Barci usoare pentru pescuit sau iesiri pe apa fara probleme de logistica

Creat de Mihaif99, Februarie 24, 2012, 05:10:16 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 13 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Mihaif99

#45
Citat din: bradutzu din Martie 16, 2012, 10:33:49 AM
Citat din: Vali din Martie 16, 2012, 10:21:43 AM
Stai calm Cristi ca aia de la Nave sunt ultimii la care as apela, daca ar fi sa cer un sfat despre alegerea unei barci :D. Ce stiu ei e exclusiv despre vapoare, iar un sfat avizat despre barci dupa cum bine ai zis se obtine tot de la barcagii. Cu toate astea, eu am un fix, anume ca fiecare om ar trebui sa-si formeze parerea dupa ce s-a dat chiar el cu barca dorita ;).
De acord cu tine dar sa nu uitam ca poate nu toata lumea are ocazia sa incerce o barca sau alta sa isi faca o parere si atunci citeste seci de pagini ptr a cristaliza face o parere!
Pana la urma cea mai buna barca este aia pe care o ai sau ti-o permiti fie ea pneumatica, tabla, fibra sau mai stiu eu ce atata timp cat o tratezi cum trebuie si ii cunosti limitele! Important este sa ne satisfacem nevoia de iesire pe apa!
Ptr mine barca visurilor este Janneau, Merry Fissher cam la 7 m dar mi-am cumparat ce mi-am permis si de fapt ce am gasit la acel buget si sunt sigur ca voi avea multe satisfactii cu ea!

BINGO!

Ca sa parafrazez un "clasic"
"voi care visati iahturi, mai bine dati-va cu ce aveti posibilitatea (caiacu in textul original) si nu mai faceti l__a pe mal"

Asta nu inseamna sa nu mai visati. Decat barca viselor peste 10 ani, mai bine ceva mic, portabil azi (pneumatica, caiac, car toppable) azi si barca viselor peste 5 ani  ;D

Mihaif99

#46
La trecutul peste plauri nimica nu bate............


Ca sa raminem in cadrul topicului la barci mititele:

http://www.youtube.com/watch?v=7n_lEoX8axI
sau
http://www.youtube.com/watch?v=j5q0XPMqruc&feature=related



solpet

Citat din: Mihaif99 din Martie 16, 2012, 04:50:02 PM
La trecutul peste plauri nimica nu bate............

Ce pacat ca este interzisa utilizarea in RBDD  ;D
(si  chiar in mod expres , la fel si vehicule pe perna de aer)

Norocul celor din Florida (si nu numai), au voie sa treaca prin si peste vegetatia mlastinilor cu peste  60 km/h ...

bradutzu

Mai bine ca sunt interzise!
Parca n-as vrea sa vad toti nebunii fugarind fauna deltei pe draciile alea!

Nu stiu dk suntem pregatiti (educati) sa avem in posesie astfel de vehicule, e ca si cum s-ar legaliza de maine posesia armelor(dupa modelul SUA)!

Sunt atat de multe moduri de a privi lucrurile..............
Sa auzim numai de bine!

Mihaif99

Daca e de distrus, las' ca nici cu mud-motor nu mi-e rushine!

Cu air-boat-ul treci peste vegetatie si sperii pasarile, cu mud-motorul ari mlastina....

Si in Florida tot se lupta lumea cu bun simt sa le interzica, sau sa le mai restranga, mai ales ca umbla marlanii fara sisteme de esapament, sa uruie cat se poate de tare!

bradutzu

Daca acolo sunt problleme de genul asta imaginati-va cam ce ar fi la noi in tara lui papura voda
Sa auzim numai de bine!

Mihaif99

De fapt cred ca majoritatea romanilor de rand este mai civilizata si responsabila.
Au si americanii varfurile lor, si oameni super OK dar de tzaranoi sa te fereasca....

Mihaif99

Ca sa revenim la topic, iata doua barcute micutze rigide

Ceva de 2.6 metri care mi se pare excelent:
http://www.youtube.com/watch?v=11lArdks1mU&feature=channel

Un Garvey minuscul, probabil 2.3-2.4metri, dar destul de capabil.
http://www.youtube.com/watch?v=1gaQmzrin9U&feature=related

cristi_pescar

Se poate construi o barca in sistem stitch and glue, in asa fel incat sa fie suficient de usoara ca sa poata fi manevrata de un singur om? De obicei ma duc singur la pescuit, si de asta mi-am si luat o pneumatica.  Mi-ar face cu ochiul o barca pe care sa o pot urca singur pe masina.

Vali

In primavara asta, printre altele voi asambla si o barcuta de 2,4 metri, stitch & glue din placaj, precum cele din filmuletele postate mai sus de Mihai. O am gata taiata, trebuie doar sa se mai incalzeasca afara pentru a putea lipi, fileta, acoperi cu fibra etc. Dupa terminarea lucrarii, am s-o cantaresc si voi scrie chiar pe acest topic povestea barcutei. Parerea mea e ca nu ar trebui sa depaseasca 30 de kile, dar vedem dupa ce va fi gata.
Proiectul e unul propriu, facut pentru vasle, vela si eventual un outboard electric sau termic de 2 - 2,5 cai. Mai multe detalii cand va fi gata barcuta ;).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

cristi_pescar

Asteptam cu mare interes. Ce grosime are placajul? Crezi ca o barca la 30 kg ar putea duce si un motor de 5 cai?

Vali

Barcuta va fi din okoume de 6 mm, fundul plus bordurile, iar oglinzile prova si pupa le-am facut din 2 straturi de okoume lipite intre ele, unul de 6 si unul de 4 mm, rezultand deci o grosime de 10 mm. La banchete inca nu m-am hotarat ce voi folosi, dar cred ca maxim 10 mm sunt suficienti.

Barcuta are forma potrivita si pentru glisare, avand jumatatea pupa prismatica. Cred ca va glisa si cu 4 cai, iar cu 5 sigur va "zbarnai". Nu cred ca e important daca barca are doar 30 de kile, ci importante sunt flotabilitatea si stabilitatea oferite, astfel incat barcuta sa se deplaseze in siguranta in glisare, cu motorul de 5 cai.

Si eu abia astept sa o fac si sa o probam :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

ss

Chiar daca tac, sunt cu geana pe tine, intr-o luna sunt gramada peste tine la Galati, sa-ti vad mersul!  ;D

xilex

Citat din: cristi_pescar din Martie 17, 2012, 10:13:27 PM
Se poate construi o barca in sistem stitch and glue, in asa fel incat sa fie suficient de usoara ca sa poata fi manevrata de un singur om? De obicei ma duc singur la pescuit, si de asta mi-am si luat o pneumatica.  Mi-ar face cu ochiul o barca pe care sa o pot urca singur pe masina.

Uite o idee care te poate ajuta.. Boat climbs to car top by single hand

Mihaif99