Achizitie velier / Initiere in sailing

Creat de Innotrics, Iulie 03, 2018, 03:05:11 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

MBG

Multumesc pentru link-urile cu carti pilot.
Foarte utile.
Pacat ca cea pt grecia nu este is in engleza, pt cei mai putin "frantuziti", asa ca mine :)
In ceea ce priveste cursurile pt certificatul radio si partea practica puteti sa luati legatura cu Constantin Lascu.
Tin pregateste niste traversade foarte interesante in toamna asta.Cei care isi pot permite ca timp au clar posibilitatea sa experimenteze ceva deosebit.
LIfe is to short to stay on the dock!

MBG

Si tot legat de veliere:
a circulat la un moment dat o postare/un link despre veliere construite de o firma poloneza.
erau ceva mai "spartane" ca finisaje,insa ceva mai ieftine ca si pret.
imi cer scuze,insa nu mai gasesc postarea respectiva in forum.
pote cinvea stie/isi aduce aminte depre ce vorbesc si  reveine cu link-ul respectiv.
LIfe is to short to stay on the dock!

MBG

Deasemenea poate este interesant sa preluam ideea din sectiunea "motorizate" si spunem ce velier ne-am dori in buget de maxim 20K euro.
Mie mi-ar place sa gasesc un oceanis de 36-38 de piciare si de care sa ma pot bucura imdediat, fara insa a baga "munca ca berila" :)
LIfe is to short to stay on the dock!

draken

Citat din: MBG din August 30, 2018, 04:32:16 PM

Mie mi-ar place sa gasesc un oceanis de 36-38


Hm...nu esti deloc cuminte. Tu n-ai citit ca "small boat big smile" ?? Si ca 5m cu tot cu bompres e totul??
Sau nu esti zambaret ? :D

Florio

Citat din: pelicanul din August 30, 2018, 03:11:35 PM
Am descoperit verbul "chaparder" pe care sint sigur ca nu l-am invatat la scoala. :)

De exemplu, in fraza: "ATTENTION  aux voleurs dans le port ( roms- pays de l'est  ect...) qui montent à
bord  des  bateaux  ouverts  la  nuit  avec  une  discrétion  top  et  vous  chapardent
électronique  ou  le  reste. "

Ar fi fost util in conversatia cu smecherii din Toulon... :)

Să completăm și noi cartea pilot cu informația asta despre portulețul din Skala Sikias. Că suntem pățiți.
Voleurs de reservoirs :)

MBG

Citat din: draken din August 30, 2018, 06:41:12 PM
Hm...nu esti deloc cuminte. Tu n-ai citit ca "small boat big smile" ?? Si ca 5m cu tot cu bompres e totul??
Sau nu esti zambaret ? :D
La cat sunt eu de mare, 38 de picioare este "small boat" :)
Big smile ;)
LIfe is to short to stay on the dock!

cristi radulescu

 Cu siguranta se gasesc si barci la 8 metri in care o persoana la 100kg si 1.85 se simte comod in cabina dar eu nu am gasit-o, poate nu am cautat destul.  Cert este ca la 30 de minute dupa ce am batut palma si am luat-o pe asta de 10 m juniorul se plimba pe cheu si deja se uita la un Bavaria42,  " tati la urmatoarea pun si eu bani si luam una mai mare "  :-))   Asa ca putem spune ca un 36-38 se incadreaza in parametrii pentru o prima barca

Florio

Citat din: draken din August 30, 2018, 06:41:12 PM
Hm...nu esti deloc cuminte. Tu n-ai citit ca "small boat big smile" ?? Si ca 5m cu tot cu bompres e totul??
Sau nu esti zambaret ? :D

În călătoria de anul ăsta (cam toată luna august :D ), am căscat gura la bărci, cu interesul celui care vrea să cumpere. Știi, căutarea are și ea farmecul ei.
Astfel am descoperit că Benneteau Oceanis 370 este o barcă suficient de mare pentru familia mea și totodată cam la limita maximă la care m-aș încumeta să o manevrez singur.
Totodată face parte dintre bărcile temeinic realizate, cu design interesant, luminoase la interior, solide. Alte avantaje sunt rezerva de apă generoasă (in jur de 400 l), cea de combustibil ok, două băi, trei camere duble și un salon pe gustul meu: careu independent cu masă și banchete în jur, spațiu de trecere alături, bucătărie lungă pe bordul celălalt. Aerisiri în hublouri la bucătărie, și la nivelul blatului de lucru dar și deasupra. Aerisiri și lumină prin hublourile de pe roof.
Pescaj incredibil de mic pentru un Oceanis: 1,55
Nu prea am ce să-i reproșez .

Florio

Citat din: cristi radulescu din August 31, 2018, 11:47:11 AM
Cu siguranta se gasesc si barci la 8 metri in care o persoana la 100kg si 1.85 se simte comod in cabina dar eu nu am gasit-o, poate nu am cautat destul.  .........................

Nu prea :) . Dacă persoana de 1.85 și 100 kg intră într-o barcă de 8m, trebuie să rămână singur la bord spre a avea șansa să se simtă relativ comod. Și nici atunci :)

MBG

Citat din: Florio din August 31, 2018, 12:42:07 PM
În călătoria de anul ăsta (cam toată luna august :D ), am căscat gura la bărci, cu interesul celui care vrea să cumpere. Știi, căutarea are și ea farmecul ei.
Astfel am descoperit că Benneteau Oceanis 370 este o barcă suficient de mare pentru familia mea și totodată cam la limita maximă la care m-aș încumeta să o manevrez singur.
Totodată face parte dintre bărcile temeinic realizate, cu design interesant, luminoase la interior, solide. Alte avantaje sunt rezerva de apă generoasă (in jur de 400 l), cea de combustibil ok, două băi, trei camere duble și un salon pe gustul meu: careu independent cu masă și banchete în jur, spațiu de trecere alături, bucătărie lungă pe bordul celălalt. Aerisiri în hublouri la bucătărie, și la nivelul blatului de lucru dar și deasupra. Aerisiri și lumină prin hublourile de pe roof.
Pescaj incredibil de mic pentru un Oceanis: 1,55
Nu prea am ce să-i reproșez .
La ce bani ai vazut respecivul velier?
Ma refer la pretul "la fata locului"..
LIfe is to short to stay on the dock!

Florio

Citat din: MBG din August 31, 2018, 03:38:02 PM
La ce bani ai vazut respecivul velier?
Ma refer la pretul "la fata locului"..

N-am văzut la vânzare. am văzut așa... în port :)


Florio

Citat din: draken din Septembrie 03, 2018, 09:27:05 PM
E vorba despre acest Oceanis?

http://sailboatdata.com/viewrecord.asp?class_id=4985

Exact. M-a cucerit nu printr-un parametru de top, ci prin multe, multe caracteristici dorite de mine, asimilate în aceeași barcă:
-Spațiu mare pentru cele 37 picioare
-Organizare excelentă: prefer varianta cu 3 cabine, salon, două băi. Până la urmă e un apartament cu 4 camere.
-Design fain. Și cel de habitare și cel de navigație. Are pupa lățită ca modelele moderne, dar nu într-atât cât s-o mute orice val de pupa, ca la ultimele modele.
-Lumină și aerisire, ambele bine gândite. Și pe partea de habitare și mai ales pe partea de bucătărie.
-Salonul e împărțit perfect: partea de careu și masă, spațiu de trecere apoi bucătărie. 
-Pescaj incredibil de mic, mai ales la varianta wing-keel. Impresiile despre navigația cu această barcă, din Franța până în San Francisco, spun foarte mult, chiar despre lucrul acesta: http://old.folalier.com/general/oceanis370.html
-Rezervă mare de apă dulce pentru mărimea bărcii (400-450l).
-Barcă medie, consumul de carburant ține cu utilizatorul.
-Barcă foarte solidă: compozit, arboradă, manevre fixe, din perioada când marketingul nu se insera atât de dramatic în procesul de producție prin dimensionarea la limită. 
-Organizare exterioară faină: în pupa e locul de navigație dedicat, în restul larg al cockpit-ului, este zona de habitare. Nu ne încurcăm, nu ne enervăm.
-Mici detalii savuroase și utile pentru navigator. De exemplu profilul metalic continuu pe copastie, care permite prin perforațiile sale atașarea oriunde a unui rai de punte, pentru un dispozitiv Barber sau pentru orice necesită o pârghie, un punct de sprijin.

Pe lângă toate acestea, mărimea ei este una care să-mi permită să o manevrez singur. Mă refer nu la situațiile în care totul este ok, fiindcă așa poți naviga singur și cu 60 de picioare. Ci la situațiile în care marea și vântul nu mai sunt binevoitoare :) . Situațiile acelea în care treburile încep să meargă prost sau la limită. Acolo, scara mea umană și forța pe care o am, încep să fie nimic. Iar eu trebuie să mă descurc cu acel nimic.
Am văzut în realitatea această barcă, e mare, suficient de mare, totodată se află în zona mea de confort pentru manevră solo.


un alt Paul

@Florio - tiii ce  "enervant" esti !  ;)  Numai ce ma linistisem la ceva mai "mic" si vii cu  Beneteau Oceanis 370  sa imi dai "iar" peste cap toate socotelile .
Nu ma prea incinta ideea de umezeala si frig ( stiu stiu sailingul si astea vin impreuna ) dar doar asa ca exercitiu practic, dincolo de ditamai constructia mincatoare si asa de spatiu, intreb si eu ca novicele : ceva considerente via sparyhood si pilothouse pro si contra ?

MBG

Citat din: Florio din August 31, 2018, 11:30:55 PM
N-am văzut la vânzare. am văzut așa... în port :)
Ok.
Am crezut ca ai vazut ceva scos la vanzare.
Eu am vazut 2, la 50K, respectiv 60K.
Ambele era cu o singur wc/singura baie.
Aratau f bine si se vedea ca erau bine ingrijite,insa si pretul era pe masura...
Eram curios daca in Grecia "la fata locului" pretul se invarte tot pe acolo.
Plus ca la varianta cu 2 bai,mai pui ceva la pretul de achizitie..
Si uite asa din 20K ajungi pe la 65K :)

LIfe is to short to stay on the dock!