Legislatie pescuit

Creat de Florio, Martie 17, 2013, 10:59:26 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

RaduD

Citat din: Alex1958 din Decembrie 12, 2019, 09:10:17 AM
Prietene,
Legile si ordonantele la noi se dau spre a fi incalcate.
Ideea era alta, ca tarifarea permisului de pescuit nu tine (doar) de vointa guvernatorului. Modificarea rapida a legislatiei nu e ceva neobisnuit (la noi) doar ca in ani electorali e mai putin probabil sa se introduca noi taxe, care s-ar aplica peste tot, nu doar in delta. Cum guvernantii promit  ::) sa nu mai emita oug-uri trece la legislativ problema. Alta zarva, alt taraboi...
In schimb, sta la pixul sau majorarea taxei de acces pentru turisti, adicatelea pt toti, fie ei pescari ori ba, dar nu cred ca va ajunge la 100 lei/zi ca nu se mai duce nici .......

Citat din: Alex1958 din Decembrie 12, 2019, 09:10:17 AM
In concesiunea lui Raduta, pe Chilia, carea durat pana in August 2018, se incasa 50 lei/zi pentru pescuit numai in habitate naturale.... Ce facea OUG 23/2008 atunci?
Nu inteleg ce treaba au concesiunile/inchirierile aici...dar pt a raspunde, oug 23/2008 le permite sa stabileasca conditiile in care permit accesul si pescuitul. Insa exemplul tau e anterior aparitiei oug 23/2008 iar legalitatea concesiunii, alta chestiune...

Alex1958

Pai exact asta zic si eu.
OUG 23 /2008 le dadea dreptul sa stabileasca accesul si conditiile. Atat lui Raduta cat si celor de la ARBDD.
Insa chiar tu ai afirmat mai jos "Desi exista o OUG 23/2008 care nu permite (inca) conditionarea pescuitului in orice habitat natural de plata vreunei taxe". Ba a permis si cred ca permite in continuare....insa eu nu sunt jurist ci doar inginer- deci imi cer scuze pentru eventuala confuzie!
Chestia cu anul electoral se pare ca nu prea tine. Actualul guvernator, pus de Dna. Veorica, a propus masura cu taxa de pescuit chiar pentru anul electoral 2020. Asta daca nu-l matura vreun val...pana apuca sa dea reglementarea.

RaduD

Pt Alex1958 : Nu m-am exprimat destul de clar, ma refeream doar la taxa pt eliberarea permisului de pescuit, care e oprita de lege si nu am avut in vedere oricum concesiunile, care au regulile lor. Ori, unsul d-nei VVD isi doreste sa ''selecteze'' doar pescarii, nu oricum, ci dupa ''caractere'' si pt asta are nevoie de taxarea permiselor de pescuit, ca altfel ii loveste si pe altii... Cel mai probabil, va apela la vreun artificiu gen taxa acces pt pescari in rezervatie sau taxa pentru detinerea sculelor de pescuit etc, in timp ce permisul va fi eliberat gratuit... In tot cazul, dl in cauza pare ca nu vede ori nu-l intereseaza sa se ocupe de adevaratele cauze ale depopularii ...

Alex1958

RaduD
Te rog sa-mi zici si mie, si poate altora interesati, care e actul normativ care impiedica stabilirea unei taxe pentru permisul de pescuit.
Multumesc!

RaduD

Salut, OUG23/2008. Art. 23. (1) Prin pescuit recreativ/sportiv se înțelege pescuitul efectuat cu undița sau cu lanseta, în scop de agrement/performanță, pe baza unui permis nominal emis de către administratorul resurselor acvatice vii și eliberat de acesta sau de asociațiile de pescari sportivi, după caz, fără perceperea de taxe și tarife.

Alex1958

Salut si multumesc!
Daca asta e actul normativ atunci atat ARBDD cat si ANPA si-au batut joc de el.
Pana in 2017 au emis premise de pescuit pe 30 lei/an. Acelas lucru l-a facut si "administratorul resurselor acvatice vii" ptr zona Brat Chilia km 40-km 0-compania SC RADUTA Sporting Tours SRL, dar pe 50 lei/zi pana in 18 August 2018.
Daca a mers atunci -ceea ce inseamna ca s-a lasat intentionat o bresa prin actul normativ, va merge si acum, cu siguranta.
Si noi ne contrazicem degeaba pe aici....

RaduD

Pentru putin. Nu ne contrazicem catusi de putin. Articolul cu scutirea a fost introdus abia prin Legea 1/2017, pana atunci oug 23/2008 nu prevedea gratuitatea. Cum am spus amandoi, pot gasi o bresa / varianta sa nascoceasca o noua taxa ARBDD, pentru ca asta pot sa faca prin ordin al ministrului mediului (desi nu sunt din aceeasi tabara), sa nu contravina OUG (ceva gen acces pescari, detinere scule pescuit, deranjare vietuitoare acvatice, poluare si curatare ape de metale, gume si momeli sau alte baliverne de-astea) iar permisul de pescuit sa se elibereze in continuare gratuit. Sau pur si simplu, majorarea taxelor actuale, afectand pe toti, fara ''discriminare'' . Ramane de vazut, poate nu inghite ministrul galusca sau poate vine valul ala de care pomeneai .... 8)

RaduD

Citat din: Alex1958 din Decembrie 12, 2019, 03:17:51 PM
Actualul guvernator, pus de Dna. Veorica, a propus masura cu taxa de pescuit chiar pentru anul electoral 2020. Asta daca nu-l matura vreun val...pana apuca sa dea reglementarea.

A si venit valul de care pomenea Alex1958 ...  ;D
https://www.mediafax.ro/social/ion-munteanu-este-noul-guvernator-al-rezervatiei-biosferei-delta-dunarii-18678425

diles


Mike83

Sa nu zicem hop pana nu sarim parleazul. Eu unul m-am bucurat cand l-au dat jos pe pamfletar dar cand am vazut propunerea de ordin de anul acesta m-am luat cu mainile de cap.
Asa ca sa sa vedem ce-i bubuie capul si proaspatului guvernator cu rang de subsecretar.

RaduD

Citat din: Mike83 din Decembrie 26, 2019, 07:13:50 PM
Sa nu zicem hop pana nu sarim parleazul. Eu unul m-am bucurat cand l-au dat jos pe pamfletar dar cand am vazut propunerea de ordin de anul acesta m-am luat cu mainile de cap.
Asa ca sa sa vedem ce-i bubuie capul si proaspatului guvernator cu rang de subsecretar.
F corect. Dupa atatia guvernatori nu mai cred in minuni, mai ales ca ''noul'' e invechit prin RBDD motiv pt care veneticii unditari nu au cum sa fie avantajati fata de profesionistii bastinasi ai recoltatului intensiv... Iar acestia vor gasi intotdeauna explicatii SF pentru lipsa pestelui, excluzandu-se, of course, pe ei ...
Iar oamenii inradacinati intr-un sistem impotent... 8) ... Insa noi, din nou, asteptam minunea...

Alex1958

Citat din: Mike83 din Decembrie 26, 2019, 07:13:50 PM
Sa nu zicem hop pana nu sarim parleazul. Eu unul m-am bucurat cand l-au dat jos pe pamfletar dar cand am vazut propunerea de ordin de anul acesta m-am luat cu mainile de cap.
Asa ca sa sa vedem ce-i bubuie capul si proaspatului guvernator cu rang de subsecretar.
Salut si La multi ani tuturor!
Ce anume te-a facut sa te iei cu mainile de cap in proiectul ordinului de prohibitie 2020?
Eu l-am parcurs in viteza, e adevarat, pe
http://www.anpa.ro/wp-content/uploads/file/Ordin%20Prohibiție%202020.pdf
si n-am vazut nimic neobisnuit.

junior9007


RaduD

Pe site-ul MOf apare ca publicat ordinul de prohibitie 2020

M. Of. nr. 0179 din 04 Martie 2020
Act nr. 43/11 Februarie 2020

Ordin privind stabilirea perioadelor și zonelor de prohibiție a pescuitului, precum și a zonelor de protecție și refacere biologică a resurselor acvatice vii în anul 2020
Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale

Alex1958

Salutare pescari!
Va plangeati de ordinul de anul trecut. Ei bine a aparut cel de anul asta!
ORDIN nr. 58 din 12 martie 2021 privind stabilirea perioadelor şi zonelor de prohibiţie a pescuitului, precum şi a zonelor de protecţie şi refacere biologică a resurselor acvatice vii în
anul 2021 publicat direct, fara un proiect in dezbatere publica in MO din 19 Martie 2021.
Surpriza:
La Art 6
(8) În mod special, pe teritoriul Rezervaţiei Biosferei "Delta Dunării", în afara perioadelor de prohibiţie, pescuitul recreativ/sportiv al speciilor ştiucă, şalău, somn şi crap este permis numai cu eliberarea tuturor capturilor (catch and release).
Tampenia initiata de Malin Musatescu in 2018 trantita direct in lege fara consultari, fara preludiu! Noaptea, ca hotii!
Eu unul deja am facut o petitie in nume propriu catre ARBDD.
Se initiaza intre pescarii recreativi initiative care mai de care mai revolutionare. Personal nu subscriu la actiuni fizice caci ar da prilejul "curajoaselor" noastre autoritati sa-si incerce pulanele pe pescarii sportivi, ca pe sosoace am vazut ce pot!
Cum chestia cu asociatia noastra inca vad ca se prelungeste va invit pe fiecare dintre cei interesati sa scrieti petitii individuale la adresa:
arbdd@ddbra.ro
Petitiile trimise trebuie sa inceapa cu:
In temeiul dreptului la petitionare, prevazut de Constitutia României prin art. 51 si legii 544/2001 privind liberul acces la informatii publice, subsemnatul xxx, domiciliat in yyy, va inaintez urmatoarea petitie in legatura cu Ordinul MADR/MMAP nr. 58/462/2021 publicat in Monitorul Oficial nr.278 din 19.03.2021.
In acest mod ii silim odata sa ia la cunostiinta protestul ferm al pescarilor recreativi si sa munceasca sa raspunda fiecaruia dintre noi asa cum ii obliga legea!