Babutza

Creat de Moshu, Mai 17, 2014, 10:05:11 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 9 Vizitatori vizualizează acest subiect.

MBG

Felicitari pt realizare!
Sa va bucurati de ea si sa aveti parte numai de vreme buna si apa linisita.
In mod sigur un expemplu de urmat si o dovada ca "se poate" si pt cei incepatori si neincrezatori in fortele proprii asa cum sunt si eu.
Bravo!
LIfe is to short to stay on the dock!

silvian2009

Foarte, foarte frumoasa!
Felicitari si...la mai multe! :)
Am citit ca ati folosit vopseaua poliureica de la europlastic. Sper sa fi tinut cont de ceea ce am scris intr-o postare in topicul Tango skiff-ului si sa fi folosit grund epoxidic inainte de aplicare.
Acum ma gandesc ca daca ati folosit-o direct peste epoxi, n-ar trebui sa fie probleme. Eu am folosit initial fara grund peste un alt tip de vopsea si mi s-a exfoliat.
Dupa toata povestea cu curatatul vopselelor si chituire, atat la interior cat si la exterior, am folosit din nou aceeasi vopsea, la exterior pt banda crem de delimitare a vopselei antivegetative de cea a intregii barci de la nivelul liniei de plutire, si la interior pe toate suprafetele orizontale, insa doar cu grund inainte si nu au mai existat probleme.
Vopseaua e f rezistenta.
Felicitarile mele inca o data!
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

MBG

Tot admirnd-o pe Babutza de la birou a venti un coleg si a ramas si el uluit de cat de bine arata si de cat de repede a fost realizata.
Normal ca fiind si priceput la lucrul cu diverse materiale,il cam mancau degetele sa ne apucam si noi de ceva similar.
Intrebarea lui a fost legata de buget,mai concret cat a costat realizatul Babutzei?
Aici vorbim strict de planuri,materiale,etc, munca fiind strict placerea noastra.
LIfe is to short to stay on the dock!

Moshu

Citat din: Vali din Iulie 06, 2014, 06:18:52 AM
E o frumusete de barcuta - frumoasa frumoaselor :), Scuze, dar n-am gasit alte epitete mai sugestive, m-am trezit si am ramas masca despre cum arata Babutza. Respect Constantenilor si sa va bucurati de ea :).

Multumesc mult Vali pentru aprecieri. E frumoasa, intr-adevar, dar nu cred ca e cazul sa exageram cu epitete la superlativ ;)
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

Moshu

Citat din: Spinoza din Iulie 06, 2014, 06:30:44 AM
Superba!
Sa va dea Dumnezeu sanatate si sa va bucurati de ea multi ani de acum incolo!
Scuze ca insist cu intrebarile, dar cum se impaca cu motorul ales? Nu vad furcheti si nici strapazane - nu folositi vasle?

Multumesc inca o data pentru aprecieri.
Nicio problema daca sunt intrebari, raspund cu placere.
1. corecta observatia, nu exista furcheti sau strapazane deocamdata deoarece m-am hotarat greu (abia azi ...) daca sa-i iau din tara sau de la americani ... Am ales pana la urma sa-i iau de la un furnizor din Galati dar, cum nu-i au pe stoc, ii voi monta - impreuna cu suportii - saptamana viitoare. Pana atunci folosesc padela si motorul ;)
2. se impaca super cu Zook-ul de 2.5 cp, estimez ca la putin mai mult de 1/2 din acceleratie (motorul e in rodaj) am avut undeva la 11-12 km/h singur in barca (am guvernat de pe bancheta centrala folosind un prelungitor de mansa) si vreo 9-10 km/h cu 3 persoane (~340-350 kg greutate totala). Barca e surprinzator de stabila avand in vedere ca e derivata, totusi, dintr-o canoe (cu Cristi in barca si motorul la jumatate am guvernat lejer din picioare) si foarte manevrabila atat la motor cat si cu padela. 
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

Moshu

Pelicanul: "Stiti care e problema cu Babutza asta? Cred ca, din cauza ei, m-a prins si pe mine microbu' constructiei de barci. Da' rau de tot! Nu stiu cum o sa fac, dar simt ca trebuie sa pun si eu pe apa ceva, o "chestie", la care am pus si eu mina sa mesteresc ceva. E rau de tot!"

Pai si ce mai astepti? Eu abia astept sa dau o mana de ajutor ;)

Acig: "E o mare problema: nu te induri sa te dai jos de pe aceasta babuta;E tare BUNA fratilor,si nu e babuta e juna si de nadejde!!!"

Mare pishicher mai esti monsher, nu stiam eu de ce tot insistai sa ne dam la o parte din cadru ... ;D
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

Moshu

#111
Citat din: Spinoza din Iulie 06, 2014, 11:00:11 PM
Mi-ar placea o poza in care sa se vada cum fixati barca pe masina, dar poate o sa vina si asta, nu-i asa?...

Au venit si pozele solicitate (multumita lui Acig, eu n-am prea avut timp de poze din momentul in care am scos barca din atelier ;D), inclusiv una cu Babutza pe roti (se manevreaza extrem de usor):
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

Moshu

Citat din: silvian2009 din Iulie 07, 2014, 11:21:21 AM
Foarte, foarte frumoasa!
Felicitari si...la mai multe! :)
Am citit ca ati folosit vopseaua poliureica de la europlastic. Sper sa fi tinut cont de ceea ce am scris intr-o postare in topicul Tango skiff-ului si sa fi folosit grund epoxidic inainte de aplicare.
Acum ma gandesc ca daca ati folosit-o direct peste epoxi, n-ar trebui sa fie probleme. Eu am folosit initial fara grund peste un alt tip de vopsea si mi s-a exfoliat.
Dupa toata povestea cu curatatul vopselelor si chituire, atat la interior cat si la exterior, am folosit din nou aceeasi vopsea, la exterior pt banda crem de delimitare a vopselei antivegetative de cea a intregii barci de la nivelul liniei de plutire, si la interior pe toate suprafetele orizontale, insa doar cu grund inainte si nu au mai existat probleme.
Vopseaua e f rezistenta.
Felicitarile mele inca o data!

Multumesc asemenea, sa le stapanim sanatosi! ;)
Asa este, am folosit vopsea poliureica Europol si, asa cum bine ai intuit, n-au fost probleme intrucat am dat-o peste rasina epoxidica (conform instructiunilor celor de la Europlastic) si nu peste alta vopsea. Si da, pot spune ca este (pare?) rezistenta deoarece in urma frecarilor de cheul betonat nu s-a zgariat absolut deloc!

P.S. La mai multe? Hmm, cred ca 2 babutze imi ajung, dac'o fi m-as baga la o juna d'aia de care zicea Acig ... ;D
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

modi

Citat din: Moshu din Iulie 07, 2014, 08:34:35 PM
Barca e surprinzator de stabila avand in vedere ca e derivata, totusi, dintr-o canoe  si foarte manevrabila atat la motor cat si cu padela.

Eram absolut convins !!!  ;)

Avand in vedere ca singur in barca se ridica de prova , alternativa la prelungitorul de mansa este balansul din picioare (pozitionat catre in fata fiind) .
Asta presupune si ca ai facut gurne destul de puternic amprentate . Acestea te "arunca" inapoi pe directie . Evident , si forma cocii .

p.s. Iubesc sa guvernez din picioare , la viteza medie , scrutand inainte catre "cotelele" de stiuca !  ;)

Moshu

Citat din: modi din Iulie 07, 2014, 09:31:04 PM
p.s. Iubesc sa guvernez din picioare , la viteza medie , scrutand inainte catre "cotelele" de stiuca !  ;)

Eu nu, cum nu-mi place nici sa pescuiesc din picioare ci NUMAI asezat. Acum am facut-o DOAR pentru a-i testa stabilitatea, nimic mai mult.
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

silvian2009

#115
Citat din: Moshu din Iulie 07, 2014, 09:08:50 PM
Citat din: silvian2009 din Iulie 07, 2014, 11:21:21 AM
Foarte, foarte frumoasa!
Felicitari si...la mai multe! :)
Am citit ca ati folosit vopseaua poliureica de la europlastic. Sper sa fi tinut cont de ceea ce am scris intr-o postare in topicul Tango skiff-ului si sa fi folosit grund epoxidic inainte de aplicare.
Acum ma gandesc ca daca ati folosit-o direct peste epoxi, n-ar trebui sa fie probleme. Eu am folosit initial fara grund peste un alt tip de vopsea si mi s-a exfoliat.
Dupa toata povestea cu curatatul vopselelor si chituire, atat la interior cat si la exterior, am folosit din nou aceeasi vopsea, la exterior pt banda crem de delimitare a vopselei antivegetative de cea a intregii barci de la nivelul liniei de plutire, si la interior pe toate suprafetele orizontale, insa doar cu grund inainte si nu au mai existat probleme.
Vopseaua e f rezistenta.
Felicitarile mele inca o data!

Multumesc asemenea, sa le stapanim sanatosi! ;)
Asa este, am folosit vopsea poliureica Europol si, asa cum bine ai intuit, n-au fost probleme intrucat am dat-o peste rasina epoxidica (conform instructiunilor celor de la Europlastic) si nu peste alta vopsea. Si da, pot spune ca este (pare?) rezistenta deoarece in urma frecarilor de cheul betonat nu s-a zgariat absolut deloc!

P.S. La mai multe? Hmm, cred ca 2 babutze imi ajung, dac'o fi m-as baga la o juna d'aia de care zicea Acig ... ;D

Daca te bagi la june, sa stii ca bucurosi ti-om sări în ajutor cu totii, la primul semn. Mai un sfat, mai o parere, c-asa-i intre prieteni :)
"Gandesc ca perfectiunea e urata. In lucrurile facute de oameni vreau sa vad semne, esecuri, dezordine, deformare".
Yohji Yamamoto

Moshu

Citat din: MBG din Iulie 07, 2014, 04:24:29 PM
Tot admirnd-o pe Babutza de la birou a venti un coleg si a ramas si el uluit de cat de bine arata si de cat de repede a fost realizata.
Normal ca fiind si priceput la lucrul cu diverse materiale,il cam mancau degetele sa ne apucam si noi de ceva similar.
Intrebarea lui a fost legata de buget,mai concret cat a costat realizatul Babutzei?
Aici vorbim strict de planuri,materiale,etc, munca fiind strict placerea noastra.

Multumesc pentru aprecieri.

Avand in vedere ca in 4 din cele 8 saptamani fie n-am lucrat deloc, fie am lucrat doar foarte, foarte putin (4-5 ore max. pe saptamana) si ca timpul efectiv de lucru nu a fost mai mare de 120 ore, parerea mea e ca 2 luni a fost un timp prea indelungat, barca putand fi gata - in conditii ideale - in cel mult 1 luna.

Cat a costat? Ai mai jos costurile detaliate pentru proiect si absolut tot ceea ce am pus pe barcade la inceput si pana in stadiul in care ai vazut-o in poze:
- proiect: 305 lei (55 lire sterline, inclusiv postage-ul)
- placaj okoume de 6 mm de la Holver: 4 foi x 225 lei + transport = 950 lei
- rasina epoxi de la Europlastic (Top epoxi amorsa + intaritor): 2 kit-uri (4+2 kg) x 245 lei + transport = 540 lei
- tesatura fibra de sticla 160g/m2 de la Polydis: 20 m2 x 14 lei/m2 = 280 lei + transport = 320 lei
- vopsea poliureica Europol de la Europlastic: 1,5 kg + 0.5 kg intaritor = 2x80 + transport = 180 lei
- lac pentru yacht-uri Deutek de la Dufa (2 cutii) = 75 lei
- cherestea = 120 lei
- placi stejar: 2 buc x 37,5 lei = 75 lei
- 2 capace etansare (prova si pupa) = 25 + 90 = 115 lei
- protectie din aluminiu pentru oglinda = 35 lei
- ocheti si suruburi inox, sikaflex, etc = 140 lei
- consumabile (manusi unica fol. - vreo 500 buc!!!, pahare unica folosinta - vreo doua sute!!!, benzi si hartie abraziva, pensule, trafaleti, role, tavite plastic, diluant, servete de bucatarie, etc, etc = 250 lei
=================================================
Total 1: 3105 lei

- vasle = 160 lei
- 2 veste de salvare = 110 lei
- furcheti si suporti = ~ 150 lei
====================
Total: 3525 lei
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

Moshu

Silvian2009: "Daca te bagi la june, sa stii ca bucurosi ti-om sări în ajutor cu totii, la primul semn. Mai un sfat, mai o parere, c-asa-i intre prieteni"

Altu', parca te-a scolit Acig :P
Multumesc de ajutor da' inca ma descurc (cred?! ;) ). Cand n-oi mai pute' apelez la prieteni, cum de nu ... :P
I'll never ask for forgiveness, my sins are all I have ...

acig



Altu', parca te-a scolit Acig :P
Multumesc de ajutor da' inca ma descurc (cred?! ;) ). Cand n-oi mai pute' apelez la prieteni, cum de nu ... :P
[/quote]


Auzi bre Mosu,cu nik-ul asta  ne tot duci cu gandul ca ai nevoie de ajutor;Noi asa saritori cum suntem sprijinim oricand acolo unde credem ca e nevoie de ceva viguros!
Oricum ai tota stima si consideratia noastra
,,Lumea este un loc periculos...   Nu atat din cauza celor care fac rau, cat mai ales a celor care privesc si-i lasa sa faca rau !" Albert Einsten

MBG



Multumesc pentru aprecieri.

Avand in vedere ca in 4 din cele 8 saptamani fie n-am lucrat deloc, fie am lucrat doar foarte, foarte putin (4-5 ore max. pe saptamana) si ca timpul efectiv de lucru nu a fost mai mare de 120 ore, parerea mea e ca 2 luni a fost un timp prea indelungat, barca putand fi gata - in conditii ideale - in cel mult 1 luna.

Cat a costat? Ai mai jos costurile detaliate pentru proiect si absolut tot ceea ce am pus pe barcade la inceput si pana in stadiul in care ai vazut-o in poze:
- proiect: 305 lei (55 lire sterline, inclusiv postage-ul)
- placaj okoume de 6 mm de la Holver: 4 foi x 225 lei + transport = 950 lei
- rasina epoxi de la Europlastic (Top epoxi amorsa + intaritor): 2 kit-uri (4+2 kg) x 245 lei + transport = 540 lei
- tesatura fibra de sticla 160g/m2 de la Polydis: 20 m2 x 14 lei/m2 = 280 lei + transport = 320 lei
- vopsea poliureica Europol de la Europlastic: 1,5 kg + 0.5 kg intaritor = 2x80 + transport = 180 lei
- lac pentru yacht-uri Deutek de la Dufa (2 cutii) = 75 lei
- cherestea = 120 lei
- placi stejar: 2 buc x 37,5 lei = 75 lei
- 2 capace etansare (prova si pupa) = 25 + 90 = 115 lei
- protectie din aluminiu pentru oglinda = 35 lei
- ocheti si suruburi inox, sikaflex, etc = 140 lei
- consumabile (manusi unica fol. - vreo 500 buc!!!, pahare unica folosinta - vreo doua sute!!!, benzi si hartie abraziva, pensule, trafaleti, role, tavite plastic, diluant, servete de bucatarie, etc, etc = 250 lei
=================================================
Total 1: 3105 lei

- vasle = 160 lei
- 2 veste de salvare = 110 lei
- furcheti si suporti = ~ 150 lei
====================
Total: 3525 lei
[/quote]

Mii de multumiri pentru raspunsul detaliat.
Inca o data felicitari pentru ralizare.
Foarte utile si pozele in care este prezentat modul in care "se suie" Babutza pe masina.
Vreme buna si apa linistita.

P.S.: Astept acum relatari despre "aventurile" Babutzei...
LIfe is to short to stay on the dock!