Achizitie velier / Initiere in sailing

Creat de Innotrics, Iulie 03, 2018, 03:05:11 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

draken

On topic: Innotrics, ia pune tu mana de citeste si studiaza. Si dupa ce faci asta, vino si intreaba, daca mai ai nevoie.
In optica mea, esti unul care se alinta cu o idee si atat. Iar pariul meu e ca barca ta va fi una dintr-o poza.

Vali

E un brainstorming binevenit. E un moment cand eu de exemplu imi cantaresc experienta, alternativele, nazuintele. Fiecare are de invatat din aceasta discutie, daca stie la ce sa fie atent.

In ce ma priveste: 1: seaworhiness, calitati nautice maxime
                              2: cat mai putina bataie de cap
                              3: confort spartan, gen backpacker

Toata aprecierea pentru fiecare parere asternuta aici, inclusiv remarcile "acide". Important e sa nu alunecam cumva in discutii tensionate, dar am incredere maxima ca suntem copii mari si bine intentionati :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Innotrics

Citat din: draken din Iulie 18, 2018, 07:45:30 PM
On topic: Innotrics, ia pune tu mana de citeste si studiaza. Si dupa ce faci asta, vino si intreaba, daca mai ai nevoie.
In optica mea, esti unul care se alinta cu o idee si atat. Iar pariul meu e ca barca ta va fi una dintr-o poza.

Tovarasu, daca in optica ta sunt unu care doar se alinta... ce sa-ti zic... Scuza-ma ca ti-am stricat optica vietii. :)))
Research-ul se face in mai multe moduri, discutia asta fiind unul din ele.
Acuma... eu oarecum inteleg ca intrebarile/parerile mele de noob deranjaza ochii tai mega-experimentati, ca si eu am mai avut cadeti de s-au gandit 3 zile cate chile are vaporu, da' am trecut peste fara sa-mi fie afectata optica.
No hard feelings, trebuia sa fie si aici unu mai zbarlit; ca in orice grup.
In fine, am deviat de la subiect (asa mai fac astia alintati).

@Vali:
Ideea catamaranului este excelenta; dar daca spui ca preturile sunt astronomice cred ca nu mai are rost sa-mi fac sange rau si sa caut despre ele. Iar sa ma apuc eu de construit, e misiune imposibila.

@Sebba:
Citat din: Florio din Iulie 18, 2018, 01:02:48 PM
Uite un calcul care m-a oprit până acum să-mi iau o barcă mare: am două săptămâni și vreau să le petrec în Egee, în Vourvourou.
1. Am barcă mare, în Mangalia. Plec spre Vourvourou, fac o săptămână (merg cu familia, frumos, de vacanță... nu navighez zi-noapte, la suferință). Ajung, mă uit la ceas și trebuie să plec înapoi, că nu mai e timp.
2. Am barcă tractabilă, nivel de confort maxim în cei 8m. Plec spre Vourvourou, ajung în 10 ore, petrec două săptămâni în apele Egeei și în alte 10 ore sunt înapoi. Q.E.D. Costuri 2l în plus la suta de km, adică nimic. Alte avantaje: accesez orice port, orice refugiu, găsesc loc oriunde, fiindcă am pescaj infim. Seaworthiness nu m-a oprit să traversez toată Egeea de nord, între Alexandropolis, Samothraki, Kyra Panagia, Alonissos, Peristera, Skopelos, Skiathos, Kassandra, Sithonia, Ammouliani, etc... Totul a fost ok, chiar și pe mare ciufulită.
Ai descris excelent la pct 2 cam ceea ce visez, mai bine decat as fi facut-o eu insumi. :))
Si daca se pune vantul peste 12-13 noduri atunci o sa-mi tin cafeaua in termos cu capac, si nu va fi nicio problema.

In concluzie cred ca am adunat destule informatii noi, mi-am tras concluziile, si m-am hotart ce urmeaza in continuare.
Multumesc tuturor pt aportul adus.

Cu respect!

s/y Lindor

ATENTIE!
circula un  tepar, se numeste Stefan, pseudo interesat de yachting , care s-a inscris la cursurile unei scoli de yachting, a beneficiat de o zi training cu iesire pe mare, dupa care s-a razgandit si a uitat sa plateasca serviciile,  pt cei interesati va dau in privat datele si poza individului.

orice asemanare cu topicul e pur intamplatoare,
o zi buna

Innotrics

@ Lindor:
Complet off-topic! Dar FELICITARI m-ai descoperit! Ai skill-uri de detectiv! :)))

Florio

Nu e frumos deloc. Domnul căpitan este un profesionist, un om serios şi un altruist.
A făcut benevol servicii multor pasionați de yachting.
Nu merită un asemenea tratament.

Bogdan

Nici eu nu cred ca e o atitudine potrivita fata de nea Sandu. Este un om pe care merita sa-l cunosti personal si asa cum a spus si Florio, a facut si face multe servicii colegilor de forum, in mod cu totul dezinteresat.

Innotrics

Serios? imi bateti obrazul pt putin sarcasm?
Daca cineva ar fi sugerat ca sunteti nu stiu ce tepari, reactia ar fi fost diferita?

Sau daca un baiat din ãsta super inteligent face exces de aronganta?

Nu cred ca am sarit calu' cu nimic. Dar in fine... ce stiu eu ?

Oricum, propun sa incheiem discutia asta aici; pana nu deviaza si mai mult. Nu inainte de a multumi din nou tuturor pt sfaturile date.

@Vali:
Nu stiu cum functioneaza regulile forumului aici. Dar din punctul meu de vedere, subiectul este epuizat. Acesta a fost ultimul meu post in topicul asta.

Cu respect!

sebba

stai asa, nu fugi nicaieri! sa lamurim treaba, pentru ca inca nu e extrem de clar daca tu, Innotrics, esti acelasi individ de care vorbeste nea Sandu
Simulatoare Teste ANR - http://anr.end.ro

Florio

Un forum e o comunitate de oameni care se cunosc și se ajută între ei. Cei mai mulți dintre noi ne cunoaștem direct, personal, am legat relații.
Aici am întâlnit o calitate umană deosebită, oameni pe care să-ți placă să-i ai prieteni.
Dl. comandant Alexandru Tudor este unul dintre ei. Altruist, excelent profesionist, iubitor și posesor de yacht cu vele, învățând pe alții și dăruind cu bucurie.
Un om de statura lui morală, merită un alt ton, acela al respectului. Este opinia mea, pe care n-o impun altora, ci doar o împărtășesc.


Forumul a atras și alt tip de membri, dar ei s-au exclus singuri, atunci când profilul moral a fost altul decât cel pe care această platformă l-a dezvoltat.

pelicanul

Citat din: sebba din Iulie 22, 2018, 03:22:27 PM
stai asa, nu fugi nicaieri! sa lamurim treaba, pentru ca inca nu e extrem de clar daca tu, Innotrics, esti acelasi individ de care vorbeste nea Sandu

Ba e foarte clar, vezi postarea 49 de mai sus.  :o ;)

draken

Chelul isi pune primul mana-n cap.

Inno, pt declarata ta dorinta / vis nu-s suficiente parerile noastre.
E nevoie de ceva efort propriu, pe care-l ajuti cu niste pareri.
Te irita degeaba remarca mea, cum ca nu l-am observat.
In fine, esti un om liber si faci ce si cum te duce capshorul.
My 2 cent

Bogdan

Citat din: pelicanul din Iulie 22, 2018, 08:48:24 PM
Ba e foarte clar, vezi postarea 49 de mai sus.  :o ;)
Dar ce aveti cu omul?! Ca doar nu il cheama Stefan si pare ca nici nu seamana cu omul din poza!!!
:)

bluewave

#58
Poate ca, cobararea din "castel" la nivelul puntii pentru unii, pare un pas mare ... mai ales cand apari pe un forum doar cu un nickname ( fara o locatie, nume, varsta ...).
Probabil ca daca erau completate, acum stiam cum stau lucrurile.
Florio are dreptate cand spune :
"Dl. comandant Alexandru Tudor este unul dintre ei. Altruist, excelent profesionist, iubitor și posesor de yacht cu vele, învățând pe alții și dăruind cu bucurie.
Un om de statura lui morală, merită un alt ton, acela al respectului.".

In principiu userii falsi de pe forumuri se elimina singuri ...
"No Whistling on Board"

draken

Ceva subtire, de vara.
Tocmai primesc un mail din marina:


Leros Marina, Evros S.A.
2:32 PM (4 hours ago)
to me
Dear Mr L___,
Hello from Leros Marina.

We would like to ask if you are interested in selling Marcasha as we have a potential buyer.

Remaining at your disposal and looking forward to your reply.

Best regards,
Harry PAVLIDIS
Secretary

Cam despre asta vorbeam, ceva mai devreme. Si nu, n-am pus niciun anunt, pentru ca NU o vand.