barca modificata rog ajutor

Creat de aditm, Ianuarie 25, 2014, 11:33:11 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

bbl81

Bravo Aditm, vad ca ai lucrat ceva la ea de cand am vazut-o eu personal ultima data. cand spargi sampania??/    :)
"O zi proasta de pescuit este mai buna decat o zi buna la munca"

aditm

  Sampania cred ca o sparg dupa culesul strugurilor :) ca nu mai este finante la buget deloc  :-\, chiar ma gandeam co o termin sa merg la capitala cu ea la showl aeronautic, am inteles ca ar fi weekendul viitor dar nu-i noroc.

aditm

   Ma poate ajuta cineva cu un raspuns va rog? Am Johnson-ul de pe barca de 70cp, e din 2000 , l-am vazut mergand in urma cu vreun an dar acu urmeaza sa-l incerc pe barca mea si nu gasesc exact care e proportia de amestec benzina-ulei, fostul proprietar mi-a spus ca facea amestecul in proportie de 1:25, mi se pare cam mult, motorul e cu autolube dar cu rezervor separat de motor si nu gasesc detalii despre el, are cineva sau a avut ceva asemanator?
  Multumesc, toata stima.

Lacramioara

Buna,

  Amestecul  este de 1:20 , la 100l benzina -200ml de ulei.

Cu drag,
Lacramioara

Vali

Citat din: Lacramioara din Septembrie 24, 2014, 02:39:27 PM
Buna,

  Amestecul  este de 1:20 , la 100l benzina -200ml de ulei.

Cu drag,
Lacramioara

Buna ziua colega si bine ai revenit. Imi cer scuze de interventie, dar cred ca din cauza grabei ai incurcat putin borcanele :).
200 ml ulei la 100 l benzina inseamna 0.2%, sau 1 la 500, ceea ce e mult prea putin pentru o ungere buna. Poate ai vrut sa spui 200 ml ulei la 10 l benzina, ceea ce inseamna 2% sau 1:50.
Pe de alta parte, 1:20 inseamna 50 ml ulei la 1 litru de benzina, adica 5%. Ceea ce (imho) e cam mult pentru un 2T generatie 2000...
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

aditm

#65
   Va salut d-lor, iaca in sfarsit chiar daca nu e gata, am reusit sa dau cu putina apa pe barcuta mea, chiar am si scufundat-o de jumatate asa ca de prima lansare la apa ;D, am uitat sa-i pun dopul la gaura de golire, cand am bagat-o la apa la vreo 20km de casa am constatat ca am uitat sa iau si cheia de contact  :D si mai multe alte peripetii dar e pe apa in sfarsit.


https://www.youtube.com/watch?v=iryZgFvzr-Q&feature=youtu.be

ionitzady

cred ca doamnele nu s-au asteptat la caldura oferita de barca la 40 km? sa zicem , pe o vreme insorita in plina toamna  :o , nu cred ca as fi vrut sa fiu in pielea ta .
  In rest super tare , doar ca nu-mi imaginez sa mergi cu viteza si sa te intalnesti cu o barca din sens opus intr-un cot , curba etca la latimea pe care o vad ! :'(

aditm

 ;D ;D ;D Asa e, doamnele au cam intepenit de frig dar curiozitatea e mare ce sa-i faci :P, am urcat cu barca pana la 47km/h cu 9 pesoane in ea, nu ma asteptam sa gliseze asa repede cum gliseaza cu atata greutate mai ales ca barca a avut 100cp si JOHNSON-ul ce al am pe ea acum are doar 70cp, sunt curios sa vad cat a consumat, inca n-am verificat, si mai am o problema, cam tinde sa mearga inclinata pe partea stanga destul de tare, e adevarat cand eram 7 persoane in ea si nu stiu care este cauza, cer ajutor, mi sa spus ca ar putea fi din cauza anodului de zinc care are o aripioara si este inclinata intro parte, dar la asta nu ma pricep,asa era de cand am luat motorul, am inteles ca si asta trebuie reglata la nustiu cate grade si nici nu stiu pe ce parte, rog ajutor la cine cunoaste, multam, toata stima.

https://www.youtube.com/watch?v=333s1igXBx8&feature=youtu.be



Fritz

#68
 salut.
Barca merge bine . Nu i-ai dat cu sampanie !!! ;D .  Ai uitat si dop, si chei...dar pana la urma iti merge.
Consumul o sa-ti iasa cam mare ...sa nu te sperii ..La motorele in 2T cam 350 -400 ml/cal.  Probabil 20 litri /ora ...un consum mediu.
Barca merge incllinata spre stanga ! :D E normal. Ai o elice mare care se roteste spre dreapta si creaza un moment pe care barca il preia inclinandu-se (marind portanta ) spre stanga.  Totodata are tendinta de a devia prova spre stanga . Daca aveai doua motoare cu elici stanga si dreapta ...nu se mai intampla asa.
Din aceasta cauza majoritatea barcilor au consola si comanda pe partea dreapta. Tu, prin greutatea ta compensezi efectul de giratie (momentul de torsiune indus de elice). Mai muta spre dreapta cate ceva din barca.  In principiu sa ai o persoana in plus in dreapta.  Cand esti singur stai in dreapta ...Cand sunteti 5...stati 3 in dreapta si 2 pe stanga. 
Anodul (aripioara) se roteste astfel incat sa nu-ti traga volanul nici stanga , nici dreapta . Compenseaza deviatia .


aditm

 va salut d-lor, iaca dupa multa vreme am ajuns cu barcuta si la Dunare putin si am si testat-o un timp mai lung sa zic asa mai mult la viteza mare, consumul mi se pare super, vreo doua ore de mers continuu din care cred ca mai bine de o ora numai la blana am consumat vreo 22L, cu toate ca ploua si era si destul de rece, n-a mai tinut cont de asta, nevastamea ia prins gustul ;D, barca se prezinta super super, acu mai trebuie numai terminate lucrarile la ea.

https://www.youtube.com/watch?v=PEMXwLSQuA8

Ciby

Frumos! Felicitari! Merge super.
Poate pentru o viitoare prezentare, reusesti sa o filmezi din lateral, din alta barca sau de pe mal. Sunt asa de curios sa vad cum arata coltii rechinului pe apa!

alin66

Felicitari !
pestele a miscat pe Mraconia ?

aditm

  nimic peste, la concurs 15 barci au fost, in 6 ore de pescuiala s-au prins 3 salai :-[ din care doar doi au fost punctabili, nici pe sonare nu se vedeau, se pare ca dunarea devine tot mai saraca :'(