VOPSEA ANTIVEGETATIVA

Creat de dita marius, Februarie 17, 2013, 08:45:47 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

gabriel.c

Salut,apropo de antivegetativa  întreb și eu dacă cineva a folosit pana acum soluție pentru îndepărtarea ei ?

Florio

Citat din: valyxman din Decembrie 19, 2019, 07:50:52 PM
Nu am dubii, dar ma gândeam ca înainte sa dau comanda pe undeva prin afara, sa mai întreb o data..
Pe canalul plantelor adică la Giurgiu?
Ce fel de primer ați folosit? Întreb pt ca cel recomandat în fisa tehnica a vopselei e mai mult pentru nave metalice din ce am citit eu... Ați folosit acel diluant recomandat? Thiner no7? sau ați dat simplu fără diluare? Întreb ca să iau tot ce este necesar.. Mulțumesc!

Am văzut târziu, totuși e cazul să răspund :) .
-Eu nu am folosit nici un fel de diluant, vopseaua are consistența care trebuie.
-Da, Canalul Plantelor, la Giurgiu.
-Nu am folosit primer, fiindcă am dat peste vopseaua existentă și știu că prinde foarte bine. Ceea ce a și arătat timpul.
Primer se utilizează cu siguranță, la prima aplicare peste gelcoat. Nu mai știu exact ce primer se utilizează, ar trebui să văd ce scrie pe cutia rămasă de la un prieten.

Florio

Citat din: gabriel.c din Februarie 14, 2020, 05:56:58 PM
Salut,apropo de antivegetativa  întreb și eu dacă cineva a folosit pana acum soluție pentru îndepărtarea ei ?

Din câte știu eu, prietenii apropiați nu au folosit. În schimb am auzit ca zvon din gură-n gură, că nu este prea eficient, cine a încercat s-a lăsat păgubaș.
Nu pot pune mare preț pe informație, fiind ceva ce n-am verificat.
Eu am dat cu șmirghel peste zonele cu micile exfolieri făcute în ani de utilizare, pentru a le netezi. Apoi am aplicat vopsea, cu rola.
Un singur caz știu, de antivegetativă înlăturată complet: prietenul nostru CristiZZ.
După o încercare cu șmirghel, a realizat că e chin și a găsit o firmă care a curățat-o prin sablare (cu granule de sticlă). A fost caz experimental și pentru aceia, au făcut-o pe bani foarte puțini, cred că mai mult de curiozitate, iar treaba a ieșit excelent.
Trebuie totuși atenție, că jetul abraziv mai insistent, poate curăța din stratul de gelcoat.

P.S. Eu am vorbit de chin, pentru bărci măricele. La o șalupă mică, lucrul este mult mai puțin și devine mai ușor realizabil. 

gabriel.c

Mulțumesc frumos. Văzusem pe la magazinele online de specialitate la un moment dat o soluție de curatare .

AdrianZUZ

Si chiar functioneaza solutia decapanta (doar bio, pe baza de apa) ... dar sunt mai multe de luat in calcul.

Vrei sa aplici alta vopsea sau vrei sa ramai cu gelcoat curat?
Cate maini de antivegetativa ai pe barca?
A fost aplicat grund?
Grundul a fost dat de mantuiala sau a fost matuit bine gelcoatul inainte?
Esti pregatiti de o mizerie totala ? ;D

La mine a iesit oglinda, fara sa fie nevoie de polish ... am dat o mana de polish 3m si apoi ceara doar asa de plictiseala 8)
Am incercat cu orbital, viteza si granulatie mica, perie ... chin si praf.
Am dat cu spalatorul la presiune maxima si am scos cam 20%. Solutie eficienta de la Hemppel, am primit cadou de la colegul Bogdan. Cand s-a terminat nu am gasit pe stoc nicaieri in Ro si am comandat altceva ... chin, multe aplicari pentru acelasi rezultat.


Firma respectiva de mari sablatori vrajitori m-au plimbat vreo 5 luni, pana m-am plictisit si eu de ei si ei de mine! Macar aveam pe cine sa injur de cate ori imi cadea mehlemul de vopsea topita in cap, pe fata si prin toate cele. :-X


gabriel.c

Salut,foarte fain /haios răspunsul despre sablatori .
Eu nu vreau sa mai dau alta vopsea.As vrea sa rămân cu gelcoatul curat. Am încercat cu presiune și nu se cunoaște mai nimic. Am încercat cu detartrant Nufărul (am văzut la Tulcea la Pronautica cum curățau bărcile )și se curată dar foarte greu. De asta întrebam de alta soluție. Pot cauta și prin țările vecine. (EU)

AdrianZUZ

Castigator - https://www.nautica-shop.ro/vopsea-decapanta-hempel
Necastigator - https://www.emag.ro/decapant-pentru-curatare-vopsea-spalare-cu-apa-dilunet-1-l-owatrol-4564822/pd/D7WTB8BBM/?X-Search-Id=93a69ad4cb802f3a39d5&X-Product-Id=50874347&X-Search-Page=1&X-Search-Position=18&X-Section=search&X-MB=0&X-Search-Action=view
Total necastigator :) - Gko Cryosonics
Asta a fost cazul meu, mai sunt si alte solutii italienesti laudate, mai sunt si alte firme care sableaza minim abraziv ... fiecare cu norocul lui.


Consumul este dat de ce ai tu pe barca, dar nu lua prea mult ... eu cu 1l de hempel + 0.7 owatrol am curatat chila de aprox 5 / 2 m care avea 2 straturi de vopsea si un grund dat la misto de italieni. Dar grundul iese cel mai greu.

gabriel.c

Mulțumesc frumos de răspuns.

pauli

Citat din: kimi din Februarie 14, 2020, 02:59:33 PM
A folosit cineva vopsea  Wilckens antifouling?

wilckens e o porcarie, cea mai ieftina marfa din gama, o vinde epix marine , la mine dupa o luna crescusera cochiliile la greu, nu recomand. vedeti produsele de la Hempel pe care le vinde Lacramioara la Galati sunt net superioare

Dbr

Salutare.
Are cineva vreo cutie ( 750grame) de antivegetativa Navicot (greceasca) albastra prin debara care ii prisoseste? Contra cost bineinteles. Nu gasesc sa cumpar momentan.
Stima tuturor.

pelicanul

Citat din: Dbr din Februarie 20, 2020, 08:05:54 AM
Salutare.
Are cineva vreo cutie ( 750grame) de antivegetativa Navicot (greceasca) albastra prin debara care ii prisoseste? Contra cost bineinteles. Nu gasesc sa cumpar momentan.
Stima tuturor.

Grecu' e chiar lîngă tine http://www.chrotex.gr/ro Nu are în depozit?

kimi


Dbr

Citat din: pelicanul din Februarie 20, 2020, 11:15:24 AM
Grecu' e chiar lîngă tine http://www.chrotex.gr/ro Nu are în depozit?
A inchis pravalia la capitolul antivegetativa... :(

Dbr

Citat din: kimi din Februarie 20, 2020, 08:05:33 PM
Navicot e peste Wilckens ?
Navicotul am folosit-o la barca mea de ani de zile si am fost foarte multumit. Nu stiu cum e cea de care vorbesti.

pauli

#104
Citat din: kimi din Februarie 20, 2020, 08:05:33 PM
Navicot e peste Wilckens ?
Nu am folosit niciodata Navicot (sau Chrotex, e acelasi lucru), in Grecia e in clasa cea mai de jos din punct de vedere al calitatii (conform celor spuse de catre un magazin de profil din Kavala si de catre un  proprietar de dry-dock din zona care utilizeaza antifouling la barcile din parc)
decat Navicot mai bine Wilkens dar -fara sa fac vreo publicitate- mult mult mai bun este Hempel de la Nautica : https://www.nautica-shop.ro/vopsea-antivegetativa-hempel-selfpolish
Cel mai bun antifouling de departe este cel din gama Jotun (comercial nu leisure, tip Seaquantum sau Seaforce) pe care il utilizeaza Florio si care pe afara se vinde la bidon de 20l dar e greu accesibil de aceea Hempel e o varianta mai mult decat decenta (pret si calitate)