Pescuitul, boala grea :)

Creat de Vali, Februarie 08, 2012, 09:31:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 6 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bradutzu

din pacate nu am prins caracuda decat pe cand invatam sa pescuiesc cu undita facuta din stuf, la tara!
acum se creste in balti crap KOY pentru "spectacol" ca a noastra caracuda.....nu era buna sa te faca sa zambesti cu gura pana la urechi candai in mana un astfel de peste si sa te faca sa uiti de tine chiar!
si deasemenea nu am mai prins LIN de o vesnicie!
Pacat!
Linul la pluta este sau mai bine spus era un "deliciu suprem"
si daca tot sunt nostalgic azi........ei bine..........imi e dor de o plutareala prin cine stie ce varsatura, cu mamaliga intre buze, plasa atarnata de gat si ochii pe pluta
Of, of, of............
Sa auzim numai de bine!

modi

Asa ! Acum , Bradutule , hai sa te dau pe spate cu un caras .... voalat , prins de un coleg de-al nostru pe-o balta de prin Hunedoara :

modi

Si te mai ravasesc putin cu niscaiva bass-i prinsi de noi la Dabuleni acum vreo 3 ani ( nu putini ! )


silvian2009

Si de la mine, unul de dinainte de prohibitie :)
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

iulian_cioclin

#424
Reinviu acest topic cu un somn de Siret



ionitzady

frumos frumos , bravo domne ...

silvian2009

Citat din: bradutzu din Aprilie 22, 2014, 02:17:36 PM
din pacate nu am prins caracuda decat pe cand invatam sa pescuiesc cu undita facuta din stuf, la tara!
acum se creste in balti crap KOY pentru "spectacol" ca a noastra caracuda.....nu era buna sa te faca sa zambesti cu gura pana la urechi candai in mana un astfel de peste si sa te faca sa uiti de tine chiar!
si deasemenea nu am mai prins LIN de o vesnicie!
Pacat!
Linul la pluta este sau mai bine spus era un "deliciu suprem"
si daca tot sunt nostalgic azi........ei bine..........imi e dor de o plutareala prin cine stie ce varsatura, cu mamaliga intre buze, plasa atarnata de gat si ochii pe pluta
Of, of, of............

Ca tot ai adus vorba de plutareala ca pe vremea copilăriei.. :)
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

Ciby

Citat din: modi din Aprilie 24, 2014, 10:59:09 PM
Si te mai ravasesc putin cu niscaiva bass-i prinsi de noi la Dabuleni acum vreo 3 ani ( nu putini ! )

Pictore, ala nu-i Murgoi Baltat?

Iuliane, si cu poza-n fata eu tot cred ca-i pescareasca! Pai asa se tine pestele la sedinta foto? Cu capul in obiectiv sa para cu mult mai mare decat in realitate? Asta nu se puncteaza!

PS
Tare as fi vrut sa am si eu cu ce ma lauda!!!  :-[

iulian_cioclin

Am vazut si eu pe alte forumuri dedicate pescuitului la somn ca asa il pozeaza lumea. Mici trucuri :))))

Fritz

#429
 Frumos exemplar Iuliane !!! Eu n-am prins somn niciodata...Intreb si eu...
Si ti-ai facut un ,,selfie" si l-ai eliberat !??  ???
  Hai ca pun si eu o poza ...captura record !!! 8) ;D ;D ;D Vazut tot din fata ...
   Ecologistii sa ne spuna repede denumirea populara !!! ;D

Fritz

#430
Hmm...Nici un cunoscator ...Hai ca tot eu va spun ce e nenorocirea... :).E Pietrar ..sau popular ,,p_la ciobanului " ...Am lasat lansetele si seara m-am dus sa verific..cu lanterna !!! Nici n-am stiut ce draqu am in carlig ...Inghitise carligul nr 14 pana in esapament ,La lanterna ii sclipeau ochii ca la drac...Asa ca l-am luat sa-l vad mai bine...
M-am uitat pe net ...si uite ce-am aflat:
 
...Cum scapam de Penis Pastoralis cind pescuim?...
ca sa scapi de "****" ciobanului trebuie pescuit cu 2 lansete.
una pentru pescuit echipata cu ce montura poftesti. a doua lanseta va fi prevazuta cu un cosulet inchis in care se preseaza foarte bine 3.14zda tigancii care va fi de atractie pentru musafirii nepoftiti de la prima lanseta. se lanseaza la distanta mica una de cealalta.   ;D ;D ;D
In alta ordine de idei, **** ciobanului sau pietrarul sau aspro zingel este mare amator de puiet de peste, icre, larve, etc. ca sa scapi de el, treci pe momeala preponderent vegetala gen mamaliga, peleti, paste,...
Asa ca am facut o fapta buna ...De fapt doua ..ca l-am prins si pe frat-su...

Moshu

De fapt pietrarii aia sunt fusari, ambele specii din - Fam. Aspridae - inrudite indeaproape cu rasparul si ghibortul si mai putin cu salaul si bibanul. In plus n-au nimic de'a face cu penis pastoralis (<=> guvidie de balta), din neamul guvizilor ;)

Apropos, acum nu mai stiu dar, nu cu multi ani in urma, atat fusarii cat si pietrarii erau specii protejate.

P.S. sunt gustosi ai dreaq :D
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

Fritz

 Multumesc de raspuns...Fusar...Pietrar .. Protejat .??? de ce-ar fi ?.Si.. daca inghite carligul pana in gaoaza ..trebuie sa chem SMURD-ul ??? e vina lui ...Eu i-am operat ..dar n-au supravietuit... :( :( O sa-i halesc cu usturoi...incet si trist  ;D  Am auzit ca n-au oase !!!
Dadeam la morunas ... E vina lor c-au pus botu" pe momeala mea...cumparata cu bani grei de la Obor.
Oricum de doua saptamani n-am prins NIMIC ...cu  Dunarea in gradina. Mreana se mai inteapa singura. Nimic. Nici macar guvid.
Acum chiar e in gradina ...tulbure si plina de gunoaie din nou. Iar peste nu se va prinde curand...Am prins in iunie ..iulie cat a fost apa limpede , dar maruntis. morunas, salau , platica si caras. Un singur ciortan...

corsarul

Dupa ultima iesire a mea in Delta, care s-a dovedit un mare fiasco (vant, ape mari etc.) m-ar "manca" sa mai incerc o data, altfel consider ca s-a dus vara in zadar...de parca nu s-a dus si asa  :'(

As fi foarte recunoscator, daca userii din zona(Delta, Dunare), ar putea sa ne tina la "curent" cu evolutia "lucrurilor" din acea parte de lume... pescuit,vreme ,ape....tantari ;D etc.
Multumiri !!  ;)

Moshu

M-am uitat acum in ordinul de prohibitie pe 2014 si am vazut ca numai pietrarul (Aspro zingel) a ramas in continuare protejat, nu si fusarul. De ce este protejat? Probabil datorita raritatii si arealului restrans (atat petrarul cat si fusarul sunt specii endemice bazinului dunarean) ...
Din pacate asa e, sunt foarte lacomi si inghit carligele pana in stomac insa chiar si asa pot fi eliberati, daca se doreste, cea mai buna sansa de supravietuire avand-o daca se taie firul si se lasa carligul in peste (in mod normal sucurile gastrice "dizolva" carligele in cateva zile).

P.S. cu toata apa asta mare de pe Dunare (exagerat as putea spune, eu nu-mi amintesc sa fi vazut vreodata Dunarea asa mare in perioada asta ...) prin zona mea se mai prinde cate ceva (salau, stiuca, somotei, ba chiar si cate-un ciortan ...) dar trebuie cautat (atat cu barca cat si de pe mal) in cu totul alte locuri decat cele "clasice" pentru perioada asta ;)
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...