Raid Romania

Creat de x_petrolist, Aprilie 20, 2011, 09:06:45 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

lipan

Citat din: capitanu din Ianuarie 23, 2012, 05:51:43 PM
Ultimile lucrari, avem un gheonder gata, si fratele lui in lucru, astept criticile, haideti, altfel nu pot sa imbunatatesc nimic.

Din punctul meu de vedere și ca că iasă un lucru bun, ar mai trebui subțiat vreo doi milimetri la vârf :) :D  :), că este cam gros. În rest e OK.
Să vă țină Dumnezeu obiceiul!

capitanu

Pentru calotca o sa lucrez la o vasla scurta pentru carmit. La Legenda incerc sa fac o carma cu safran, care sa se poata ridica daca apa este mica, cu cleste ca sa poata fi demonatata daca trebuie pus un mic motor.

Ciby

Daca tot trebuie demontata din cand in cand, nu ar merge un sistem de tip menghina cum au outboard-urile?

capitanu

Ba da, asta este si ideea, insa doresc, ca atunci cand este in functionare sa calce apa destul de mult, iar cand trebuie tras la mal sau cand este apa mica sa poata fi ridicata cu ajutorul unei manevre si fixata in aceasta pozitie. Gandesc sisteme care sa faca foarte usoara navigatia cu vela, cu vasle si cu mtor mic pentru o singura persoana aflata la bord chiar si pe vreme mai rea.

Vali

Uite capitane un model de carma basculanta, poate s-ar potrivi cu ceea ce vrei tu:
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

capitanu

Multumesc,
daca mai ceva care imi poate fi de folos, da-mi te rog ideile. Daca nu vrei sa aglomeram aici le astept pe mail.

Vali

Nu-i problema de aglomerat forumul, dar mai bine facem alt topic exclusiv despre Legenda Dunarii, si aici lasam discutiile generale despre activitatile Asociatiei Raid. Mai ales ca poate vin idei bune si de la alti forumisti :).
"Poate ca esenta vietii sta in dorinta de a atinge altceva decat ceea ce ti-a fost prescris" - Christian Tirtirau

blue marlin

Citat din: capitanu din Ianuarie 24, 2012, 09:15:07 AM
Ba da, asta este si ideea, insa doresc, ca atunci cand este in functionare sa calce apa destul de mult, iar cand trebuie tras la mal sau cand este apa mica sa poata fi ridicata cu ajutorul unei manevre si fixata in aceasta pozitie. Gandesc sisteme care sa faca foarte usoara navigatia cu vela, cu vasle si cu mtor mic pentru o singura persoana aflata la bord chiar si pe vreme mai rea.

Uite varianta "Evrika": 2 balamale (doar parte inferioara) fixate pe carma ce se infing in 2 inele cu surub prinse de oglinda. La apa mica sau cand nu o folosesc o ridic in barca. Echea find cu balama se "intinde" in continuare penei si sta cuminte fara sa ocupe prea mult loc intr-un bord.
Cred ca e totusi un pic prea simpla pt calotca  :)
Nothing is impossible...

gigitolan

#173
Cu chiu cu vai am reusit sa incarc imaginile de mai jos: (1) modificarea sugerata de Aurelian (2 si 3) cealalta versiune pe care o aveam in lucru si am finalizat-o intre timp.

byteworks

Citat din: gigitolan din Ianuarie 23, 2012, 06:01:31 PM
Daca am face o echipa de mureseni si i-am pune o pereche de vasle miniEgoist-ului am putea participa si noi la Raid?
Vant bun!

Stiu ca ai facut din mini openEgoist, totusi cum vezi vaslitul la o barca de latimea asta? Poate m-ar interesa si pe mine pentru Lynx, dar am dificultati in a vizualiza o solutie viabila.

Mersi si numai bine!

gigitolan

#175
De fapt trebuia sa scriu rame in loc de vasle. La mijlocul barcii exista un cheson transversal pe care incap comod doua persoane tragand fiecare la o rama. Eu, avand scutire de la medic voi sta la carma si voi bate ritmul :). Ar mai fi varianta propulsarii cu un yuloh (godila in romaneste, daca nu ma insel) Dupa spusa unora, e un mod eficient de a propulsa o barca mare, desi viteza e inferioara celei obtinute la vaslit. Prezinta avantajul ca te poti strecura pe canale inguste unde altfel ai da cu vaslele pe uscat. E nevoie de o anume tehnica, o miscare din incheietura mainii dar e un tip Guy Capra (o fi de-al nostru? :))care a rezolvat problema cu un dispozitiv ingenios: http://www.duckworksbbs.com/gear/scullmatix/index.htm

byteworks

Excelenta metoda scullingul asta, am s-o incerc cum pun barca pe apa. Nu gasisem pana acum nici un mijloc eficient sa misc barca la vasla, iata acum ceea ce pare solutia ideala, si cu un mare plus, merge cu un singur om!

Mersi mult Gigi!

impaiatu

ma bag si eu aici cu o sugestie; adaugat la sistemul din link, un maner gen acceleratie la motocicleta sau la motoarele out-board, ar putea face treaba asta mult mai simpla si fara bataturile provenite de la frecarea cu godila.

x_petrolist

Citat din: gigitolan din Ianuarie 25, 2012, 07:43:24 PM
Cu chiu cu vai am reusit sa incarc imaginile de mai jos: (1) modificarea sugerata de Aurelian (2 si 3) cealalta versiune pe care o aveam in lucru si am finalizat-o intre timp.
Salut Gigi,
Imi place prima varianta. Daca nu este prea mult, parca as dori si o alternativa doar cu negru pe alb. Ceva foarte stilizat, cu marginile velelor doar schitate un pic.
Propun ca emblema desenata de Legendar sa fie folosita ca stampila.

gigitolan

S-a facut. Am pus mai multe variante sa fie...