Pescuitul, boala grea :)

Creat de Vali, Februarie 08, 2012, 09:31:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 7 Vizitatori vizualizează acest subiect.

modi

Citat din: ionitzady din Iunie 30, 2013, 11:04:46 AM
nea' modi da povestea cu matizu unde-i , sa termin si io povestea ca mi-a ramas gandu... la radio , ajentu Dobre si imbarligaciosii ...... , ???????

;D ;D ;D Imi fac timp si-o termin . Promit !

bradutzu

cica sa pleci in delta linistit!
nici nu mai tin minte de cate ori am lasat masina in parcarea aia!
Sa auzim numai de bine!

Ciby

De cand este poza asta Cristi?

radasous

Citat din: bradutzu din Iulie 02, 2013, 01:26:46 PM
cica sa pleci in delta linistit!
nici nu mai tin minte de cate ori am lasat masina in parcarea aia!
Catch and Release!
When people have trouble communicating, the least they can do is to shut up.
-- Tom Lehrer

bradutzu

este de ieri!
nu imi spune ca ai masina ...... acolo?
Sa auzim numai de bine!

bradutzu

intr-un an in drum spre Murighiol am vrut sa mai luam ceva din Tulcea dar nu am putut intra in oras din cauza apei, deci e ceva obisnuit la ei dar parca nu ma asteptam la asa ceva totusi!
Sa auzim numai de bine!

cosmin91

Buna seara tuturor, sunt mai nou pe forum, numele meu: Ghita Cosmin sunt din Ploiesti am 22 de ani.

Am urmarit cu placere acest topic am citit toate peripetiile toate povestile impresionante ale tuturor, Vali sa gandit bine, fiecare dintre voi a povestit cum a intrat microbul pescuitului in sange si cum se bucura de el in continuare, prima partida sau momentul culminant in viata ce la facut sa se apuce de pescuit, fiind un stil de viata si o modalitate de a iesi din monotoniea vietii si din aglomeratia orasului.
Am stat cateva ore pe ganduri "sa postez, sa nu postez......sa postez sa nu postez" mi-am luat imina in dinti si am decis sa o fac, dupa ce am citit atatea povestiri frumoase, mi-am dar seama ce fel de oameni sunt pe aici si consider ca o sa intelegeti CORECT sa o sa va povestesc in continuare.
Practic lanseta de copca cu dandineta erau jucariile mele preferate inca din copilarie, ma fascinau si parinti imi povesteau ca ma calma si stateam cuminte, numai plangeam sau cine stie ce mai faceam, urmaream povestirile voastre si incercam sa imi aduc aminte prima partida sau ceva de genu, ceva ce ma facut sa ma apuc de peste, nu am reusit. Imi vin in minte tot felul de partide alaturi de tatal meu care cu greu ma lua cu el din motive lesne de inteles
Imi aduc aminte si inca mai zambesc cand luam pesti din juvelnic si le umpleam gura cu pamant, cand tata nu era atent, deoarece nu vroia sa imi de-a undita sa pescuiesc mereu imi zicea ca o incurc, sau rup linia, ceea ce era adevarat.
Dupa multe rugaminti si nazdravanii l-am convins pe tata sa imi faca si mie un bat de pescuit dintr-o craca de alun. Acea craca de alun a fost undita mea ani buni de zile, pe la bunici sau cu tata nu lipsea niciodata, era "scula" mea de pescuit.
Dupa cativa ani de zile, undita a fost uitata in magazia bunicului si a stat acolo mult timp, timp in care nu am mai fost la peste, si parca lipsea ceva, mereu eram cu gandul la apa la pescuit, cand treceam pe langa magazia bunicului meu "stralucea" plina de praf intr-un colt si o zaream din prima printre toate detaliile aflate intr-o magazie.
Am fost prins in mirajul vietii la oras, nascut in 91 am fost prinde primi copii care rupeau intrenet-caffe-urile si am uitat de vechea mea undita facuta cu mult drag consider eu de tata chiar daca l-am suparat a facut-o cu drag, parca ma testat sa vada daca chiar imi place sau doar sa am ce strica.
Viata a continuat fara pescuit multi ani, dar tot lipsea ceva si zacea in mine dorinta de a fi langa apa si de a pescui.Practic dintr-o data am plecat de acasa eu cu bunul meu prieten cu care fac echipa la pescuit si de cand am fost in acea zi la pescuit, numai pot sta fara, nu pot intr-o zi sa nu ma gandesc la pescuit sau sa nu port o discutie de pescuit cu cineva, simt cum face parte din mine si ma linisteste.
  De aici in continuare va rog sa intelegi ce sa spun, ptr toti pescuit este un stil de viata si pe multi va ajutat in viata, mie mi-a salvat-o, sper ca ce zic sa nu fie off topic eu consider ca nu, deoarece imi impartasesc viata cu voi cum ati facut-o si voi si va arat ce a inseamna ptr mine pescuitul.

  De cand au devenit drogurile legale la noi in tara am devenit un consumator, uitand de toate de tot ce inseamna bunatate, blandete, speranta, impreuna cu toti cunoscutii mei prieteni, amici, vecini si practic toti adolescenti pe care ii vedeam pe strada ptr noi numai etnobotanicele erau importante, de la o zi la alta vedeai altu si altu de la varste mai mici de 16-17 ani treaba asta ptr mine a tinut cativa ani, timp in care singurul loc care imi aducea liniste, pace, impacare era pe balta la pescuit, timp in care toti prieteni mei inclusiv eu ne-am pierdut pe rand viitorul realizat partial prin scoala, nu am mai invatat sau nu ne-am mai dus.
  Odata ce mi-am dat seama in ce lume sunt si in ce lume suntem cu toti am incercat sa fug, sa ma duc in alt grup de prieteni sau alte conjuncturi, fara nici o rezolvare deoarece pe peste tot era la fel mai rau ca un virus.Timp de cel putin 1 an de zile, doar la pescuit reuseam sa scap de diavolul asta ce intrase in noi toti, aici meditam si aici imi dadeam seama ce fac si unde gresesc, dar cand ajungeam acasa intram la loc sub ghearele acestui diavol care ne-a mancat sanatatea, bani, viitorul.
Cu toate aceste rele, eu ma trezeam dimineata si adormeam cu gandul la pescuit la diverse monturi, momeli, locuri, tehnici am reusit de-a lungul timpului sa imi fac cu "arsenal" de scule destul de bun si am incercat mereu sa evoluez si sa nu raman la stadiul de pescar amator, investiind bani munci din greu si timp in ele.
Ajungand in momentul de fata sa scap de diavol sa fiu un om bun,respectos,iubitor sa am un sens o directie in viata, sa am increde in Dumnezeu si sa il urmez pe cat se poate.
Consider ca pescuitul si aceasta "boala" a fost cu mine mereu din copilarie pana in momentul de fata, am trecut cu el prin acei ani negri ai vieti mele, si o sa fie alaturi de mine mereu deoarece il privesc ca pe un fel de inger pazitor asupra mea, si nu ca pe un hobby sau altceva, este viata mea.
In momentul de fata de la an la an incerc pe cat pot de mult sa devin un pescat mai bun si din pct de vedere techic dar si moral, eliber pesti mici sau toata cantitatea prinsa pastrad cativa de o saramura bine meritata, capturile mari se duc la fel in apa, deoarece merita, mi-au oferit un dril bun, mi-a facut ziua frumoasa, si ei sunt cei care perpetueaza specia in continuare.
De aceea pe cativa dintre voi poate v-am inebunit cu intrebari poate bune poate stupide legate de barca/motor, acestea fiind cele 2 mari componente dintr-un pescuit frumos care imi lipseau.

Sper sa ma intelegeti si sa nu ma "injurati" dar cu parere de rau va zic sa aceasta este realitatea in care traiesc dupa parerea mea 80% din adolescenti din ziua de ani, si putini reusesc sa scape fara sa lase in urma viitorul,sanatatea ajungand pana la situati extreme din cauza lor.

Cu toata stima si respectul !!! Ghita Cosmin.
   

modi

Citat din: cosmin91 din Iulie 02, 2013, 10:36:08 PM


  De cand au devenit drogurile legale la noi in tara am devenit un consumator, uitand de toate de tot ce inseamna bunatate, blandete, speranta, impreuna cu toti cunoscutii mei prieteni, amici, vecini si practic toti adolescenti pe care ii vedeam pe strada ptr noi numai etnobotanicele erau importante, de la o zi la alta vedeai altu si altu de la varste mai mici de 16-17 ani treaba asta ptr mine a tinut cativa ani, timp in care singurul loc care imi aducea liniste, pace, impacare era pe balta la pescuit, timp in care toti prieteni mei inclusiv eu ne-am pierdut pe rand viitorul realizat partial prin scoala, nu am mai invatat sau nu ne-am mai dus.
  Odata ce mi-am dat seama in ce lume sunt si in ce lume suntem cu toti am incercat sa fug, sa ma duc in alt grup de prieteni sau alte conjuncturi, fara nici o rezolvare deoarece pe peste tot era la fel mai rau ca un virus.Timp de cel putin 1 an de zile, doar la pescuit reuseam sa scap de diavolul asta ce intrase in noi toti, aici meditam si aici imi dadeam seama ce fac si unde gresesc, dar cand ajungeam acasa intram la loc sub ghearele acestui diavol care ne-a mancat sanatatea, bani, viitorul.


Mai baiatule , ...... mai Cosmine , ...... iti trebuie multa tarie si vana sa spui asta unor .... "fitecine" de pe netu' asta mare . Lucru care duce acum la faptul ca mi-ai castigat respectul , admiratia si simpatia ! Si-un "+" la karma .
Ti-l dau din toata inima , ca de la pescar la pescar . Da' sa te puna dracu' sa nu gestionezi cum se cuvine plusu' meu .... ca te gasesc pe-o balta , undeva , si te bat de-ti suna apa-n cap !!!!!

Uite , ne vedem cumva , mergem la peste , de preferat in delta ..... Mai luam fo doi-trei "smintitoizi" de p-acilea si facem cum zici tu . Bem bere pana ne sta limba pluta si meditam la ce vrea muschii tai .

Esti de-o varsta cu fii-miu si privesti , ca si el , la un viitor frumos . Iti garantez categoric ca pescuitul - si navigatia , iubirea de apa - te va duce intr-un cotlon frumos al batranetii . Nu-i irosi acum primii pasi in defavoarea .... diavolului ( cum ii spui tu ) ca n-ai sa te mai poti intoarce aici , pe forum , astazi , s-o mai scrii odata .

Si de-ai mai scri-o inca odata ..... nu mai sunt eu ala sa creada .

Asadar RESPECT ! Fa cu el ceva sa merite . Sa-l meriti !

Cele bune prietene !

modi

S-a dus dracu povestea cu Matizu si cu Dobre ...... Intrasem s-o scriu si m-a impresionat copilu' asta peste poate .....
Altadata ....

Vali

Eu cred ca ai facut foarte bine ca ne-ai scris povestea ta, Cosmin. Asta arata increderea ta in forumistii reuniti pe capcompas.ro, despre care sunt sigur ca te-ai gandit ca nu vor trata cu condescendenta ceea ce ai scris. Sunt si eu impresionat, si apreciez ca ti-ai deschis sufletul in fata unor "smintitoizi" (cum spune Modi) din aceeasi specie.

Cunosc si eu problemele pe care le au cei de varsta ta in ziua de azi. Noi astia ceva mai "ridicati" avem norocul ca ne-am format intr-o perioada cand stachetele si provocarile erau altele, si sincer duc dorul la golaneala de atunci :).
Ce pot sa-ti spun e ca aici esti ca acasa, si ar fi misto sa se intample mai des si intalniri pe viu intre barcagii si/sau pescari, ca sa nu stam la discutii doar in fata comp-ului, ci undeva la mal de ape :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

dany

Salut COSMIN,SI BINE AI VENIT!.Sa stii ca nu esti singurul care a avut probleme de acest gen,sau de altfel...Este un pas important pt. tine sa recunosti ca ai avut probleme si ca ai trecut peste ele .Mai ai de munca in acest sens,si nu'' te culca pe-o ureche'',stai cu spiritul treaz si fa-ti prieteni cu alte preocupari,ceea ce vad ca ai facut deja.Ne-ai gasit!!Esti f. tanar si reprezinti viitorul ,esti atras de pescuit si de ape,fa-ti planuri de a construi o barcuta ,pune-ti mintea la treaba in ceva constructiv si-ti va aduce multe satisfactii.Am auzit ca la unii a mers chestia asta! ;)Daca nu ai posibilitati momentan sa te apuci de treaba ,ma refer la cele financiare,care includ si  sculele necesare,spatiu de lucru ,etc.,cauta pe net planuri,fa-ti o lista de scule necesare,tot ce-ti trebuie....sa vezi ce ocupat ai sa fii.Fii pe faza ,si scrie cat mai des pe forum .Salutari si spor!

modi

Citat din: Vali din Iulie 02, 2013, 11:33:36 PM
Noi astia ceva mai "ridicati" avem norocul ca ne-am format intr-o perioada cand stachetele si provocarile erau altele, si sincer duc dorul la golaneala de atunci :).


-Trage , ma ? ..... Ce-ai prins ?
-O capra neagra si doi iezi . Da' la astia le-am dat drumu' .


................................................................................


Tineri , 19 - 20 de ani , atinsi din ce in ce mai adanc de febra pescuitului decidem sa facem o Delta ! Nu va entuziasmati , nu Delta face subiectul acestei povesti !

Ne-ncarcam cu tot ce ne trebuie p-acolo , ne chinuim sa le compresam in rucsacuri si sa optimizam fiecare spatiu din buzunarele acestora , legam corturile si alte acareturi pe dinafara , husele textile ale lansetelor si unditelor si .... plecam ! Multe ! Multe bagaje ! Atat la noi , cei patru amici si vecini de bloc , cat si la prietenele noastre de atunci ( pentru unii dintre noi acestea au devenit minunatele sotii de astazi , cele ce inca ne mai intreaba dimineata la 3 30 h la iesirea pe usa catre cate-o baltoaca lipite de somn :,, Da' cafeaua ti-ai luat-o , aiuritule ?" Le sarutam din fuga , luam si cafeaua facuta de aseara pentru drum si plecam .

Asa si atunci ! Bagaje multe , cum spuneam atat la noi cat si la ele , saracele . Suportau destoinic visand la un concediu de vis in pustiul Deltei Dunarii despre care auzisera atatea minunatii . Din nefericire pentru ele a fost sa fie un cosmar ! In acel an au fost probabil cei mai multi tantari si de-o agresivitate nemaiantalnita . Dupa doua zile a dat si o ploaie naprasnica odata cu care a scazut sensibil temperatura , si iata cum din ceea ce trebuia sa fie pentru noi o pescuiala desavarsita iar pentru ele un prilej de plaja si de whist a devenit un supliciu . Un supliciu in mijlocul caruia plangeau si jurau solemn ca nu vor mai pune vreodata piciorul in Delta pentru absolut nimic in lume . Ne parea rau pentru ele , ne simteam realmente vinovati pentru ce le era dat sa suporte insa efectiv nu aveam ce face . Atat am putut face , am plecat acasa cu doua zile mai devreme fata de cat ne propusesem sa stam acolo .

...

Asta e ! Ne-am resemnat si ne-am propus ca-n acel an sa ,, recidivam " spre toamna tarziu c-o iesire-n Delta insa fara ele .

...

Intr-o seara in fata blocului Relu baga ,, fitilu' " :

- Bai ! Hai la munte fara fete ! Facem si noi un traseu condimentat cu sprituri , cu poante si cu veselie maxima ! Deja astea s-au cam invatat sa ne frichineasca la melodie la fiecare bere dusa la gura ! Luam si noi o vacanta de-un week-end . Ce ziceti ?
- Hai !!!
- Hai , mah , mergem ! Da' cum facem sa nu vrea sa mearga si ele ?
- Pai ...... le spunem ca mergem in Delta !!!! N-or sa vrea sigur sa mearga !!!
- Mai nene , .... esti destept !
- Ok . Asa ramane . Cand mergem ?
- Pai hai chiar in week-end-ul asta .
- Gata ! Mergem fiecare acasa si pregatim terenul . Le sunam , ne vedem cu ele , care cum stie ! Avem trei zile sa pregatim tarasenia ! Spunem ca plecam in Delta !

Numa' ca ne cam scapase ..... un mic amanunt !!! Aveam sa ne lovim de el naprasnic !
Ma suna Relu Vineri seara sa cobor in fata blocului . Oarecum nefireasca cererea lui pentru ca tocmai ne despartisem sa avem timp sa facem bagajul pentru maine . Ajung jos si vad adunata la scara toata gasca . Relu ne sunase pe toti :

- Ce-i mah ? Ce vrei ? Abia am vorbit !
- Da , stiu ! ..... E ,, groasa " !
- Cum adica ? Ce s-a intamplat ? Sa nu spui ca nu mai mergi !
- Nu mah , merg ! De mers merg ! Numa' ca a mea zice ca doarme la mine-n noaptea asta , c-o sa-i fie dor de mine , ca sa-mi faca ea cafeaua de dimineata , bla-bla-bla !!!
- Asa ! Si ? Si-a mea la fel ! Le lasam dormind si ne vedem de drum !
- Mai boule !!!!! Cum pleci tu ,, in Delta " fara scule de pescuit ?? Tu nu gandesti ??
- ............ Pfffffff , ........baga-mi-as ...... Nu m-am gandit !
- Pai pune , dracu' , mana si gandeste-te !
- Bai nene , fiti atenti aici ! N-o dati la-ntors ca ne-am ,, scos " cu fetele ! Astea vorbesc intre ele si daca vreuna se prinde de ,, manevra " ne-am nenorocit ! Nu mai avem zile cu ele !
- Bun ! Stiu !!! Ce facem ?? Nu pot sa-i spun sa nu doarma la mine . O ,, dam in alte alea " !
- Pai ....... ne luam sculele cu noi !
- Cum , mah , sa iau lansetele la munte ? Tu esti cretin ??
- Ia zii tu cum altfel vrei sa faci ? Ai alta solutie ? Vezi ca n-ai ? Tu esti ala cretinu' ! Esti cretin din clasa-ntaia !!! Esti cretin din preistorie !!!

In fine , ati inteles situatia . Plecam fiecare pe la casa lui , pe doi dintre noi ne asteptau fetele . Era acea minunata vreme in care se ,, descopereau " cu viitoarele soacre ! Care-mai-de-care mai amabila una cu alta , stateau impreuna la bucatarie ore-ntregi , isi puneau cafeaua reciproc , glumeau , ne ,, barfeau " pe noi ,, bagabontii " , isi gaseau subiecte comune de discutii , si asa mai departe . Era acea vreme dupa care ne trezim de multe ori c-o plangem sau ne lipseste . Era acea vreme .........

Dimineata la 4 30 h , in Bucuresti , in Ozana , pe strada Fetesti , patru vechi amici se-ntalnesc in fata scarii , se privesc cu fete lungi dupa care-i umfla un ras isteric ! Cu rucsacul in spate ticsit de bagaje , cu ceaun , trepied , suporti de lanseta , scaunel textil , lansete , vergi de piper , juvelnice si mincioace , paturi si cearceafuri , etc , si plecam spre Gara de Nord unde urma sa ne urcam ....... in celebrul tren de 6 10 ce pleca de la linia 1 ...... cu destinatia BRASOV !!!!!

....................................................................................

Cam de-aici au inceput sa se complice lucrurile . Daca initial nu eram pentru vecinii de vagon decat niste pescari ce urmau probabil sa coboare din tren pana pe la Ploiesti , pe masura ce ne ,, incapatanam " sa ramanem in compartiment chiar si dincolo de Sinaia ..... atrageam priviri din ce in ce mai circumspecte . Din acele priviri desluseam limpede grija calatorilor vis-a-vis de integritatea noastra psihica . Nu ne deranja , ba chiar ne amuzam intre noi .
La un moment dat pe Moromete-l interpeleaza unu' :

- Hai noroc !
- Noroc !
- Si ... unde mergeti , fratilor , la peste ?
- Daaaa !
- Unde ?
- Pai nu ne-am hotarat . Cred c-o sa coboram in Timisu de Sus .
- Bine , si unde dati voi la peste-n Timisu ?
- Pai vedem noi ! N-auzi ca nu ne-am hotarat ?
- Mai nene , p-acolo nu e decat un prapadit de parau , din ce stiu io !
- Probabil c-acolo o sa dam , nu stiu . Vedem noi . Mai vorbesc si io cu baietii si ne hotaram .
- Voi nu sunteti normali ! Si dupa ce vreti sa dati ? Ca vad c-aveti scule de fix .
- Pai dupa crap , normal !
- Unde ati vazut voi crap la munte pe parau ? Chiar ca sunteti cu capu' !
- Am vazut , am vazut ! Am si prins odata mai demult !
- Nene , aveti o problema !
- Noi ca noi ! Sa vezi tu ce problema o sa ai dupa discutia asta ! O sa cauti crapu' pe parauri pan-la adanci batraneti ! incheie Moro discutia cu necunoscutul pescar din tren in maniera sa absolut serioasa si mucalita . De-atunci se-nvarte printre noi vorba ,, Trage crapu' la Sinaia " . O folosim de multe ori in cele mai tembele situatii , in acele situatii in care ne lovim de absurdul din pescuit , absurdul ce ne paste de multe ori in partidele noastre .

...................................................................................

Intradevar coboram in Timisul de Sus sub privirile siderate ale calatorilor mai mult sau mai putin pescari . Le facem cu mana plini de veselie insa descoperim ca-n loc sa ne raspunda gestului isi fac cruce si inchid geamurile de pe culoarul vagonului . Nu suntem nici acum siguri de ce au procedat in felul asta . Probabil era curent pe culoar .

Am uitat sa va spun ca targetul nostru era ...... varful Piatra Mare , si alesesem ca traseu varianta ,, canionul 7 Scari " . Ne aruncam reciproc rucsacele in spate si ne-ndreptam catre iesirea din Timisu . Daca reactiile celor din tren au fost cum au fost , as vrea sa le fii putut vedea pe cele ale satenilor prin ale caror porti treceam ! Unii radeau , altii-si faceau cruce ca cei din tren , unii tipau la altii ,, Ioaneeeee , ui , bah , la astia !!! Nu-i normali !!! , iar unele mamici tinere isi chemau speriate copiii in curte . Fireste ca tot tambalaul asta nu facea decat sa ne amuze si ma tare facandu-ne sa scoatem lansetele din huse sa fie absolut evident genul de bagaje ce-l caram cu noi inspre varful muntelui .

..............................................................

--- va urma ---

cosmin91

Va multumesc mult ptr faptul ca ati inteles, cei ajunsi in situatia aia sunt de obicei tratati cu spatele si lasati in voia sorti, aceasta fiind realitatea, prezentu, concretul!!! dar trecand peste toate ca nu vreau sa schimb ideea de baza a topicului, sa vorbim in continuare de pescuiala/barci.
Constructia unei barci, ptr mine este o treaba serioasa si nu as vrea sa ma apuc acum sa investesc bani si timp, deoarece nu am experienta in domeniu deloc, vreau sa imi iau intai o barca si sa invat cu adevarat ce inseamna sa fi pe apa.
Mai am de asteptat 2 luni si visul sa implinit, imi voi lua acel motocraft sl 410 despre care am mai vorbit pe aici.

Cu siguranta, o sa merg la pescuit cu oricine ma invita si eu o sa invit la randul meu atunci cand voi pleca, experienta in pescuit se face doar mergand cu oameni difreriti nu numai cu aceeasi prieteni, care adopta poate alte idei fata de tine si te face si pe tine sa deschizi altfel ochi, in acelasi timp iti faci prieteni noi si te distrezi.Dupa parerea mea ar fi ceva frumos sa iesim toti de aici cu barcile la pescuit, chiar m-ar bucura foarte mult acest lucru.

Modi iti multumesc, tot respectul si din partea mea ptr. tot ce am citit, scris de tine si tuturor va port un deosebit respect chiar daca nu ne-am vazut la fata niciodata, o sa o facem si pe asta!!!
Ne vedem cu siguranta la pescuit in delta anul acesta, dar cele 2 luni devind din ce in ce mai greu de suportat, si eu fara barca mea nu vin :D
Termin pe fuga ca plec la treaba, ne auzim diseara.


Salutare !!!

tiganusmc

Buna dimineata domnilor ,

Apelez  la voi in ideea de a lua cat mai repede o decizie in ceea ce priveste alegerea locului de pescuit pentru aceast weekend . Sambata plec in Delta si inca nu sunt decis incotro s-o apuc ,tinand cont de cotele actuale , de faptul ca este greu sa gasesti un loc de campare si pentru  ca mai si curge vegetatie la greu atat la suprafata cat si in masa apei .
Ma gandeam initial la Sontea , intersectia cu Olguta dar astept de la Pupezica poze sa-mi dau seama cu este malul acolo .Ciby imi spunea ,de asemenea , pe site-ul lui Pupezica , ca sunt zone unde malul este mai inalt dar ca este multa vegetatie .
A doua varianta aleasa de mine ar fi Canalul Ingust de la Crisan iar a treia  Mila 23  .Referitor la a treia varianta , ma gandeam sa campez la domnul Forgo ( cine intra pe pescuitul.ro stie despre cine vorbesc ) iar de aici sa plec zilnic cu barca la pescuit . Problema majora ar fi ca nu voi putea pescui in acelasi loc in fiecare zi plus ca din punct de vedere al costului o sa fie "destrabalare" maxima .Fataiala asta o sa ma coste destul de mult asa ca nu ma incanta foarte tare ultima varianta .

Una peste alta , vreau sa gasesc o locatie cu curent slab cu posibilitatea de a campa ... sa fie si putina umbra .


Astept parerile voastre .

Va multumesc anticipat

Marius

Fishing cheaper than therapy

modi

-Trage ? ..... Ce-ai prins ?
-O capra neagra si doi iezi . Da' la astia le-am dat drumu'


---- continuare -----

.............................................

Lasam in urma Timisul , lasam in urma si figurile siderate ale satenilor , si pe masura ce ne indepartam auzeam din ce in ce mai slab comentariile acestora . Nu-mi cereti sa le reproduc , niciunul din aceste comentarii nu ne-ar fi facut cinste . Ne strangem temeinic curelele rucsacilor si luam calea muntelui .

Drumul catre Piatra Mare este paralel cu paraiasul ce-si are izvorul undeva spre varful muntelui , iar debitul acestuia depinde sensibil de precipitatiile din ultimele zile cazute acolo la inaltime . Noi n-aveam de unde sa stim cat a plouat sau cat nu , si-apoi eram , asa cum spuneam , la varsta la care inca ,, ni se rupea de poporul Chinez " . Ne aruncam cu capul inainte nefacandu-ne , ca acum , prea multe calcule asupra vreunui traseu . Cert este ca n-am bagat de seama ca aici la poale , unde ar fi trebuit sa aiba un debit clar mai mare ca sus , paraul abia susura . Atat doar , faceam comentarii stupide despre cum o sa caute ala din tren crapii pe sub pietrele de pe fundul paraului .

.............................................................................................

Undeva pe traseul pe care noi abia-l incepusem se afla Canionul ,, 7 Scari " . Este o crevasa-n munte pe care o poti urca doar cu ajutorul a .... 7 tronsoane de scari metalice , unele mai lungi , altele mai scurte , ancorate in cabluri de peretii versantului . Chiar si prin aceasta crevasa ai ca vecin de drumetie nastrusnicul parau ce avea sa ne faca o ..... mare figura pana sus la cabana .
Scarile respective sunt inguste , nepermitand accesul a doi turisti trecand in paralel unul cu altul . Nu pot fi trecute decat individual pe sistemul ,, cedeaza trecerea " la intelegerea amiabila cu cel ce vine din directia opusa cu tine . In sfarsit , este un traseu frumos , deosebit si destul de frecventat de catre iubitorii muntelui . Insa inainte de accesarea canionului respectiv , exact la intrarea in acesta te poti odihni pret de cateva minute intr-un foisor dotat cu banci si cu masa . Foisorul respectiv avea sa fie locul in care multi trecatori si-au facut cruce sau carora le-au ,, cazut fetele " cat timp ne-am odihnit noi acolo .

............................................................................................

Asadar , cu lansetele-n spate , cu juvelnicele atarnand pe langa noi , distrati de ineditul situatiei , pe masura ce ne intersectam cu grupuri ce urmau traseul invers decat noi, in exact momentul in care estimam ca acestia deja puteau auzi cam ce vorbim ( nici nu era greu sa ne auda intrucat , fara exceptie , la vederea noastra ..... toti taceau ) discutam serios intre noi :

- Auzi , mah ? Ramele le-ai luat sigur ?
- Le-am luat , normal ! Sunt puse in buzunaru' la rucsac .
- Da' mamaliga ?
- Da' nu ti-am mai zis odata c-am luat-o ?
- Auzi ? Da' ce crezi ? Prindem ceva ?
- Sigur prindem ! Tata a fost saptamana trecuta cu sefu' lui si cu doi colegi si-au umplut juvelnicele . Numa' cu d-aia de la 4 kile-n sus . Au avut si ceva rupturi .
- Norocu' meu c-am fire groase .

Imaginati-va ! Inca nu era vorba la acea vreme despre ,, Camera ascunsa " insa am convingerea ca tocmai inventasem conceptul . Oamenii se opreau din coboras , se dadeau cu spatele catre marginea potecii si ne insoteau cu priviri tampe in timp ce noi ,, purtam discutii serioase " . Fireste , mai era cate unul care dupa socul initial isi revenea si intra elegant in ,, jocul " nostru :

- Pai fratilor , ce sa zic ? Fir intins , nene , oriunde-ati merge voi !
- Mersi , mersi !
- Da' nu-i nitel cam tarziu la ora asta ? Uite , e deja 11 ! Mai gasiti voi loc pe mal ?
- Gasim , gasim ! Mersi de grija . Da' avem pe unu' de-i plecat de dimineata si ne tine locurile !
- Ahaaaa ! Stiu ! E unu' mic si negru ! Grabiti-va , c-am vazut ca prinde bine !
- Prinde , da-l dracu . Prinde mereu ala . E dibaci !
- Am vazut . Mai devreme , pe la 9 prindea fluturi !

Mergem si mai sus , ne amuzam si mai tare , intalnim alte si alte grupuri , facem si-n preajma acestora discutii serioase despre pescuit , dar tot nu observam ca paraul susura din ce in ce mai timid . Dac-am fi cunoscut mai bine debitul firesc al acestuia am fi stiut ca pe drum vom ramane fara apa . Aveam la noi , daca va aduceti aminte , doar cate-un bidon de aluminiu cu apa . N-avea decat 750 ml si nu ne-a dat prin cap , pe masura ce-l golim sa reumplem cu apa din parau .

Ajungem dupa cateva ore la intrarea-n canion . Inainte sa ne avantam in maruntaiele muntelui ne lasam sa cadem pe bancile foisorului de care vorbeam mai sus . Ne scoatem cele cateva sandwich-uri pregatite cu dragoste de fetele noastre , acele sandwich-uri ce ar fi trebuit sa ne ostoiasca foamea-n drumul lung catre Delta Dunarii , mancam pe graba , terminam si apa ce-o aveam in bidoane , ne pragatim de continuarea drumului cand tocmai din canion vedem iesind un grup de turisti . La vederea acestora regizam ad-hoc o discutie tematica din care parea ca suntem foarte preocupati de populatia piscicola de pe masivul Piatra Mare :

- Ti-am spus , nu are rost sa dai la boaba . La vremea asta nu mananca .
- Stiu , acum tocmai depune . Si atunci va trebui sa dam cu momeala vie .
- Auzi ? Ia scoate putin lanseta aia . Ziceai ca nush ce problema ai la ea .
- Mda , are un inel bulit si taie firu' la aruncare .
- Da-o-ncoa sa vad ce are .
- Ti-am zis , da' ia , uite-te si zi-mi parerea ta .
- Hmm . Nu-i asa nasol . Pui un plumb mai usor , lansezi ceva mai lent si roaga-te sa nu-ti dea vre-unu' mare .

Astia de iesisera din canion inlemnisera in dreptul nostru si ne fixau cu priviri buimace . Noi ne straduiam sa ramanem seriosi , sa para fireasca discutia noastra , si cel putin aparent sa aratam ca nici nu i-am observat . Ori facusem acest efort tot drumul si fetele astora pareau mai uimite ca ale oricarui altul cu care ne intalnisem . Nu mai reusim sa ne abtinem si ne umfla un ras dement la care , dupa doua-trei secunde de blocaj , se prind astia ca toata treaba e la misto si se alatura hohotelor noastre incheind cu :

- Ba , nu stiu ce-i in capu' vostru , nu stim cat de sanatosi sunteti , ..... da' doua sticle de vin aveti de la noi ! Hahahahahahahahahahahaa !

Ne salutam cu ei , luam cele doua sticle de vin , le strangem mainile si ne indreptam catre prima dintre cele 7 scari . Nu era prima oara cand traversam canionul si-ar fi trebuit sa ne asteptam sa dam cu lansetele de toti peretii si de toate steiurile de stanca . Ne-am injurat reciproc cum ne-a venit la gura , ne-am balacarit de la origini pana-n viitor , ne-am distrat teribil cand vreunul dintre noi isi agata minciocul sau juvelnicul de cabluri , ne-am dat unii altora sau ..... aruncam unii dupa altii cu snopurile de lansete . N-am sa uit , poate , niciodata-n viata mea peripetiile noastre din acel traseu ,, 7 scari " . In sinea mea felicitam pe cel ce-a avut ideea de a merge si in mod special pe cel ce a venit cu tembela idee de a lua cu noi sculele de pescuit . Intuitiv stiam ca va deveni o amintire de ,, patrimoniu " .

La un moment dat , pe una dintre cele 7 tronsoane metalice lui Moromete ii aluneca rucsacul catre suvoiul de apa facandusi-l fleasca . Bagari , scoateri si mascari ,, la greu " in tot , in toate si mai ales , degeaba insa , in cel din fata si-n cel din spatele lui :

- Ce-ai mah ? Esti dus ? Ce injuri ca nebunu ? Dupa ce ca esti tampit si te-mpiedici de unu' singur ne-njuri pe noi ??
- Da !!! Normal !!! Pe cine vrei sa-njur ?
- Pe tac-tu ! El e ,, autoru " principal ! Te-am facut noi asa de bou ?
- Bai tampitule , dupa ce ca te rabd in juru' meu din clasa-ntaia mai esti si tare-n gura ?
- Pe cine rabzi tu , mah ? Te rabda pe tine natura , ca sa stii cum stai !!!
- Taci dracu' din gura ca te-arunc in apa .......

Nimic din toate astea insa nu erau spuse serios . Eram vechi si buni prieteni si genul asta de ,, amabilitati " faceau zilnic parte din ,, dulcegariile " cu care ne tratam reciproc . Si iata ca au dus la o amicitie ce nu s-a stins nici dupa 30 de ani si promite a mai dura cel putin inca pe atata .

Cu alte ,, milioane " de asemenea aventuri si mascareli reusim sa iesim la suprafata si dupa cateva minute de odihna ne continuam urcusul . Iesiti fiind din racoarea canionului , din nou printre peticele de soare si umbra ale padurii , dupa acele cateva minute de odihna fortam marsul catre ceea ce ne propusesem sa atingem imediat dupa orelke pranzului : cabana Piatra Mare . Fortand , insa , ne epuizam si ne insetam peste cat credeam c-o sa se intample . In scurt timp ramanem fara apa si chiar si fara cele doua sticle de vin primite la intrarea-n canion . Incepe sa ne fie sete .......

- Bai , mai da si mie niste apa .
- De unde ?
- Cum de unde ? Din bidon !
- Pai nu mai am .
- Da' ce-ai facut cu ea ?
- Cum adica ce-am facut cu ea ?
- Da , ce-ai facut cu ea ?
- Esti retard ? Ce se face cu apa ? Am baut-o , normal !
- Cum adica ai baut-o ?
- Bai , pe bune , tu nu esti sanatos ! Apa se bea , ca d-aia-i apa ! Ea curge si se bea cu gura !
- Relule , da , mah , tu putina apa .
- Nici io nu mai am . Am terminat-o si eu . Mi-am facut un soi de sprit cu vinu' de la ala . Vezi la Moro .
- Nici eu nu mai am , ce sa vada ?
- Pai si ce fac ? Ca mie mi-e sete !
- Sa fii sanatos ! Da-i inainte si bei la cabana !
- Bai Moro , mi-e sete rau ! Io nu mai po' sa urc !
- Daca nu mai po' sa urci iti trag la suturi in cur de urci de-a dura ! Misca !!!
- Da' nu-ntelegi ca nu mai pot de sete ? Nu esti normal ?? MI-E SETEEEEEEEE !!!
- ..... Tie sete , zici ?? Atunci sugea-mi-ai rucsacu , ca-i fleasca , ..... MISCA , N-AUZI ?? MISCA , SA NU-TI RUP OASELE !!! Te-a mancat in cur sa vrei la munte ?? Na la munte ! ...... Ai dracu' tampiti ce sunteti , ati vrut la munte ! In loc sa ma duc io la garla , sa stau in scaunel , sa beau o bere si sa bag in ac imi rup picioarele pe muntele lu' ma-sa !!! Sa va mai aud vreodata de munte ca va dau cu ceva-n cap !
- Da' gata , mah ! Tu ce-ai ? Tu n-ai vrut ? Sanchi , nu-ti place ? .... insa nu mai aveam cu cine vorbi . Moromete nervos la maxim o luase-n sus cu o viteza de invidiat . Nu mai vedeam decat un spate gigantic de care atarna un rucsac pe masura din care inca mai siroiau cateva picaturi cu apa , cateva accesorii de pescuit aruncate alandala peste el , iar intreg acest ,, ansamblu " era sustinut de doua picioare Pantagruelice ce se infigeau hotarate in pietrele aleii . Ultimul lucru de dorit in clipa aia era sa primesti un asemenea ,, monstru " in dos . Ne ridicam sfrasiti de sete si-o luam in tacere dupa el .

Dupa vreo ora de urcus il ajungem p-asta din urma . De nervi si probabil de sete o luase sensibil inainte probabil in ideea de a ajunge mai repede la cabana . Insa acest efort sustinut la un moment dat l-a doborat chiar si pe giganticul meu amic . Muntele il dovedise ... L-am gasit tavalit pe-o piatra gafaind si-n imposibilitatea articularii vreunui cuvant . Nici n-avea nevoie . Privirele sale au facut ca noi , la modul cel mai diplomat posibil , sa ne continuam cuminti traseul ocolindu-l cat de cuminte se putea .

Dupa inca aproximativ o ora si jumate , la limita fiind si insetati peste masura , impingandu-ne sau tragandu-ne unul pe altul , ..... in fata ne apare cabana Piatra Mare . La vederea acesteia grabim pasul convinsi fiind ca vom bea apa , nepretuita apa ce ne lipsise in cea de-a doua jumatate a traseului .

Insa ajunsi in fata acesteia , cu rucsacele aruncate pe jos , cu vocile sfarsite strigand .... la cineva , ..... descoperim ca nu ne raspunde nimeni ! Insistam , strigam , batem in usa , ocolim cabana , ..... nimic !

- Incredibil . Sa nu-mi ziceti ca asta nu-i aici , ca va strang de gat !
- Stai , mah , asa . N-are un' sa fie . E p-aici . Ai rabdare ca vine .
- Pai sa vina , nene , ca altfel ii sparg usa ! Mi-e sete de-am facut nisip in gat !
- Bea si tu un ceai , ca-ti trece .....
- Taci , fir-ai al dracu' de tampit ! Ceai imi trebe mie ? Si de unde , dracu , ceai ?

Dintr-o data , din closetul din fata cabanei apare ..... mort de beat ..... cabanierul . Incearca sa se tina pe picioare , incearca sa ne focalizeze pozitia , insa cade pe burta cat era de lat . Ne indreptam catre el , il ridicam , il asezam pe-o buturuga , ii dam doua palme si-l intrebam :

- Mai nene , unde-i apa ??
- ..... Nnnnnnu ee !
- Ce zice asta , mah ?
- Ca cica ,, nu e " .
- Bah ! Cum adica ,, nu e " ? Nu e apa ??
- ..... Nnnnnnu . C-a sssssecat apa ..... si nnnnn-a avut astia ..... cum sssss-aduca pe ,, fffffffamiliar " cu magaru' la bidoane . Asa ca ...... nnnnnnnu e apa de fro saptamana .
- Bah ! Io p-asta-l omor !
- Taci mah . ..... Mai nene , si noi ce bem ?
- ..... De un' sssssa stiu io ?
- Amice , hai sa nu ne certam . Apa n-ai . ..... Bun , am inteles . Bere ai ?
- ..... Nnnnnnnu ! Am .... baut-o !
- Cico ?
- ..... Nnnnnnnu !
- Quick Cola , citronada , ceva , orice ?
- ..... Nnnnnnnu !
- BAH !!!! .......CE CURGE P-AICI ?? AI CEVA-N VREO STICLA ??urla Moromete scos din minti si zgaltaindu-l pe cabanier de guler
- ..... Mmmmmda . Am . ...... Vin . ..... Roze ....ddddddemidulce .
- ...... Norocu' tau .......

.................................................................

---- Va urma ----