Tabara Jurilovca

Creat de nicu, Mai 24, 2011, 11:04:11 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 5 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Mihaif99

Citat din: Vali din Mai 23, 2012, 01:54:37 PM
Daca mi-e permis un mic interludiu tehnic, yawl-ul danezilor are ca avantaj fata de o iola obisnuita centrul velic echivalent situat mai jos, din cauza divizarii suprafetei velice prin folosirea celor 2 catarge. Asta ne arata ca la aceeasi tarie a vantului, yawl-ul va banda mai putin decat o iola cu aceeasi suprafata velica, deci yawl-ul se va propulsa mai eficient la vant lateral.

In plus, yawl-ul din poze mai are avantajul unor vele performante, foarte eficiente la orice alura, si in plus stablitatea initiala buna si lungimea mare la plutire il ajuta sa se miste asa de bine.

Barcile Drascombe care arata similar sunt foarte apreciate si isi pastreaza pretul.
Cu o asemenea barcuta deschisa a "circumnavigat" Webb Chiles.


lipan

Sunt curios cum o fi vremea pe acolo pe unde sunt raid-eri, căci pe aici pe la noi...
Să vă țină Dumnezeu obiceiul!

navigator

Aici la noi  ;D , a fost vant slab si fara ploaie.
Baietii s-au intors ieri din expeditie.
TRASEU (aproximativ - inca nu ne-am povestit):
1. JURILOVCA - CAPUL IANCINA (extremitatea NV - in apropierea Enisalei)
2. Canal DUNAVAT - campare la un punct pescaresc
3. Gura Portitei
4. etapa pe mare LOTCA RAID: Gura Portitei - Periboina  / pe lac LEGENDA DUNARII: Gura Portitei - Canal V - Periboina
Intorcere Jurilovca

Florio

Sa ne traiasca raiderii ! :)
Cum s-a comportat lotca pe mare, Paul ? E ceva distanta pana la Periboina.

navigator

Eu nu am fost, dar se pare ca afost OK. Participantii ne vor prezenta probabil pe larg amanunte.

gvincentiu

Trebuie sa incep si eu antrenamentele cu vele. Si cu vasle fiindca nu se stie niciodata. Asteptam cu interes detalii.
Ganduri bune !

Vali

Acum 10 minute ne-am intors si noi de la tabara :). A fost mai mult decat superb, brigada excelenta, si bucuria reintalnirii mare.
Am ajuns pana la urma doar 2 echipaje din GL, noi plus familia Butusina, si ne-am dat pe Razelm si Golovita cu iola Klepper Trainer 420. Vremea a fost foarte buna (doar azi ne-a plouat putin in largul Dolojmanului), vantul numai bun de vele, mai ales ca stim ce vijelii se starnesc deseori in zona.
Eu nu am facut poze, insa au facut ceilalti barcagii multe poze si filme, mai ales de la Raid. Asa ca asteptam sa vedem si noi ce s-a mai intamplat inainte sa ajungem acolo.
Oricum, cea mai misto parte a veseliei a fost tot scrumbia pregatita aseara de Legendar :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

capitanu

Am sosit acasa cu totii de la Raid Romania. Eu si maestrul bucatar ultimii pentru ca a fost nevoie de mult timp sa organizam toata logistica ce a fost desfasurata pe tot parcursul evenimentului. A fost foarte frumos si reusit. Am parcurs intreg traseul pe care il voi exemplifica pe larg in una din zilele viitoare. Toate echipajele au ajuns in regula la final si cred eu, s-au simtit si bine. Noi am avut cod galben de vreme buna pe toata perioada desfasurarii, doar astazi ne-a plouat cand am scos ultimile doua barci din apa. Barcile s-au comportat bine la toate modurile de exploatare. Lotca Raid a parcurs si traseul pe mare, unde s-a comportat bine, in conditiile de mare calma. Vantul a cazut total la un moment dat si o parte din traseu a fost parcurs la vasle. A fost o reusita de la care am invatat ce am putut si din aceasta cauza stim ca Raid Romania 2013 va fi mai bine organizat si mai interesant pentru participanti.

Pentru ca in sera aceasta sunt destul de obosit am sa postez doar un film din timpul navigatiei cu parusul, dar voi reveni cu o multime de poze si filme interesante.

Multumind inca o data celor care ne-au ajutat, va doresc tuturor un somn linistitor.

http://www.youtube.com/watch?v=qtry0DSoLok


gvincentiu

Eu am o intrebare: dacă vin cu barcuţa mea, trebuie să plătesc ceva ca să o las la apă?
Ganduri bune !

Vali

Citat din: gvincentiu din Mai 28, 2012, 11:56:49 AM
Eu am o intrebare: dacă vin cu barcuţa mea, trebuie să plătesc ceva ca să o las la apă?
Doar o bere la preteni, cu ocazia botezului barcazului :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

capitanu

La botez preferam sampania, ca sa fie traditional, daca ma nimeresc pe acolo un rand de bere il dau eu in cinstea barcutei. Oricum ar fi, te asteptam pe apa sa navigam fericiti.

gvincentiu

Roger, Roger. O sa va mai intreb cata benzina (la 4 CP) imi trebuie sa ajung la Gura Portitei, daca pot sa acostez pe acolo fara sa ma jumuleasca de bani alde Hagi Tudose ăia etc.
Ganduri bune !

navigator

Benzina o dau eu! Dar las' ca aranjez de un vant bun! :)
Tu dai vadra de sampanie ;D

Florio

Eu contribui si la benzina si la sampanie...numai sa-mi spuneti cand vreti sa calariti valurile pana la Portita.
Ca sa ma tin aproape; barca mea sufera de anchilozare pe peridoc iar eu sufar de batut apele in tovarasia prietenilor :)