Caiacul din pod

Creat de Imi, Aprilie 01, 2012, 10:39:44 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Imi

#30
Am cusut placile, imbinarile au iesit muchie de cutit, dar varful din fata are o deviatie fata de axul de simetrie, de 5 - 6 mm spre stanga.
Am desfacut partea din fata, dar tot nu am reusit sa-l indrept. Dupa ce scap de la lucru ma duc sa-l desfac de tot, ...@&^%$@)%$%!@$#@@$!!!!
Deviatia aia imi sta pe creier !

Imi

#31
Ieri dupa masa am luat o pauza de la treburi gospodaresti neatractive precum renovatul prin casa si am trecut la cusut puntea.
Totul a mers bine si frumos, dar forma finala era alta decat trebuia. Tzapa ! Am pus formele alea doua laterale subtiri, invers, cu susul in jos. Asa ca, da-i si desfa ca sa ai ce coase din nou.

Imi

#32
De data asta a iesit forma care trebuie. Nu stiu cum am reusit prima data sa pun lateralele de la punte invers si culmea, le-am cusut pe amandoua, fara sa-mi dau seama de ce prostie fac.

gvincentiu

Hai, Imi, ca vine TID-ul. Zici ca mergi anul asta cu el? Iese frumos tare, dar te si ocupi de el. Cand ziceai ca-ti depui candidatura pentru cel dintâi om al țării? :)
Ganduri bune !

Imi

Vreau sa merg la TID cu el, sper sa-l termin pana atunci. Cat despre candidatura, nu cred ca mi se potriveste.

Imi

Miserupistul lenes din mine spune:
- Laaas' ca-i bun ! Meeerge... Cand faci poza stergi linia aia facuta cu creionul si trasazi una mai incolo, unde arata firul cu plumb cu varful, ca sa dea bine pe forum, ... ca doar n-o sa-si dea nimeni seama.
Perfectionistul:
- Nu nu ! fa acolo sa iasa bine ! La milimetru !
CTC-istul, greu de cap, ..ca de plumb:
- Ba, eu nu mint, mie cum imi atarna, asa ti-o arat.
...
Na , acuma dupa care sa te iei ?

gvincentiu

Eu îi trăgeam una de nu se vedea. Sunt puțin îngrijorat de faptul că prima julitură să nu se lase cu infarct  :)
Ganduri bune !

Imi

#37
Episodul asta l-am facut sambata trecuta, dar nu am avut timp sa pun pozele pana acuma

Imi

#38
Dupa lipiturile finute din episodul trecut, azi noapte am trecut la treburi serioase, lipituri care sa tina. Am mai pus ceva rasina in locurile de unde am scos sarmele, dupa care am preparat o pasta din rasina + material de umplutura ( microbile) si l-am intins cu spaclu. Dupa ce a inceput sa se intareasca treaba,
am aplicat peste o banda din fibra de 40 mm latime si i-am mai dat peste un strat de rasina fara material de umplutura, cu pensula. Sper sa fie rezistenta lipitura.

gvincentiu

Ca la carte, Imi. Le trimiti si celor de la CLC niscaiva poze?
Ganduri bune !

Imi

Nu cred ca ar fi incantati

Imi

Pe bucata de chila din zona cockpit-ului, i-am facut dubla intaritura. Rasina + banda de fibra de 40 mm latime, iarasi rasina + inca o banda de fibra de 80 mm latime. Sa tzina !

Imi

La caiacul asta vreau sa-i montez derivorul retractabil din imaginea atasata. Pozitia lui pe chila se calculeaza in fuctie de tipul de caiac, de lungimea lui, sau pot sa-l pun la nimereala ?
Ma gandeam sa caut cateva caiace pe net care au derivor si sa aproximez cam la ce distanta fata de pupa au derivorul si sa-l pun si eu cam asa.

mario38

cum am mai spus si dincolo ... pozitia catarg + inzestrarea cu vele = centru velic => centru de deriva => pozitia derivorului

blue marlin

Citat din: Imi din Iunie 08, 2012, 06:57:08 PM
La caiacul asta vreau sa-i montez derivorul retractabil din imaginea atasata. Pozitia lui pe chila se calculeaza in fuctie de tipul de caiac, de lungimea lui, sau pot sa-l pun la nimereala ?
Ma gandeam sa caut cateva caiace pe net care au derivor si sa aproximez cam la ce distanta fata de pupa au derivorul si sa-l pun si eu cam asa.

Avand in vedere ca vei merge cu vant din sector pupa sau cel mult de travers cred ca poti sa il plasezi un pic in spatele centrului de greutate al velei fara sa te complici cu prea multe calcule. Adica exact cum spune Mario, dar la ochiometru  :D. Nu prea ai ce sa gresesti...
Nothing is impossible...