Raid Romania

Creat de x_petrolist, Aprilie 20, 2011, 09:06:45 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

navigator

Desigur poate participa orice ambarcatiune singura conditie fiind propulsarea (nemotorizata).

Limitari ar fi pentru veliere dpdv al conformatiei terenului (adancimi reduse - posibil sa fie portiuni cu adancime < 0,5 m ) trecerea pe canale/stavilare unde sa fie necesara coborarea catargului. Cred ca este loc si pentru veliere cu conditia unor variante alternative pentru anumite portiuni. Lacul Sinoie este prohibitiv pentru ambarcatiuni cu pescajul mai mare de 0,8 m.


Vali

Cel mai important e ca, indiferent de tipul ambarcatiunii, aceasta sa tina valurile serioase care apar deseori pe Razelm sau celelate mari lacuri. Deci o canoe nepuntata nu e o barca (prea) sigura, la fel si un caiac fara spray-deck. Oricum, cea mai buna treaba ar fi ca barcile participante sa aiba compartimente flotabile suficiente, pentru siguranta maxima.

Eu am intrebat despre tipul ambarcatiunii fiindca nu cred sa dau gata o barca traditionala de lemn pana in mai, stiind cate alte lucrari am. Deci ma gandeam daca s-ar putea participa cu o barca din fibra, bineinteles echipata pentru o expeditie tip Raid. Nu e chiar traditional, dar in felul asta participarea ar fi mai larga.

Daca ar fi sa urmam insa scrupulos principiile Asociatiei Raid, cred ca ar trebui sa participam exclusiv cu barci traditionale, sau de inspiratie traditionala, cum e Calotca. In prezent sunt 3 barci de acest tip, dar cine stie, pana in vara mai e timp ;).

"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

navigator

In acest moment suntem in faza de preorganizare. Consider eu ca ar trebui sa identificam grupul tinta - respectiv iubitorii navigatiei care doresc sa participe la raid si isi afirma disponibilitatea ferma  pentru perioada ce o vom propune.
Din ce spunea Aurelian, nu cred ca este problema participarea cu ambarcatiuni din fibra.
Dar, avem 3 barci si in conditii de siguranta (in viziunea  mea) avem urmatoarea capacitate:
1. Legenda Dunarii - 3 persoane
2. Lotca RAID          - 2 persoane
3. Lotca lui Paul      - 4 persoane si mult bagaj

Important este sa avem multi participanti inscrisi - ambarcatiuni tip lotca garantez eu ca vor fi - sa acopere necesarul. Sper sa avem participanti - macar pentru 10 barci - lotca.

x_petrolist

Salut.
Daca o emeblema verde ne faciliteaza accesul spre Popina si Sinoe, nu vad de ce nu am profita de optiune. Una din conditiile primordiale ale acestui Raid este de a aduce inapoi tot ce ducem cu noi (containerele de apa, cutii de conserve, etc.) si sa nu lasam in urma nici macar materiale biodegradabile deoarece strica aspectul temporar al locurilor pe care le vom vizita.
Pentru initiere si raspindirea acestui tip de evenimente, propun un moratoriu si acceptarea oricarei ambarcatiuni (lemn, fibra, metal, ciment) care corespunde propulsiei rame (visle) si/sau vele.
Personal, as dori daca se poate, sa cooptam (Paul, te rog sa ne ajuti aici), posesorii de lotci din zona care doresc sa participe si care eventual ar dori sa primesca in echipaj persoane ne-detinatoare de ambarcatiune.
Propun si o zi "de pauza" in care, cei care doresc, sa-si poata lansa barcile si pe Marea Neagra.
Deoarece timpul nu-mi permite, va rog sa deschideti voi un thread separat pentru aceasta aventura.

In final, as dori sa va anunt oficial ca asociatia Raid nu este infiintata d.p.d.v. legal. Din acest motiv oricine doreste sa devina membru fondator, este rugat sa trimita un email (la adresele listate mai jos) sau sa posteze mesaj pe forum. Consider necesar sa definitivam acest aspect inainte de eveniment. Scopurile asociatiei (retusate de Silviu "Rumpi") sint urmatoarele:

Scopurile Asociatiei:
- Asigurarea patrimoniului national nautic prin promovarea activitatilor de studiu si cercetare a acestuia.
- Elaborarea de planuri, machete si duplicate la scara reala a ambarcatiunilor traditionale cu rame si vele din Romania si strainatate.
- Cercetarea si conservarea tehnicilor traditionale de constructie si utilizare ale ambarcatiunilor.
- Diseminarea informatiilor privind ambarcatiunile traditionale si a tehnicilor de utilizare ale acestora in scop recreativ pe teritoriul Romaniei.
- Organizarea de cursuri, seminare, workshop-uri si tabere de constructie si utilizare a ambarcatiunilor traditionale.
- Organizarea de antrenamente si concursuri in scop recreativ pentru ambarcatiunile traditionale.
- Promovarea ambarcatiunilor traditionale din Romania pe plan international
- Sprijinirea cetatenilor romani in participarea la evenimente si concursuri internationale asociate cu ambarcatiunile traditionale.
- Sprijinirea cetatenilor strainii in participarea la evenimente si concursuri asociate cu ambarcatiunile traditionale organizate in Romania
- Organizarea de actiuni de informare si implicare a organelor de resort pentru imbunatatirea infrastructucturii nautice cum ar fi cai de access, rampe de lansare, pontoane, ateliere de reparatii, balizaje, etc.
- Organizarea de actiuni de informare a organelor de resort cu privire la activitatea prezentei asociatii si implicarea acestora in activitatile asociatiei in vederea optimei indepliniri a scopurilor acesteia
- Organizarea activitatilor de informare si educare a tineretului in domeniul constructiei si utilizarii ambarcatiunilor traditionale
- Asocierea cu si la organizatii similare din Romania si strainatate in vederea indeplinirii scopurilor sus-mentioante.

Email la:
tractor.senila@yahoo.com
solpet@yahoo.com
rtoscuta@yahoo.ca
paul.condrat@gmail.com
fitness4mind@yahoo.com
x_petrolist@yahoo.com

Cu Stima,
Aurelian

gvincentiu

#124
Citat din: navigator din Decembrie 26, 2011, 02:23:12 PM
1. De week-end - suporteri, sponsori (cei carora programul nu le permite sa participe efectiv la RAID)
In categoria asta mă straduiesc să intru și eu - la suporteri, într-un weekend. Așa că trag din greu să fiu primit cu o clasică de lemn, daca se accepta un 11-foot dinghy.
Ganduri bune !

solpet

#125
Citat din: gvincentiu din Iunie 27, 2011, 11:12:04 AM
Asa, la repezeala o imagine cu dame si aparatori. Ultima barca cu dame am vazut-o pe Bicul Mircea: era de 10+1, din mahon si arata tare bine. Acum nu stiu daca mai e la bord, fiindca niste poze ar fi binevenite.
Cu o "mica intarziere" iata doua fotografii, ca si material aditional la cele scrise de Vincentiu.Damele, captusite cu piele sa vad bine in prima fotografie.
//barca fotografiata la Hamburg, apartine unei asociatii care ofera vaslit si teamwork pentru tineri - Hamburger Seglerjugend ~ cca. Asociatia Tineretului Velist din Hamburg//
Asemanarea cu dotarea de pe bricul Mircea nu este doar intamplatoare.
Cel din urma a fost construit la santierul naval Blohm & Voss, din Hamburg, intre 1938-39.

solpet

#126
Citat din: x_petrolist din Decembrie 29, 2011, 09:35:26 PM
Daca o emeblema verde ne faciliteaza accesul spre Popina si Sinoe, nu vad de ce nu am profita de optiune. Una din conditiile primordiale ale acestui Raid este de a aduce inapoi tot ce ducem cu noi (containerele de apa, cutii de conserve, etc.) si sa nu lasam in urma nici macar materiale biodegradabile
Aurelian a formulat concis una dintre scopurile noastre, pe termen mediu: ZERO POLUARE.
Este un aspect important si este important a sublinia ca dorim sa contribuim la O SCHIMBARE DE ATITUDINE generala.
//am fost de Revelion in zona Chilia Veche, lacurile Babina, Merhei, Matita.
Peisaje superbe, dar nu poti gasi nicaieri 1000 m2 fara macar 1 flacon PET, cateodata nu un flacon, ci morman de gunoi.
Inutil de discutat daca turistii sau localnicii sunt de vina.De vina este crasa inconstienta, care distruge viitorul.
Daca se continua asa, nu ramane decat o garla, quasi-moarta, pentru cocalari, care sa-si etaleze jet-skiurile//

Dupa atata divagatie, sa revenim la program:
-ruta planificata nu figureaza intre traseele propuse/aprobate de ARBDD.
-planurile noastre (de raid) aduc un beneficiu net zonei si ecoturismului.
Sugerez, ca atare  sa "procuram" o derogare pentru eveniment, de la Ministerul Mediului si Padurilor cat si de la ARBDD pentru actiunea propusa.

Dispunand de un fel de "fir scurt" - in caz ca sunteti de acord (organizatori, "Il Capi" :-) )voi incerca sa ma ocup personal de acest aspect.

Vali

Cred ca mai e important ca lotca Raid (Canotca) sa fie probata temeinic pe Golovita inainte de raidul propriu-zis. Acum barca e la Vince in garaj, mai trebuie doar dotata cu strapazane, banchete, dreuca si ghionder. Avem picul de la nea Mircea Nistorescu, poate il putem folosi ca ghionder, iar ca dreuca putem face tot ceva din molid laminat, avem nevoie doar de dimensiuni (trebuie sa ma uit in urma, a postat Paul niste dimensiuni).

Despre traseu, Il Capi mai au o varianta: se poate lua legatura cu Societatea Ornitologica Romana: http://www.sor.ro/ .
In anii '90 am avut cateva actiuni frumoase alaturi de acesti oameni. Cred ca daca unul din obiective ar fi includerea de actiuni specifice acestei organizatii, am avea si mai multa trecere.
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

capitanu

#128
Calotca o sa fie probata inainte de a ajunge la RAID, asta deoarece o sa fie necesare optimizari, mi mult decat sigur. De gheonder si dreuca ma ocup eu. Daca puteti faceti banchetele si strapazane.

navigator

#129
Fiecare mesaj sau discutie cu cei interesati mie imi mai da o idee () si probabil nu doar mie. De exemplu in scurta intalnire ce am avut-o cu Peter acum 2 saptamani, el avut o observatie foarte pertinenta: majoritatea nu avem o saptamana la dispozitie (simultan), asta am constat-o toti anul trecut la tabara - de unde ideea (pertinenta cred eu) sa facem nu un RAID mare - mai multe mici. De weekend (si din nou, o alta idee preluata de la SKIPER http://www.eurosail.ro/forum/viewtopic.php?f=11&t=13&p=1703#p1703 ).
Sa incercam sa facem RAIDuri / BARCA - WEEKENDuri. Am putea incepe din aprilie chiar> cu ambarcatiuni -lotca - 3 ce le avem deja + 1 lotca de 8 m superba - proprietaea lui Stefan Constantin EOS) - echipaje - cine poate. Ideea este (sper sa nu mi-o luati in nume de rau) ca trebuie exercitiu/ antrenament la vaslit pe Razim in conditii de furtuna, in tandem? (2 perechi de vasle) si ridicat parusul in condi'ii limita.
Skiper si Aurelian, iertat sa-mi fie ca nu v-am cerut acordul sa propun un mix intre 2 idei care (cred eu) ca poate aduce beneficii comunitatii iubitorilor de navigatie si natura.
Si cea mai mare durere a mea hai sa stabilim pe ce forum sa dezbatem aspectele RAID / BARCA - WEEK(END). Intre cele 2 concepte sunt asemanari covarsitoare, singura diferenta fiind traseele limitative pentru anumite tipuri de ambarcatiuni (avantaj lotca  ;))

menestras

Stimati domni aveti gria la termenii folositi. Se zice calotca si nu canotca. E clar? Sa nu avem vorbe mai tarziu.

Cat despre orgaizarea se eveimente de week-end, idea superba si la fel de plina de potential. Pentru asta trebuie vorbit mai mult pentru ca fiind ceva repetabil pe repere temporale apropiate se impune un fel de baza in care sa poata fi eventual lasate barcazele de la un eveniment la altul.

navigator

Traiasca Vali si FAMILIA!

Este de fapt LOTCA.
Si apropo de cultura locala ce voia s-o cunoasca Impaiatu (si nu doar el), probabil veti avea ocazia sa vizionati o mostra de folclor lipovenesc de Jurilovca - la sala Radio bucuresti in februarie. Va fi sper o ocazie sa discutam si despre RAID.

capitanu

#132
din punctul meu de vedere este foarte bine, insa eu am problema distantei, cost deplasare. Daca plec pentru doua zile de la Bucuresti pana la Jurilovca, in inima mea nu se creaza idea de profitabil. Adica mai pe inteles ma costa prea mult distractia prea scurta. Dar nu sunt impotriva. Cred, insa ca daca se stie un program exact din timp, din lung timp, este mai usor pentru orice om sa isi programeza o saptamana libera. Daca nu am dreptate sa mi se spuna ca sa regandesc.
Altfel, durerea ta este si a mea, insa asteptam propuneri de solutie de la administratorii forumurilor, dat fiind ca sunt prietenii nostrii cu totii si nu puten propune ceva in favoarea unuia fara sa lezam interesele si munca altuia, ceea ce nu vrem in nici un fel.

Vreau sa supun atentiei un insemn care ar putea devenii emblema a asociatiei RAID. Va rog sa sa il priviti si sa spuneti daca va place si daca nu va place, ce nu va place?

capitanu

S-a rezolvat, dar o puteam proba si pe aia. Multumesc de avertisment. Ce sa fac sunt cu capu in nori, da nu sunt baiat rau, nu? uite acum am pus poza aia de doua ori nici eu nu stiu cum. Vali, daca nu pot sterge una din ele, te rog ajuta-ma.

Vali

#134
@Menestras: rezon mon ami, eram cu gandu' prin alte parti, pe la Rowmania  ::). Promit sa nu se repete, mai ales ca stim bine cum e cu copiraitu asta in ziua de azi :P.

Ideea cu intrunirile de weekend e foarte buna, si mai ales necesara, pentru a se putea familiariza lumea treptat cu conditiile nu tocmai roze din zona Complexului Razelm-Sinoe. Eu am prins pe vremuri furtuni pe acolo, si stiu ca nu-i deloc de joaca.
Cu cat e mai flexibil programul de iesiri pe apa cu barcile, cu atat e mai bine pentru toata lumea, sunt putini cei ce isi pot dedica o saptamana sau 2 neintrerupt.

Despre discutiile pe un forum sau altul cred ca importante sunt concluziile si mai putin locatia discutiilor. Fiecare contribuie cu specificul lui, pe forumul care-i place. Si mie mi-ar fi placut sa discut cu mai multa lume intr-un singur loc, ca pe vremuri. Totusi, in ce ma priveste voi continua pe capcompas.ro, fara ca prin aceasta sa ma distantez de barcagiii de pe alte forumuri ;).

@capitanu: mie imi place emblema ta, si daca e cineva caruia nu-i place, sa propuna alta emblema :P. Cum tipa si baietii aia "jos basescu", da' pe cine pui in loc?.
Totusi la Rowmania Aurelian a pus o emblema cu Raid Romania pe Calotca, se vede aici, in ultima poza atasata: http://forum.capcompas.ro/index.php/topic,275.msg2204.html#msg2204
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau