Sfaturi Etap 22 vs. Dehler 22

Creat de Dbr, August 29, 2015, 08:29:26 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 7 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Dbr

Salut Sp. Gonzales,
Initial deck ul am vrut sa il fac din lemn de teck. Apoi dupa pretul fabulos facut de cei din NL( 1200 euro) am cautat alte variante care sa ii cada bine. Daca bagam banii astia in ea ar fi sarit consoarta de fund in sus si i-as fi spus cum ii spun de cand lucrez la Dehlya si intarzii in casa: ,, nu ma pune sa aleg intre tine si Dehlya ca sigur nu iti va place". Iti spun pe privat ce am folosit la deck...sunt secretos  8) E inovatie proprie ;)

dorely

Secretosule sa fii sanatos, ca si barcazul tau a iesit de showroom. E minunata, te astept la Topalau cu ea.

Dbr

Da dorule. Asa este...sunt frumoase. Ma bucur ca am putut sa ma tin de promisunea facuta fata de ele, sa le facem frumoase si rasfatate ;) Asa cum si tu ai avut visul tau frumos cu Bunny ( ex. Danka) asa si eu cu Dehlya. O sa radeti , dar cand am spus faza cu ,,nu ma pune sa aleg intre tine si Dehlya'' chiar e o chestie adevarata. Era Lucian prin preajma( cel ce ti-a pus meticulos colantul pe barca) si cand am spus treaba asta el a intrebat:,,Cine draku e Dehlya asta? :o El tot auzind numele in sus si in jos...Ne-a bufnit rasul si nevasta-mea bineinteles ca s-a simtit obligata sa riposteze agresiv:
- Atunci ramai cu amanta ta Dehlya ca mi-ai mancat zilele cu ea''
- Ok, uite ca sa nu ramai suparata pe ea , iti promit ii voi schimba numele si va purta oficial numele tau !
- Iar ma vrajesti cu de-astea ?
- Da da , serios. Promit ca o voi inmatricula si va avea numele tau scris pe ea.
Stiindu-ma ca daca promit ceva o duc la capat s-a fastacit si nu a prea mai avut ce zice. Eu vazand-o la randul meu intimidata m-am gandit sa ii dau inca o tema de gandire spunandu-i:
- Iar urmatoarea barca va purta numele amantei ;)
Acum lasand gluma la o parte, Dehlya a atins ieri pamant romanesc. In curand va atinge si apa. Cateodata stau si ma gandesc de ce ne plac noua asa de mult barcile si de ce muncim atat de mult pentru ele. Probabil ca au un farmec aparte pentru noi, farmec pe care altii nu si-l pot explica.
Va pun cateva foto de la ,,operatiunea descarcarea'' la care au contribuit major cativa prieteni carora pe acesta cale le multumesc din suflet. Totul a fost calculat la milimetru, ne-a dat putin cu virgula, dar pana la urma masuratorile au fost ok si am reusit sa o descarcam fara incidente. La sfarsit m-am adresat colaboratorilor mei cu multumiri, si spunandu-le sa ia cate o carpa in mana si sa stearga amprentele de pe barca ;)

ionitzady

Normal sa stearga urmele ... , pai ce vrei sa-i prinda nevestele ca au fost la amanta.  Si ... posibil sa-i puna si pe ei nevestele sa aleaga intre amanta si nevasta ... . Asa au venit au facut treaba , sterge nene urmele si gata cu stresul.

dorely

Pune-i Bogdane numele soției ca nu doare. Măcar ai șanse sa mai atenuezi relația soț-soție-amanta.

cristizz

Daca ambele se numesc la fel, cel putin nu trebuie sa te mai explici atunci cand esti cu una si din greseala ii soptesti numele celeilalte.

Dbr

Ha ha...nebunaticilor ;)...va cam place treaba cu amantele, dar adevarul e undeva la mijloc si o sa am curajul sa va explic si de ce. La mine cel putin, tehnica s-a amestecat intotdeauna cu farmecul feminin. Fie ca a fost vorba de ceva direct sau indirect, fie ca a fost vorba doar de un nume , sau ca in urma unor lucrari de restaurare, o cumparare sau o vanzare a aparut intotdeauna o fiinta care mi-a trezit admiratia.
Cand am luat-o pe Dehlya, dupa ce terminasem de incarcat pe vremea aceea ,,superba'' cu vant de te lua pe sus, imi zice unul din olandezii macaragii:
- Vezi ca mai sunt barci de vanzare pe aici prin marina...
- Da? Care?
- Intreaba la receptia marinei...
Il iau pe fostul proprietar si hai la receptie.Intrebam si apare tipa care se ocupa de asa ceva.. Ce sa va spun :o ca mi-a sarit inima si numai la barci nu imi mai era gandul...Ne-am facut prezentarile, fostul proprietar a plecat sa isi ia alte haine din masina ca era ud fleasca si eu hai in plimbare in imensa marina. Mi-a aratat numai din alea de peste 25 de picioare , scumpe dar frumoase. Eu cu ochii numai la ea...Si la un moment dat imi spune:
- Ce ma enerveaza vantul asta ca imi ravaseste parul...
- Dar iti sta foarte bine cu parul in vant !
- Da multumesc...Nu mi-a mai spus nimeni asta pana acum.
S-a imbujorat si am continuat discutiile dar nu despre barci ;)
Apoi am plecat pana la magazinul de accesorii sa platesc macaraua si acolo alta surpriza :o Tot o faptura periculos de frumoasa cu care am negociat la sange pretul macaralei :) Fostul proprietar zice atunci cand negociam ,de fata cu ea:
- Eu nu cred ca puteam sa negociez asa dur cu o femeie !
- Nici eu. Dar cu o femeie frumoasa imi place sa joc dur  ;)
Alta imbujorata, alta fastacita...am plecat in final luand coate de la fostul proprietar ...
M-am intors la Dehlya ,am privit-o admirativ si am constatat ca nici o femeie din lume nu arata mai bine ca ea ;) Am plecat impreuna spre casa privind-o din cand in cand gales in oglinzi...



Moshu

Tz, tz, tz ... ce-ti e si cu fetis-urile astea, Bogdane  :P
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

dany

Mi-a placut la maxim povestirea ta cu tipele.Dezvolta subiectul.La prima vedere stai bine cu ''vrajeala''.Esti bun!

Dbr

#84
Nu sunt bun! Imi place sa cred ca sunt ne-bun dupa ele ;). Gata ,sa mai lasam fetish-urile  si tipele deoparte deocamdata ca devenim off topic si ne cearta Vali.
Ieri Dehlya a primit la peridoc CI si ITP. Technisch und optisch sehr gut!
Doar 12 % dezechilibrul la franare, si asta in conditiile in care nu avea decat 100 m parcursi pe sosea. E clar ca va trebui sa imi fac de drum sa rodez sabotii noi, iar apoi refacut reglajul de frane
Cu permisiunea vechiului meu prieten care m-a ajutat cu transportul voi pune cateva foto. Puteti apela la el cu incredere daca aveti vreodata nevoie. Lucreaza ingrijit , fara graba, cu mare atentie la ce transporta.

mariusm piesenoi111

Ce fain....e prima data cand vad o barca maricica pe platforma......
De abia astept sa o vad leganata de apa.

mariusbig

Salut si felicitari .
Referitor la lungimea peridocului , nu e problema ca lampile din spate nu ies in spatele barcii ? Am vazut ca peridocul este mult mai scurt decat barca .

Florio

Citat din: mariusbig din Martie 08, 2016, 06:29:09 PM
Salut si felicitari .
Referitor la lungimea peridocului , nu e problema ca lampile din spate nu ies in spatele barcii ? Am vazut ca peridocul este mult mai scurt decat barca .

Importanta este vizibilitatea lampilor. In cazul lui Bogdan, barca desi depaseste peridocul, este undeva foarte sus.

P.S.
Am citit cu placere si m-a amuzat teribil incursiunea lui Bogdan intre duduile respective. Trebuie sa avem grija cu el, ca e pe model Casanova :)

Dbr

Salutare.
Lampile peridocului nu apar in foto! Nu stiu ce lampi vedeti voi , dar cele de la peridocul Dehlyei ies pana dupa ultimul punct pupa cand sunt extinse la maximum. Din cauza catargului insa voi fi nevoit sa port intotdeauna panoul agabaritic cu mine. O sa va fac niste foto cu luminile montate si extinse la maximum.
Despre modelul adus in discutie de Florio nu vreau sa comentez ca iar o dam pe amantlacuri. ;)

Florio

Citat din: Dbr din Martie 09, 2016, 06:32:11 AM
Salutare.
Lampile peridocului nu apar in foto! Nu stiu ce lampi vedeti voi , dar cele de la peridocul Dehlyei ies pana dupa ultimul punct pupa cand sunt extinse la maximum. Din cauza catargului insa voi fi nevoit sa port intotdeauna panoul agabaritic cu mine. O sa va fac niste foto cu luminile montate si extinse la maximum.
Despre modelul adus in discutie de Florio nu vreau sa comentez ca iar o dam pe amantlacuri. ;)

Ai dreptate, eu am vazut in poza stopurile platformei.
Despre luminile peridocului mai scurt decat barca, vreau sa spun ca si la mine e la fel. Am rezolvat-o cu un panou de lumini pe care se monteaza si numarul. Si pe care il fixez la transport pe pupa barcii, in loc vizibil.