Pescuitul, boala grea :)

Creat de Vali, Februarie 08, 2012, 09:31:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

GionyGl

Frumoase exemplare Iuliane, felicitari!

bbl81

"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

iulian_cioclin

Cloncul este binecunoscutul Ebro 2 de la Tilo.. E mai nasol cu procurarea lui. Se da comanda in Germania si acum costa 40 e unul. Dar merge si cu cloncuri autohtone. S-a mai vb aici de el http://forum.capcompas.ro/index.php?topic=1155.15
Eu folosesec banalele rame de ploaie de cele mai multe ori

cristi80

bravo iuliane, esti artist!!! pacat ca nu te-am putut vedea in actiune la Scurta

momaul

Salut.Iulian vad ca tragi tare sa castigi concursul surpriza pus in joc de Zoran.Din partea mea toata stima si apropo si eu tot in ebro 2 am cea mai mare incredere desi am muulte altele inclusiv 2 Tarenzi.

dany

Cand am fost pe chilia,erau doi intr-o barca pe partea ucrainei,ce urcau in amonte cu motorul si se lasau sa curga odata cu apa si dadeau la clonc....Ore -n sir fratica fara sa aiba o trasatura,sau cel putin n-am vazut noi,ca daca era ceva baban era imposibil sa nu-i bunghim[eram si cu binoclul pe ei].Eu m-am mirat de cel cu cloncul [dadea numai unul-cel ce conducea si barca].Cata rabdare avea,numai vorbesc de conditie fizica sa dai 5 ore continuu.Avea pauza 10 min cat urca cu motorul si dupa aia iar 20-25min.Cel de pe botul barcii cred ca se plictisise grozav,sau avea alta treaba,habar n-am....... care-i spilul la clonc!!!!In spatele lui era un mincioc cu care ar fi scos si un porc cu el,dar din pacate nu l-au miscat de acolo.Daca pute-ti, explicati-ne si noua muritorilor de rand care-i treaba cu cloncaiala?!Ce face unul,ce face celalat,cam cum arata montura si ce muschi trebuie sa-i lucram inainte de trebusoara asta????
Multumesc!!

ionpescarul

Am citit azi cateva ore despre treaba cu ,cloncul ,cu putina pregateala se poate incropi un echipament ,gasesti pe net toata informatia ,poate voi incerca si eu ,e pacat ,ca ajung in zone unde e mult somn.

catab

Nea Ioane, la mine in zona se pescuieste la clonc de cand se stiu pescarii pe Dunare. Stii care-i treaba cu echipamentul...? Cat mai simplu, nu lansete deosebite, nu mulinete de firma, multiplicatoare sau cine stie ce "scule". Pescarii locali  folosesc un fir de relon impletit de 15-20 de metri, dar un fir tare care sa nu se incurce, la capatul firului un plumb fusiform de 180-200 de grame, si apoi un ochet facut din firul de relon, ochet de care agata forfacul de 50-60 cm facut din "leadcore" de 1mm cu un carlig mare(al carui numar nu stiu sa vi-l spun, dar are 5-6 cm). Am uitat sa mentionez ca firul principal e de 5-6 mm, practic o sfoara subtire insemnata de la carlig in sus din metru in metru pe lungime de 4-5 metri ca sa stie omu' la ce adancime tine carligul. Marea majoritate foloseste doar coropisnita pentru momeala, 2-3 in carlig, si cam asta e tot.
Partea urmatoare e indemanarea pescarului, locurile unde "cloncaneste"... ca de, nu batem aiurea pe oriunde. In general pe malul gropilor, pe langa praguri, nu pe intinsura. Si daca  ai trasatura, chiar daca l-ai prins ori nu, mai intorci si mai bati zona inca odata, poate chiar si de 2 ori, pentru ca "el" e acolo si asteapta, nu-i un peste "vitezoman", e mai mult ca un politist roman care pandeste cu radaru'(scuzati comparatia).
Acum partea cu al doilea in barca, nu mereu se pleaca la clonc cate doi, dar e de preferat, pentru ca mai bate vantul, mai intri intr-ul anafor, cel de la vasle tre' sa tina barca constant, cu ciocul in vant sau pe un traseu anume astfel incat celalalt sa bata la clonc fara grija barcii.
Sper ca am lamurit cate ceva... si pot sa va spun ca pana acum un an nu eram pescar de clonc, dar dupa ce am iesit prima data la pescuit cu un pescar priceput, abia astept sa plec iar. Si am prins...MEREU. Macar 2-3 pesti, dar niciodata nu am "cloncanit" degeaba.
Si pentru ca mi-am adus aminte de o "zicala"....cica sunt 2 feluri de pescari! Cei traditionali care prind fara pregatiri deosebite si fara scule deosebite, si "pompaii",  cei care pompeaza bani in industia sculelor de pescuit, a nazilor si a accesoriilor. Eei, si ca o completare, dupa ce am descoperit cloncul, am iesit din a doua categorie!  Fire Intinse!

dany

Catab,ai inceput bine si ai terminat cum ai terminat....Nu ca reprezint categoria de pescari din care tu tocmai ai iesit dar nu vad nimic rau in asta.Asa cum unii[cei mai multi]au lasat barcile de lemn cu rame si acum se dau in fibre de sticla sau aluminiu cu motorizari din ce in ce mai performante asa si ''unii'' dintre pescari prefera sa se bucure de ''noutatile''din domeniu....Povestea un unchi de-al meu ca-si facea fir de pescuit luand din coada calului firele cele mai lungi,de care lega o sarma ce-i dadea forma unui carlig,pluta o facea din ''ciocan''de porumb,etc....Stau sa ma gandesc si cred ca pt. un tambur de mulineta,fie si ea ''arges''sau ''delfin'' mi-ar trebui vreo40 de cai pe care sa-i las fara cozi[poate mai putin?!]
Iarta-ma Catab,dar tonul tau de la sfarsitul postarii tale ,m-a facut sa fiu ironic[cred ca ti-ai dat seama
Asa cum acum te interesezi de o barca de aluminiu,de un motor mai bun eventual,asa si altii vor sa se bucure de ceva.Cred ca ar trebui ca cineva sa-si ceara scuze!!!

catab

Incep in cazul asta cu scuzele de rigoare, dar si cu observatia ca nu ar fi trebuit sa se simta nimeni ofensat nicicum, pentru ca nu e nici o ofensa. Plus de asta, greseala mea a fost ca am spus ca am iesit din a doua categorie si corect ar fi fost sa spun ca am intrat in prima... ;), neiesind din cea dea doua, dupa spusele nevestei.
Asa ca Nea Dany, in nici un caz nu am vrut sa aduc vreo atingere afacerii... Asa era bancul. Tot respectul!

ionpescarul

Citat din: catab din August 01, 2015, 08:54:50 AM
Nea Ioane, la mine in zona se pescuieste la clonc de cand se stiu pescarii pe Dunare. Stii care-i treaba cu echipamentul...? Cat mai simplu, nu lansete deosebite, nu mulinete de firma, multiplicatoare sau cine stie ce "scule". Pescarii locali  folosesc un fir de relon impletit de 15-20 de metri, dar un fir tare care sa nu se incurce, la capatul firului un plumb fusiform de 180-200 de grame, si apoi un ochet facut din firul de relon, ochet de care agata forfacul de 50-60 cm facut din "leadcore" de 1mm cu un carlig mare(al carui numar nu stiu sa vi-l spun, dar are 5-6 cm). Am uitat sa mentionez ca firul principal e de 5-6 mm, practic o sfoara subtire insemnata de la carlig in sus din metru in metru pe lungime de 4-5 metri ca sa stie omu' la ce adancime tine carligul. Marea majoritate foloseste doar coropisnita pentru momeala, 2-3 in carlig, si cam asta e tot.
Partea urmatoare e indemanarea pescarului, locurile unde "cloncaneste"... ca de, nu batem aiurea pe oriunde. In general pe malul gropilor, pe langa praguri, nu pe intinsura. Si daca  ai trasatura, chiar daca l-ai prins ori nu, mai intorci si mai bati zona inca odata, poate chiar si de 2 ori, pentru ca "el" e acolo si asteapta, nu-i un peste "vitezoman", e mai mult ca un politist roman care pandeste cu radaru'(scuzati comparatia).
Acum partea cu al doilea in barca, nu mereu se pleaca la clonc cate doi, dar e de preferat, pentru ca mai bate vantul, mai intri intr-ul anafor, cel de la vasle tre' sa tina barca constant, cu ciocul in vant sau pe un traseu anume astfel incat celalalt sa bata la clonc fara grija barcii.
Sper ca am lamurit cate ceva... si pot sa va spun ca pana acum un an nu eram pescar de clonc, dar dupa ce am iesit prima data la pescuit cu un pescar priceput, abia astept sa plec iar. Si am prins...MEREU. Macar 2-3 pesti, dar niciodata nu am "cloncanit" degeaba.
Si pentru ca mi-am adus aminte de o "zicala"....cica sunt 2 feluri de pescari! Cei traditionali care prind fara pregatiri deosebite si fara scule deosebite, si "pompaii",  cei care pompeaza bani in industia sculelor de pescuit, a nazilor si a accesoriilor. Eei, si ca o completare, dupa ce am descoperit cloncul, am iesit din a doua categorie!  Fire Intinse!

Asa'e ,echipament cat mai simplu,dar vroiam sa te intreb de clonc,cloncul folosit de localnici e cumva Ebro 2 ,sau borcanul de iaurt.

catab

Citat din: ionpescarul din August 02, 2015, 12:10:34 AM
Asa'e ,echipament cat mai simplu,dar vroiam sa te intreb de clonc,cloncul folosit de localnici e cumva Ebro 2 ,sau borcanul de iaurt.
Daca  esti atent la cloncurile pescarilor, nu vezi 2 la fel. Si pescarii locali nu prea stau pe net asa ca putin probabil sa foloseasca vreunul cloncuri importate. Asta nu inseamna ca le stiu eu pe toate. Ce pot sa spun e ca am vazut prin partea locului doar cloncuri cu pastila dreapta, nu concava sau convexa.

momaul

Salut.Dupa parerea mea tocmai echipamentul face diferenta intre un pescar amator si unul comercial.Primul se duce la pescuit in primul rand pentru placerea unui drill pe cinste,al doilea doar ca sa prinda pestele.Am toata stima pentru cei care practica pescuitul ca si mijloc de trai,e o meserie tare grea si nesigura(nu vorbesc aici despre braconieri)dar pentru mine pescuitul la clonc cu sforasul nu are nici un farmec,dupa ce intepi parca ai scoate ancora di apa.

iulian_cioclin

Nu prea stiu ce e ala ,,sforas'' dar pot sa te asigur la la clonc cu lanseta, la un peste trecut de 20 kg ai un dril de tremuri tot la finalul drilului.

ionpescarul

Citat din: iulian_cioclin din August 02, 2015, 03:59:30 PM
Nu prea stiu ce e ala ,,sforas'' dar pot sa te asigur la la clonc cu lanseta, la un peste trecut de 20 kg ai un dril de tremuri tot la finalul drilului.

Cu sforașul cred ca se referă ,direct cu sfoara in mană.