Barca PERFECTA pentru Delta

Creat de Pupezica, Septembrie 29, 2012, 03:26:48 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Rumpi


moah banca aia arata ca luata din parc si plantata pe lotca. design tributar scolii de gandire "mobilier urban usor". cat despre concept in sine el este tributar tipului de barca "thames skiff". ideea in sine nu-i rea, da parca tot originalu-i mai frumos. (nu zic ca mai potrivit pentru delta, da macar banca puteau sa o copieze ca lumea daca nu toata barca)
ca sa va distrati urmariti pe iutub recreerea clasicei nuvele a lui Jerome K. Jerome cu o doza sanatoasa de umor britanic. va pun linkul catre episodul 1. merita urmarit, e o aventura clasica.

Three Men in a Boat Episode 1 Part 1

si pentru iubitorii de vele acelasi umor britanic si pe un superb velier clasic tot pe iutub tot episodul 1:

Three Men in Another Boat Episode 1 Part 1

Captan


x_petrolist

Citat din: Florio din Martie 07, 2013, 07:21:56 PM
Asa e , cand am mers prin atelier, m-am uitat foarte atent la detaliile acelei lotci, la atentia cu care au fost lucrate si am spus doua vorbe despre bancheta aia. E drept ca arata distonant, neadecvat, pentru o lotca :) .
Ii putem vedea aplicatia turistica, fiindca pentru asta e facuta.  Si astfel privita, bancheta cu spatar pare o idee buna : ii imobilizeaza pe turisti, acolo, pe locurile care li s-au dat, fara sa se vanzoleasca prin barca, asa cum ii taie capul :)
Te-ai urcat in prova, stai baiete pe locul tau, nu ne dezechilibra ! Vrei sa treci in spate ? Nu se mai poate, trebuia sa te gandesti de la inceput :)

Florio, ar fi interesant de aflat pretul lotcii (cred ca va fi cam dublul canotcii) si daca se poate comanda o varianta fara banca din parc, cutiile de pe laterala si cu babale care sa permita cirmitul barcii echipata cu parus. O talpa de catarg si orificiul in bancheta prova ar fi de dorit. Deasemenea o chila mai pronuntata. 

Vali

Acum 2 saptamani am fost cu Mihai doctorul la Tulcea, sa-si aduca acasa o lotca traditionala din lemn, pe care i-a facut-o la comanda un marangoz varstnic. E vorba de dl. Simionov, care e cam singurul care mai face lotci traditionale din lemn la Tulcea. Barca lui Mihai e mica, are 4,70 m lungime pe 1 m latime, si a fost facuta pentru comportament optim cu 2 oameni la bord. Mihai chiar acum lucreaza la echiparea ei cu vela.

Ne-am gandit sa postam povestea barcii abia dupa ce o vom da la apa. Pentru asta, mai trebuie doar s-o imbracam in fibra cu epoxy, si s-o dam cu epoxy pe interior. Barca a fost lasata lemn natur, fara sa fie acoperita cu nimic. Intre filele de bordaj si crivace s-a pus adeziv poliuretanic, la fel si in rosturile dintre file. Deci imediat ce se mai incalzeste si epoxy va polimeriza bine, voi imbraca barca in fibra si apoi o vom da la apa, dupa care poze.

Cel mai interesant aspect in afacerea lui Mihai a fost pretul accesibil. Insa am sa-l las pe el sa ne povesteasca toata treaba, fiindca abia asteapta :). L-am cunoscut si eu si am discutat multe cu dl. Simionov, care e un nene foarte de treaba. Singura mea parere de rau e ca si dumnealui s-a "mulat" pe cererea pietei pentru barci de fibra, astfel ca am vazut acolo un gogeamitea tancul de glisor de fibra, complet neasortat cu bijuteria de lotca a lui Mihai. Insa partea buna e ca am convenit cu omul sa vin in vara la Tulcea, sa stau pe barca mea, si sa-i fiu ucenic la facut lotci, macar pentru cateva zile, pana deprind lucrul productiv-profesionist :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

x_petrolist

Citat din: Vali din Martie 08, 2013, 08:30:31 PM
Acum 2 saptamani am fost cu Mihai doctorul la Tulcea, sa-si aduca acasa o lotca traditionala din lemn, pe care i-a facut-o la comanda un marangoz varstnic. E vorba de dl. Simionov, care e cam singurul care mai face lotci traditionale din lemn la Tulcea. Barca lui Mihai e mica, are 4,70 m lungime pe 1 m latime, si a fost facuta pentru comportament optim cu 2 oameni la bord. Mihai chiar acum lucreaza la echiparea ei cu vela.

Ne-am gandit sa postam povestea barcii abia dupa ce o vom da la apa. Pentru asta, mai trebuie doar s-o imbracam in fibra cu epoxy, si s-o dam cu epoxy pe interior. Barca a fost lasata lemn natur, fara sa fie acoperita cu nimic. Intre filele de bordaj si crivace s-a pus adeziv poliuretanic, la fel si in rosturile dintre file. Deci imediat ce se mai incalzeste si epoxy va polimeriza bine, voi imbraca barca in fibra si apoi o vom da la apa, dupa care poze.

Cel mai interesant aspect in afacerea lui Mihai a fost pretul accesibil. Insa am sa-l las pe el sa ne povesteasca toata treaba, fiindca abia asteapta :). L-am cunoscut si eu si am discutat multe cu dl. Simionov, care e un nene foarte de treaba. Singura mea parere de rau e ca si dumnealui s-a "mulat" pe cererea pietei pentru barci de fibra, astfel ca am vazut acolo un gogeamitea tancul de glisor de fibra, complet neasortat cu bijuteria de lotca a lui Mihai. Insa partea buna e ca am convenit cu omul sa vin in vara la Tulcea, sa stau pe barca mea, si sa-i fiu ucenic la facut lotci, macar pentru cateva zile, pana deprind lucrul productiv-profesionist :).
Dl. Simionov este una si aceeasi persoana cu Nea Mihai de la SC Minavi SRL - Strada surorilor 3 Tulcea?

Vali

Posibil, nu cunosc denumirea firmei sau adresa exacta. Eu am fost la om acasa o singura data. In schimb Mihai stie toate detaliile, si sunt sigur ca ni le va spune.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Florio

Citat din: x_petrolist din Martie 08, 2013, 03:19:57 PM
Citat din: Florio din Martie 07, 2013, 07:21:56 PM
Asa e , cand am mers prin atelier, m-am uitat foarte atent la detaliile acelei lotci, la atentia cu care au fost lucrate si am spus doua vorbe despre bancheta aia. E drept ca arata distonant, neadecvat, pentru o lotca :) .
Ii putem vedea aplicatia turistica, fiindca pentru asta e facuta.  Si astfel privita, bancheta cu spatar pare o idee buna : ii imobilizeaza pe turisti, acolo, pe locurile care li s-au dat, fara sa se vanzoleasca prin barca, asa cum ii taie capul :)
Te-ai urcat in prova, stai baiete pe locul tau, nu ne dezechilibra ! Vrei sa treci in spate ? Nu se mai poate, trebuia sa te gandesti de la inceput :)

Florio, ar fi interesant de aflat pretul lotcii (cred ca va fi cam dublul canotcii) si daca se poate comanda o varianta fara banca din parc, cutiile de pe laterala si cu babale care sa permita cirmitul barcii echipata cu parus. O talpa de catarg si orificiul in bancheta prova ar fi de dorit. Deasemenea o chila mai pronuntata.

Banca e detasabila, a fost facuta intr-adevar pentru ideea de plimbare lejera a turistului. Ea sta in sprijin direct, fara prinderi sau incastrare, in locasuri ale podinei lotcii . Nu cred ca mai e cazul sa discut despre banca, fiindca pare sa deturnam interesul de la valoarea constructiei acestei frumoase lotci :) . Despre pret am impresia ca se vehicula astazi cifra de 3000 euro. Spun "am impresia" fiindca desi am vorbit direct cu dl. Paul, n-am dat atentie cifrei, ci constructiei atat de frumos finisate .

Mi-a placut foarte mult si cealalta lotca, la care frapeaza spatiul interior deosebit de generos si pupa retezata, ce se termina la interior cu o bancheta care adaposteste un loc pentru bagaje . E o lotca foarte foarte lata, mai lata si mai spatioasa decat se citeste in poza asta :

Florio

#97
La salon mai sunt doua barci cu vele, tip Yola. Una e o frumusete in intregime din lemn, facuta de vestitul Giacoppo iar cealalta este fabricata din fibra de sticla, este lata, spatioasa, cu un cockpit marginit de banchete, catargul mult catre prova, o randa triunghiulara si un foc mic. Catarg si ghiu din aluminiu. Am discutat cu fabricantul si i-am laudat conceptia, bucurandu-ma ca exista tot mai multi oameni care creeaza barci cu vele.
  Barca maestrului Giacoppo este de o frumusete rara, catargul si ghiul fiind tot din lemn ( inclusiv canalele de invergare ) . Finisaje, linii laterale, aspect, toate la superlativ.

Dar m-am luat cu vorba si am deturnat discutia din topic :)


Erata :
Cealalta barca e din placaj okoume intarit cu fibra de sticla. Eu vazusem la interior textura fibrei si am crezut ca asta e tot :)

Mihaif99

#98
Am mai gasit o barcuta care s-ar potrivi de minune deltei noastre.

E un dory de 21 de picioare, cu o cabina mica, si care merge in glisaj cu motoare minuscule, raportat la marime, bineinteles.
Se vinde d-a gata sau ca planuri, dar e bun si ca sursa de inspiratie. E un dory, nu e nava spatiala ;)

http://www.nexusmarine.com/nexus_dory.html
http://www.nexusmarine.com/nexus_exteriors.html
http://www.nexusmarine.com/nexus_interiors.html
http://www.nexusmarine.com/nexus_construction.html


mustatza

Mihai@
este frumusica barca dar cam grea. la 550kg barca "goala"+motor si accesorii sare 750kg

Mihaif99

#100
Pai eu zic ca e bine o cabinata de 21 de picioare la 550 kg. Asta include si scaunele si mecamisme, tot... Un dory e bine sa fie mai greutz un pic. Unde nu as vrea si eu o cabinata de 21 picioare, cam la 900 kg cu trailer cu tot, si toate plinurile facute :) .... sa mai si gliseze cu 30-40 CP

Versiunea fara cabina poate fi construita cu grija la 230 kg. In cazul acesta poti sa ramai sub 500 kg cu tot cu peridoc, daca o echipezi cu grija, motor de 20 CP etc.... O poti trage cu Loganul. Unde mai pui ca versiunea deschisa e mai simplu de construit decat un caiac bengos.


vali83

ce parere aveti de laguna 565 cabin a celor de la plasma?

gvincentiu

Daca as dori plimbari in Delta, pentru pescuit in principal, dar sa am si un acoperis deasupra capului mi-as face asa ceva: http://www.boatbible.com/mini-camper-cruiser/,  http://www.duckworksbbs.com/plans/simpson/minicc/index.htm, http://www.portableboatplans.com/mini-camper-cruiser.php
Avantajele sunt enorme si apropo, are verun coleg de forum o remorcuta de 500 kg MMA pentru o zi, doua cu imprumutul?
Ganduri bune !

Alex1958

Salut,
Cum legi sau cum te ancorezi cu barca asta in prora? Dupa cum arata nu poti decat sa te sui cu ea pe mal.

peb5

Citat din: Alex1958 din Aprilie 11, 2016, 08:11:28 AM
Salut,
Cum legi sau cum te ancorezi cu barca asta in prora? Dupa cum arata nu poti decat sa te sui cu ea pe mal.
Sau folosesti o trapa ca in link-ul:
https://www.facebook.com/bestelites/videos/1024736897580935/