insula mica a brailei

Creat de dan dragos, Februarie 06, 2012, 10:25:48 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 8 Vizitatori vizualizează acest subiect.

ionitzady

Ajunsi in Dunare nu ne-a ramas mare lucru de facut decat sa vizitam ILEANA care era la o aruncatura de bat de noi

si asa a fost petrecuta o zi frumoasa intre pasionati ai apelor si iubitori de natura

Mihaif99

Frumos, ce sa zic.
Lotca aia cu lemne, ce facea?

Intersect

Citat din: Mihaif99 din Octombrie 07, 2014, 05:10:29 AM
Frumos, ce sa zic.
Lotca aia cu lemne, ce facea?
Cei cu lotca plina cu lemne taiau lemn ilegal,cand ne-am apropiat de ei au oprit drujbe nu mai misca nimeni.Cand au  realizat ca nu prezentam nici un pericol si-au reluat treaba.Pe lacul Misaila am luat un monofilament la elice luuuuuuuung,ce sa faci asta este.
Canalul de accès si lacurile in sine sunt o minunatie,la primavara neaparat trebuie sa ajung cu caiacul.
Born to fish,forced to work!!!

Florio

Citat din: ionitzady din Septembrie 30, 2014, 10:57:16 PM
;D ;D ;D  abia acu ma chinui sa-mi revin dupa o tura super tare cu intersect  , aoleu eram inebuniti ce am gasit acolo .
Vor veni si poze dar acum sunt prea obosit .

A meritat ! :)
V-am vazut acolo unde va sade bine, pe japse, canale, ghioluri, pozele arata clar ca va luceau ochii, asa ca nu mai e nimic de spus.
Ati avut parte de vreme frumoasa, companie excelenta, natura salbatica, adica toate ingredientele de "feel good".
Cu asemenea iesiri poti incheia frumos un sezon.

Vali

Ati fost norocosi ca e apa mare si ati putut sa intrati pe privalurile inundate pana in mijlocul insulei. Se intampla rar sa poti vedea toamna, de pe apa, interiorul insulelor din Balta Mica a Brailei. De obicei toamna apa e scazuta si insulele complet uscate, cum era acum un an, cand am fost noi.

Oricum, uscata sau inundata, Balta Mica a Brailei e un paradis deocamdata calcat doar de hotii locali :). Atata vreme cat va ramane ferita de invazia "turistica", se va pastra ca si pana acum. Ceea ce nu e prea greu, stiind ca insulele se inunda doar la apa mare, primavara, iar in restul anului interiorul lor e aproape inaccesibil.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

Intersect

#95
Citat din: Florio din Octombrie 07, 2014, 08:42:10 AM
Citat din: ionitzady din Septembrie 30, 2014, 10:57:16 PM
;D ;D ;D  abia acu ma chinui sa-mi revin dupa o tura super tare cu intersect  , aoleu eram inebuniti ce am gasit acolo .
Vor veni si poze dar acum sunt prea obosit .

A meritat ! :)
V-am vazut acolo unde va sade bine, pe japse, canale, ghioluri, pozele arata clar ca va luceau ochii, asa ca nu mai e nimic de spus.
Ati avut parte de vreme frumoasa, companie excelenta, natura salbatica, adica toate ingredientele de "feel good".
Cu asemenea iesiri poti incheia frumos un sezon.
Florio inca nu lasam noi sezonul sa se duca asa de usor,mai trebuie o ieseala de"feel good"
Sper ca la sfarsitul lunii in balta cea mare.
Born to fish,forced to work!!!

ionpescarul

Citat din: Vali din Octombrie 07, 2014, 08:52:33 AM
Ati fost norocosi ca e apa mare si ati putut sa intrati pe privalurile inundate pana in mijlocul insulei. Se intampla rar sa poti vedea toamna, de pe apa, interiorul insulelor din Balta Mica a Brailei. De obicei toamna apa e scazuta si insulele complet uscate, cum era acum un an, cand am fost noi.

Oricum, uscata sau inundata, Balta Mica a Brailei e un paradis deocamdata calcat doar de hotii locali :). Atata vreme cat va ramane ferita de invazia "turistica", se va pastra ca si pana acum. Ceea ce nu e prea greu, stiind ca insulele se inunda doar la apa mare, primavara, iar in restul anului interiorul lor e aproape inaccesibil.

Corect ,conditile astea (toamna) le  nimeresti o data in viata.Inca un atuu si cred ca asta e cel mai mare ,vorba ta Vali ,super iesire ,de ce nu ati dormit macar o noapte acolo?

ionitzady

am fi dormit , dar nu ne ajungea ....   ::) , nu stiam ce v-om gasi , dar am promis ca o sa facem si aceasta treaba ;)

Catalin

Fraticaaaa trebuia sa ne asteptati si pe noi sa venim din tura de delta....Daca ai fost fara noi te taxam cu tulburel de Baleni...si poate saptamana viitoare ne conduci si pe noi prin locurile frumoase in care ai halaiduit. Daca "gabytu" se hotareste  si vine la Galati poate ne conduci si pe noi prin insula.

Fritz

 Frumoase poze... :) Asa iti incarci bateriile pentru o luna cel putin...
Vor mai fi zile frumoase . In weakend se anunta frumos.  Si eu vreau sa plec ...pe Borcea pana la Unirea , pe bratul Bala ..sa ies in Dunare la Ostrov... sa vad si eu insula ,,Pacuiul lui Soare"..si ce-ar mai fi de vizitat pe acolo ...Cetatea bizantina Vicina (ruinele ei) ...Am auzit ca e frumos.  O plimbare de o zi...cu pauza de gatit si de masa...Nu prea mai e de dormit in barca sau in cort ...  :) . Dar sa mai profitam de zilele insorite !!!



ionitzady

Catalin nimic nu mi-ar face mai multa placere decat sa merg cu voi in expeditie , pt ca in acest  vine fratele de la Cluj si nu cred ca am timp , de iesit , dupa care incep serviciul si nu stiu cum pic , dar o rezolvam noi cumva

 

Intersect

Citat din: Catalin din Octombrie 07, 2014, 03:11:27 PM
Fraticaaaa trebuia sa ne asteptati si pe noi sa venim din tura de delta....Daca ai fost fara noi te taxam cu tulburel de Baleni...si poate saptamana viitoare ne conduci si pe noi prin locurile frumoase in care ai halaiduit. Daca "gabytu" se hotareste  si vine la Galati poate ne conduci si pe noi prin insula.
Nu are Ady nici o vina a fost rapit fara drept de apel,toata treaba sa infiripat in cateva minute in miez de noapte la telefon,cel mai frumos iese asa...
Tuturor ne parea rau seara ca nu am esuat in insula,data viitoare,mai ales ca era luna plina,poate ne transformam :))))
Born to fish,forced to work!!!

ionitzady

 ;D ;D ;D ;D sa ne transformam in doi urati pt vreo saptamana sa nu ne mai doreasca fumeile acasa , oricum tre sa facem vreo cateva nopti pe balta indiferent daca vom sta barca langa barca sau pe mal la vila si ne admiram consoartele ( adica barcile )

Intersect

 Tre sa o punem de o ieseala,cea mai tare este cum ne plangeam seara de ce nu am ramas pe balta,uite ce luna este afara...

   Doamne ce copii mari suntem  ;D
Born to fish,forced to work!!!

ionitzady

Da domnilor seara stateam in pat si nu stiam ce ma zapaceste , ceva era in ochii mei si totusi neobservat , cand  ;) buf LUNA stralucea pe cer si-mi facea cu ochiu ...
  Ba ce bine-ti sedea pe balta in noaptea asta , i-mi spuneam eu cand ...  suna tel ...  intersect  :
   '' Ce faci ? , cum e ? bla bla  ...  zic : ma uit la luna si ma gandeam ce mergea o noapte pe balta , dar el zice si eu tot la luna ma uitam si tot la aia ma gandeam ...  :P