine care sunt entry-level in sailing.


Numai bine!

draken

In insulele grecesti sunt multe marine. In marine zac multe veliere care de-abia isi asteapta un nou proprietar. Nu vor veni singure la tine. E vara. Si depinde doar de tine.

Innotrics

M-am gandit si la Grecia.
Dar sa ma duc eu de capu meu asa ca duminica in targ, nu pot. Nu as sti dupa ce sa ma uit ...

Innotrics

Aprp, ce acte trebuie facute la achizitie?

Sa zicem ca ajung maine la greci, in prima marina gasesc o barca pe care mi se pune pata. Proprietarul o are la vanzare, ne intelegem la pret, apoi ce urmeaza ?

Bogdan

Citat din: draken din Iulie 05, 2018, 11:49:48 PM
In insulele grecesti sunt multe marine. In marine zac multe veliere care de-abia isi asteapta un nou proprietar. Nu vor veni singure la tine. E vara. Si depinde doar de tine.
Hai sa nu exageram, stimate domn! E totusi un forum prin care fiecare contribuim in sens pozitiv, zic eu! Poate si administratorul si-a propus acelasi lucru cand l-a creat.

Vali

Nu va certati :). Draken are un velier superb, luat de la greci, la bani buni si intr-o stare tehnica excelenta. Bineinteles ca asemenea ocazii sunt rare, dar nu e exclus sa gasesti asa ceva, mai ales daca proprietarul e neamt sau englez.

Eu as sti la ce sa ma uit daca m-as duce sa-mi iau barca, dar cred ca Innotrics are intai de experimentat si invatat ce calitati sa caute la o barca. Oricum, dupa mine Mac-ul 26 ar fi ultima alegere daca intentia e navigatia marina.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

sebba

Mergi acum in Neos Marmaras
Este acolo un McGregor și langa el e barca mea, un GibSea 43 din 2003.
De mâine, cred, va ajunge și Constantin Lascu acolo, se va da cu barca mea vreo 3 săptămâni.
Poți merge cu el și vei învăța multe.
Costurile vor fi minime
0732250000, poți să mă suni când vrei.
Seba

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Simulatoare Teste ANR - http://anr.end.ro

Bogdan

Citat din: Vali din Iulie 06, 2018, 05:31:25 AM
Nu va certati :). Draken are un velier superb, luat de la greci, la bani buni si intr-o stare tehnica excelenta. Bineinteles ca asemenea ocazii sunt rare, dar nu e exclus sa gasesti asa ceva, mai ales daca proprietarul e neamt sau englez.

Eu as sti la ce sa ma uit daca m-as duce sa-mi iau barca, dar cred ca Innotrics are intai de experimentat si invatat ce calitati sa caute la o barca. Oricum, dupa mine Mac-ul 26 ar fi ultima alegere daca intentia e navigatia marina.
Nu am nicio intentie de cearta :).  Voiam doar sa spun ca pana la recomandarea de a alege o barca din Grecia, mai este cale lunga pentru Innotrics.

Innotrics

#11
Citat din: sebba din Iulie 06, 2018, 10:29:30 AM
Mergi acum in Neos Marmaras
Este acolo un McGregor și langa el e barca mea, un GibSea 43 din 2003.
De mâine, cred, va ajunge și Constantin Lascu acolo, se va da cu barca mea vreo 3 săptămâni.
Poți merge cu el și vei învăța multe.
Costurile vor fi minime
0732250000, poți să mă suni când vrei.
Seba

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Seba, multumesc frumos.
Daca as fi avut posibilitatea, plecam acum spre Greci. Din nefericire sunt la vapor si mai am cam o luna jumate pana la liberare.
Am notat nr. tau de telefon, si te voi deranja pe la sf lunii august cand ajung acasa.
Am urmarit povestea barcii tale... ceva deosebit.
Cat despre MacGregorul la care m-am oprit eu, as alege oricand in locul lui un GibSea 43 cum ai tu. Dar cum zicea si Vali putin mai sus, mai intai trebuie sa ma initiez, sa experimentez. In momentul de fata cunostintele mele despre barcile astea se rezuma la ... nume. :(

Later Edit:
Intre timp am vazut pe la ce preturi se invarte un GibSea 43... ...  Raman la MacGregor :))))))))

sebba

Când vrei, mă suni.
Barca se va plimba nonstop, și nu doar in sezon și nu doar in Egee
Ape line!

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Simulatoare Teste ANR - http://anr.end.ro

Vali

@Innotrics: Stefan, cred ca te uiti prea mult la design si ai mai putin idee despre ce conteaza cu adevarat la o barca de mare. Uite, colegul Bogdan a inceput cu Mac 26 si acum si-a luat o barca despre care multa lume spune ca e superlativul in materie de barci seaworthy, dar si accesibile: Albin Vega 27. Topicul e acesta: https://forum.capcompas.ro/index.php/topic,2714.0.html .

Ce e asa de apreciat la barca asta: maximum de seaworthiness pentru dimensiunea ei, simplitate, robustete, mentenanta redusa, cheltuieli mici de exploatare, performante bune pentru clasa ei. E undeva pe primele locuri in cartea lui John Vigor "Twenty small sailboats to take you anywhere". Face parte dintr-o generatie de barci facute extrem de solid, chiar daca are un design oarecum vetust.

Si barca lui Draken e super misto, o generatie ceva mai noua si oarecum mai confortabila. Daca ii vei citi posturile, vei gasi amanuntele despre achizitie, exploatare etc.

E bine ca ai posibilitatea sa te dai cu Sebba sau cu nea Lascu, vei avea multe de asimilat de la acesti pasionati adevarati. Mult succes la achizitie :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Innotrics

Vali mersi frumos pt sfat.

Este adevarat ca Mac-ul mi-a furat ochii cu design-ul. Dar nu m-am oprit aici, a fost data ca si punct de referinta. Si ma bucur ca incepe sa evolueze discutia asta. Uite, tu ai venit cu varianta Alpin Vega 27, si argumente foarte puternice in favoarea ei (pt care multumesc din nou). Si desigur, o sa fac un research despre ea.
Dar la fel ca si tine sper ca vor fi si alti cunoscatori care imi vor face cate o recomandare, astfel incat la final sa pot sa iau o decizie informata.

Initial planul de achizitie era pt vara urmatoare, tinand cont ca din sezonul asta nu mai prind mare lucru.
Dar am tot citit despre barci zilele astea si nu cred ca mai rabd :))
Oricum, mai e timp de citit, si sigur nu o sa hotarasc nimic pana nu iau legatura cu Seba.
Cel mai important pt mine acum, e sa fac o tura, cat de scurta. Sa vad cum e, fizic.

Numai bine.